Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Öğrencilerin Sosyal Becerilerini Geliştirmeleri için En İyi 5 Yöntem

Sosyal ve iletişim becerilerinizi geliştirmeniz için birkaç pratik tavsiye

Sosyal beceriler kişiliğinizin ayrılmaz bir parçasıdır, bu da sosyal ve profesyonel bakımdan kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi gösterir.Günümüzde işverenler iş alma sürecinde bu becerilerinizle de ilgileneceklerdir. Rekabetçi bir işe alma ortamında hayatta kalmak için çok önemli olan bu beceriler kişiliğe dayalıdır ve bazı uygulamalarla kolayca geliştirilebilir.

Yurtdışında eğitim görürken sosyal becerilerinizi güçlendirmenize yardımcı olacak bazı basit yollar:

1. Kendinizi tanıyın

Güçlü ve zayıf yönlerinizi listeleyin, üzerinde düşünün ve buna göre bir gelişme planı oluşturun. Hangi becerilere sahip olduğunuzu ve neyi amaçladığınızı bilmelisiniz. Örneğin, konuşma yapmakta tereddüt ediyorsanız, üzerinde çalışmanız gereken yer olduğunu bilirsiniz. Benzer şekilde, kendini ifade etmek sizin zayıflığınızsa, daha fazla iletişim kurmanızı sağlayacak faaliyetlere katılın.

2.Kulüp ve dernekler

Kulüp ve dernek üyelikleri sizinle kafa dengi insanlarla tanışmanıza ve ilgilendiğiniz belli bir alandaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca zaman yönetimi becerilerinizi ilerletmenize de katkıda bulunur. 

3. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar

Bir amaç için gönüllü olduğunuzda, bu ufkunuzu genişletmenize ve becerilerinizi genişletmenize yardımcı olur. Aynı zamanda farklı insan ve ortamlara nasıl adapte olabileceğinizi, liderlik becerilerinizi nasıl geliştireceğinizi ve güveninizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olur. Gelecekteki iş görüşmelerinde de konuşabileceğiniz harika bir deneyim.

4. Beceri geliştirme programlarına katılın

Üniversitelerde ve çeşitli meslek kuruluşlarında  nominal olarak veya ücretsiz olarak öğrenciler için düzenlenen birçok beceri geliştirme atölyesi ve programı vardır. Yeni beceriler öğrenmek ve sahip olduğunuz becerileri keskinleştirmek için bu tür etkinliklere daha fazla katılmaya çalışın. Etkileşimli oturumların birini daha iyi bir dinleyici, problem çözücü ve çoklu görüşlere karşı hoşgörülü kıldığı bilinmektedir.

5. Staj arayın

Belirli becerileri edinmenin en iyi yolu, staj yoluyla kolayca kazandığınız uygulamalı deneyimdir. Problem çözme, zaman yönetimi ve takım çalışması gibi pratik işgücü becerilerini öğrenmek için yarı veya tam zamanlı staj arayın.

6. Bir idol arayın

Idolize edindiğiniz birini bulun ve sizi yönlendirmesi ve motive etmesi için yardım isteyin.

7. Öğrenmeye devam edin

Yapamayacağın bir şey yok. Kendinizi eğitin ve sizin için mevcut olan bol miktarda kaynağı kullanın - İnternet, kütüphaneler ve hatta kendi kendine yardım programlarından yararlanın. Ayrıca, seçtiğiniz kurs için ücretsiz çevrimiçi dersler alabilirsiniz.

Dostça bir tavsiye: Bu becerileri sınıfınızda ve yaşıtlarınızla birlikte kullanmaya çalışın. Dünyanın dört bir yanındaki işverenler iyi iletişim ve insan becerilerine değer verir, çünkü bunlar takımlarda ve organizasyonlarda kolayca gelişmenizi sağlar.

 

Önerilen Makaleler

Yeni ülkenize alışmak

Yurt dışında eğitimin ilk haftaları, her yabancı öğrenci için bunaltıcı ve sıkıntı verici olabilir. Evet, bu aynı zamanda heyecan vericidir, fakat bazen hayallerinizin peşinden gitmek için evinizden, arkadaşlarınızdan ayrılmanın zorluklarını ancak yeni ülkeye ayak bastığınız anda idrak edersiniz.

Çevre edinme ve sosyalleşme

Çevre edinmek elbette ki önemlidir. Fakat bir yabancı öğrenci için, bir daha görmeyecekse ya da mezuniyetten sonra ülkesine dönecekse insan tanımak ne kadar anlamlıdır?

Stresle başa çıkma yolları

Yurt dışında eğitim görürken, zaman zaman bir miktar stres ve ülke özlemi hissetmek normaldir. Fakat bazen ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz - bu da gayet normaldir.

Ders çalışma tüyoları

Herkesin çalışma sistemi kendine özgüdür. En iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak ‘bir tek altın kural’ yoktur. Bütün mesele KENDİNİZ için en uygun sistemi bulmaktır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?