Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada'da Lisans Eğitimi

Kanada, bilgisayar ve bilişim teknolojilerinde uluslararası bir lider olmasının yanı sıra, telekomünikasyon, ulaşım, mühendislik ve doğal kaynaklar gibi sektörlerde de dünyada ilk sıraya sahiptir. Canlı şehirleri ve güçlü ekonomisi ile ülkenin yüksek yaşam standardı, güvenli ve güzel ortamı Kanada’da eğitim için öğrencileri cezbetmektedir. 

Kanada’da eğitim

Kanada'nın öğrenciler arasında popülaritesinin arkasındaki önemli nedenlerden biri, uygun fiyatlı kaliteli eğitimidir. Kanada hükümeti yükseköğretime cömertçe harcama yapıyor ve ortaöğretim sonrası eğitim için sermaye harcayan ilk üç ülke arasında yer alıyor. 

Kanadalı üniversiteler, araştırma ve yüksek kaliteli öğretime içten bağlı olmalarının yanı sıra, öğrencilerin öğrenmelerini, kariyerlerini ve hayatlarını geliştirecek fırsatlar sağlamayı da amaçlamaktadırlar. Üniversitedeki dersler, temel ders anlatımından ve ‘tutorial’ denen özel derslerin birleşiminden oluşur. Dersler profesörler tarafından verilir ve sınıf mevcudu 30 ila 200 öğrenci arasında değişebilir. Genellikle de dersler, laboratuvar veya özel ders gibi bağlantılı bir bileşene sahiptir.

Özel ders veya laboratuvar, bir dersteki konuların daha derinlemesine tartışılmasını sağlar ve genellikle 20 ila 30 öğrenciden oluşur.

Kanada üniversiteleri eğitim dönemleri

Çoğu kolej ve üniversitede akademik yıl, genellikle Eylül ayı başından Nisan ayı sonuna veya Mayıs ayı başına kadar sürer. Kış sömestri, Eylül - Aralık ayları arası ve daha sonra da Ocak - Nisan ayları arası olmak üzere genellikle iki döneme ayrılır. Mayıs ve Ağustos ayları arasında ise, çeşitli konularda yaz eğitimleri verilmektedir. Ayrıca, Kanada’da tüm yıl boyunca eğitim veren birkaç seçkin okul da bulunmaktadır.

Kanada eğitim bursları

Bazı Kanada üniversiteleri ve okulları, üstün başarılar elde eden uluslararası öğrenciler için burs ve ödüller vermektedir. Burs miktarı ve verilen ödüllerin çeşitleri eğitim kurumları arasında değişiklik gösterir. Rekabete dayalı olduğundan burs almak kolay değildir ve genellikle burs başvurunuzu da doğrudan bursu veren okula yapmanız gerekmektedir.

Tanınmış burslardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Canadian Commonwealth Scholarship and Fellowship Plan

Shastri Indo - Canadian Institute

National Research Council of Canada (NRCC)

Ontario Graduate Scholarship Program

NSERC

Quebec Provincial Government Scholarship

Ontario Trillium Scholarship

Kanada’da konaklama

Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sahip olduğu kampüs içi ya da kampüs civarı konaklama seçeneklerini tercih etmeniz sizin için çok daha uygun ve pratik olabilir, böylece uzak mesafelere gidip gelmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda bu seçenek, yeni arkadaşlar edinmenin de harika bir yoludur.

Ev kiralamak, yalnız yaşadığınızda size mahremiyet ve özgürlük, arkadaşlarınızla beraber yaşadığınızda da konaklama masraflarını paylaşma imkânı sunar. Aile yanında konaklama ise, size yerel bir aile ile yaşamanın tüm konforunu sunmakla beraber, hem yerel kültür hakkında daha fazla bilgi edinmenize, hem de İngilizcenizi ders dışında pratik yaparak geliştirmenize olanak verir.

Kanada’da okurken çalışmak

Eğitim sürenizde yarı zamanlı çalışma, Kanada’daki geçim giderlerinize katkıda bulunmanın harika bir yolu olabilir. Ayrıca alanınızda iş deneyimi de kazanabilirsiniz.

Aşağıdaki koşullara uyuyorsanız, Kanada’da okurken çalışma izniniz olmadan da çalışabilirsiniz.

 • Geçerli bir eğitim izniniz varsa
 • Tam zamanlı öğrenciyseniz
 • Lise sonrası seviyede onaylı bir eğitim kurumuna ya da, Quebec’te lise düzeyinde bir meslek programına kayıtlı iseniz
 • Bir derece, diploma ya da sertifika veren, en az 6 ay süreli bir akademik, mesleki veya profesyonel eğitim kurumunda okuyorsanız

Bu koşullara uyuyorsanız:

 • Düzenli akademik dönemlerde haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz ve
 • Yaz ve kış tatilleri veya bahar arası gibi planlı tatillerde çalışabilirsiniz.

Geçerli bir eğitim izniniz varsa ya da aşağıdaki kurumlardan birinde tam zamanlı öğrenciyseniz o zaman kampüs içindeki işlerde çalışabilirsiniz:

 • Lise sonrası seviyedeki devlete ait, kolej veya üniversite gibi bir eğitim kurumu, ya da Quebec’teki collège d’enseignement général et professionnel (CEGEP)
 • Kamu eğitim kurumuyla aynı kurallar ve yönetmelikler çerçevesinde işletilen, tüm operasyonları için gereken finansmanının en az yüzde 50’sini devlet hibeleri ile karşılayan özel lise sonrası eğitim kurumları (mevcut durumda sadece Quebec’teki currently only private college-level educational institutions in Quebec qualify)
 • Eyalet tarafından derece vermeye yetkilendirilmiş bir Kanada özel eğitim kurumu

Eğitiminiz bittikten sonra Kanada’da kalmak istiyorsanız Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı’nı (Post-Graduation Work Permit Program (PWPP)) tamamlamanız size çok değerli iş deneyimi kazandıracaktır. 

Akıllıca bir karar vermek için, mevcut alımlar, bölüm seçimi, başvuru teslimi ve vize prosedürleri hakkında size tavsiyede bulunabilecek deneyimli danışmanlarımızla ücretsiz olarak görüşün!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?