Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya sağlık sistemini anlamak

Gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Avustralya sağlık sistemini ve nasıl faydalanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Biraz bilgi, ihtiyacınız olduğunda en iyi sağlık hizmetlerini aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Avustralya'da sağlık sistemi nasıl çalışıyor?

Avustralya'daki sağlık hizmetleri, Avustralya Hükümeti ve özel sağlık sigortası tarafından finanse edilmektedir. Avustralya'nın halk sağlığı sistemine Medicare denir. Medicare, Avustralya sakinleri için ücretsiz veya düşük bir maliyetle sağlık hizmeti sunmaktadır. Her Avustralyalının ödediği vergilerle karşılanır.

Medicare birçok temel tedaviyi kapsar, ancak hepsini değil. Kamu hastanelerinde tıbbi olarak gerekli hastane prosedürleri, doktor ziyaretleri ve bazı ilaçlar gibi şeyleri kapsar. Özel hastanelerdeki tedavileri, ambulans hizmetlerini ve gözlük, diş tedavisi ve doğal terapiler gibi ekstra hizmetleri kapsamaz. Bu yüzden birçok Avustralyalı özel sağlık sigortasına sahip olmayı tercih ediyor.

OSCH ile yararlanabileceğiniz hizmetler, Avustralyalıların Medicare aracılığıyla aldıkları sağlık hizmetine benzer. 

MBS (Medicare Benefits Schedule) Nedir?

Bu, hükümetin Medicare aracılığıyla ödediği belirli sağlık hizmetleri için yapılan ödemelerin bir listesidir.

Hastane tedavilerinin geri ödemesini hesaplamak için özel sağlık sigortacıları tarafından kullanılır. Aynı program hem Avustralya sakinleri hem de öğrenci vizesi sahipleri gibi yerleşik olmayanlar için de geçerlidir.

Doktorunuzun ücretleri MBS veya sağlık sigortanız tarafından karşılanmıyorsa, bir fark ücreti ödemeniz gerekebilir. Buna cepten yapılan harcamalar denir.

Cepten herhangi bir masrafınız olup olmayacağını tam olarak anladığınızdan emin olmak için herhangi bir tıbbi tedavi veya ameliyat planlarken her zaman doktorunuzla konuşmalısınız.

Bekleme süresi nedir?

Bu, bir geri ödeme talep etmeden önce beklemeniz gereken zamandır. Bazı masraflar hemen karşılanmaz ve bir geri ödeme talebinde bulunmadan önce politikanızda belirtilen süreyi beklemeniz gerekir. Bu, önceden var olan koşulları ve hamilelikle ilgili hizmetleri içerir.

Ekstralar neyi kapsıyor?

Ekstralar diş tedavisi, fizyoterapi, optik hizmetler ve daha fazlası dahil olmak üzere hastane dışı hizmetler için para iadesi sağlar. Geri talep edebileceğiniz para miktarı, sahip olduğunuz teminat seviyesine bağlıdır. Daha yüksek bir sigorta seviyeniz varsa, genellikle daha yüksek bir maliyet yüzdesi elde edersiniz. Yıllık limitiniz de genellikle daha yüksektir.

OSHC'niz ekstraları içermez ve sigorta kapsamını değiştirmek isterseniz OSHC sağlayıcınıza başvurabilirsiniz.

Fark ücreti nedir?

Bu ücret, tıbbi sağlayıcının talep ettiği miktar OSHC'niz kapsamında karşılanandan fazlaysa, kendiniz ödemeniz gereken tutardır. İsterseniz randevunuzdan önce doktorunuzu veya tıp merkezini arayarak bunun size ne kadara mal olacağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

OSHC doğrudan faturalandırma nedir?

Bu, OSHC'nizin, OSHC sağlayıcınıza doğrudan fatura veren tıp merkezlerinde seçilen doktorlara erişmenizi sağladığı hizmettir. Bunun avantajı, peşin ödeme yapmanıza ve geri ödeme talep etmenize gerek olmamasıdır.

İlaçları nereden alabilirim?

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları veya hafif ağrı kesiciler gibi temel ilaçlara ihtiyacınız varsa, herhangi bir eczaneye gidebilir ve satın alabilirsiniz. Bunlar over-the-counter yani reçetesiz satılan ilaçlardır. Astım spreyi gibi bazı reçetesiz ilaçlar sadece eczacıyla konuştuktan sonra size satılabilir. 

Ayrıca, çok çeşitli alternatif ilaçlara sahip süpermarketlerden ve sağlıklı besin mağazalarında bazı reçetesiz ilaçlar satın alabilirsiniz.

Avustralya sağlık sistemi hakkında daha fazla bilgiyi Sağlık Bakanlığı web sitesinde bulabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Sık kullanılan sağlık hizmeti terimleri

Sağlık sektöründe kullanılan dili anlamak karmaşık olabilir. İşte karşılaşabileceğiniz yaygın terimlerin bir sözlüğü ve ne anlama geldikleri.

Sağlık ve güvenlik ipuçları

Avustralya yaşamak için güvenli ve sağlıklı bir yer ve görülecek ve yapılacak çok şey var. Muhtemelen bir kasabada veya şehirde eğitim göreceksiniz, ancak okyanuslarının, dağlarının, nehirlerinin ve ünlü ‘outback’ veya ‘bush’un vahşi güzelliğini de deneyimlemek isteyebilirsiniz."

Öğrenci Sağlık Sigortası seçmek

IDP size seçim özgürlüğü verir. Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası'nı(OSHC) online olarak kolayca kendiniz satın alabilir veya bunu bir IDP danışmanının yardımıyla yapabilirsiniz

Öğrenci Sağlık Sigortasının Kullanımı

Avustralya'ya geldiğinizde, OSHC poliçenizi aktivite etmeniz gerekebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz (ama umarız elbette kullanmaya ihtiyacınız olmaz!). İşte geri ödeme almak için birkaç ipucu.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı