Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Bilgisayarlı IELTS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

IDP IELTS sayfasından güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Sınav ücreti ne kadar?

IELTS sınav ücretleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Sınav ücretini ülkenizin para birimi üzerinden size en yakın sınav merkezinden öğrenebilirsiniz. Türkiye'de IELTS sınav ücreti Academic ve General Training modülleri için aynıdır.

Güncel sınav ücretleri şu şekildedir:

Bilgisayarlı ve Kağıt üzerinden IELTS 2,700 TL

IELTS Life Skills 3,000 TL

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS UKVI 3,120 TL

Ayrı bir kayıt ücreti ya da kayıt işlem ücreti yoktur. Geç ödeme ücreti de alınmamaktadır.

Sınav için nasıl kayıt yaptırabilirim?

IDP Education danışmanınız sınav tarihi ve lokasyonunu seçmenize yardımcı olabilir. Kayıt yaptırma hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

BİLGİSAYARLI IELTS nedir?

Sınava girdikten 2 ila maksimum 5 gün sonra sonuçların alındığı, haftanın her günü, sabah, öğlen ya da akşam seçeneklerinin bulunduğu bulunduğu ve bilgisayar üzerinden yapılan sınavdır. Türkiye'de ilk defa IDP IELTS tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Dinleme, Okuma ve Yazma bölümlerini bir bilgisayar kullanarak tamamlayacaksınız. Konuşma sınavınız ise yüzyüze olmaya devam ediyor ancak Covid-19 önlemlerinden ötürü, VCS (video call speaking) olarak gerçekleşebilir. İster kağıt üzerinden olsun ister bilgisayar, sınavın diğer tüm yönleri aynıdır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoları izleyin ya da burayı tıklayın.

CD IELTS hakkında daha fazla video izleyin

IELTS sınavımı ertelemek istersem ne yapmalıyım?

Sınav başvurunuzu sınav tarihinizden 5 hafta öncesinden erteleyebilirsiniz. Sınavınıza 5 haftadan az süre kaldıysa, sağlık problemleri dışında erteleme gerçekleştiremezsiniz. Yeniden sınav ücreti ödemek durumunda kalırsınız.

Lütfen IELTS kaydınızı yaptırdığınız sınav merkezi ile iletişime geçin ya da daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

IELTS kaydımı yaptırdım ama sınava girmekten vazgeçtim. Ne yapmalıyım?

Eğer başvurunuzu sınav tarihinden en az 5 hafta önce iptal etmek isterseniz, geri ödeme alabilirsiniz. Eğer 5 haftadan az süreniz kaldıysa ücret iadeniz yapılmaz.

Lütfen IELTS kaydınızı yaptırdığınız sınav merkezi ile iletişime geçin ya da daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Hastalık nedeniyle sınava katılamayacağım/katılamadım. Ne yapmalıyım?

Sınava ciddi bir sağlık sorunu sebebiyle giremiyorsanız ya da giremediyseniz, sınav tarihinizden itibaren 5 gün içinde tam teşeküllü bir devlet hastanesinden ya da özel hastaneden alınan sağlık raporu sunarsanız 25% kesinti yapılarak kalan ödemeniz size geri sunulabilir ya da ücretsiz olarak ileri bir tarihe transferiniz sağlanabilir. Hastalık sebebiyle başka bir tarihe transfer bir (1) kez ile sınırlıdır. Raporunuzun sınav tarihini kapsaması gerekmektedir.

Lütfen IELTS kaydınızı yaptırdığınız sınav merkezi ile iletişime geçin ya da daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Bilgisayarlı IELTS sınavın tüm bölümlerine aynı gün mü girmek zorundayım? İlk önce hangi bölüme giriyorum?

Sınavda sırasıyla dinleme, okuma, yazma bölümlerine arka arkaya ve mola verilmeden girilmektedir. Speaking sınavınız aynı gün, diğer sınavlarınızdan önce ya da sonra alabilirsiniz.

Sınav kuralları nelerdir?

Sınav kural ve ilkeleri, IELTS Başvuru Formu’ndaki Adayların Dikkatine kısmında yer almaktadır. Sınav formatını ve sınav günü sizden beklenenleri öğrenmek için Adaylar için Gerekli Bilgiler kitapçığını da dikkatlice okumanızı öneririz. IDP Education’ın sınav günü işinizi kolaylaştıracak tavsiyelerini burada bulabilirsiniz.

Sınav mekânına yanımda ne götürebilirim?

Sınav günü kişisel eşyalarınızı bırakabileceğiniz güvenli bir oda mevcuttur ancak değerli eşyalarınızı yanınızda getirmemeniz önemle tavsiye edilir. IELTS kaydınızı oluştururken kullandığınız geçerli pasaport ya da kimliğiniz dışında her şeyi sınav alanının dışında bırakmanız gerekmektedir.

Cep telefonları, akıllı saatler ve çağrı cihazları kapatılmalı ve sınav görevlileri tarafından belirlenen güvenli alana diğer kişisel eşyalarınızla birlikte bırakılmalıdır.

Yanınızda HB olması koşuluyla uçlu kalem ya da kurşun kalem, silgi, kalemtraş, şeffaf ve etiketsiz şişede su ve yine şeffaf ve etiketsiz şişede dezenfektan getirebilirsiniz. Dilerseniz sınav merkezleri de su, mendil, kurşun kalem, silgi, kalemtraş, dezenfektan ve kolonya temin edecektir.

Sınav alanında BULUNMAMASI gereken eşyalar:

 • cep telefonları
 • tüm elektronik cihazlar
 • anahtarlar
 • cüzdan
 • para
 • yiyecek
 • içecek
 • çanta
 • saat/akıllı saat/adım-sayar
 • diğer tüm eşyalar.

Sınav günü hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Konuşma sınavı nedir?

Konuşma sınavı, sertifikalı ve son derece kalifiye bir IELTS uzmanı ile yapılan 11-14 dakikalık konuşmayı kapsar. Üç kısımdan oluşur. Dijital kayıt cihazına kaydedilir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Konuşma sınavı için yanımda ne getirmeliyim?

IELTS Başvuru Formu’nda ibraz ettiğiniz pasaportunuzu veya TC kimliğinizi getirmeli ve aynı kimlik belgesini sınavın tüm aşamalarında kullanmaya devam etmelisiniz. Lütfen kayıt sırasında hangisini kullandıysanız yanınızda o belgeyi getiriniz. Bir belge diğerinin yerine geçmemektedir. Görüşme odasına girmeden önce kimliğiniz kontrol edilecektir.  

Dinleme ve Konuşma sınavlarında karşımıza hangi aksanlar çıkıyor?

IELTS uluslararası bir sınav olduğu için, her iki sınavda da ingilizcenin farklı aksanlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Büyük harflerle yazabilir miyim?

Evet, IELTS okuma, dinleme ve yazma sınavlarında ister küçük ister büyük harflerle yazabilirsiniz.

Sınav nasıl puanlanıyor?

IELTS, sınav sonuçlarını tutarlı bir şekilde verebilmek için 9’luk Bant Sistemini kullanır. Skorunuz tam ya da buçuklu olarak gelebilir. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma sınavları için ayrı ayrı puanlama yapılır. Ayrıca 1-9 bandı çerçevesinde bir Genel Bant Skoru da sunulur. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Bilgisayarlı sınavda kâğıt üzerine notlar alabilir miyim?

Evet. IDP sizlere not almanız için kalem ve kağıtları sınav alanında hazırlayacaktır.

IELTS sınavında ‘geçme barajını’ kim belirliyor?

IELTS sınavında geçme kalma yoktur. Puanlama 9’luk Bant Sistemine göre yapılır. Her eğitim kurumu kendi minimum IELTS puanlarını ihtiyaçları doğrultusunda belirler. Bu konuda daha detaylı bilgi için başvuracağınız kurumla iletişime geçin.

Sınav sonuçlarımı ne zaman alırım?

Sınav Sonuç Belgesine sınav tarihinizden 2-5 gün sonra ulaşabilirsiniz.

IELTS sonucumu online olarak nasıl görüntüleyebilirim?

Eğer Bilgisayarlı IELTS sınavına girdiyseniz, sonucunuzu sınav tarihinizden 2-5 gün sonra online olarak görüntüleyebilirsiniz.

Sınav sonucunuzu görüntüleyebilmek için sınava kayıt olduğunuz pasaportunuzun/T.C. kimliğinizin numarası, kişisel bilgileriniz (tüm kişisel bilgiler ingilizce karakterler kullanılarak yazılmalıdır) ve sınava girdiğiniz tarihe ihtiyacınız vardır.

Hemen sınav sonucunuzu görüntüleyin!

Tarafıma kaç adet Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek?

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’na (CIC) veya Birleşik Krallık Sınır Ajansı’na (UKBA) başvurmuyorsanız, Sınav Sonuç Belgeniz tek nüsha olarak gönderilir. Buralara başvurmanız halinde iki nüsha olarak gönderilir. CIC ve UKBA’ya başvuru kanıtı da sunmalısınız. IELTS başvuru formunda belirttiğiniz 5 farklı kuruma da eğer elektronik gönderi kabul ediyorsa online olarak sistem tarafından otomatik gönderilir.

Sınav sonucumu kurumlara göndermek için ne yapmalıyım?

Sınavınızdan sonra elektronik olarak istediğiniz kadar kuruma sizin için ücretsiz sonuç belgesi gönderebiliriz. Bununla ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Elektronik gönderi kabul etmeyen kurumlara basılı olarak uluslararası kargolar aracılığıyla sınav sonuç belgesi sınav merkezimizden gönderilmektedir. Her lokasyonun farklı gönderim ücretleri bulunmaktadır.  Bununla ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Sınav Sonuç Formları yalnızca kurum ve kuruluşlara gönderilebilir. Ek belgeler öğrencilere, onların ailelerine veya arkadaşlarına gönderilemez.

Sınav sonucumu kaybettim. Ne yapmalyım?

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra elinize geçecek olan TRF (TEST REPORT FORM) belgesi çok kıymetli bir belge olup her sınav için size yalnızca bir tane verilmektedir. Belgenizi kaybetmeniz durumunda yenisini ancak 2 defaya mahsus olarak alabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sınava en erken ne zaman yeniden girebilirim?

Sınava yeniden girmenin bir süresi yoktur. Bununla birlikte, yeniden denemeden önce ek çalışma yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sınava daha iyi hazırlanmak için burayı tıklayın.

Sınav sonuçlarımdan memnun kalmazsam ne olacak?

Sınav tarihinizden sonraki altı hafta içerisinde sınav merkezinize başvurup, sonuçların incelenmesi hizmetinden yararlanarak yeniden değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Sonuçların incelenmesi hizmeti ücretlidir. Sınav sonucunuzun değişmesi halinde ödediğiniz ücret size iade edilir. IELTS değerlendirme uzmanlarının katı değerlendirme kriterlerine sıkı sıkıya bağlı olduklarını ve düzenli olarak izlendiklerini unutmayın. IELTS sınav süreci boyunca en yüksek kalitede kontrol prosedürleri uygulanır. Detaylı bilgi için tıklayın.

cd-ielts-mainpage-370x242.jpg
Bilgisayarlı IELTS
IELTS sınavı şimdi Bilgisayarda!
GettyImages-530682955.jpg
CD IELTS'e kayıt olun
CD IELTS'e girmeye hazırsanız, hemen kayıt olun!
cd-ielts-test-format-370x242.jpg
CD IELTS Sınav Formatı
Bilgisayarlı IELTS Sınav formatı hakkında daha fazla bilgi edinin!
cd-ielts-googlereview-370x242.jpg
CD-IELTS Yorumları
Adaylarımızın Bilgisayarlı IELTS hakkında ne düşündüklerini inceleyin.
cd-ielts-calisma-teaser-370x242.jpg
CD IELTS'e Hazırlık

IDP'nin çeşitli çalışma materyalleriyle sınava en iyi şekilde hazırlanın.

Önerilen Makaleler

stpes-turkey.jpg

Yurtdışı eğitim için adım adım kılavuz

50 yıllık deneyimi ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki eğitim kurumlarına başarıyla yerleştirdiği 450.000’den fazla öğrencisi ile IDP iyi bir eşleştirme yapmanın ve sizi başarıya götürecek yolu açmanın ne anlama geldiğini bilir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?