Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt dışı eğitimi ve eğitim sonrası çalışma izinleri

Yurt dışı eğitiminin neden bu kadar önemli olduğuna dair sizlere birçok sebep sıralayabiliriz. Bunlardan biri ve kuşkusuz en önemlilerinden biri, eğitimin global geçerliliğe sahip olması ve mezuniyet sonrasında çalışma imkanları olacaktır. Yurt dışında eğitim alırken ya da yurt dışı eğitiminizi tamamladıktan sonra orada çalışma hayatına başlamak ve kariyerinizin ilk adımlarını atma şansına sahip olabilirsiniz. 

Eğitim alırken çalışılabilir mi?

Eğer eğitim alırken aynı zamanda yarı zamanlı çalışmak istiyorsanız, bunun için bazı şartlar bulunmakta. Elbette eğitim almaya gittiğiniz ülke, önceliğinizin eğitim almak olduğunu görmek isteyecektir. Bu yüzden eğitim alırken sadece yarı zamanlı çalışma izinlerine sahip olabilirsiniz. 

Yarı zamanlı çalışma izinlerinin amacı, genellikle öğrencilerin eğitim aldıkları alanda sektörel deneyim kazanması ve yaşam masraflarını bir miktar hafifletebilmeleri için verilmektedir. Özellikle yurt dışında eğitim alan uluslararası öğrencilerin oradaki kültürel ve dil becerilerini geliştirebilmeleri açısından da oldukça faydalı olabilir. Eğitim hayatlarını aksatmayacak şekilde yarı zamanlı çalışan öğrenciler, sömestr tatilinde çalışma tempolarını tam güne çevirebilirler. 

Elbette bu izinler, eğitim almak istediğiniz ülkeye ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişiklik gösterir. Buna göre: 

    Avustralya ve Yeni Zelanda’da Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora bölümleri için yarı zamanlı çalışma iznine sahip olabilir; Dil okulları için de 12 Hafta ve daha uzun süreli eğitim almanız kaydıyla, yarı zamanlı çalışma iznine sahip olabilirsiniz. 

    Amerika’da alacağınız lisans ve yüksek lisans eğitiminizde yarı zamanlı çalışma izniniz sadece kampüs içerisindeki işler için geçerliyken alacağınız dil eğitimi sırasında çalışma iznine sahip olmazsınız. 

    Kanada’da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için yarı zamanlı çalışma iznine sahipken, dil eğitiminizde yarı zamanlı çalışma iznine sahip olmazsınız. 

    Birleşik Krallık da sadece dil eğitimi gittiğinizde çalışma iznine sahip olmazsınız. 

    İrlanda’da ise, lisans, yüksek lisans ve doktora programları için yarı zamanlı çalışma iznine sahip olurken; alacağınız dil eğitiminiz için yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olmanız için 24 haftadan uzun sürelik bir dil eğitimi almanız gerekir. 

Eğitim sonrası çalışma izni nedir?

Artık her şey daha kolay ulaşılabilir hale geldi. Artık globalleşme, büyümenin bir parçası haline geldi. Yeni kültürleri en iyi şekilde deneyimlemek için yurt dışı eğitimi de en iyi yöntemlerden biri. Bu eğitimin ardınadan edinilebilecek çalışma deneyimi de kariyer hedefleriniz açısından öne çıkmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden yurt dışı eğitim almak isteyenlerin seçenekler arasındaki kriterlerinden biri de genellikle bu olmaktadır.

IDP’nin hizmet verdiği 6 ülke, eğitim sonrasında uluslararası öğrencilere belirli sürelerle çalışma izni sağlar. Bu izinler almak istediğiniz eğitim, süre ve diğer birçok etkene dayanarak değişiklik gösterebilir. Ülkeler ve eğitim sonrası çalışma izinleri hakkında güncel gelişmeleri değişimleri IDP Türkiye’nin uzman danışmanlarından öğrenebilirsiniz. 

Yol göstermesi açısından IDP’nin hizmet verdiği Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda ve İrlanda için konuşmak gerekirse: 

    Yurt dışında dil eğitimi almak için seyahat ettiğinizde, eğitim sonrası çalışma izninden faydalanamazsınız. 

    Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitiminiz sonrasında bölümlere göre süreleri değişiklik göstermek üzere genellikle 2 – 3 yıl sürmektedir. 

    Birleşik Krallık ve İrlanda ülkeleri için Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitiminiz sonrasında 2 yıl boyunca çalışma hakkına sahip olursunuz. 

    Amerika için yine bölümlere ve eğitim sürelerine göre değişiklik göstermek üzere, genellikle 1 ila 2 yıllık bir çalışma izniniz olur. 

    Kanada için durum biraz farklıdır. Kanada için eğitim aldığınız sürenin yanı sıra eğitim aldığınız kurum ve bölümler için verilen eğitim sonrası çalışma izni süreleri değişiklik göstermektedir. Buna göre eğer 1 yıllık bir eğitim alırsanız 1, 2 yıl ve üstü programlar içinse 2 yıl ve üzeri çalışma hakkı verilebilir. 

IDP Türkiye size nasıl destek olabilir? 

IDP, yurt dışı eğitimi için 50 yıldan fazla deneyimiyle uluslararası eğitim için artık nelerin önemli olduğunu biliyor ve sizi eğitim ve kariyer hedeflerinize en iyi şekilde yönlendirecek verilere sahiptir. Uzman danışmanların yardımıyla Avustralya, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Kanada, Amerika ve İrlanda’da eğitim almak istiyorsanız form doldurabilir ya da WhatsApp, Online Chat ve Virtual Counselling hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?