text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Sosyal Becerilerinizi Geliştirme

İşverenler, sağlam bir akademik geçmişin yanı sıra ‘sosyal becerilerinizle’, yani diğer insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzla da ilgileneceklerdir.

İşte size, sınıf dışında sosyal becerilerinizi geliştirmeniz için birkaç pratik tavsiye:

Stajlar

Yalnızca deneyim yoluyla öğrenilebilecek bazı beceriler vardır ve bunları edinmenin en doğru yollarından biri staj yapmaktır. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı staj yapabilirsiniz. Üniversiteler bazen zaman yönetimi, sorun çözümü ve ekip çalışması gibi iş hayatının vazgeçilmez unsurları konusunda sizi eğitmekte yetersiz kalabilirler. 

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar

Hiç kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışmayı düşündünüz mü? Zamanını bedelsiz vermek herkese cazip görünmeyebilir, ancak anlamlı bir yardım organizasyonunun parçası olmak ufkunuzu genişlettiği gibi, becerilerinizi de artırabilir. Gönüllü çalışmalar, sizden çok farklı insanlara adapte olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, etrafınızdaki dünyayı keşfetmeniz ve yeni insanlarla tanışmanız için mükemmel birer fırsattırlar. Bu deneyimin özgeçmişinizde harika duracağını da unutmamak gerek! 

Kulüp ve dernekler

Birinci sınıf da olsanız son sınıf da, kulüp ve dernek üyelikleri sizinle kafa dengi insanlarla tanışmanıza ve ilgilendiğiniz belli bir alandaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Kulüplere katılmak ayrıca, daha meşgul olmanızı sağlayacağı için, önceliklerinize odaklanmanıza yarayacak bir zaman çizelgesi oluşturmanıza ve zaman yönetimi becerilerinizi ilerletmenize de katkıda bulunur. 

Atölye ve seminerler

Pek çok kurum ve profesyonel organizasyon, üniversite öğrencileri için bedelsiz ya da çok uygun bir ücretle atölyeler, seminerler ve değişik beceri geliştirme programları düzenler. Bu etkinliklere katılmanız, yeni fikirler duymak, yeni araçlar denemek ve becerilerinizi keskinleştirmek adına faydalı olabilir. Oradaki etkileşimler ayrıca, sizi daha iyi bir dinleyici, daha akıllı bir sorun çözücü yapar ve farklı fikirlere daha açık hale getirebilir.

Özetle, gönüllü atölyelere ve seminerlere katılmak, yeni bağlantılar kurmanız ve eğitim gördüğünüz alanda uzman olarak algılanmanız için harika bir yoldur.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin