Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada'da Yaşam ve Kanada Kültürü

Kanada’ya taşınacaksınız. Sizi neler bekliyor?

Kanada, el değmemiş doğal güzellikleri (özellikle geniş dağ sıraları), zengin tarihi ve farklı insan ve kültürlerin bir araya gelmesi ile ünlüdür. Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve güneyde yer alan ABD’den kuzeydeki Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar uzanır.

Kanada, ‘province’ olarak adlandırılan on eyalet ve üç bölgeden oluşur. Başkenti Ottawa’dır; Vancouver, Toronto ve Fransızca konuşulan Québec ile Montréal de tanınmış diğer büyük şehirleridir.

Kanada, İngilizce ve Fransızcanın resmi dil olduğu iki dilli bir ülkedir, ancak çoğu insan evde İngilizce konuşmaktadır. Loonie (madeni bir dolar), chinook (kış ortasında dağdan esen sıcak bir rüzgâr) ve Hog Town (Toronto’nın takma adı) gibi bazı Kanada günlük diline özgü kelimeleri, halk arasında yaygın olarak kullanılırken duyabilirsiniz.

Yerli Kültürü

Kanada’da üç farklı yerli halk topluluğu vardır: İlk Milletler, İnuitler ve Métisler.

İlk Milletler, Kanada’ya 15.000 yıl önce yerleşmiş ve her birinin kendine ait bir gelenek, kültür ve karaktere sahip olduğu birçok farklı topluluk oluşturmuşlardır. Bugün, Kanada genelinde, 634 tane yasal olarak tanınmış İlk Milletler hükümeti veya grubu bulunur ve bunlar, çoğunlukla da British Columbia ve Ontario eyaletlerinde yaşamaktadır. 

Métisler, başta Fransız tüccarlar olmak üzere Avrupalılar ve İlk Milletler arasındaki birliktelikten meydana gelmiş olan melez bir topluluktur. Métisler günümüzde çoğunlukla İngilizce konuşuyor olsalar da, insanların geleneksel dil ve kültürlerine daha fazla ilgi duymaya başlamalarıyla birlikte, Michif dili ya da Métis Fransızcası konuştuklarına da tanık olabilirsiniz.

Inuitler, soy olarak Thule kültüründen gelmekte ve Grönland, Kanada ve Alaska’nın Arktik bölgelerinde yaşamaktadırlar.

Hava Durumu

Kanada’daki havayı düşündüğünüzde, aşırı soğuk ve karlı olabileceği fikri aklınıza gelebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Kanada’daki hava durumu, tabiatı gibi çeşitlilik gösterir. Her bir mevsim için genellikle aşağıdaki hava koşullarını deneyimlersiniz:

 • Yaz (Haziran - Ağustos): Hava, genellikle ılıkla sıcak olma arasında değişir. Gündüz sıcaklıkları, 20°C ile 30°C arasında veya daha yüksek olabilir.
 • Sonbahar (Eylül - Kasım): Hava soğumaya başlar ve çoğu zaman yağmurludur. 
 • Kış (Aralık - Şubat): Kışlar çok soğuk geçer, gün boyu donma noktasının altında kalan sıcaklıklar görülür. 
 • İlkbahar (Mart - Mayıs): Hava ısınmaya, günler keyifli geçmeye başlar.

Mart ayının ikinci Pazar günü, saatinizi bir saat ileri almayı unutmamanız gerekir. Bu tarih, Kanada’nın birçok yerinde Yaz Saati Uygulamasının başlama zamanıdır. Akşam saatlerinde gün ışığından yararlanmanızı sağlayan Yaz Saati Uygulaması, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerindeki ılık hava şartlarından en iyi şekilde faydalanmanıza olanak tanır.

Siyaset ve Yönetim

Kanada’nın yönetim şekli anayasal monarşidir; bu da tüm kararların hükümet ve demokratik olarak seçilmiş bir Başbakan tarafından alınması anlamına gelir. Kanada’nın devlet başkanı ise, Genel Vali tarafından temsil edilen, Britanya kraliyet ailesine mensup İngiltere Kraliçesidir.

Kanada’da üç farklı düzeyde yönetim vardır:

 • Federal yönetim:  Başbakan liderliğindeki federal hükümet, milli savunma ve dış ilişkiler gibi ulusal ve uluslararası meselelerle ilgilenir.
 • Eyalet ve bölge yönetimi: Bu düzeydeki bir hükümet, yasaları değiştirme ve kendi resmi topraklarını yönetme gücüne sahiptir.
 • Yerel (kentsel) yönetim: Bu düzeydeki bir hükümet, şehirleri, kasabaları veya bölgeleri yönetir. Yollar, acil servisler, toplu taşıma ve bazı yerel sağlık ve sosyal hizmetler gibi konulardan sorumludur.
Önerilen Makaleler

Para yönetimi ve geçim giderleri

Kanada, el değmemiş doğal güzellikleri (özellikle geniş dağ sıraları), zengin tarihi ve farklı insan ve kültürlerin bir araya gelmesi ile ünlüdür. Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve güneyde yer alan ABD’den kuzeydeki Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar uzanır.

Mağazalar ve restoranlar

Kanada’da nerede alışveriş yapıp yemek yiyebileceğinize dair birçok seçeneğiniz vardır; ancak mekânların açılış saatleri,bulunduğunuz yere bağlı olarak tamamen farklılık gösterebilir. Hatta bazı eyalet ve bölgeler, dükkânların 7/24 açık olmasına bile izin vermektedir; bu da asla hazırlıksız yakalanmayacaksınız demektir!

Ulaşım

Kanada’nın büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız, imkânlar dahilinde daha pahalı ve daha az elverişli olan özel seyahat seçeneklerine yönelip endişelenmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmayı, bisiklete binmeyi veya yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Yeni yerleri keşfetmeyi seviyorsanız Kanada’ya bayılacaksınız. Kanada, tatillerinizi geçirmek için sayısız ilginç, güzel ve heyecan verici turistik destinasyona sahip bir ülkedir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin