Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’da Eğitim Rehberi

Avustralya’yı tercih ettiniz, şimdi öğrenim sistemine bir göz atalım

Yabancı öğrencilerin yurt dışında öğrenim gördüğü ilk üç uluslararası ülkeden biri olan (ABD ve İngiltere’nin yanı sıra) Avustralya, öğrenci hayatının tadını en iyi şekilde çıkarmanıza olanak sağlar. Bunun temelinde ise güvenli bir çevreye, dost canlısı insanlara ve kapsayıcı, çok kültürlü bir topluma sahip olması yatar. Avustralya üniversiteleri uluslararası öğrencilere çok yüksek düzeyde bir destek hizmeti sunmaktadır; buna örnek olarak, üniversitenin ilk eğitim yılında sunulan temel geliştirme programı, akademik destek, İngilizce dil desteği ve tüketicinin korunmasına yönelik destek sayılabilir. Ancak verilen her büyük kararda olduğu gibi, özellikle de bu yabancı bir ülkeye yerleşmeyi içeren bir kararsa, Avustralya’da eğitim görmeyi seçmeden önce dikkate alınması gereken bazı ek hususlar bulunur.

Doğru eğitim programını seçme

Eğitim programına yönelik yapılacak hazırlık, uluslararası öğrencilerin memnuniyetinde büyük rol oynar. Her öğrencinin, eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu düşünürsek, sizin için en uygun olanı nasıl seçeceksiniz? Üniversite sıralamaları, farklı üniversitelerdeki temel performans göstergelerini karşılaştırmanıza yardımcı olacak harika bir yoldur. Avustralya’nın, Times Higher Education’ın belirlemiş olduğu 2016-2017 Dünya Üniversiteler Sıralamasında yer alan 35 üniversitesi bulunmakta ve bunların altısı ise ilk 100 içinde yer almaktadır.

Eğitim programlarını karşılaştırma

Avustralya Hükümeti, üniversiteleri ve eğitim programlarını kıyaslamanıza yardımcı olacak desteği sunar. Eğitim-Öğretim için Kalite Göstergeleri (Quality Indicators for Learning and Teaching - QILT) değerlendirmesi, öğrenci deneyimleri ve mezunların mezuniyet sonrası durumları hakkında bağımsız ve tarafsız bilgiler sağlayan Avustralya Hükümeti’nin önemli bir girişimidir. QILT, kendiniz için en iyi seçimi yapmanızda size yardımcı olmanın yanında kurumlara da değerli geri bildirimler sağlar. Aşağıdaki özellikleri karşılaştırmak için QILT web sitesini ziyaret edin:

  • Mevcut öğrencilerin ve yeni mezunların genel memnuniyet durumu
  • Mezun olduktan sonra tam zamanlı olarak çalışmaya başlayan öğrencilerin oranı
  • Yeni mezunların aldıkları ortalama maaş

İş deneyimi ve istihdam

Öğrenci vizesinde yapılan değişiklikler sayesinde yabancı öğrencilerin Avustralya’da çalışabilmesi artık çok daha kolay olmaktadır. Birçok öğrenci vizesi, yarı zamanlı çalışmanın yanı sıra, tatillerde tam zamanlı olarak çalışmaya da olanak verir. Esnek iş pozisyonları, bir miktar para kazanıp çalışma alanınızda deneyim kazanabilmeniz için iyi birer başlangıç noktasıdır. Gönüllü çalışma ile ilgileniyorsanız, Avustralya’da çok sayıda gönüllü yardım grubu ve kuruluşu bulacaksınız. Gönüllü çalışma, arkadaş edinmenin ve pratik deneyim kazanmanın mükemmel bir yoludur. Herhangi bir staj programına başvurmak ise, mesleğinize yönelik profesyonel bir çevreyle tanışmak, gerçek anlamda bir sektör deneyimi kazanmak ve kariyer beklentilerinizi oluşturmak için yapacağınız akıllıca bir hamledir.

Önerilen Makaleler

Avustralya öğrenci vizesi şartları

Avustralya'da ihtiyacınız olan vize, eğitim çeşidinize, kalacağınız süreye, alacağınız eğitime ve milliyetinize göre değişmektedir.

health.jpg

Sağlık ve Destek Hizmetleri

Yardıma ihtiyaç duyuyorsanız sormaktan çekinmeyin. Yeni bir ülkeye taşınmak kolay bir süreç değildir. Adapte olmakta zorluk çekiyorsanız ya da size haksız veya ayrımcı bir şekilde davranıldığını düşünüyorsanız, konuyla ilgili destek hizmetleri mevcuttur.

Accommodation-Services-teaser-370x242-tr (1).png

Konaklama Hizmetleri

Avustralya size pek çok konaklama seçeneği sunar ve IDP’nin de nitelikli konaklama hizmeti sağlayıcılarıyla ortaklıkları bulunmaktadır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?