Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Konaklama

Evden uzakta evinizi bulmak…

Konu eğitiminiz sırasında kalacak bir yer bulmaya geldiğinde, üç ana seçeneğiniz vardır. İhtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda, bireysel bir ev/oda kiralamayı, kampüste veya yakınında bulunan bir yurtta kalmayı ya da yerel bir ailenin yanında yaşamayı tercih edebilirsiniz.

Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sahip olduğu kampüs içi ya da kampüs civarı konaklama seçeneklerini tercih etmeniz sizin için çok daha uygun ve pratik olabilir, böylece uzak mesafelere gidip gelmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda bu seçenek, yeni arkadaşlar edinmenin de harika bir yoludur.

Ev kiralamak, yalnız yaşadığınızda size mahremiyet ve özgürlük, arkadaşlarınızla beraber yaşadığınızda da konaklama masraflarını paylaşma imkânı sunar. Aile yanında konaklama ise, size yerel bir aile ile yaşamanın tüm konforunu sunmakla beraber, hem yerel kültür hakkında daha fazla bilgi edinmenize, hem de İngilizcenizi ders dışında pratik yaparak geliştirmenize olanak verir.

Hangi seçeneği tercih etmiş olursanız olun, şunları aklınızda bulundurmanız gerekir:

  • Ne kadar harcama yapmayı düşünüyorsunuz? Buna, ev kiralarken ödenen depozito ücreti gibi ekstra maliyetleri ve elektrik, gaz veya su faturasını eklemeyi unutmayın. 
  • Ne kadar uzakta olmak istiyorsunuz? Evle kampüs arasında seyahat etmenin ne kadar kolay olacağını hesaplayın.
  • Nelere yakın olmak istiyorsunuz? Alışveriş merkezleri, restoran veya sağlık hizmetleri gibi daha ne tür imkânların yakınınızda olmasını tercih ediyorsunuz, bunlara karar verin. 

Kanada’da konaklama bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, kurumunuzun öğrenci yerleştirme ofisi (housing office) veya öğrenci hizmetleri ile iletişim kurun.

Önerilen Makaleler

Ulaşım

Kanada’nın büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız, imkânlar dahilinde daha pahalı ve daha az elverişli olan özel seyahat seçeneklerine yönelip endişelenmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmayı, bisiklete binmeyi veya yürümeyi tercih edebilirsiniz.

living-expenses-(1).jpg

Para yönetimi ve geçim giderleri

Kanada, el değmemiş doğal güzellikleri (özellikle geniş dağ sıraları), zengin tarihi ve farklı insan ve kültürlerin bir araya gelmesi ile ünlüdür. Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve güneyde yer alan ABD’den kuzeydeki Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar uzanır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı