Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’da görülmesi gereken yerler

Doğası ve kültürüyle, insanı en büyüleyen ülkelerden biri Avustralya. Hemen hemen her bölgesinde ve şehrinde görülmesi gereken çokça yer var diyebiliriz. Senin için bazılarını kısaca anlattık… 

Sidney şehri

Her köşesinde ayrı bir güzellik bulunan bu şehirdeki görülmesi gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Araç, demiryolu, bisiklet ve yaya trafiğine açık; her zaman turistlerin gözdesi ve yeni yıl kutlamalarının vazgeçilmez yeri olan Sidney Limanı Köprüsü. 
 • Bale, tiyatro, müzik performanslarını ağırlayan; UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve 20. yüzyılın en önemli yapılarından olan Sidney Opera Binası. 
 • Büyüleyici kumsalı ve denizi ile sörf yapanların tercihi olan, şehrin merkez ticaret bölgesinin 7 km doğusunda yer alan Bondi Plajı.
 • Liman manzarasına ve 30 hektarlık alana sahip, 4 bine yakın ağaç ve 9 bin kadar bitki türüne ev sahipliği yapan Kraliyet Botanik Bahçeleri.
4.png

Kakadu Milli Parkı

Avustralya'nın kuzeyindeki Darwin şehrinin 171 km. güneydoğusunda yer alan Kakadu Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Yerli Aborjin’lerin hayatını korumaya yönelik birçok alan barındıran büyüleyici Kakadu Milli Parkı’nda; yaklaşık 1.700 bitki, 280 kuş, 110'dan fazla sürüngen ve 60 memeli türü yaşıyor. Göl ve nehirlerle dolu parkın yönetimi, Avustralya hükümeti ve Aborjin’lere ait.

Adsız tasarım (12).png

Büyük Set Resifi

Great Barrier Reef, Türkçe adıyla Büyük Set Resifi; yine UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bir bölge. Avustralya'nın kuzeydoğu kıyısında bulunan Büyük Set Resifi; 400 mercan, 1.500 balık ve 4.000 çeşit yumuşakça türü ile dünyanın en büyük mercan resifi. Dünyadaki en zengin ve en karmaşık doğal ekosistemlerinden olan bu resif, aynı zamanda uzaydan görülebilen birkaç canlı yapıdan biri.

3.png

Uluru - Kata Tjuta Ulusal Parkı

Avustralya’nın Petermann adıyla bilinen kuzey bölgesinde, Kata Tjuta Ulusal Parkı içinde bulunan Uluru, diğer adıyla Ayers Rock; kumtaşında oluşan ve güneşin konumuna göre renk değiştiren büyüleyici bir kaya oluşumu. Yaklaşık 2 km uzunlukta, 1,7 km genişlikte ve 350 metre yükseklikte olan Uluru, Aborjin halkı için kutsal bir yer. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Uluru’nun çevresi; büyüleyici hayvanları görmek, yürüyüş ve safari yapmak için ideal.

Adsız tasarım (13).png

Melbourne şehri

Ülkenin ikinci en kalabalık şehri olan Melbourne’deki listemiz ise şöyle:

 • Eskiden Victoria Hükümeti Hazine Bakanlığı olan, günümüzdeyse müze ve sergilere ev sahipliği yapan 1862 yılında inşa edilmiş Old Treasury Binası.
 • Görüntüsüyle büyüleyen; tiyatro, müzikal ve operaların sergilendiği Princess Tiyatrosu.
 • Büyüleyici sergilerin, filmlerin, galerilerin, festivallerin yer aldığı Melbourne Müzesi.

 

Adsız tasarım (11).png

Önerilen Makaleler

Avustralya'da eğitim alımı

Avustralya üniversiteleri Şubat ve Temmuz olmak üzere öğrenciler için 2 büyük giriş sunmaktadır. Onlar hakkında her şeyi öğrenin!

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Avustralya'yı yeni eviniz yapmak istiyorsanız, heyecan verici olanaklar ve deneyimler dünyası sunan Avustralya'nın yaşam tarzı hakkında bir bakış açısı ve anlayış kazanmanız size yardımcı olacaktır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?