Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışı Öğrenci Sağlık Sigortasından (OSHC) Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Birinci adım

Sigortanızı satın aldıktan sonra, OSHC sağlayıcınız 24 saat içerisinde sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca, adınızı (bir aile sigortası satın alırsanız eşiniz ve bağımlı çocuklarınızın yanı sıra), sigorta süresini ve poliçe numarasını gösteren bir OSHC sigorta belgesi alacaksınız. Ayrıca aşağıdakileri nasıl yapacağınıza dair talimatlar da verilecektir.

  • Avustralya'ya geldiğinizde kullanabilmeniz için (gerekiyorsa) OSHC'nizi aktifleştirmek
  • Öğrenci vizesi başvurunuz reddedilirse OSHC'nizi iptal etmek
  • Sigortanızın kapsama dönemini değiştirmek 
  • Diğer hizmetler için 7/24 yardım hattını kullanmak

İkinci adım

Yabancı bir öğrenci olarak, Avustralya Hükümeti İçişleri Bakanlığı'ndan vize almak veya vizenizi uzatmak için OSHC sertifikanızın bir kopyasına ihtiyacınız olacaktır. Bir IDP danışmanınız varsa, vize işlemlerini sizin adınıza yapabilmesi için poliçenizin bir kopyasını göndermelisiniz.  

Üçüncü adım

Avustralya'ya geldiğinizde, OSHC politikanızı etkinleştirmeniz gerekebilir ve daha sonra (umarız gerek duymazsınız) kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hasta veya yaralıysanız ne yapmalısınız?

Avustralya'nın uzak bir bölgesinde olmadığınız sürece, çok çeşitli güleryüzlü ve iyi eğitimli sağlık profesyonelleri ile tıbbi yardımdan uzak kalmayacaksınız.

Avustralya'daki sağlık sistemini anlamak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ne yapacağınızdan emin değilseniz veya sigortanızın bir tedavi veya hizmeti kapsayıp kapsamadığından emin değilseniz, bilgi almak için için OSHC sağlayıcınıza başvurun. Tıbbi yardım ve tavsiye için yardım hatlarına 24 saat erişebilirsiniz ve hatta bir tercüman hizmeti ile bağlanmanız da mümkün olabilir.

Tıbbi bir acil durumunuz varsa

Hayati tehlike içeren bir tıbbi acil durumunuz varsa, en yakın devlet hastanesi acil servisine gidin veya yardım için hemen 000'ı (acil servisler) arayın. Tüm kamu hastanelerinde 24 saat acil durum ve kaza departmanı vardır, bu nedenle her zaman yardım alabilirsiniz.

Yaranız veya tıbbi durumunuz bekleyen diğer hastalar kadar acil değilse bir süre beklemeniz gerekebilir.

Acil bir durumda tedavi veya ülkenize ulaşım için ödeme düzenlemeleriniz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, OSHC sağlayıcınızı arayın. 

Eğer hastaneye gitmeniz gerekirse 

Avustralya'da iki tür hastane mevcut - devlet ve özel. Sigortanızın hastanede hangi hizmetleri kapsadığı ile ilgili kuralları anlamak zor olabilir, bu nedenle tedavi için bir hastaneye gitmeden önce OSHC sağlayıcınıza başvurmanızı öneririz. Maliyetlerinizi tahmin etmenize ve sizin için en iyi seçeneği bulmanıza yardımcı olurlar.

Eğer bir doktora görünmeniz gerekiyorsa

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, ancak acil yardıma ihtiyacınız yoksa, bir tıp merkezinde bir pratisyen hekimi(doktor) ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Bir terapist veya pratisyen hekim, genel sağlık sorunlarını ve yaralanmaları değerlendirebilir ve tedavi edebilir, reçete yazabilir ve gerekirse basit bir teşhis için sizi test yapmaya yönlendirebilir. Ayrıca daha karmaşık konular için sizi uzmanlarla da bağlayabilirler.

Kültürel nedenlerle belirli bir doktora gitmeyi tercih ederseniz veya sadece erkek veya kadın doktoru görmek istiyorsanız, bu da genellikle mümkündür. Bu durumu randevu alırken sormayı unutmayın. 

OSHC sağlayıcınız, sizin için uygun bir tıp merkezi veya alternatif tıbbi tedavi bulmanıza yardımcı olabilir.

Küçük bir şey hakkında tavsiyeye ihtiyacınız varsa

Küçük bir sağlık sorununuz varsa, bir eczacıdan tavsiye alabilirsiniz. Eczacılar bilgilidir ve size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

İlaç almanız gerekiyorsa

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları veya hafif ağrı kesiciler gibi temel ilaçlara ihtiyacınız varsa, herhangi bir eczaneye gidebilir ve satın alabilirsiniz. Bunlar over-the-counter yani reçetesiz satılan ilaçlardır. Astım spreyi gibi bazı reçetesiz ilaçlar sadece eczacıyla konuştuktan sonra size satılabilir.

Ayrıca, çok çeşitli alternatif ilaçlara sahip süpermarketlerden ve sağlıklı besin mağazalarında bazı reçetesiz ilaçlar satın alabilirsiniz.

OSHC  SSS

Ödememi nasıl alırım?

Hastanede tedavi gördüğünüzde ve/veya bir doktor veya uzmanı ziyaret ettiğinizde, OSHC sağlayıcıları online hizmetleriniz aracılığıyla veya OSHC sağlayıcıları uygulamanızı (varsa) kullanarak cep telefonunuz aracılığıyla haklarınızı kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, makbuzunuzun bir kopyasını posta ile gönderebilir, kampüse veya OSHC sağlayıcı mağazanıza gönderebilirsiniz. Talebiniz onaylanırsa, para genellikle birkaç gün içinde tercih ettiğiniz banka hesabına veya kredi birliği hesabına yatırılır.

Artık ihtiyaçlarıma uymuyorsa OSHC'Mİ yükseltebilir miyim?

Evet, OSHC'niz olduğu ve vize gereksinimlerinizi karşıladığınız sürece yükseltebilirsiniz.

Avustralya'dan ayrılırsam OSHC ne olur? 

OSHC'niz, Avustralya'dan ayrıldığınız gün, artık öğrenci vizesine sahip olmadığınız gün veya sigorta poliçenizde gösterilen son kullanma tarihinde sona erecektir.

Bununla birlikte, Avustralya'dan tatil için ayrılırsanız, ancak sigorta poliçenizde belirtilen son kullanma tarihinden önce geri dönerseniz ve geri döndüğünüzde hala geçerli bir öğrenci vizesine sahipseniz, OSHC'niz Avustralya'ya döndüğünüzde kalan süre boyunca devam edecektir. Daha fazla bilgi için lütfen sigorta sağlayıcınıza başvurun.

Herhangi bir nedenle beklenenden daha erken eve dönerseniz, kalan sigorta dönemi için geri ödeme alabilirsiniz.

OSHC'mi iptal edersem ne olur?

Avustralya göçmenlik kuralları oldukça katıdır. Sigortanızı iptal ederseniz, artık vize gereksinimlerinizi karşılayamazsınız. Vizeniz iptal edilebilir ve gelecekte yeni bir vize almanız zor olabilir. Daha fazla bilgi için lütfen OSHC sağlayıcınıza başvurun.

Önerilen Makaleler

Avustralya'nın sağlık sistemini anlamak

Avustralya sağlık sistemini anlamanız ve nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Biraz bilgi sahibi olmak, ihtiyacınız olduğunda en iyi sağlık hizmetini aldığınızdan emin olmanızı sağlayacak

Getting started with Student Health Cover

IDP gives you the freedom choose. It's easy to buy Overseas Student Health Cover (OSHC) online yourself, or you can do it with the help of IDP counsellor.

Sık kullanılan sağlık hizmeti terimleri

Sağlık sektöründe kullanılan dili anlamak karmaşık olabilir. İşte karşılaşabileceğiniz yaygın terimlerin bir sözlüğü ve ne anlama geldikleri.

Health and Safety tips

Australia is a safe and healthy place to live, and there's a lot to see and do. You will probably be studying in a town or city, but you may also want to experience the wild beauty of its oceans, mountains, rivers and the famous 'outback' or 'bush'.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin