text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Bilgisayarlı IELTS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

BİLGİSAYARLI IELTS nedir?

Sınava girdikten 3 ila maksimum 7 gün sonra sonuçların alındığı, haftanın 6 günü, sabah, öğlen ya da akşam seçeneklerinin bulunduğu bulunduğu ve speaking hariç tüm bölümlerinin bilgisayar üzerinden yapıldığı sınavdır. Türkiye'de ilk defa IDP IELTS tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Dinleme, Okuma ve Yazma bölümlerini bir bilgisayar kullanarak tamamlayacaksınız. Konuşma sınavınız ise yüzyüze olmaya devam edecek, çünkü bunun konuşma becerilerinizi değerlendirmenin ve gerçek hayata çok yakın bir performans sergilemenizin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz. İster kağıt üzerinden olsun ister bilgisayar, sınavın diğer tüm yönleri aynıdır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoları izleyin ya da burayı tıklayın.

 

 

CD IELTS hakkında daha fazla video izleyin

Sınav ücreti ne kadar?

IELTS sınav ücretleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Sınav ücretini ülkenizin para birimi üzerinden size en yakın sınav merkezinden öğrenebilirsiniz. Türkiye'de IELTS sınav ücreti Academic ve General Training modülleri için aynıdır. Güncel sınav ücretleri şu şekildedir:

BİLGİSAYARLI IELTS 1,100 TL

BİLGİSAYARLI IELTS UKVI 1,600 TL

Sınav için nasıl kayıt yaptırabilirim?

IDP Education danışmanınız sınav tarihi ve lokasyonunu seçmenize yardımcı olabilir. Kayıt yaptırma hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın 

Sınav sonuçlarımı ne zaman alırım?

Bilgisayarlı IELTS sınavında, sonucunuza 3-7 gün içerisinde ulaşabilirsiniz. Eğer Bilgisayarlı UKVI IELTS sınavı almışsanız, sonuçlarınıza sınava girdiğiniz tarihten sonraki 13 gün içerisinde ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı IELTS Sınavının tüm bölümlerine aynı gün mü girmek zorundayım? İlk önce hangi bölüme giriyorum?

Sınavda sırasıyla dinleme, okuma, yazma bölümlerine arka arkaya ve mola verilmeden girilmektedir. Speaking sınavları sınav tarihinizle aynı gün olmakla birlikte Speaking sınavınızı, diğer sınava girmeden önce ya da sonra alabilirsiniz.

Bilgisayarlı sınavda kâğıt üzerine notlar alabilir miyim?

Evet. IDP sizlere not almanız için kalem ve kâğıtları sınav alanlarında hazırlayacaklardır.

Konuşma sınavını da bilgisayar üzerinden mi alacağım?

Hayır. Konuşma sınavı, aynı kağıt üzerinde gerçekleşen sınavlarda olduğu gibi sertifikalı ve son derece kalifiye bir IELTS uzmanı ile gerçekleşir. Üç kısımdan oluşur. Dijital kayıt cihazına kaydedilir.

Sınav mekânına yanımda ne götürebilirim?

Yalnızca IELTS Başvuru Formu’nda ibraz ettiğiniz pasaportunuzu veya TC kimliğinizi yanınıza almayı unutmamalısınız. Lütfen kayıt sırasında hangisini kullandıysanız yanınızda o belgeyi getiriniz. Bir belge diğerinin yerine geçmemektedir.

Diğer her şeyi sınav mekânının dışında bırakmalısınız. Cep telefonları ve çağrı cihazları kapatılmalı ve süpervizör tarafından gösterilen yere diğer kişisel eşyalarla birlikte bırakılmalıdır. Cep telefonunuzu / çağrı cihazınızı kapatmaz ve yanınızda getirirseniz, sınavdan diskalifiye edilirsiniz.

Büyük harflerle yazabilir miyim?

Evet, IELTS okuma, dinleme ve yazma sınavlarında ister küçük ister büyük harflerle yazabilirsiniz.

Sınav nasıl puanlanıyor?

IELTS, sınav sonuçlarını tutarlı bir şekilde verebilmek için 9’luk Bant Sistemini kullanır. Skorunuz tam ya da buçuklu olarak gelebilir. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma sınavları için ayrı ayrı puanlama yapılır. Ayrıca 1-9 bandı çerçevesinde bir Genel Bant Skoru da sunulur.

Sınava en erken ne zaman yeniden girebilirim?

Sınava yeniden girmenin bir süresi yoktur. Bununla birlikte, yeniden denemeden önce ek çalışma yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sınava daha iyi hazırlanmak için burayı tıklayın.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin