Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya'da Sağlık ve Destek Hizmetleri

İşte size sunulan destek hizmetleri hakkında bir açıklama!

Avustralya'ya ilk kez taşındığınızda ortamınızdaki değişikliklerle başa çıkmak biraz zor olabilir. Yeni bir gümrük ve norm seti ile, kültüre uyum sağlamak biraz zaman alır ve hepsini sorunsuz bir şekilde emmek için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. Ancak, uyum sağlamakta zorlanırsanız veya yabancılaşmış veya sağlıksız hissediyorsanız, size yardımcı olacak çeşitli destek hizmetleri vardır.

Desteğe ihtiyacınız olduğunda ulaşabileceğiniz yardım hizmetleri:

Eğitim Kurumunun Destek HizmetleriAvustralya’daki yaşama ve eğitime uyum sağlamanıza yardımcı olacak uzman hizmetler sunar. Verilen hizmetler arasında dil ve akademik destek, konaklama yardımı, iş bulma hizmetleri ve uluslararası öğrenci danışmanlığı bulunmaktadır.
Öğrenci DernekleriEğitim kurumunuzun, Avustralya'daki eğitim ve yaşamdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak kendi öğrenci derneği olabilir. Bunun haricinde, Avustralya Uluslararası Öğrenciler Konseyi veya Avustralya Uluslararası Öğrenciler Federasyonu gibi ulusal öğrenci derneklerine de başvurabilirsiniz..
Yabancı Öğrenciler Kamu Temsilcisi (Overseas Students Ombudsman - OSO)Avustralya’daki özel eğitim ve öğretim kurumlarına yönelik yapacağınız şikâyetler konusunda size yardımcı olur; ücretsiz, özgür ve tarafsız bir hizmet sunar.Devlete bağlı bir kurumla ilgili şikâyette bulunmanız gerektiğinde, eğitim gördüğünüz eyalet veya bölgedeki Kamu Temsilcisi ofisiyle irtibata geçmelisiniz.
Öğrenimi Koruma Hizmeti (Tuition Protection Service - TPS)Eğitim kurumunuzun, ücretini ödediğiniz bir eğitim programını size sağlayamadığı nadir durumlara karşı sizi korur.
Engelli DesteğiBir engeliniz veya kronik bir sağlık sorununuz varsa, gelmeden birkaç hafta önce durumunuza özel yapılması gereken hazırlıkları görüşmek üzere eğitim kurumunuza başvurmanız gerekir. Aldığınız destekten memnun kalmazsanız, bunu öncelikle eğitim kurumunuzla görüşmelisiniz. Bunun sonucunda hala durumdan memnun değilseniz, yardım için Avustralya İnsan Hakları Komisyonu’na başvurabilirsiniz.
Çocuk BakımıEğitim kurumunuz size çocuk bakımı için olanaklar sunabilir ya da bir dizi özel veya kar amacı gütmeyen çocuk bakım merkezlerinden birini seçebilirsiniz. Devletten burs alıyorsanız, çocuk bakım ödeneğinden yararlanmaya hak kazanabilirsiniz.
Tüketicinin Korunması 

Eğitim süresince sağlıklı kalma 

Avustralya’dayken tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hayati tehlike arz eden acil bir durum söz konusu ise, 000’ı arayın. Bu ücretsiz bir aramadır ve sizi polis, itfaiye veya ambulans hizmetlerine bağlar.

Genel tıbbi destek için yerel bir doktordan randevu alın. Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortanız (OSHC), Pratisyen Hekim (GP) tarafından doktor muayenehanesinde veya evde yapılan tedavi masraflarının genelde %100’ünü karşılar.

Doktorunuz sizi kardiyolog, ayak hastalıkları uzmanı veya dermatolog gibi uzman bir doktora sevk edebilir. Bu hizmetler pahalı olabileceği gibi OSHC paketiniz bu hizmetlerden yalnızca bazılarını kapsıyor olabilir.

Diş hekimine gitmek için sevke ihtiyacınız yoktur, direkt kendiniz randevu alabilirsiniz. OSHC sigortanız diş hekimi ücretlerini kapsamaz.

Önerilen Makaleler

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

İnsanlar ve Kültür

Avustralya şehirleri çok farklı insanları içeren yaşam alanları sunar. Avustralya’da Aborijin ve Torres Strait Adaları yerlileri de dâhil olmak üzere birçok farklı etnik, dini ve kültürel geçmişten gelen insanla tanışmanız mümkündür. Aborijin kültürü, Avustralya’nın ulusal kimliğinin önemli bir parçasıdır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin