Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Stresle başa çıkma yolları

Yurt dışında eğitim görürken, zaman zaman bir miktar stres ve ülke özlemi hissetmek normaldir. Fakat bazen ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz - bu da gayet normaldir. 

Güncel araştırmalar gösteriyor ki, üniversite öğrencileri ruhsal bozukluklara nüfusun geneline kıyasla çok daha yatkın. Avustralya’da Headspace ve Ulusal Öğrenci Konseyi tarafından yürütülen, 2600 TAFE ve üniversite öğrencisinin katıldığı ulusal bir araştırmada, öğrencilerin %35’inin kendine zarar verme veya intihar düşüncelerine kapıldığı, %65’inin ise yüksek ila çok yüksek seviyede stres, panik atak ve uyku sorunları yaşadıkları ortaya çıkmıştır (ABC Haber).  

Öğrencilerde kaygının en yaygın sebepleri şunlardır: 

 • akademik beklentiler
 • eğitim ve işi dengelemenin baskısı
 • ekonomik zorluklar
 • ilişki sorunları 

Yerli öğrencilerle kıyaslandığında, yabancı öğrencilerin yurt dışında, evlerinden uzakta yaşamaktan kaynaklanan ekstra zorluklar ve stres yüzünden daha fazla risk altında oldukları gözlemlenmiştir (Forbes-Mewett & Sawyer). 

Neyse ki, aynı araştırma, günümüzde insanların -geçmişe kıyasla - yaşadıkları ruhsal bozukluklarla ilgili konuşmaya daha açık olduklarına da dikkat çekmektedir. 

Üzerinde konuşuldukça, Avustralya’da ruhsal bozuklukların etrafını saran sis giderek dağılmaktadır. 

Bunu aklımızda tutarak, gelin ruhsal bozukluklara kısaca göz atalım... 

YABANCI ÖĞRENCİLERİN EN YAYGIN KAYGILARI: 

Avustralya’da Forbes-Mewett & Sawyer tarafından yürütülen bir araştırmada, yabancı öğrencilere eğitim için geldikleri yeni ülkeye alışma sürecinde hissettikleri en yaygın dönemsel kaygılar soruldu. Çıkan sonuçların çoğu bizim eğitim verdiğimiz ülkelerde de geçerli. 

KÜLTÜR ŞOKU & KAMPÜS DIŞINDA YAŞAMANIN GETİRDİĞİ BASKILAR 

Yabancı öğrenciler, yeni ülkeye ayak bastıklar andan itibaren ‘kültür şoku’ ve bir dizi yeni sorumluluk - dil engellerini aşmak, konaklama için yer araştırmak, ev arkadaşı bulmak, kira ödemek, ev idaresini öğrenmek bunlardan bazılarıdır - ile karşı karşıya kalırlar. Dersleri saymıyoruz bile! 

Öğrenciler ayrıca, arkadaş edinirken, grup ödevlerinde fikir belirtirken ve/veya profesyonel sağlık hizmeti alırken ilk günden itibaren İngilizce dil engeline takılmaktan (kendilerini yanlış ifade etmekten) endişe ettiklerini belirtmişlerdir. 

EKONOMİK & AKADEMİK BASKILAR 

Yabancı öğrenciler, bir yandan ev bütçesi yapma ve yönetmenin getirdiği ekonomik baskıyı yaşarken, bir yandan da yabancı bir akademik ortama, farklı ders çalışma biçimlerine ve ders yapılarına da uyum sağlamanın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışırlar. Bazı öğrenciler - özellikle ailelerinden ekonomik destek alanlar - yurt dışında eğitim görürken üzerlerinde yoğun şekilde akademik başarı baskısı hissettiklerini belirtmişlerdir. 

Akademik performansının ‘beklenilenin altında’ olduğunu düşünen ve bunu dile getiren öğrencilerde kaygı ve depresyon düzeyi daha yüksektir. Bu da gerçekten düşük akademik performansa sebep olmaktadır (Forbes-Mewett & Sawyer). 

EV SAHİBİ ÜLKENİZDE SOSYAL BAĞLANTILAR KURUN 

Etrafınızda size destek olabilecek bir çevre oluşturun ya da benzer deneyimler yaşayan diğer yabancı öğrencilerle hikâyelerinizi paylaşın. Yaşadığınız yerde sizinle benzer hobilere sahip öğrenci grupları veya kişilerle tanışmak için Meet Up gibi sosyal paylaşım sitelerini/uygulamalarını kullanın. 

ARKADAŞLARINIZA, AİLENİZE VE/VEYA KİŞİSEL DESTEK AĞLARINA ULAŞIN 

Yakın hissettiğinizi ve güvendiğiniz biriyle konuşun. Bununla birlikte, evinizle gereğinden sık iletişim kurmamaya çalışın, çünkü bir yabancı öğrenci olarak mevcut deneyimlerinize odaklanmak isteyeceksiniz. Şunları deneyin: 

 • Ailenizle/arkadaşlarınızla haftalık/aylık Skype randevuları ayarlayın.
 • Ülkenizi ziyaret edin, yakınlarınıza kartpostal yollayın.
 • E-posta veya mektup yazın.
 • Sosyal medyadan bir süre uzak kalın.
 • Yeni deneyimlere açık olun.

Time Out (Sydney, Melbourne, Adelaide, Brisbane, Perth) ve Concrete Playground gibi eğlence rehberleri, yaşadığınız yerdeki güncel etkinlikleri (festivaller, sergiler, bar geceleri vs.) takip etmek için harika kaynaklardır. 

DÜZENLİ SPOR YAPIN, SAĞLIKLI BESLENİN VE KENDİNİZE BAKIN

Spor hem fiziksel hem zihinsel sağlığa iyi gelir - dolayısıyla esnetin bacaklarınızı. Besleyici öğünler yiyin. İyi dinlenin. 

YARDIM HATLARI VE DANIŞMANLIK 

Avustralya

 • Lifeline –13 11 14
 • Suicide Call Back Service –1300 659 467
 • Beyond Blue –1300 22 46 36
 • Headspace –1800 650 890 

Kanada

 • Good to Talk student helpline – 1-866-925-5454
 • Mental Health Helpline – 1-866-531-2600
 • Spectra Helpline –  Sadece Ontario sınırları içinde çok dilli hizmet– https://www.spectrahelpline.org/index.php/our-services/multilingual-helplines 

Yeni Zelanda

 • Lifeline – 0800 543 354 veya (09) 5222 999 Auckland sınırları içinde 
 • Suicide Crisis Helpline – 0508 828 865 (0508 TAUTOKO) 
 • Healthline – 0800 611 116
 • Youthline – 0800 376 633, 234’e ücretsiz mesaj atabilir, e-posta talk@youthline.co.nz adresine e-posta gönderebilir veya çevrimiçi sohbet yapabilirsiniz
 • thelowdown.co.nz – team@thelowdown.co.nz adresine e-posta gönderebilir veya 5626’ya ücretsiz mesaj atabilirsiniz 

Birleşik Krallık

 • Nightline – Üniversitenizin gece dinleme hizmeti verip vermediğini öğrenmek için Nightline’ın internet sitesine bakın. Nightline’ın telefon operatörlerinin tümü öğrencilerden oluşuyor.
 • Galler’de eğitim görüyorsanız, Community Advice and Listening Line (C.A.L.L)’u 0800 123 737 no’lu hattan arayabilir veya ‘help’ yazarak 81066’ya mesaj gönderebilirsiniz. Bu hizmetlerden yılın 365 günü, günde 24 saat faydalanılabilir.
 • Samaritans – 116 123’ten ücretsiz arayabilir veya jo@samaritans.org adresine e-posta gönderebilirsiniz. 

Amerika Birleşik Devletleri

 • National Suicide Prevention Lifeline ücretsiz hat 800-273-8255. 

Online Sohbet Servisleri

 • Lifeline Crisis Chat
 • Crisis Text Line (akıllı telefonunuzdan)
 • National Suicide Prevention Lifeline
 • IMAlive
Önerilen Makaleler

Konaklama

Yurtdışı eğitiminizi planlarken, kendinizi en konforlu hissedeceğiniz konaklama türü üzerinde düşünmek önemlidir.

Yeni ülkenize varış

IDP ile eğitim görmeyi seçtiğinizde, başarınız için ellerinden geleni yapmaya hazır öğrenci, mezun ve personelden oluşan, enerjik bir camianın parçası olursunuz. IDP ile eğitimin avantajlarından biri de, düzenlediğimiz “hoşgeldin” etkinlikleridir.

Yurtdışı eğitiminizde sosyal hayata dair tavsiyeler

Uluslararası öğrencilik deneyimi, eğitimden daha fazlasını içerir! Yurtdışında geçireceğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız, okul dışındaki hayatı da keşfetmelisiniz.

Sosyal Becerilerinizi Geliştirme

İşverenler, sağlam bir akademik geçmişin yanı sıra ‘sosyal becerilerinizle’, yani diğer insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzla da ilgileneceklerdir.

Yeni ülkenize alışmak

Yurt dışında eğitimin ilk haftaları, her yabancı öğrenci için bunaltıcı ve sıkıntı verici olabilir. Evet, bu aynı zamanda heyecan vericidir, fakat bazen hayallerinizin peşinden gitmek için evinizden, arkadaşlarınızdan ayrılmanın zorluklarını ancak yeni ülkeye ayak bastığınız anda idrak edersiniz.

Çevre edinme ve sosyalleşme

Çevre edinmek elbette ki önemlidir. Fakat bir yabancı öğrenci için, bir daha görmeyecekse ya da mezuniyetten sonra ülkesine dönecekse insan tanımak ne kadar anlamlıdır?

Para Yönetimi

Yurtdışında yabancı öğrenci olarak para biriktirmenin pek çok yolu var. Bunlardan bazılarını biliyor olabilirsiniz, yine de özellikle kısıtlı paranız varsa önerilerden birçoğunu aklınızda tutmanız faydalı olacaktır.

Ders çalışma tüyoları

Herkesin çalışma sistemi kendine özgüdür. En iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak ‘bir tek altın kural’ yoktur. Bütün mesele KENDİNİZ için en uygun sistemi bulmaktır.

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

İş arama tüyoları

Her yıl, çok sayıda yeni mezun sürekli büyümekte olan küresel işgücüne dâhil oluyor. Bu sebeple, bazı öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma şansları konusunda kaygılanmaları hiç şaşırtıcı değil.

İnternet ortamında kariyer profiliniz

Yabancı öğrenci olarak, insanlarla iletişimde kalmak için muhakkak birden fazla sosyal medya profiliniz vardır. Peki bunları profesyonel amaçlarla kullanıyor musunuz?

Global kariyere giden yollar

Öğrencilerini iş dünyasına hazırlamak her üniversitenin görevidir. Yine de mezuniyetiniz yakınsa ve küresel işgücüne katılıp katılamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek önerilerimize bir göz atın!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?