Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

OSHC nedir ve neleri kapsar?

OSHC nedir?

Doğru bir sağlık sigortasıyla, her şeye karşı hazırlıklısınız

Zorunlu Yurt dışı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC), Avustralya Hükümeti vize gerekliliğinden çok daha fazlasını kapsar. Avustralya'nın her yerinde kullanabileceğiniz tıbbi ve hastane ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur

Kazalar ve hastalıklar başınıza gelebilir ve Avustralya'da sağlık masrafları oldukça yüksek olabilir. OSHC sahibi olmak sizlere sağlık hizmetleri için gereğinden fazla para ödemeyeceğinizden emin olmanızı sağlar

OSHC'ye neden ihtiyacım var?

OSHC, Avustralya'daki bütün uluslararası öğrencilerin yapmasının zorunlu olduğu bir sigortadır ( Norveç, İsviçre ya da Belçika vatandaşları hariç). Bu öğrenciyi ve eş ve 18 yaşından küçük çocuklar gibi aile üyelerini kapsar. Eğer vizenizi yenilerseniz, sağlık sigortanızı da yenilemeniz gerektiğini hatırlatmamızda fayda var

OSHC neleri sunar?

OSHC, orada bulunduğunuz süre boyunca sağlık ve hastane bakım masraflarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Ayrıca eczane ve ambulans hizmetleri için geri ödeme de sağlamaktadır

Neleri kapsar?

Avustralya'daki OSHC, hükümet tarafından belirlenen minimum standartları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, uluslararası öğrenciler, Medicare (kamu sağlık sistemi) için uygun olan Avustralya vatandaşlarıyla en azından aynı düzeydeki içeriği kapsanmaktadır.

OSHC'nin kapsadığı alanlar:

Hastane

Doktorunuz, uzmanınız, cerrahınız, anestezistiniz, röntgen ve hastanede yapılan kan testleri de dahil olmak üzere tıbbi hizmetler için Medicare (MBS) programı ücretinin %100'ü.

 • Kamu hastanelerinde ortak odada kalma, günübirlik hizmetler, kaza ve acil durum ve ayakta tedavi, tıbbi ve postoperatif hizmetler.
 • OSHC sağlayıcınızla bir anlaşmaya sahip olan özel hastanelerde bir gece veya aynı gün hastanede kalmanın tüm masrafları için ücretlerin %100'ü.
 • Cerrahi olarak implante edilen protezler (kalça protezi için yapay bir eklem gibi), federal hükümetin kalp cihazı, göz mercekleri, kalça ve diz protezleri, insan dokuları ve daha fazlası gibi protezler listesinde listelenen onaylanmış miktara kadar.

Hastane maliyetleri pahalı olabilir, bu nedenle hastanede tedavi görmeden önce OSHC sağlayıcınızla iletişime geçmeniz her zaman en iyisidir.

Ambulans

 • Avustralya'nın herhangi bir yerinde tanınmış sağlayıcılar tarafından kabul edilmek üzere hastaneye sınırsız acil ambulans nakli ve yerinde acil tedavi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Tıbbi acil durum, hayatınız veya uzun süreli yaşamınız için ani bir risk oluşturan akut bir yaralanma veya hastalıktır. Tıbbi olmayan acil tedaviler için bir tıp merkezini veya kliniği ziyaret edebilirsiniz.

Doktorlar ve uzmanlar

Genellikle bir tıp merkezinde bir doktor veya uzman göreceksiniz.

OSHC'nin kapsadığı alanlar:

 • Bir doktor veya pratisyen hekim (GP) tarafından verilen sağlık hizmetleri için MBS ücretinin %100'ü.

Örnek: doktorunuz önerilen MBS'den daha fazla ücret alıyorsa, fark için ödeme yapmanız gerekir. Buna cepten yapılan ödeme denir.

 • Röntgen, kan testleri ve diğer patoloji hizmetleri gibi bir uzman tarafından sağlanan sağlık hizmetleri için MBS ücretinin %85'i.

Örnek: bir sağlık hizmeti Medicare altında 200 $ olarak listelenir ve uzmanınız 250 $ ücret alır. OSHC sağlayıcınız 170 $ (200 $ 'In %85'i) öder ve cebinizden ödeyeceğiniz tutar 80$ olacaktır.

Reçeteli ilaçlar

Reçeteli ilaçlar, bir eczacıdan satın almadan önce doktorunuzun yetkilendirmesi gereken ilaçlardır.

 • Eğer bir doktor veya bir uzman tarafından verilen reçete varsa, ve ilaç (PBS) Pharmaceutical Benefit Schedule onaylanmış listesinde varsa, daha sonra onaylı reçeteli ilaç başına 50$ ' a kadar geri ödeme talep edebilirsiniz. Takvim yılnda tek kişi için yıllık $300 ve aile başına $600 üyelik ücreti vardır (1 Ocak'tan 31 Aralık'a kadar)
 • Ancak, yukarıdaki geri ödemelerden yararlanmadan önce minimum bir miktar ödemek zorunda kalacaksınız. Bu minimum miktar, Pharmaceutical Benefit Schedule (PBS) ortak ödeme ücreti olarak bilinir ve Avustralya sakinleri de bunu ödemek zorundadır. Bu miktar her yıl değişir.

Örnek 1: reçete edilen bir ilaç 75 $ 'a mal olursa, minimum PBS tutarını (38.80$2018 PBS oranı) ödemeniz gerekecek ve daha sonra OSHC sağlayıcınız kalan 36.20 $' lık bir ödeme yapacaktır.

Örnek 2: reçete edilen bir ilaç 200 $ 'a mal olursa, OSHC sağlayıcınız OSHC'nize göre 50 $' lık bir tutarı öder ve cebinizden ödemeniz gereken tutar PBS'nin bir kombinasyonu olan 150.00 $ ' dır (38.80 $ + kalan 111.20$).

Önceden var olan bir durum nedir?

Önceden var olan bir durum, Avustralya'da veya ülkenizde gördüğünüz bir pratisyen hekim (GP ve / veya Uzman), OSHC sağlayıcınıza, Avustralya'ya gelmeden 6 ay önce veya vizenizin verilmesinden 6 ay önce (hangisi daha sonraysa) bir hastalık belirtisi veya semptomu olduğunu bildirmesidir. Önceden var olan koşullar için 12 aylık bir bekleme süresi vardır.

Bekleme süresi nedir?

Bekleme süresi, OSHC'nizden bir geri ödeme almadan önce beklemeniz gereken zamandır. Bazı masrafları önceden varolan bir durum ile ilgili sağlık giderleri olarak, bekleme süresince dışındadır.

 • Psikiyatrik tıbbi durumlar için genellikle 2 aylık bir bekleme süresi vardır.
 • Hamilelik ve doğumla ilgili tüm hizmetler ve önceden var olan diğer koşullar için genellikle 12 aylık bir bekleme süresi vardır.

Neleri kapsamaz?

 • Tıbbi Hizmetler Danışma Komitesi tarafından onaylanmayan ve/veya Medicare tarafından onaylanmayan tedaviler.
 • Klinik olarak gerekli olmayan ve Medicare tarafından ödenmeyen kozmetik cerrahi.
 • Acil olmayan ambulans taşımacılığı
 • IVF ve yardımcı üreme hizmetleri
 • Deneysel tedavi
 • Ülkeye geri dönme
 • Avustralya dışında alınan herhangi bir tedavi.
 • Diş muayenesi, fizyoterapi, chiro ve Pediatri konsültasyonları gibi ek hizmetler.

İstisnalar neler?

Bunlar, sigortanıza dahil edilmedikleri için faydalanamayacağınız şeylerdir. OSHC'nizin belirli koşullar için istisnaları varsa, bu koşullar için tedavi edilirseniz sizi kapsamayacaktır.

Örneğin, OSHC'niz klinik olarak gerekli olmadığı düşünülen kozmetik cerrahiyi kapsamıyorsa, OSHC sağlayıcınız hastanenize ve tıbbi masraflarınıza karşı herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

Bir tedavi veya hizmet kapsamında olup olmadığınızdan emin değilseniz, önce OSHC sağlayıcınıza danışın.

Ekstra hizmetler neler?

Ektra hizmetler, OSHC politikanız kapsamında olmayan bazı yaygın sağlık hizmetleri için ödeme yapmanıza yardımcı olabilir. Bu tür bir sigorta, diş tedavisi, fizyoterapi, optik hizmetler ve daha fazlası dahil olmak üzere hastane dışı hizmetler için para iadesi sağlar. Geri talep edebileceğiniz para miktarı, sahip olduğunuz teminat seviyesine bağlıdır. Daha yüksek bir sigorta seviyeniz varsa, genellikle daha yüksek bir maliyet yüzdesi elde edersiniz. Yıllık limitiniz de genellikle daha yüksektir. Size sunulan seçenekler hakkında OSHC sağlayıcınızla konuşmanızı öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?