Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yeni Bir Ülkeye Alışmak

Yurt dışında eğitimin ilk haftaları, her yabancı öğrenci için bunaltıcı ve sıkıntı verici olabilir. Evet, bu aynı zamanda heyecan vericidir, fakat bazen hayallerinizin peşinden gitmek için evinizden, arkadaşlarınızdan ayrılmanın zorluklarını ancak yeni ülkeye ayak bastığınız anda idrak edersiniz.

Yolunuza elbette engeller çıkacaktır, fakat önerilerimizi aklınızın bir köşesinde tutarak, Avustralya’daki eğitim maceranızı hayatınızın en keyifli deneyimlerinden biri haline getirebilirsiniz.

Yaşadığınız ülkenin kültürünü ve dilini öğrenin

Gideceğiniz yer hakkında ön araştırma yapmak; yalnızca tarihini, doğal hayatını ve coğrafyasını değil, insanlarını, kültürünü ve dilini de öğrenmek elzemdir. Yurt dışı eğitim programınıza, gideceğiniz yer ile ilgili kitapları seyahat rehberlerini okuyarak hazırlanabilirsiniz. Dilin en büyük engeliniz olacağını düşünüyorsanız cesaretiniz kırılmasın. Süreci daha az sıkıntıyla atlatabilmek için, gitmeden önce İngilizce dersleri alabilirsiniz.

Konfor alanınızdan çıkın

Konfor alanınızdan çıkmak, eğitim deneyimizden en iyi şekilde yararlanmanız için belki de en önemli adımdır. Size tamamen yabancı bir ortamda yeni bir eğitime başlarken dönüşüm gerçekleştirmek kolay değildir. Ülke mutfağını denemek, yerel bölgeleri ziyaret etmek ya da komşularınızla konuşmak faydalı başlangıç adımları olabilir. Ülke özlemi, yurt dışında yaşamanın olağan yan etkilerinden biridir ve ne kadar kaçınmaya çalışsanız da bunu hissedersiniz. Önemli olan sizi yıldırmasına izin vermemektir. Sadece sabırlı olun ve zamanla her şeyin düzeleceğine inanın. Geçiş süreciyle başa çıkamadığınızı hissederseniz, yardım daima hazır. Kurumunuzun öğrenci destek birimiyle ya da IDP danışmanınızla konuşabilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışın

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olsa da, imkânsız değil. İşe, sizinle ortak alt yapıya sahip bir iki kişiyle arkadaş olmakla başlayabilirsiniz. Kurumunuzdaki uluslararası öğrenci organizasyonlarına katılabilirsiniz. Yine, kampüs dışındaki sosyal etkinliklere dahil olabilir, bir kulübe katılabilir ya da kendi çevrenizin dışında da arkadaşlıklar kurmak için gönüllü işlerde çalışabilirsiniz.

Sohbet başlatın

İçinizden daha çok kendi ülkenizden insanlarla kaynaşmak gelse de, kendinizi yerli halkla ya da farklı ülkelerden öğrencilerle İngilizce konuşmaya zorlayın. Bu, hem yeni insanlarla tanışmanıza hem de İngilizce iletişiminizi ilerletmenize vesile olur. Aynı zamanda özgüveninizi ve çevrenizle uyum becerilerinizi de geliştirir.

Değişimleri kucaklayın

Yeni çevrenize bütünüyle adapte olabilmenizin ilk adımı, öncelikle her şeyin alıştığınızdan farklı olduğunu kabul etmektir. Bunu kabullenene kadar geçen sürede pozitif bir tutum sergilemeye, anlayışlı, saygılı ve sabırlı olmaya özen gösterin.

Önerilen Makaleler

Çevre edinme ve sosyalleşme

Çevre edinmek elbette ki önemlidir. Fakat bir yabancı öğrenci için, bir daha görmeyecekse ya da mezuniyetten sonra ülkesine dönecekse insan tanımak ne kadar anlamlıdır?

Stresle başa çıkma yolları

Yurt dışında eğitim görürken, zaman zaman bir miktar stres ve ülke özlemi hissetmek normaldir. Fakat bazen ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz - bu da gayet normaldir.

Ders çalışma tüyoları

Herkesin çalışma sistemi kendine özgüdür. En iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak ‘bir tek altın kural’ yoktur. Bütün mesele KENDİNİZ için en uygun sistemi bulmaktır.

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin