Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Dublin'de Eğitim: Dublin Yaşam Rehberi

Dublin cana yakın ve her şeyin ve her yerin ortasında yürüyerek gezebileceğiniz bir şehirdir.

Dublin sakinleri muhteşemdir ve şehire yeni gelen kişileri hoş bir şekilde karşılamayı ve Dublin’in dünyadaki en iyi yerlerden birini olduğunu göstermeye çalışırlar. 

dublin img 1.jpg

Aktif kalmak ve İrlanda sporları 

Eğitim görmek sizin için birinci sıradayken, bazen de sağlıklı kalmak da daha önemlidir. 

Fit kalmak o kadar çok para gerektirmez ve sıkıcı olmak zorunda da değildir. İrlanda sporları dahil, Dublin’de hareketli kalmanın en iyi yollarından bazıları:

Spor salonu

FLYEfit bütün dersler dahil ve istediğiniz zaman bırakabileceğiniz ayda 29 pounda üye olabileceğiniz 13 spor salonu vardır.

Ekstra motivasyona mı ihtiyacınız var ya da kitaplara gömüldüğünüz bir gün mü yaşıyorsunuz? Fitness rutininize değişiklik katmak istiyorsanız Dance Fit, Boxerce ve Bounce Fit’i deneyin.

Yüzmek

Sports & Fitness Markievicz sadece 5.90 pounda yüzme havuzuna erişimi olan ödeme merkezidir. Şehir merkezinde bulabileceğiniz en değerli şey ve yüzerken ders çalışmayı durdurabileceğiniz mükemmel bir yoldur.

Gaelic Oyunlarını Deneyimleyin

İrlanda’nın ata sporları olan hurling ve Gaelic futbolu en iyi şekilde öğrenin-oyunlara katılın

Gaelic Oyunları Deneyimi ile kendi elinizi denemeden ve arkadaşlarınıza karşı yarışmadan önce Gaelic oyunlarının nasıl oynandığıyla ilgili tanıtım izleyeceksiniz. İrlanda kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır ve eğer gördüklerinizi sevdiyseniz okul kulübünüze katılabilirsiniz veya maç izlemeye gidebilirsiniz.

Phoenix Park’da bisiklet kiralayın

Başkana ve 500 den fazla yaban geyiğine ev sahipliği yapan Phoenix Parkı Avrupa’daki en geniş kentsel parktır ve 14km lik bisiklet yolunda birkaç saat geçirebileceğiniz harika bir yerdir. 

Bisiklet kiraları kask da dahil 6 pounddan başlıyor ve parkta kafeler olmasına rağmen güzel güneşli bir öğlen çimenlerde eğlenebileceğiniz kendi piknik sepetinizi götürerek biraz para tasarrufunda bulunabilirsiniz. Şehirden bayağı uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. 

Ericsson Skyline Turu– Croke Parkı

İrlanda sporları hakkında yeni öğrendiğiniz bilgilerinizle şehirdeki en büyük açık platform olan Dublin’in 80bin kapasiteli GAA stadyumuna, Croke Park’a gidin. 

17 kat yükseklikteki bina tepesindeki yürüme yolunda şehrin panoramik manzarasının tadını çıkarın. Yüksekliğin üzerinde duran bir platform ve her dilden sesli rehber vardır. Burası korkaklar için gidilecek bir yer değildir- ve kameranızı almayı unutmayın.

dublin img 2.jpg

Şehrin dışına çıkın

Haftasonu boş vaktiniz olduğunda, şehrinden uzaklaşmak size iyi gelecektir. Günlük geziler hem yeni arkadaşlar edinmek hem de İrlanda’nın size sunduğu şeyleri keşfetmek için harika bir yoldur.

Neyse ki, güzel doğa alanları bulmak için Dublin’den fazla uzaklaşmanıza gerek yok.

Powerscourt Gardens ve Cool Planet Deneyimi

İki bölgede şehir merkezinden arabayla 30 dakika uzaklıkta, County Wicklow’dadır. Muhteşem duvarlı bahçeleri ve doğayla çevrili rahatlayacağınız sessiz alanları olan bu arazi 47 dönümlüktür. Öğrenci girişi 8.50 pounddur. 

Oradayken, Cool Planet Experience i ziyaret edin. İrlanda’nın ilk iklim eylemi deneyimi- iklim değişimi ve nasıl bunu düzelteceğimizi öğrendiğimiz bir yolculuktur. Öğrenci biletleri 7.50 pounddur. 

Ballymoney Blue Flag Plajı

Country Wexford’da Gorey’in yakındaki bu yer Dublin’den arabayla 1 saat uzaklıktaki kumlu güzel bir plajdır. Courtown Adventure’a gidin ve aerial trekking, tırmanma duvarı ve 150 mlik zip wire dahil 21 poundluk bir Tower bileti alın ve en heyecan verici deneyimlerden birini yaşayın.

Daha serin bir öğlen için, Gorey Kasabası’nda geziye çıkın ve ikinci el kitap satan Zozimus’u ziyaret edin ve Wexford Lavender Farm Kafesi’nde kek ve kahve için mola verin.

Bray ya da Greystones

Bu yerlerden birinde DART’a(Dublin demiryolu) binin ve iki sahil kasabasının arasındaki 7km lik uçurumlu yolu yürüyün.

Kayaların dışında yüzen porpoise balıkları için gözünüzü dört açın ve vejetaryan restoranı Happy Pear’da öğle yemeği için mola verin.

Moher Kayalıkları

Daha uzağa gitmek istiyorsanız, Paddywagon  Dublin’den İrlanda’nın batı yakasında bulunan dünyaca ünlü Moher Kayalıkları’na götürür. Bu kayalıklar dışında, yol boyunca kısa molalar vererek Burren, Doolin ve Bunratty Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 

Eğer süresi gelmiş ödevleriniz varsa, otobüs yolculuğuna çıkın ve otobüsteki WiFi yi kullanın. Öğrenciler için gidiş dönüş bileti 45 pounddur.

Belfast

Trenle Dublin’den Kuzey İrlanda’nın başkenti, Belfast’a gidiş Connolly Durağı’ndan iki saat sürer ve size doğruca şehrin içine götürür.

Titanic merkezini ziyaret edin, Game of Thrones turlarından birine çıkın ya da Black Taksi Turu ile Belfast’ın tarihini öğrenin. 

Akşam, öğrenci için 7 poundluk bilet ile Empire Laughs Back Komedi Kulübü’nde komedi izleyin ya da Belfast SSE Arena’da hangi konser varmış öğrenin.

dublin img 3.jpg

Yağmurlu havada Dublin’de yapılacaklar

Hava durumunu boşverin, Dublin’de her zaman yağmura hazırlıklı olun. Ayrıca bir günde birkaç mevsim yaşamaya hazırlıklı olun- hiç tahmin edilmez bir havası vardır ve aynı anda hem güneş gözlüğü hem de şemsiyeye ihityacınız olabilir. 

Neyse ki Dublin olağanüstü hava durumuna sahip değil yine de rüzgarlık sizin en iyi arkadaşınız olacaktır ve yıl boyunca kat kat giyinmek harika bir fikirdir. 

Dublin’de aşırı yağmur yağsa da kendinizi eğlendirebileceğiniz bir kaç yol vardır. 

Lighthouse Sineması

Sinema’da indirim, özel üyelik, özel gösterim, etkinlik ve ücretsiz online rezervasyonı sağlayan 25 poundluk öğrenci üyeliği vardır. 

Sadece eski bir sinema değildir ismini Şiddetle Tavsiye Edilen en iyi Sinema Salonu olarak Guardian Film Ödülleri’nden almıştır ve singalong gösterimleri, klasik film sezonu vardır ve geleneksel film festivallerinde mevcuttur. 

Viking Splash turu

İsminde belirttiği gibi Viking Splash turunda  ıslanacaksınız, bu yüzden yağmurlu havada yapılacak harika bir aktivitedir.

Açık sarı amfibi tekneyle dolaşacağınız 75 dakikalık Dublin turunda Büyük Kanal’da denize atlamadan önce şehrin eski ortaçağa ait ve Viking geçmişini öğrenebilirsiniz. Yağmurluğunuzu almayı unutmayın. 

Token

Bu restoran ve barda retro atari ve pinball salonu vardır.

Pac-Man ve Donkey Kong oynayın ya da yemek challengeları yapın- iki kiloluk bacon reçeli, parmesan kızartması, füme et çili ve peynir soslu kızartma ve kızarmış patatesler kişi başı 20 pounddur. Eğer 20 dakikadan kısa bir sürede bunları bitirebilirseniz, Token tişört kazanabilir, paranızı geri alabilir ve Wall of Fame (ünlüler duvarı) e resminizi astırabilirsiniz. 

Virgin Mary

Capel St.’de İrlanda’nın ilk alkolsüz barında leziz virgin kokteyller, alkolsüz bira ve şarap servisi yapılır. Yağmurlu bir akşamda arkadaşlarınızla oturabileceğiniz harika bir yer ya da buluşma için kahve dükkanı yerine tercih edebileceğiniz bir mekandır.

Jam Parkı

Burası özellikle de yetişkinlerin oyun alanıdr. Paradise disco golfü, ping pong, singalong sineması, board oyunları, kaçış odası, market,yiyecek,içecek ve sayabileceğiniz her şey burada bir çatı altındadır.

Sword Express otobüsüne binin ve rahat ayakkabı giydiğinize emin olun.

dublin img 4.jpg

Dublin’de yaşayanların söylediklerini anlamak 

Dublin’de İngilizce konuşulmasına rağmen, farklı bir dile aitmiş gibi ifadeler duyabilirsiniz. Emin olmayı unutun- kimse bunu gerçek hayatta söylemez. 

Bunun yerine genellikle açıklanması gereken Dublin argo ifadelerinin listesi:

‘What’s the story?’ ya da  hatta sadece  ‘story?’

Bunun anlamı ‘nasılsın’, ‘nasıl gidiyor’, ‘naber’ demektir. 

Dublin sakinleri anlatmak istese de kimse gerçek hikayenin ne olduğunu öğrenmek istemez. Günlük yaşamda çok sorulan bir sorudur ama neredeyse hiçbir zaman düzgün bir cevap alamazsınız.

Diğer bir soru ‘what’s the craic?’ Craic, eğlence, olup biten demektir. Yani aslında nasıl gidiyor demek istenir. Cevaplar yine çok belirsizdir- tek bir kelime yeterlidir.(eğlence)(crack ile karıştırmayın). 

Grand’ kelimesi

Grand kelimesinin anlamı ‘iyi’, ‘tamam’, ‘her şey yolunda’, ‘vasat’, ‘iyi değil’ vb. demektir.

Ama ‘’You’re grand’’ hayır demektır. Endişelenmeyin, vücut dili ve tonlama size birkaç ipucu verir. 

Diğer bir kullanımı bir teklifi reddetmek içindir.

Örneğin; 

“Would you like a cup of tea?” 

‘’Kahve ister misiniz?’’

“Oh no, you’re grand.”               

‘’Hayır,istemiyorum.

“Are you sure?”                            

‘’Emin misiniz?’’

“Ah yeah, go on.”                         

‘’Evet, eminim.’’

‘Come here to me’ anlamı

‘Sana söyleyeceklerim var’ ya da ‘Sana bir soru soracağım’ demektir. ‘Sana soracağım/söyleyeceğim bir şey var’ demektir. Ayrıca ‘benden uzak dur’ ‘Benimle dalga geçiyorsun,bana yalan söylüyorsun’ demektir. Her şekilde, konuşmada geçen kişilerin mesafeleri ile alakası yoktur, telefonda ya da mesaj yazarken bunu kullanabilirsiniz.

‘Yer man’ ve ‘yer wan’

İsmini bilmediğiniz kadın veya erkek, herkes için geçerlidir. ‘Oul one’ anne ve ‘oul fella’ baba demektir. 

Lakaplar

Dublin sakinlerini kendi doğal ortamında benzersiz argo ifadeleri kullanırken duyacaksınız ve komikleştiklerini göreceksiniz. Ayrıca insanlar,mekanlar ve şeyler için lakap kullanmaya bayılırlar. 

İsimler genelde kısaltılır ya da sonuna ‘o’ eklenir. Örneğin;  Aidan, Aido’ya dönüşür. Kişileri soyadları ile çağırmak oldukça yaygındır örneğin; Thomas Crosse, Crossy diye çağrılır. Yaşlı insanlar genç insanların anlamadığı lakaplar kullanır mesela ‘Peg’ aslında ‘Margaret’ demektir. Tabi, İrlanda’ya özgü isimler de vardır, ‘Paddy’ Patrick veya Padraig için kullanılır.

Fakat lakaplar sadece insanlar için değildir -en bilineni Dublin Tepesi (başkaları tarafından) ‘the pole in the hole’ yani çukurun içindeki direk anlamındadır ve Molly Malone’nin heykellerinden biri ‘the dolly with the trolley’ yani arabadaki bebek ifadesi ile kullanılır.

Recommended Articles

İrlanda için öğrenci vizesi

Uçağa binmeden önce bazı önemli belgelere ihtiyacınız olacak. Eğer Avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkedenseniz, İrlanda için büyük ihtimalle bir öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Endişelenmeyin, sizlere sıkıcı kağıt işleri için yardımcı olmak için buradayız!

İrlanda'da yaşam maliyeti

İrlanda'da eğitim almak pahalı mı?

İrlanda'nın yüksek öğretim sistemi

Uzun ve bazen zorlu geçen İrlanda tarihinde eğitim her zaman ödüllendirilmiştir. Bugün, İrlanda’nın yüksek eğitim sistemi her yaştan uluslararası öğrenciye mükemmel bölümler sunuyor. Onda birden fazla öğrenci yurtdışından tam zamanlı okumak için geliyor.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?