Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışı Eğitim Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tüm sorularınızı cevaplıyoruz.

Yurtdışı eğitim için gerekli koşullara uygun muyum?

Uluslararası öğrenci olabilmek için karşılamanız gereken bir dizi giriş koşulu bulunmaktadır. 

Karşılamanız gereken akademik koşullar (İngilizce dil yeterliliği belgesi de dahil olmak üzere) sizin yapmak istediğiniz eğitim düzeyine göre değişkenlik gösterir. Üniversiteler ve okulların farklı giriş koşulları olabileceğinden bu kurumların web sitelerindeki bölüm bilgilerini dikkatle okuyunuz.  

IDP danışmanınız farklı programlar için uygunluğunuzu değerlendirecek ve sizi tercihlerinize uyan bölümlere ve lokasyonlara yönlendirecektir.

Yurtdışında eğitimin maliyeti ne kadardır?

Yurtdışındaki üniversiteler ve okullarda okumanın maliyeti çok değişkenlik gösterir. Bu, programın niteliğine, ülkede kalma sürenize, seyahat edeceğiniz uzaklığa ve orada istediğiniz yaşam tarzına bağlıdır.

Size uygun bir seçenek bulabilmesi için IDP danışmanınızla bütçeniz hakkında konuşun.

Nerede ve ne üzerine eğitim yapacağıma karar verirken neleri göz önüne almalıyım?

  • Nerede ve ne eğitimi alacağınıza karar verirken öncelikle akademik ilgi alanlarınızı ve kariyer hedeflerinizi düşünmelisiniz. 
  • Stajlar ya da işe yerleştirmeler açısından belirli bölümleri, konuları ve seçenekleri araştırmaya zaman ayırın.
  • Kampüslerin konumlarını, üniversite sıralamalarındaki yerlerini,evden uzakta geçireceğiniz zamanı ve yurtdışı eğitim ve geçim giderlerini inceleyin.
  • Yurtdışında eğitim sadece okuyacağınız bölümden ibaret değildir. Hangi yaşam tarzını istediğiniz hakkında düşünün – kozmopolit bir şehirde mi kırsalda sessiz bir kasabada mı? Kendi ülkenizden başka öğrencilerin bulunduğu bir şehri mi tercih edersiniz? Plaja mı, ormana mı, çöle mi yakın olmak istersiniz? Kampüste yaşamayı ister misiniz?
  • Eğitiminizden sonra ülkede kalma seçeneğini araştırmak istiyorsanız yürürlükteki göçmenlik politikalarını öğrenmeli ve ayrıca bu devlet politikalarının her an değişebileceğini hesaba katmalısınız.

Nerede ve ne eğitimi alacağınıza karar verirken IDP danışmanınız akademik ilgi alanlarınız ve kariyer hedeflerinizi, dünya çapında 600’den fazla üniversite, kolej ve okulla karşılaştıracaktır. Danışmanınız sizin tercihleriniz karşılayacak bölümler, kurumlar ve lokasyonlarla ilgili olarak yönlendirecek niteliğe sahiptir.

Yurt dışında aldığım eğitim, iyi bir iş bulmamda bana kolaylık sağlayacak mı?

Yurt dışında sahip olacağınız eğitim, yaşam ve sosyalleşme deneyimleriniz kariyer beklentilerinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Yeni beceriler ve bakış açıları geliştirmek, İngilizce dil becerilerinizi daha da güçlü bir hale getirerek zenginleştirmek ve çalışmak istediğiniz işverenlerden elde edeceğiniz iş deneyimine yönelik çabalamak sizin elinizdedir.

Yurtdışında eğitim görmüş kişileri işe alma konusunda, 4.500’den fazla yabancı öğrenci ile yapılan yakın tarihli bir araştırma, bu becerilerin ABD’deki işverenlerin değer verdikleri becerilerle tam olarak örtüştüğünü ortaya koymuştur.

Yurt dışında edindiğim yeterlilik kendi ülkemde de geçerli olacak mı?

İşverenlerin ve mesleki kayıt yapan kuruluşların gerektirdiği beceri ve yeterlilikler ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Örneğin, tıp, mühendislik, muhasebe veya öğretmenlik gibi katı giriş koşullarına sahip bir meslekte kariyer yapmaya çalışıyorsanız, fikir edinmek için kendi ülkenizde bulunan ilgili meslek kuruluşuna yönelik araştırma yapmanızda fayda vardır.

Yurt dışı eğitim giderlerini karşılayamıyorsam ne yapmalıyım?

Uluslararası öğrenciler için sınırlı sayıda burs bulunmaktadır. Burs miktarı, öğrenim düzeyine ve eğitim kurumuna göre değişiklik gösterir. Burslu öğrenim rekabete dayalıdır ve sizden olağanüstü akademik başarılar göstermeniz beklenir. Ayrıca, devletler ve bazı kuruluşlar da uluslararası öğrencilerin yurt dışında öğrenim görmelerine yardımcı olmak amacıyla burs ve ödüller vermektedir. IDP danışmanınızın çeşitli burslara yönelik ayrıntılı bilgisi bulunmaktadır.

Aynı anda hem çalışıp hem okuyabilir miyim?

Öğrenim görürken çalışmak, eğitim ve yaşam deneyiminizi tamamlayan bir unsurdur. Diploma düzeyinde veya daha yüksek bir düzeyde bir eğitim programına devam ediyorsanız, uluslararası öğrenci vizesiyle çalışmanıza izin verilebilir. Herhangi bir ücretli işe girmeden önce, vizenizin buna izin verip vermediğinden emin olmanız gerekir. Öğrencilere tanınan eğitim alırken yarı zamanlı olarak çalışma fırsatı, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Birçok üniversitenin, öğrencilerin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak iş imkânlarını tanıttığı, kampüs içinde yer alan özel bir iş bulma merkezi bulunmaktadır. Bunun haricinde, üniversitelerin kariyer merkezleri de bu konuda yararlı bir bilgi kaynağı olabilir.

Başvuru süreci ne kadar sürüyor?

Yapacağınız başvuruların işleme konulabilmesi ve yurt dışına gitmeye tam olarak hazırlanabilmeniz için, başvuru sürecinizi en az bir yıl önceden başlatmanızı öneririz.

Akademik yılın, farklı ülkelerde yılın farklı zamanlarında başladığını unutmayın. Akademik dönem tarihleri aşağıdaki gibidir:

Avustralya

1. Yarıyıl: Şubat sonu/Mart başı başlar, Mayıs sonu/Haziran başına kadar sürer.

2. Yarıyıl: Temmuz sonu/Ağustos başı başlar, Kasım ayına kadar sürer.

Yeni Zelanda

1. Yarıyıl: Şubat – Haziran

2. Yarıyıl: Temmuz – Kasım

Birleşik Krallık

1. Dönem: Eylül – Aralık

2. Dönem: Ocak – Nisan

3. Dönem: Nisan – Haziran

ABD

Güz Dönemi: Ağustos – Aralık

Bahar Dönemi: Ocak – Nisan

Yaz Dönemi: Mayıs – Ağustos

Yukarıdaki tarihler yalnızca yol gösterme amaçlıdır. Başvuru yapacağınız üniversite veya kolejin kesinleşmiş tarihlerini mutlaka kontrol edin.

Bir eğitim danışmanına ihtiyacım var mı?

Bir eğitim kurumuna doğrudan başvuruda bulunabileceğiniz gibi, üniversite ya da okul seçme ve kayıt olma süreçlerinde size rehberlik edecek bir danışmanın uzmanlığından yararlanmayı da tercih edebilirsiniz. IDP gibi yetkili ve güvenilir bir eğitim danışmanlığı kuruluşunu kullanmak, başka bir ülkede okul seçmenin, başvuruda bulunmanın ve ülkeden ayrılmaya hazırlanmanın stresini azaltmaya yardımcı olabilir.

Öğrenci danışmanlarımız, müfredat ve eğitim programındaki değişiklikler konusunda güncel bilgi sahibidir ve sizin menfaatlerinizi her konuda en üst seviyede tutarlar. Danışmanlarımızın birçoğu yurt dışında eğitim görmüş oldukları için kendilerini sizin yerinize koyarak ihtiyaçlarınızı anlayabilir, yolun her adımında ilk elden tavsiyelerde bulunabilirler.

Ailem yurt dışına gitmemi istemezse ne yapmalıyım?

Çok sevdikleri evlatlarının tek başına yeni bir ülkeye seyahat edecek olmasına izin verme konusunda ailenizin endişelenmesi çok doğaldır. Milyonlarca öğrenci daha önce bunu yapmış ve başarılı olmuştur, ancak bu durum ebeveynlerin kolayca kabul etmesini sağlamaz.

Ebeveynlerinizi, IDP ile yapacağınız herhangi bir görüşme veya randevuya dâhil etmenizi öneririz. IDP gibi bir eğitim danışmanlığının verdiği güvenceyle, uzman ve sorumluluk sahibi bir kuruluşun size başvuru esnasında ve sonrasındaki hazırlıklarda yardım ediyor olması, ebeveynlerinizin içlerinin rahat etmesine neden olacaktır.

IDP kimdir?

IDP uluslararası eğitimde dünya lideri bir kuruluştur. Öğrencilerimizin yurtdışında İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almalarına yardımcı oluruz. Bu işi 50 yıldan fazla bir süredir yapıyoruz ve 32 ülkeyi kapsayan devasa bir ağımız bulunmaktadır.

Deneyimli eğitim danışmanlarımız eğitim planlarınızın profesyonel başarı ve kişisel gelişiminize bir başlangıç noktası olması için sizinle birlikte çalışırlar.

Bir yerden kabul ve bir öğrenci vizesi aldıktan sonra da IDP Education bana tavsiyeler vererek yardımcı olabilir mi?

Hizmetimiz eğitim danışmanlığı ve başvurularla sınırlı değildir. Yurtdışında yaşarken gereksinim duyabileceğiniz – sağlık sigortası, döviz alışverişi, konaklama, banka hesabı açılışı  ve SIM kartı edinme gibi konularda- hizmet vermeye devam eder.

Organize ettiğimiz gidiş öncesi oryantasyonların başlıkları arasında şunlar vardır: yeni ülkenizdeki öğrenci yaşamı, kültüre uyum sağlama ve sıla hasreti ile başa çıkma tavsiyeleri.

Ayrıca yeni şehrinize gittiğinizde, dünyanın her yerinden eski ve yeni uluslararsı öğrencilerle tanışabileceğiniz hoşgeldin etkinliklerine de ev sahipliği yapıyoruz.

IDP’de bir danışmanla görüşmek ücretli midir?

Hizmetlerimiz öğrenciler için ücretsizdir. IDP’den randevu için ücret ödemezsiniz. Kargo veya belge onay ücretleri gibi küçük meblağlar dışında hiçbir ücret ödemezsiniz. Daha fazla bilgi için size en yakın IDP ofisine telefon edebilir ya da gidebilir veya online formumuzu doldurabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Ders çalışma tüyoları

Herkesin çalışma sistemi kendine özgüdür. En iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak ‘bir tek altın kural’ yoktur. Bütün mesele KENDİNİZ için en uygun sistemi bulmaktır.

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

IELTS'e hemen kaydolun

IDP ile IELTS'e girmenin ayrıcalıklarından faydalanmak için, IELTS'e şimdi kaydolun.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin