Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Neden İskoç Üniversiteleri?

Birleşik Krallık’ın 4 ülkesinden biri olan İskoçya, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kaliteli eğitimiyle de uluslararası öğrencilere eşsiz bir eğitim hayatı sunuyor. Popülasyonuna oranla dünyada en çok dünya standartlarına sahip üniversiteye sahip olması da bunu kanıtlar nitelikte. 

Başkenti Edinburgh olan İskoçya’nın diğer büyük şehirleri Glasgow, Aberdeen, Dundee ve Paisley olarak sıralanabilir. Şehir yaşantısının yanı sıra doğal güzellikleri ve nefes kesen manzaraları içinde yansıtan kırsalları, herkesin kendinden bir şey bulabileceği huzurlu bir eğitim sürmesine olanak tanır. Üstelik gelişmiş ulaşım imkanları ile bunlara ulaşmak hiç de zor değil. 

İskoçya üniversiteleri, Times Higher Education 2021 verilerine göre eğitimde mükemmelliyet itibarına sahiptir. Bunun en büyük sebeplerinden biri, en iyi üniversitelerinin oldukça tarihi ve köklü eğitim yapısına sahip olması olarak gösterilebilir. Bu bağlamda, İskoçya üniversitelerinin sahip olduğu yüksek öğretim kalitesi, Avrupa ve diğer dünya üniversitelerine örnek teşkil etmektedir. 

İskoçya’nın Eğitim Anlayışı ve İstihdam Oranı

İskoçya üniversitelerinin sektörel bağlantıları, eğitiminde de teorik altyapı oluşturmanın yanı sıra iş dünyasında karşılaşılabilecek pratik bilgi ve deneyimi elde etmelerine olanak tanır. İstihdama odaklı eğitim anlayışı ile İskoçya üniversitelerinden mezun öğrencilerin dünya lideri sektörlerde yer almalarına yardımcı olur. 

19 yüksek öğretim kurumuya 4.500’den fazla program sunan İskoçya’da son yapılan araştırmalarda İskoçya üniversitelerinden mezun öğrencilerin %86sı İskoçya deneyimlerinden memnun kaldıklarını ve başkalarına da tavsiye ettiklerini söylemişlerdir. 

Times Higher Education 2021 verilerine göre en iyi 5 İskoçya Üniversitesi 

1 – University of Edinburgh 

Ünlü mezunlarının arasında David Hume, Arthur Conan Doyle gibi isimleri barındıran, İngiltere’nin en yaşlı üniversitelerinden biridir. Dünyaca ünlü Fringe Festival’ine de ev sahipliği yapan İskoçya’nın başkenti Edinbutgh’te bulunan üniversite, Sanat ve Beşeri Bilimler alanında dünyanın en iyilerinden biridir. 

2 – University of Glasgow

İskoçya’nın en kalabalık şehri Glasgow’da yer alan üniversite, Birleşik Krallık içerisindeki en iyi araştırma üniversitelerinden biridir. Mezunları arasında Nobel Ödülü sahibi 7 kişinin bulunur. 

3 – University of Aberdeen

Birleşik Krallık içerisinde en yüksek istihdam oranına sahip üniversitelerden biri olan Aberdeen Üniversitesi 1495 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Eski ve yeninin karışımı olan kampüslerle İskoçya’nın en güvenli üniversite şehirlerinden biridir. 

4 – University of Dundee

İskoçya’nın yeni ancak STEM konularında oldukça güçlü üniversitelerinden biri olan University of Dundee 1967’de kurulmuştur. Times Higher Education Öğrenci Deneyimi Anketi’nde İskoçya’nın en mutlu öğrenci topluluğuna sahip okulu olarak 6 yıl ardı ardına seçilmiştir. 

5 – University of St. Andrews

İskoçya’nın 1413 yılında kurulmuş ve en eski üniversitesi olan St. Andrews Üniversitesi, mezunlarının arasında Nobel Ödülü sahibi 6 kişi ve Cambridge Dükü ve Düşesi’ni barındırır. 

İskoçya’da yer alan üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almak için IDP danışmanlarıyla görüşebilir, IDP’nin düzenlediği İskoçya Üniversiteleri Online Fuarı’na katılabilirsiniz! IDP danışmanlarıyla görüşmek için form doldurun ya da Whatsapp üzerinden iletişime geçin!

ScotlandIsNow Broşürü

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?