Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İnternet profillerinizi iş fırsatları için kullanmak

Yabancı öğrenci olarak, insanlarla iletişimde kalmak için muhakkak birden fazla sosyal medya profiliniz vardır. Peki bunları profesyonel amaçlarla kullanıyor musunuz? Teknolojik gelişmeler sayesinde, günümüzde Avustralya’daki pek çok işverenin işe alacağı elemanları bulmak için sosyal medyanın avantajlarından yararlanması hiç şaşırtıcı değildir.

Yetenek avcılarının ya da işe alım müdürlerinin size ulaşmasını beklemeyin. Sosyal medyada elinizden geldiğince var olun ve aşağıdaki önerilerimiz sayesinde rekabetçi bir pazarda öne çıkın: 

Profilinizi geliştirin

Sosyal medya profili oluşturmak, çevrimiçi olması haricinde, özgeçmiş oluşturmaya benzer. Sosyal medya sayfanızı oluştururken, eğitim geçmişinizi, iş tecrübesi geçmişinizi ve aradığınız işe uygun yeteneklerinizi belirtmeyi unutmayın. Kazanımlarınızı ve üyesi olduğunuz organizasyonları öne çıkarmak da faydalı olur.

Ayrıca, iş fırsatları hakkında daha sık haber almak istiyorsanız, sayfanıza e-posta adresinizi eklemeniz ve iş aradığınızı belirtmeniz de gerekir. Böylece işverenler size ulaşabilir.

Profilinizi güncel ve profesyonel tutun

Bu hoşunuza gitse de gitmese de, profil fotoğrafınız insanların sayfanızı ziyaret ederken ilk gördüğü şeydir. Sosyal medyada sağlam bir duruş için, ilk etapta profesyonel göründüğünüz bir portrenizi kullanmanız yerinde olur. Bu illa ki resmi kıyafet giymenizi gerektirmez; tertipli, kaliteli görünmeniz yeterlidir. Gerektiğinde bilgilerinizi güncellemeyi unutmayın; özellikle yeni bir organizasyonda rol aldığınızda.

Dijital kimliğinizi profesyonel tutmanız, profesyonel görünmeyen bir takım fotoğraf ve yorumları silmenizi gerektirebilir. Potansiyel bir işveren üzerinde iyi izlenim bırakmak istiyorsanız, onun görmesini istemediğiniz her şeyi profilinizden kaldırın.

Kariyer ile ilgili grupları takip edin

Sosyal medyada en son sektörel trendleri takip etmenize, sizinle kafa dengi insanlarla bağlantı kurmanıza ve profesyonel ağınızı genişletmenize yardımcı olabilecek çok sayıda profesyonel grup vardır.

Hedeflediğiniz kariyerle ilgili olan organizasyonlara katılmayı ya da onları takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Sınıf arkadaşlarınızla, profesörlerinizle ve sizinle benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantıda kalmanız da önemlidir. Bunu yaparak, yetenek avcılarına belli bir eğitim ya da iş alanında ilerlediğinizi göstermiş olursunuz.

 

Önerilen Makaleler
internship.jpg

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

global-career.jpg

Global kariyere giden yollar

Öğrencilerini iş dünyasına hazırlamak her üniversitenin görevidir. Yine de mezuniyetiniz yakınsa ve küresel işgücüne katılıp katılamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek önerilerimize bir göz atın!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?