Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Sağlık ve güvenlik ipuçları

Dışarıda eğlenin ve güvende kalın

Avustralya yaşamak için güvenli ve sağlıklı bir yerdir ve görülecek ve yapılacak çok şey var. Muhtemelen bir kasabada veya şehirde eğitim göreceksiniz, ancak okyanuslarının, dağlarının, nehirlerinin ve ünlü ‘outback’ veya ‘bush’un vahşi güzelliğini de deneyimlemek isteyebilirsiniz.

Maceranıza başlamadan önce, sağlıklı kalmak ve kazaları önlemek için yapabileceğiniz birkaç önemli şey var.

Güneşe karşı dikkatli olun

Avustralya güneşinin gücünü hafife almayın. UV derecesini düzenli olarak kontrol edin ve cildinizi zararlı ışınlardan korumak için bir SPF 30+ güneş koruyucu losyon kullanın. Öğleden sonra güneşe çıkmaktan kaçının ve daha sıcak günlerde ekstra koruma için yanınıza iyi bir güneş gözlüğü ve şapka almayı unutmayın.

Avustralya'da bulunduğunuz yere bağlı olarak hava kuru veya nemli olabilir. Hava aniden çok sıcak olabilir, bu yüzden her zaman yanınızda su taşıyın. 

Çoğu Avustralya kamu binası ve eğitim kurumu klimalıdır ve birçok evde de klima vardır. Hava çok sıcak olduğunda mümkün olduğunca kapalı yerde veya gölgede kalmaya çalışın.

Yaban hayatına dikkat edin

Avustralya'nın büyük köpekbalıkları, zehirli yılanları ve örümcekleri hakkında korkunç hikayeler duydunuz mu? Endişelenmeyin, genellikle fazla abartılmıştır.

Bir Avustralya şehrinde veya kasabasında yaşıyorsanız, muhtemelen onları asla görmeyeceksiniz. Bunu yapsanız bile, ısırılma veya sokulma itimaliniz düşüktür.

  • Avustralya Yılanları çekingen hayvanlardır ve çoğunlukla zararsızdır. Bir yılan görürseniz, sakin olun ve uzaklaşın - büyük olasılıkla gözden kaybolacaktır. Kırsal bölgelerdeyseniz, dikkatli olun ve ayakkabı olmadan yürümeyin. Özellikle yaz aylarında yılanların saklanabileceği uzun çimlerden uzak durun.
  • Avustralya örümcekleri ölümcül değildir, ancak bazı örümcek türleri zehirlidir. Isırıldıysanız, tedavi için hemen bir doktora görünün. Örümceklere dokunmayın ve ellerinizi nereye koyduğunuza dikkat edin!
  • Avustralya'da köpekbalığı saldırıları çok nadirdir, çünkü popüler yüzme plajlarını korumak için köpekbalığı ağı kullanılır. Güvende kalmak için, korunan plajlarda yüzün ve akşam veya alacakaranlıkta ve çok derin sularda yüzmekten kaçının.
  • Timsahlar Avustralya'nın kuzey bölgelerinde bulunur. Saldırılar nadirdir, ancak timsahlar çok tehlikeli olabilir. Bulundukları yerlerde çok sayıda uyarı işareti göreceksiniz. Nehir, derin havuz veya mangrov yakınında kamp yapmadan veya balık tutmadan önce daima uzman tavsiyesi alın.

Güvenli yerlerde yüzün

Plajdaysanız, her zaman sınırları olan plajlarda, kırmızı ve sarı bayraklar arasında yüzün. Bayraklar, nerede yüzmenin güvenli olduğunu ve cankurtaranların nerede görevde olduğunu gösterir.

Gördüğünüz işaretlere veya uyarılara dikkat edin. Tek bir sarı bayrak, yüzmenin tehlikeli olabileceği anlamına gelir. Kırmızı bayrak, plajın güvenli olmadığı için kapalı olduğu anlamına gelir. Cankurtaranlar size yardım etmek için oradalar, bu yüzden nerede yüzeceğinizden emin değilseniz, onlara sorun.

Bir nehirde, derede veya su birikintisinde yüzüyorsanız, dibi göremediğiniz sürece asla suya atlamayın veya dalmayın. Gizli kayalar veya ağaç dalları yüzünden yaralanabilir hatta ölümcül derecede zarar görebilirsiniz.

Astım ve alerjiler

Avustralya'da ilkbahar ve yaz başında saman nezlesini tetikleyebilir ve astımınız varsa, şiddetli fırtınalar durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Polen sayımlarını ve hava durumu tahminlerini takip edin, böylece neler olacağını öğrenebilirsiniz.. Astım eylem planınıza sadık kalın ve güncel olduğundan ve fırtına tavsiyesi içerdiğinden emin olun. Saman nezlesi ve astım Avustralya'da oldukça yaygındır, doktorlar ve eczaneler tavsiye ve ilaç konusunda size yardımcı olabilir.

Önerilen Makaleler

Sık kullanılan sağlık hizmeti terimleri

Sağlık sektöründe kullanılan dili anlamak karmaşık olabilir. İşte karşılaşabileceğiniz yaygın terimlerin bir sözlüğü ve ne anlama geldikleri.

Öğrenci Sağlık Sigortası seçmek

IDP size seçim özgürlüğü verir. Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası'nı(OSHC) online olarak kolayca kendiniz satın alabilir veya bunu bir IDP danışmanının yardımıyla yapabilirsiniz

Öğrenci Sağlık Sigortasının Kullanımı

Avustralya'ya geldiğinizde, OSHC poliçenizi aktivite etmeniz gerekebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz (ama umarız elbette kullanmaya ihtiyacınız olmaz!). İşte geri ödeme almak için birkaç ipucu.

Avustralya'nın sağlık sistemini anlamak

Avustralya sağlık sistemini anlamanız ve nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Biraz bilgi sahibi olmak, ihtiyacınız olduğunda en iyi sağlık hizmetini aldığınızdan emin olmanızı sağlayacak

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?