Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Brisbane’de Yaşam Rehberi

Brisbane yaşamak için harika bir yerdir. Kent, cana yakın ve iyimser karakterinin yanı sıra enerjik insanları ve sayısız yeşil alanlarıyla değer kazanmıştır.

Brisbane, Avustralya’nın Yeni Dünya Kentidir. Öğrencileri, ileri görüşlü eğitim ve birinci sınıf araştırma olanakları ile karşılayan çok kültürlü bir yaratıcılık ve yenilik merkezidir.

Çarpıcı tarihi yerleri, çeşitli alışveriş merkezleri, barları ve gelişen bir sanat ve müzik sahneleriyle Brisbane yaşamak için harika kentlerin başında gelir. Avustralya’da tek olan ve kentin iç kısmında bulunan insan yapımı sahilden bahsetmiyoruz bile. Ayrıca, Brisbane’de (ya da Brissie) tüm yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz güneşi ve birçok açık alanları sunar.

Yapılacak Şeyler

Büyük Mercan Resifinde dalışa gitmek

Büyük Mercan Resifi, Queensland’in en çarpıcı, güzel ve ünlü yerlerinden biridir, ancak karadan görülemez. Bu olağanüstü, küresel simge hakkında gerçek bir izlenim elde etmek istiyorsanız, şnorkelle yüzmek ya da tüplü dalış yapmak için okyanusa çıkmak zorundasınız.

Eğlence parkında takılın

Altın Sahil’e Avustralya’nın eğlence parkı merkezi de denebilir. Eğlenceli bir gündüz aktivitesi arıyorsanız, altı eğlence parkından birini seçebilirsiniz; Film Dünyası, Deniz Dünyası, Islak ve Vahşi, Beyaz Su Dünyası, Avustralya Outback Spectacular ve Currumbin Doğal Hayatı Koruma Alanı.

QAGOMA’yı ziyaret edin

Queensland Sanat Galerisi ve Modern Sanat Galerisi (QAGOMA), Avustralya ve dünyadan bir dizi sanatçıya ev sahipliği yapar. QAGOMA’nın amacı insanları sanatla buluşturmak ve bu süreçte sınırları zorlamaktır. Etkin film yapımcılarının küratörlüğünü yaptığı filmleri gösteren sinemaya muhakkak uğramalısınız.

Ortalama Haftalık Masraflar

 • Kira: 120-500 $
 • Yemek: 80-300 $
 • Elektrik/gaz: 30-90 $
 • Ulaşım: 12-60 $
 • İnternet/telefon: 20-40 $
 • Diğer: 50 $+
 • Toplam: 330-1,000 $

Ulaşım

Trenler

Trenler, kentten biraz daha uzakta bulunan ilçelere gidip gelmek için en iyi seçenektir. Çoğu tren yolu saatte iki veya üç kez servis yapar ve gecenin ilerleyen saatlerinde ise saat başı hareket eder.

Otobüsler

Brisbane, sizi kent merkezinden NSW sınırına kadar götüren muazzam bir otobüs ağına sahiptir. Kent merkezinde ulaşım için kırmızı durma işaretine dikkat edin. Burada gün boyu ücretsiz ring hizmetini kullanabilirsiniz.

Vapurlar

Brisbane’de üç tip vapur vardır. CityCat sizi kent merkezinden Queensland Üniversitesi'ne kadar götürür. CityHopper ise nehrin bir tarafından diğer tarafına geçer. Nehirler arası feribotlar yan yana hareket eder.

Uber

Arka plan kontrolleri ve yıllık teftişlere tabi olan Uber, Eylül 2016'da Queensland'da yasallaştırıldı.

Brisbane ve Çevresi

Kent Merkezi

Brisbane kent merkezi, yakın bir tarihte uygulanan bir dönüşüm projesi sayesinde çok sayıda heyecan verici mekana ve tarihi mekana ev sahipliği yapar. Kent merkezinin mimarisi, modern binaların ve görkemli kumtaşı, kiliseler ve hatta 1880'lere kadar uzanan sömürge dönemi mimarisinin bir karışımı olarak tanımlanabilir.

West End ve South Brisbane

Burada alışveriş, sanat, yemek ve kahve ile ilgili en son çıkan şeyleri bulabilirsiniz.  Son zamanlarda çok renkli bir dönüşüm geçiren ve hem ziyaret etmek hem de yaşamak için harika yerler olan West End ve Güney Brisbane, şimdi modaya uygun ve şık olmasıyla biliniyor.

Fortitude Valley, New Farm ve Newstead

Genellikle “The Valley” olarak adlandırılan Fortitude Vadisi, zarif ya da salaş bir yer arıyorsanız, tam gidilecek bir yerdir. Havalı dükkanlarla sarılmış modaya uygun butik sokakları ve eşsiz çatı barlarıyla herkesin keyif alabileceği bir yerdir.

St Lucia ve Toowong

Burası, tepelere doğru çıkarken nehir kenarında rahatça spor yapabileceğiniz ve ağırlıklı olarak öğrencilerin bulunduğu bir bölgedir. Okumak için sessiz alanları ve keşfetmeniz için heyecan verici noktalarıyla St Lucia ve Toowong görülmeye değer yerlerdir.

Brisbane’nin En İyi 5’i

Galeriler

 

Pastaneler

 

Marketler

 

Müzikli Mekanlar

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

IDP, uluslararası eğitimin dünya çapındaki lider kuruluşudur. Tüm öğrencilere ana dili İngilizce olan ülkelerde eğitim görme konusunda yardımcı oluyoruz. Başarımız, öğrencileri doğru ülkede, doğru üniversite veya eğitim kurumunda, doğru eğitim programıyla buluşturma becerimizden kaynaklanıyor.

What-is-IELTS-370X242.gif

IELTS nedir?

International English Language Testing System(IELTS) dünyanın güvenilirliği en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Yalnızca geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla kişi bu sınava okumak, çalışmak ve göçmenlik için girmiştir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?