Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışında Uluslararası Öğrenciler İçin Kariyer Yapma Yolları

Yabancı öğrencileri global bir kariyere hazırlama

Öğrencilerini iş dünyasına hazırlamak her üniversitenin görevidir. Yine de mezuniyetiniz yakınsa ve küresel işgücüne katılıp katılamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek önerilerimize bir göz atın:

Okulunuzun kariyer destek merkezinden faydalanın

Avustralya'daki hemen hemen her kurumun kariyer yerleştirme merkezi vardır. Bu merkezler, öğrencilere kariyer hedeflerine ulaşmaları için geniş yelpazede hizmetler sunarlar. Size yararları şunlardır: Hedeflediğiniz sektördeki işverenlerin ne aradıkları konusunda birinci elden bilgi alırsınız, başvuru sürecinizde faydalı olabilecek tüyoları öğrenirsiniz ve elbette, tercihlerinize uygun iş fırsatlarının listesini edinebilirsiniz. Kariyer destek merkezi aynı zamanda, eğitiminizle ilgili seçenekleri öğrenmeniz ve hedeflerinize ulaşmanız için hangi dersleri almanız gerektiğini bilmeniz için doğru yerdir.

Takım çalışması becerilerinizi geliştirin

Başvurduğunuz neredeyse her iş, sizden ortak bir hedef için takım çalışması yapmanızı bekleyecektir. Takım çalışması ve işbirliği becerileri günümüz iş piyasasında çok fazla talep edilen becerilerdir. İşverenler ekip içinde uyumlu çalışabilecek, ekibin proje yönetim sistemini anlayabilecek ve işi bütçeyi aşmadan, tüm ekip üyelerini memnun edecek şekilde, zamanında teslim edebilen elemanların peşinden koşmaktadırlar. Bu önemli becerileri, ekip projelerine, spor aktivitelerine ya da gönüllü organizasyonlara aktif şekilde katılarak kısa sürede geliştirebilirsiniz. Ders programı dışında kalan etkinliklere katılmak da, hem bu becerileri geliştirmenize hem de bireylerarası iletişim becerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Seçtiğiniz bir disiplinde bilginizi artırın

Tekrar yapmak ve ders çalışmak, potansiyelinizi tam anlamıyla ortaya çıkarmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda eğitiminiz bittiğinde önünüze kapılar da açabilir. Bunun masraflı olması gerekmiyor. İşe yaz ya da sömestr tatillerinizden bir miktar çalıp ekstra okuma yaparak ve gelecek dersleriniz için hazırlanarak başlayabilirsiniz. Kütüphanede ekstra okuma yapmaktan, internette eğitim videoları izlemeye, hatta yazın staj programına başvurmaya kadar her türlü ek çaba, seçtiğiniz sektörde size üstünlük kazandıracaktır.

Atölye ve seminerlere katılın

Son olarak, bağlı olduğunuz kurumun öğrenci destek hizmetleri birimine gidip, gelecek programlarında herhangi bir atölye veya seminer olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu tip etkinliklere katılmak, daha sonra kariyer hedefleriniz için kullanabileceğiniz, dünya çapındaki güncel uygulamalardan haberdar olmanızı sağlar. Bunlar ayrıca, başka zaman kampüste göremeyeceğiniz, alanında uzman kişilerle karşılaşmak için mükemmel yerlerdir. Sektör uzmanlarından ve deneyimli eğitmenlerden birebir bilgi edinmek, gelecekte sizi diğer adayların bir adım önüne geçirecektir.

Önerilen Makaleler

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

İş arama tüyoları

Her yıl, çok sayıda yeni mezun sürekli büyümekte olan küresel işgücüne dâhil oluyor. Bu sebeple, bazı öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma şansları konusunda kaygılanmaları hiç şaşırtıcı değil.

İnternet ortamında kariyer profiliniz

Yabancı öğrenci olarak, insanlarla iletişimde kalmak için muhakkak birden fazla sosyal medya profiliniz vardır. Peki bunları profesyonel amaçlarla kullanıyor musunuz?

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin