Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İntihal nedir?

Türk Dil Kurumu’nun kelime için diğer anlamı da “aşırma” olarak geçer. Başka kişilerin düşünce, ifade, buluşlarını o kişiye kaynak göstermeksizin; kendisine aitmiş gibi sunması/kullanması olarak tanımlanır. Akademik dünyada, iş dünyasında suç ve etik olarak yanlış kabul edilen intihalin kişisel, profesyonel, etik ve hukuki sonuçları olabilir.

İntihalin itibarın ve güvenilirliğin zedelenmesi gibi kişisel, etik ve profesyonel sonuçları olabildiği gibi telif haklarından dolayı kişiyi tutukluluğa kadar götürebilen hukuki sonuçları doğurabilir. İntihal, bilginin geçerliliği ve güvenilirliğini etkiler ve sistemsel olarak sahtekarlığın, baştan savma yapılmış araştırmaların yayılmasına neden olur.

En çok karşılaşılan 5 intihal türü nedir?

Edingburgh Üniversitesi gibi birçok üniversitenin sayfalarında paylaştığı “Plagiarism Spectrum” yazısına göre en çok kullanılan intihal türleri:

1 – Clone / Kopyalama

Başkasına ait olan bir işi, kelimesi kelimesine kopyalanarak kendisine aitmiş gibi sunulması.

2 – Ctrl+C / Kopyalama

Belli bir oranda, herhangi bir değişiklik göstermeden tek kaynaktan yazının kopyalanması. Clonelamadan farklı olarak, alternatif cümle başlangıçları ve bağlaçlar kullanılabilmektedir ancak içeriğin önemli bir bölümü, farklı bir kaynaktan herhangi bir alıntı işareti olmaksızın değiştirilmeden alınmış olmasıdır.

3 – Mashup / Farklı kaynakları bir araya getirme

Çoğunlukla aynı ya da benzer konular üzerine yazılmış kaynakları bir araya getirerek, araya yerleştirerek kaynak gösterilmeden oluşturulması.

4 – Recycle / Geri dönüşüm

Herhangi bir kaynak gösterilmeden daha önceki işlerini/fikirlerini adeta geri dönüştürerek farklı bir başlık değiştirilerek kullanılmasıdır.

5 – Find – replace / Bul ve Değiştir

Bir eserin anahtar kelimelerinin, aynı anlama gelen farklı bir kelimeyle değiştirilmesi ancak başka bir içeriğin genel yapısını kaynak göstermeden kullanılmaya devam edilmesidir.

İntihal yapmanın önüne nasıl geçilebilir?

İster araştırma tezinizi yazan bir öğrenci, ister önemli bir haber yazan gazeteci ya da isterseniz kitabınız için hazırlıklar yapan bir yazar olun; intihal yapmanın önüne geçmek için dikkat etmeniz gerekenler bu şekilde sıralanabilir:

  • Kaynağı kopyala – yapıştır yapmadan önce kaynağın açıklamak istediği fikri kendi kelimelerinizle ifade edin ve yorumladığınız bu kaynağı gösterin.
  • Eğer kullandığınız kaynakta yazarın kullandığı ifade, deyiş ya da cümleyi aynı şekilde kullanıyorsanız; alıntı işareti kullanın.
  • Kendi fikirlerinizi ifade edin.
  • İntihal kontrol eden Plagirism Detector, Turnitin, Grammarly gibi programlar kullanın. Bu programları kullanarak araştırmanızı ya da yazınızı teslim etmeden önce, gözünüzden kaçırdığınız; alıntılanması gereken cümleleri görerek intihalin önüne geçebilirsiniz.

Özellikle doktora ve yüksek lisansını araştırma konuları üzerine yapan öğrencilerin dikkat etmesi gereken bu konu; akademik ve profesyonel hayatınızın şekillenmesinde oldukça etkili olacaktır. İyi araştırılmış ve kaynakları iyi belirtilmiş bir araştırma yazısını yazmak için danışmanlarınıza başvurmak, zaman yönetimi stratejinizi iyi oluşturmak ve kullandığınız her kaynağı not almanız da etkili olacaktır.

Yüksek lisans ve doktoranızı yurt dışında yapmak istiyorsanız, IDP Türkiye bu konuda size destek olabilir! İstediğiniz bölümler üzerine en iyi ülke ve okulların araştırılması, kayıt işlemleri ve vize desteği gibi birçok konuda uzman danışmanlardan destek almak için form doldurabilir ya da Whatsapp Hattı üzerinden iletişie geçebilirsiniz!

Kaynaklar:

- https://www.enago.com/academy/how-to-avoid-plagiarism-in-research-papers/

- https://writing.wisc.edu/handbook/assignments/quotingsources/

- https://www.grammarly.com/blog/5-most-effective-methods-for-avoiding-plagiarism/

- http://www.ithenticate.com/resources/6-consequences-of-plagiarism

- https://irafpa.org/en/about-us/the-ten-consequences-of-plagiarism/

- https://www.ed.ac.uk/

- https://www.anu.edu.au/students/academic-skills/academic-integrity/plagiarism

- https://i.unisa.edu.au/students/research-students/commencing-students/plagiarism-and-copyright/

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?