Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışı Öğrenci Sağlık Sigortası (OHSC) Nasıl Alınır?

Bu senin seçimin

Sağlığınız çok önemlidir. Ve OSHC satın aldığınızda doğru kararı vermenize yardımcı olmak için buradayız.

IDP size seçim özgürlüğü verir. Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası'nı (OSHC) online olarak kolayca kendiniz satın alabilir veya bunu bir IDP danışmanının yardımıyla yapabilirsiniz. Tam olarak ne yapacaklarını bilen danışmanlarımız, ihtiyaçlarınıza uygun harika seçenekler önerebilirler.

Ne zaman almam gerekiyor? 

Sağlık sigortası, öğrenci vizeniz için bir gerekliliktir ve Avustralya'ya geldiğiniz günden itibaren geçerli olması gerekir. Vizeniz süresince uygun sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir.

Eğitim sürenizi uzatıyorsanız, yeni bir OSHC satın almanız ve bir OSHC sona erdiğinde, bir sonraki sigortanızın hemen başladığından emin olmanız gerekir.

Neden OHSC almak yerine zaten sahip olduğum sigortayı kullanamıyorum?  

Denizaşırı bir sigorta sağlayıcısından sağlık sigortasını kullanamaz veya buradayken tıbbi masraflarınızı karşılamak için seyahat sigortası kullanamazsınız. Avustralya'da kayıtlı bir özel sağlık sigortası tarafından korunmanız gerekir. Bu, Avustralya hükümetinin Avustralya'da yaşayan insanları geçici olarak kapsayan sigorta sağlayıcılarını inceleyebilmesi ve düzenleyebilmesi için yapılır.

OSHC için nasıl ödeme yaparım?

OSHC satın almak için bir kredi kartına ihtiyacınız olacak. Kredi kartınız yoksa, IDP danışmanınız alternatif bir ödeme seçeneği ile size yardımcı olabilir.

Ne kadar sürelik OSHC satın almam gerekiyor?

Başlangıç ve bitiş tarihinizi seçerken, öğrenci vizenizin sigortanızın son kullanma tarihine göre verildiğini unutmayın.

Başlangıç tarihi

Avustralya'ya varacağınız tarihi seçin. Emin değilseniz, derslerin başlangıç tarihinden en fazla 28 gün önce bir tarih seçin. Başka bir OSHC sağlayıcısından geçiş yapıyorsanız,  sigortanızın süresi dolduktan sonraki günü seçin.

Vizenizi geçerli tutmak için sürekli olarak OSHC kapsamında olmanız gerekir. OSHC başlamadan önce Avustralya'ya gelmemelisiniz. Avustralya'daysanız ve yeterli sağlık sigortanız yoksa, 8501 vize koşulunu ihlal ediyorsunuz demektir.

Bitiş tarihi

OSHC vizenizin tam süresini kapsamalıdır. Öğrenci vizeniz aşağıdaki tabloda gösterilen maksimum sürelere kadar verilebilir.

Eğitim süresi

Vize süresi

OSHC süresi

10 ay veya daha uzun ve Avustralya akademik yılını bitirme (Kasım-Aralık)

Vizeniz genellikle gelecek yılın 15 Mart'ına kadar verilir.

Eğitiminiz 1 Ocak 2020 - 30 Kasım 2020 (11 ay) arasındaysa, vizeniz ertesi yıl 15 Mart'a kadar verilecektir. Ve 1 Ocak 2020'den iki hafta önce Avustralya'ya gelebilirsiniz.

Bu örnekte, OSHC tarihiniz 15 Aralık 2020 - 15 Mart 2021 arasında olacaktır.

10 ay veya daha uzun (Ocak–Ekim bitiş)

Vizeniz genellikle eğitim sürenizden iki ay daha uzun süre verilir.

Eğitiminiz 1 Ocak 2020 - 1 Ekim 2020 arasındaysa, eğitimin bitiş tarihine iki ay ekleyin. Ve 1 Ocak 2020'den iki hafta önce Avustralya'ya gelebilirsiniz.

Bu örnekte, OSHC tarihiniz 15 Aralık 2019 ile 1 Aralık 2020 arasında olacaktır. 

10 aydan daha az

Vizeniz genellikle eğitim süresinden bir ay daha uzun süre verilir.

Eğer eğitiminiz 1 Ocak 2020'den 1 Eylül 2020'ye kadarsa, eğitimin bitiş tarihine bir ay ekleyin. Ve 1 Ocak 2020'den iki hafta önce Avustralya'ya gelebilirsiniz.

Bu örnekte, OSHC tarihiniz 15 Aralık 2019 ile 1 Ekim 2020 arasında olacaktır. 

 Kaynak: Avustralya Hükümeti, İçişleri Bakanlığı. 

OSHC satın almak için başka bir ad kullanabilir miyim?

Adınızı pasaportunuzda gösterildiği gibi girmeniz gerekir. OSHC satın alma belgesi, vize başvurunuzun bir parçası olarak gerekli olacaktır, bu nedenle hem pasaport hem de OSHC sertifikasında aynı ismin olduğundan emin olun.

Vizem reddedilirse geri ödeme alabilir miyim?

Evet, %100 geri ödeme alabilirsiniz. OSHC sağlayıcınıza başvurmanız ve Avustralya Hükümeti İçişleri Bakanlığı'ndan aldığınız red mektubunun bir kopyasını göstermeniz gerekir.

Yeni bir aile bireyi olursa ne yapmam gerekir?

Avustralya'ya geldikten sonra bir çocuğunuz olursa ve yalnızca bir OSHC politikanız varsa, aile politikasına geçmelisiniz. Avustralya'ya geldikten sonra herhangi bir aile üyesi size katılırsa, vizeleri süresince bir OSHC politikasına sahip olduklarını göstermek zorunda kalacaklar.

Önerilen Makaleler

Sık kullanılan sağlık hizmeti terimleri

Sağlık sektöründe kullanılan dili anlamak karmaşık olabilir. İşte karşılaşabileceğiniz yaygın terimlerin bir sözlüğü ve ne anlama geldikleri.

Sağlık ve güvenlik ipuçları

Avustralya yaşamak için güvenli ve sağlıklı bir yer ve görülecek ve yapılacak çok şey var. Muhtemelen bir kasabada veya şehirde eğitim göreceksiniz, ancak okyanuslarının, dağlarının, nehirlerinin ve ünlü ‘outback’ veya ‘bush’un vahşi güzelliğini de deneyimlemek isteyebilirsiniz."

Öğrenci Sağlık Sigortasının Kullanımı

Avustralya'ya geldiğinizde, OSHC poliçenizi aktivite etmeniz gerekebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz (ama umarız elbette kullanmaya ihtiyacınız olmaz!). İşte geri ödeme almak için birkaç ipucu.

Avustralya'nın sağlık sistemini anlamak

Avustralya sağlık sistemini anlamanız ve nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Biraz bilgi sahibi olmak, ihtiyacınız olduğunda en iyi sağlık hizmetini aldığınızdan emin olmanızı sağlayacak

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı