Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya'yı benzersiz kılan nedir?

Her ülke kültürü, sosyal normları, coğrafyası, yemekleri ve iklimi ile farklıdır, ancak gerçekten eşsiz bir statüye sahip olanları vardır. Avustralya da bunlardan biridir. Avustralya ayrıca “Land Down Under” olarak da bilinir, çünkü kaşifler Güney Yarımküre’de Asya'nın altındaki araziyi aradıklarında burası keşfedilmiştir.

En büyük kıta ülkesi ve kendine özgü İngilizce aksanının yanı sıra, Avustralya'nın dünyanın dört bir yanından gelen insanlara sevdirdiği ve cezbettiği bir dizi unsur var. Tek bir makalede anlatmak kolay olmasa da, Avustralya'yı “diğerlerinden’’ farklı kılan şeylere ışık tutmaya çalışacağız.

Avustralya nesi ile ünlüdür?

Avustralya doğal güzellikleri, geniş açık alanları, plajları, çölleri, "Çalı(The Bush)" ve "Taşra(The Outback)" bölgeleri ile dünyaca ünlüdür. Avustralya dünyanın en büyük ölçüde kentleşmiş ülkelerinden biridir; Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth gibi çekici mega şehirleriyle ünlüdür.

Kıta Milleti!

Avustralya’nın özgünlüğünden bahsederken, en büyük kanıtı olan ülkenin coğrafyasını göz ardı edemeyiz. Avustralya coğrafyasının tüm ilginç taraflarını inceleyelim. Öncellikle anakara Avustralya, bir kıta olarak da dünyanın en büyük adasıdır.

Aslında, Avustralya Antarktika'dan sonra en kurak kıta olarak kabul edilir. Yoğun Sydney limanı ya da Melbourne metropolünün manzarası, Avustralya arazisinin yaklaşık % 40'ının yaşanamaz olduğu gerçeğini inanılmaz kılıyor. Bu büyük kara kütlesinin bu kadar ıssız olmasının bir nedeni, yağış yetersizliğidir. Ülkenin üçte ikisinden fazlası yılda sadece 500 mm'in altında yağış almaktadır.

Avustralya'nın bu kurak, yaşanmaz kısmı, kıtanın ortasında (Taşra), kıyılardan uzakta yer almaktadır. Ve bu, aynı zamanda ülke nüfusunun % 80'inden fazlasının kıyıdan itibaren 50 kilometre içinde yaşamasının sebebidir.

Uluru

AustraliaUnique1.jpg

Outback’in(Taşra) Kırmızı Merkezi’nde, hiçliğin ortasında duran uzun kumtaşı var. 2001: Bir Uzay Destanı’nı izlediyseniz, bu kaya parçasının filmde uzaylıların geride bıraktığı parçaya esrarengiz bir şekilde benzer olduğunu görebilirsiniz. Uluru ayrıca Mars'a ait bir parça gibidir çünkü kırmızı renktedir ve insansız bölgede bulunur.

Kakadu Ulusal Parkı

AustraliaUnique2.jpg

Biyoçeşitliliği tam anlamıyla görmek istiyorsanız Kakadu Ulusal Parkı'nı ziyaret etmelisiniz. Northern Territory(Kuzey Toprakları)’de bulunur ve dünyanın en büyük milli parklarından biridir. Flatback kaplumbağalardan yerli kaya resimlerine ve tuzlu su timsahlarından binlerce bitkiye kadar park, en eşsiz canlılara ve eserlere ev sahipliği yapıyor.

Uzun sahil şeridi

AustraliaUnique3.jpg

Bir ada olan Avustralya, geniş yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan uzun sahil şeridiyle de dikkat çekiyor. Kıyı kuşağındaki bitki ve hayvan yetiştiriciliğine izin veren yeşillik, kurak, kırmızı ve sıcak Outback(Taşra) ile büyük bir tezatlık oluşturuyor.

Avustralya İngilizcesi aksanı

AustraliaUnique4.jpg

Daha önce de belirtildiği gibi, Avustralyalılar kendi aksanlarını oluşturmuşlardır. Diğer İngiliz aksanlarına göre daha fazla yeteneğe ve akıcılığa sahiptir ve bu nedenle yeni gelenler için anlaşılması biraz zordur. Benzer şekilde, Avustralya mizahı ve argo diğer İngiliz mizah ve argolarından farklıdır. Daha yavan, alaycı, kendini küçümseyen ve ironisi yüksektir.

Avustralyalılar aynı zamanda kelimeleri, konuşmalarda kullanılan kısaltmalarına dönüştürmenin ustalarıdır. Sakız için “Chewie”, öğleden sonra için “arvo”, ambulans sağlık görevlileri için “ambo”, McDonald’ için “Maccas veya Mackers” - sadece Avustralya lehçesinde bulabileceğiniz birçok kısaltılmış kelimeler var. Avustralya'da eğitim almaya yeni gelmiş insanlar için, topluma hızlı bir şekilde ayak uydurmak için bu tuhaflıklara alışmak önemlidir.

Avustralya’ya özgü yemekler

AustraliaUnique5.jpg

Harika yiyecek ve içecek servis edebilen bir ülke her zaman büyük bir ev sahibi olduğunu kanıtlar. Avustralya bu ev sahiplerinden biridir. Geniş sahil şeridi Avustralya'yı dünyanın üçüncü büyük balıkçılık bölgesi haline getiriyor. Deniz ürünlerini yemeyi seviyorsanız, Avustralya'da sizi kesintisiz bir parti bekliyor.Köpekbalığı etinden banana prawnsa,doğal yoldan avlanan yengeçlerden taze istiridyeye kadar, beslenme proteinlerinizi bir dizi deniz ürünleri seçeneği ile hazırlayabilirsiniz.

Avustralya dünyanın en iyi şehirlerinden bazılarına sahiptir

AustraliaUnique6.jpg

Avustralya'nın farklı eyaletlere ve bölgelere yayılmış 40'tan fazla şehri vardır. Çoğu deniz kıyısında ya da yakın çevrede yer alıyor. Bu şehir grubunun ortasında, dünyanın en önemli metropol bölgelerinden ikisi olan Melbourne ve Sydney var.

Avustralya göçmenlerin ülkesi olduğundan, büyük şehirlerde kültürel çeşitliliği oldukça güzel bir şekilde göreceksiniz. Dünyanın herhangi bir yerinden gelen bir kişi Avustralya şehirlerinde evinde gibi hissedecek. Dünyanın en iyi üniversiteleri ve kolejlerinden bazıları, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere hizmet veren bu şehirlerde bulunmaktadır.

Avustralya metropollerini bu tür diğer şehir merkezlerinden farklı kılan şey, aşırı kalabalık olmamalarıdır. Dünyadaki kozmopolit şehirlerin klostrofobik bir ortam yarattığını görüyoruz. Ancak, Avustralya metropol merkezlerinde durum böyle değil.Enerjisi yüksek fakat bunaltıcı yerler değildir.

Avustralya'da eğitim görüp görmeme konusunda kararsız kalan bir öğrenci için, ülke hakkındaki tüm bu benzersiz şeyler onu daha çekici bir eğitim yeri haline getirir. Sunulacak çok şeyi olan bir ülkeyi yaşamak ve keşfetmek, daha iyi bir öğrenci ve insan olarak büyümenize yardımcı olacaktır.

Önerilen Makaleler

Eğitim sistemi Avustralyada

Avustralya, uluslararası öğrencilere, 1100’ü geçkin eğitim kurumu ve 22.000 eğitim programı arasından seçim yapabilecekleri çok çeşitli öğrenim seçenekleri sunmaktadır.

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Avustralya'yı yeni eviniz yapmak istiyorsanız, heyecan verici olanaklar ve deneyimler dünyası sunan Avustralya'nın yaşam tarzı hakkında bir bakış açısı ve anlayış kazanmanız size yardımcı olacaktır.

Sağlık ve Destek Hizmetleri

Yardıma ihtiyaç duyuyorsanız sormaktan çekinmeyin. Yeni bir ülkeye taşınmak kolay bir süreç değildir. Adapte olmakta zorluk çekiyorsanız ya da size haksız veya ayrımcı bir şekilde davranıldığını düşünüyorsanız, konuyla ilgili destek hizmetleri mevcuttur.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin