Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Adelaide’de Eğitim: Adelaide Yaşam Rehberi

Canlı, kültürel açıdan zengin, heyecan verici ve güzel bir kent arıyorsanız, Adelaide sizin için doğru yer olabilir.

Adelaide, park alanları ve yeşil bahçeleri ile çekici, aynı zamanda gezilmesi çok kolay bir kenttir. Kent, inşa edilmeden önce planlanan birkaç yerden biridir ve kentin basit örgüleri, burada kaybolmadan dolaşmayı kolaylaştırır.

Adelaide büyük bir kent olmasına rağmen, Avustralya’nın diğer büyük kentleri olan Melbourne ya da Sydney’deki gibi çılgın bir yoğunluğa sahip değildir. Kent ve bölge halkı, sizi samimi ve rahat bir tavırla karşılar. Yanlarında ağaçların sıralandığı açık ve geniş caddeleri, büyük eğlence alanları ile Adelaide benzersiz, havadar bir his yaratır.

Yapılacak Şeyler

Adelaide Fringe Festivali

Güney Avustralya kendisine ‘Festival Eyaleti’ der ve bunun için son derece haklı nedenleri vardır! Her yıl mart ayında yapılan ve binlerce komedyen, sanatçı, müzisyen ve sokak sanatçısının katıldığı Adelaide Fringe Festivali eyaletin en çok bilinen ve yılın en popüler festivalidir. Hem turistlerin hem de yerlilerin büyük keyif aldığı bir ay süren festival sırasında kentte tamamen farklı bir enerji hissedersiniz.

Adelaide Hills

Yemek, şarap ve sıcakkanlı yereller – bunlar, Adelaide Tepeleri’nin en bilinen üç özelliğidir. Farklı bir şeyler deneyimlemek istiyorsanız, Stirling'deki pek çok pastaneden bazı taze pişmiş ürünleri deneyebilir ya da eski bir Alman yerleşimi olan Hahndorf'ta yürüyüşe çıkabilirsiniz. 

Kanguru Adası

Cape Jervis'den sadece kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Kanguru Adası’nın muhteşem bir doğası ve vahşi yaşamı vardır. Burada, ekidne, koala ve hatta vahşi kangurulara yaklaşabilir ve bazı deniz aslanlarını görmek için Fok Koyu’nda durabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında mağaracılık, kum tepelerini keşfetmek ya da Vivonne Koyu'nda yüzmeye gitmek sayılabilir.

Ortalama Haftalık Masraflar

 • Kira: $135-385
 • Yiyecek: $90-135
 • Elektrik/gaz: $40-55
 • Ulaşım: $20-35
 • Internet/telefon: $20-40
 • Diğer: $50+
 • Toplam: $350-700

Ulaşım

Tren ya da tramvay

Adelaide’de, Adelaide tren istasyonundan Belair, Gawler, Tonsley, Grange, Seaford ve Outer Limanı'na uzanan altı tren ve bir tramvay hattı vardır. 

Tramvay hattı, Adelaide Eğlence Merkezi'nden (AEC) Glenelg'e kadar uzanır ve AEC'den South Terrace’a ve Glenelg'deki Brighton Rd ve Moseley Meydanı arasında ücretsizdir. Adelaide'deyken Glenelg'e muhakkak tramvay ile gidin.

Otobüsler

Otobüsler genellikle Adelaide'de dolaşmak için en iyi seçenektir. Her 15 dakikada bir kent merkezine yakın yollarda ve dış ilçelerde ise her yarım saatte bir ya da her saat başı otobüs vardır. MetroCard'ınızı kullanarak otobüs sürücüsünden bilet satın alabilirsiniz. Kent merkezindeyseniz ve bir yere gitmeniz gerekiyorsa, kent merkezi ve Kuzey Adelaide arasında ücretsiz bir City Connector otobüs servisi de olduğunu unutmayın.

Taksi

Adelaide’de kentin her yerinde yeterli miktarda taksi durağı bulunmaktadır. Bu duraklarda sıraya girip taksiye binebilirsiniz. Aksi halde, yol üstünden taksi çevirebilirsiniz.

Uber

Uber X, Temmuz 2016'da Adelaide'de açılışını yapmıştır. Uygulama, kentte hızlı bir şekilde kullanılmaya başlandı. Her zamanki sürücü arka plan kontrolleri nedeniyle güvenlik konusunda endişelenmenize gerek kalmadan taksiye binebilirsiniz.

Adelaide ve çevresi

Şehir Merkezi

Muhteşem kafeler, restoranlar ve barların yanı sıra, kentte Güney Avustralya’nın en eski kütüphanelerini, sanat galerilerini ve binalarını bulabilirsiniz. Güzel botanik bahçesinin yanı sıra, etraftaki dükkanlara ve pazarlara mutlaka uğrayın.

Kuzey Adelaide

Torrens Nehri'nin hemen karşısında, muhteşem manzarası ve köprüleri ile Kuzey Adelaide’i göreceksiniz. Burası, Adelaide'nin tarihi bölgesidir ve kentin en büyük spor alanına ev sahipliği yapar. Kendinizi biraz acıkmış hissediyorsanız, Kuzey Adelaide’de farklı türlerde yemekler bulabilirsiniz.

İç Doğu

Kent merkezinden sadece birkaç dakika uzaklaşarak, İç Doğu'nun popüler kafelerini ve hoş otelleri ziyaret edebilirsiniz. Parade’e doğru yürüyebilir ve kendinize yeni favori yerler keşfedebilirsiniz.

İç Batı

Ücretsiz tramvay hattının sonuna geldiğinizde, kentin İç Batı mutluluğunu bulursunuz. Çok kültürlü topluluğu, çeşitli eğlence seçenekleri ve neredeyse sınırsız yemek mekanları arıyorsanız burası tam size göre.

İç Güney

Kentin İç Güney kısmı sizlere mükemmel bir pazar günü deneyimi sunuyor; lezzetli bir brunch için oturabilir, klasik bir sinemada bir film izleyebilir ve daha sonra birçok yemek seçeneğiyle akşam yemeğinin tadını çıkartabilirsiniz.

Adelaide’nin En İyi 5’i

Galeriler

 

Pastaneler

 

Marketler

 

Müzikli mekanlar

 

Geç Saatlerde Tatlı Yiyebileceğiniz Mekanlar

 

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

IDP, uluslararası eğitimin dünya çapındaki lider kuruluşudur. Tüm öğrencilere ana dili İngilizce olan ülkelerde eğitim görme konusunda yardımcı oluyoruz. Başarımız, öğrencileri doğru ülkede, doğru üniversite veya eğitim kurumunda, doğru eğitim programıyla buluşturma becerimizden kaynaklanıyor.

IELTS nedir?

International English Language Testing System(IELTS) dünyanın güvenilirliği en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Yalnızca geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla kişi bu sınava okumak, çalışmak ve göçmenlik için girmiştir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?