Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Christchurch’te eğitim, Öğrenci Hayatı ve Yaşam Masrafları

Eğer Yeni Zelanda’nın muhteşem manzaralı Güney Adasına taşınıyorsanız, Christchurch sizin en iyi tercihiniz olacaktır. Christchurch kumsallara, park ev sahipliği yapar ve Yeni Zelanda’nın en iyi restoranlarına sahiptir.

Sadece Güney Adanın en büyük adası olmakla kalmayan Christchurch, aynı zamanda canlı sanatsal ortam, eğlence ve yerel mutfaklar seçenekleriyle hızla büyüyen bir şehirdir -bu nedenle, kentsel ve modern yaşam tarzının tadını çıkarırken Yeni Zelanda’nın doğal güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Christchurch’te yapılacak popüler aktiviteler

Turistik çeşitlilik, açık hava aktiviteleri, kültürel ve mutfak sanatları ve eğlenceli aktiviteleriyle Christchurch’te görülecek birçok şey vardır.

Christchurch’te yapılacakların listesi oldukça kapsamlı olduğğu için, başlayabileceğiniz bazı ana opsiyonları sizler için listeledik.

Gondola Binmek

Şehrin biraz dışında Heathcote Vadisinde yer alan Christchurch Gondolları şehrin havadan tanıtımı dolayısıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Aynı zamanda teleferik olarak da bilinen gondol, sizlere Christchurch’ün 360 derecelik manzarasını sunmak için yolculuğu Port Hills’deki Cavendish Dağı’nda yer alan Zirve İstasyonuna götürürken sizlere Lyttelton Limanı ve Canterbury Ovaları’nı gezdirecek.

Her gondol gezisi yaklaşık olarak 10 dakika sürmekte ve ücretleri 30 Yeni Zelanda Dolarından başlamaktadır.

Christchurch Botanik Bahçeleri’ni ziyaret edin

Christchurch Botanik Bahçeleri, Christchurch’ün en popüler cazibe merkezlerinden biridir ve TripAdvisor’da Christchurch’ün 1 numaralı Cazibe Merkezi olarak sıralanmıştır.

Christchurch Botanik Bahçeleri 1863 yılında kuruldu ve tek bir meşe ağacıyla olan mütevazı başlangıcından beri şimdi 10 farklı bahçe, dolambaçlı nehir, yıllık düzenlenen etkinlikleri ve mevsimsel geçişleriyle 21 hektarlık bir parktır.

Bahçelere giriş, bir grupla rezervasyon yapılmadıkça ya da özel bir tur olmadıkça her zaman ücretsizdir.

Şehir merkezini ziyaret

2010 ve 2011 yıllarındaki depremlerden sonra, Christchurch’ün birçok şehir merkezi ve ikonik binaları tekrar inşa edilmiştir.

Şehir merkezinin kültürel zevkleri ve birçok ücretsiz ya da düşük ücretli seçeneği vardır. 25 Yeni Zelanda Dolarından başlayan fiyatlarla Tram City Turları, Quake Şehrindeki depremlerin hikayelerini ve ücretsiz doğa ve insan tarihiyle Canterbury Müzesi de bulunur.

Eğer sanat sever biriyseniz, o zaman Arts Centre, Christchurch Sanat Galerisi, Contemporary Sanat Merkezi ya da etkileyici sokak sanatları duvar resimlerini inceleyin.

Markete gidin

Eğer yiyecek ve taze olan şeyleri seviyorsanız, Canterbury Üniversitesi kampüsü yakınlarındaki tarihi Riccarton House & Grounds’ta yer alan Christchurch Pazarı’nı ziyaret edin.

100 yaşındaki ağaçların altındaki açık alanda yer alan Pazar, 60 lokal taze yiyecek üreticileri ve esnaf yiyecek tezgahlarıyla çeşitli mutfak ve yiyecek seçenekleri bulunur.

Çiftçi pazarı, ücretsiz girişiyle her Cumartesi saat sabah 9’dan öğleden sonra saat 1’e kadar her hafta sonu lezzetli ve rahat bir hafta sonu geçirmenizi sağlar.

Tekne Seyahatine Çıkın

Punting on the Avon, yani Avon’da Tekne Seyahati, Christchurch’ün ikonik ve benzersiz aktivitelerindendir. Punting turu, Kral Edward döneminin tarzındaki botlarla Christchurch’ün Avon nehrinde, çiftler ya da küçük bir grup için ideal olan samimi bir tekne turudur.

Botanik Bahçeler ya da şehir merkezine doğru giden her Punting turu 30 dakika sürer. Punt turları 30 Yeni Zelanda Dolarından başlamaktadır.

desktop-city-guide-body1.jpg

Yaşam masrafları

Christchurch’te yaşam masrafları, diğer bütün şehirler gibi, konaklama biçiminize ve yaşam tarzınıza göre değişecektir.

Konaklama masrafı, yaşamayı seçtiğiniz yere göre, kiralık mı ev arkadaşıyla mı, aile yanı mı yoksa rezidans konaklarında mı kaldığınıza ya da hangi ekstra kolaylıklar dahil olduğuna bağlı olarak haftalık 150 – 500 NZ$ değişmektedir.

Ayrıca her üniversitenin konaklama seçenekleri farklıdır bu yüzden tercihlerinize ve gerekliliklerinize göre konaklama seçeneklerinizi öğrenebilmek için üniversitenin rehberliğinden faydalanmanız sizin için yararlı olacaktır.

Her üniversitenin kendisine ve bölgeye özgü tahmini yaşam maliyetleri de olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, Christchurch’deki Canterbury Üniversitesi, yurtlar ve ortak özel konutlardaki yaşam tarzı giderlerini yıllık 13,000 NZ$ olarak öneriyor ve Yeni Zelanda Hükümeti yıllık yaşam masraflarını minimum 14,000 – 16,000 NZ $ olarak göstermektedir.

 

Haftalık Tahmini Harcamalar (Yeni Zelanda Doları - NZD)

Kira

$150-$300

Yiyecek

$100-$150

Elektrik / Gaz

$20-$40

Ulaşım

$25

İnternet / Telefon

$15-$35

Diğer

$50+

Toplam

$360-$600

Eğer Christchurch’deki yaşam maliyetlerinin ayrıntılı ortalamasını istiyorsanız, Expartisan’s Yaşam Masrafları Hesaplayıcı’yı kontrol edebilirsiniz.

Christchurch etrafında dolaşmak

Birçok seçeneğin olması sayesinde Christchurch ve etrafında dolaşmak oldukça kolaydır. En yaygın ulaşım biçimi otobüs ağıdır ve sizi A noktasından B noktasına hızlıca götürecek yeteri kadar taksi ve sürüş paylaşma seçenekler de mevcuttur.

Otobüs

Otobüslerler Christchurch’ün ana toplu taşıma seçeneğidir. Christchurch’ün Metro – otobüs ağı sıklıkla şehir içindeki otobüs aktarmalarına ve Christchurch içerisinde geniş bir ağa sahiptir.

Otobüs şoföründen tek kullanımlık ve nakit karşılığı bilet alabiliyor olsanız da Metrocard almak daha ucuz ve etkilidir. Metrocard’ı Christchurch’ün etrafında bulunan çeşitli dükkanlardan alabilirsiniz ve kartınızı Metro websitesinde doldurabilirsiniz.

Özel ulaşım

Özel ulaşım, etrafta dolaşmak için bir diğer seçenektir ve en popüler iki seçenek taksiler ve ortak-sürücü servisleridir.

Christchurch’deki ana taksi seçenekleri: Yeşil Taksiler (ayrıca çevreyle dost), Mavi Yıldız Taksileri, Altın Şeritli Taksiler ve First Direct olarak sıralanır. Ortalama ücretleri öğrenmek için online olarak Taxi Calculator sayfasını kullanabilirsiniz.

Eğer paylaşmayı tercih ederseniz, Chirstchurch’te Uber ve Ola seçenekleri mevcuttur ya da lokal ve adil ücretli alternatifi Zoomy ‘yi kontrol edebilirsiniz.

Bisiklet sürmek

Christchurch, nispeten düz bir şehirdir bu da şehir etrafında yürümeyi ya da bisikletle dolaşmayı kolaylaştırır.

Christchurch Belediyeleri, çevreye duyarlı olan bir sürüş şekli olan bisiklet sürmeyi sakinleri ve ziyaretçileri için popüler bir seçenek olması için özel bisiklet yolları, pistleri ve şeritleri kurmaktadır.

Eğer ilgileniyorsanız, bisiklet alabileceğiniz birçok yer bulunur, ya da eğer daha kısa süreli bir şeyi tercih ederseniz, Christchurch etrafında dolaşmak için bisiklet kiralayabilirsiniz.

Buna ek olarak, Christchurch birçok bisiklet patikasına yakın olduğu için hafta sonlarını ya da tatil günlerinizde bisikletinizi ya da bisiklet sürme yeteneklerinizi açık hava maceralarına atılabilirsiniz.

Bisiklet sürmek için en iyi yolları ve daha fazla bilgi almak için Christchurch Websitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Body-Image-3-Christchurch-city-min.jpg

Alışveriş yapılacak yerler

Yeni gelmiş uluslararası öğrenciler için günlük alışverişlerin nereden yapılacağını bilememek korkutucu olabilir.

Süpermarketler

Süpermarketler Countdown, Pak'nSave ve New World olarak sıralanır ve üçüde Christchurch içinde bulunur.

Hangi süpermarketin sizin için en iyisi olacağı nerede kaldığınıza, ürün ve ücretlere göre değişiklik gösterir.

Her üç supermarket, tüm ürünleri ve atıştırmalıkları uygun fiyatlarla satıyor olsa da, genellikle belli markalar veya supermarket zincirleri arası değişebilen uluslararası yemek ve diyet ürünleri değişiklik gösterebilir.

Christchurch’de ayrıca Raeward Fresh adında taze sebze yiyecekleri ve kasaplar da bulunur ve diaries denilen daha küçük supermarketler de bulunur.

Perakende / Mağaza / Dükkan

Christchurch’te bulunan dükkanlar zevklidir ve her zaman bir alışveriş seçeneği bulunur.

Modern ve şık karışımı olan Northlands Shopping Mall ya da Westfield Riccarton’dan New Regent Street adındaki butiklere (birçoğu 2010/2011’de gerçekleşen yıkıcı depremlerden sonra çoğunlukla tekrar inşa edilmiş), The Colombo ya da The Tanneryadında mağazalar bulunmaktadır.

Christchurch’teki tüm mağaza seçenekleri dizisini keşfetmek için ChristchurchNZ’nın Christchurch’de Alışveriş Rehberini inceleyin.

Yemek yemek için eşsiz mekanlar

Christchurch’teki mutfak endüstrisi canlanan birçok restorant ve çeşitli yiyecek seçenekleriyle şehrin her bir yerinde ortaya çıkmaktadır.

Eğer Christcurch’ü bir tabak üzerinde deneyimlemek isteyen bir gurmeyseniz, o halde ziyaret etmeye değecek birkaç seçenek sunuyoruz.

Twenty Seven Steps

Eğer online sitelerde gezerseniz ya da insanların tavsiyelerini sorduysanız, büyük ihtimalle, şehrin kalbinde yer alan Twenty Seven Steps’i duymuşsunuzdur.

Twenty Seven Steps, bir zamanlar Christchurch’ün ilk restoranlarından birini barındıran birincil miras alanını ele geçirip Ağustos 2015’te açılmış şık ve modern Avrupa restoranıdır.

O zamandan beri, restorant birkaç yemek ödüllerine aday gösterilmiş ve en iyi 100 restorant içine girerek birkaç Chevron’s restoran ödüllerini kazanmıştır.

Eğer Christchurch’ü özetleyen taze, lezzetli ve sağlıklı ama modern yemekler yiyebileceğiniz iyi bir restorant arıyorsanız, o halde Twenty Seven Steps’e mutlaka gitmelisiniz. Ana yemekler yaklaşık 30 NZ$ olarak seyreder.

Christchurch Tramvay Restorant

Eğer hem şehri keşfetmenin eşsiz bir yolunu arıyor hem de karnınızı doyurmak istiyorsanız, o halde bu da yapılması gerekenler listenize eklenecektir.

Christchurch Tramvay Restorant, yenilenmiş ve eşsiz bir yemek deneyimi sağlamak için dönüştürülmüş 36 kişilik Koloni dönemi tarzına sahip bir tramvaydır. Yemek deneyimi 2,5 saatlik tramvay yolculuğu ve şehir içindeki tanıtıcı turuyla 4 çeşit yemeği içerir.

Bunu eşsiz kılan şey Yeni Zelanda’daki tek tramvay restorant olmasıdır ve (Her ne kadar tramvay 1927 yılında Avustralya Melbourne’de üretilip, 1999 yılında Christchurch’e gönderilmiş olsa da) Christchurch’e özgüdür.

Tramvay, Katedral Kavşağı’ndaki Tramvay 1’den yola çıkar ve soğuk aylarda saat 7, daha sıcak aylarda da 7:30’da başlayabilir.

Menü paketleri oldukça değerlidir ve eğer web sitesinden rezervasyon alırsanız 119 NZ$’dan başlar, ama bazen bookme ya da Viator gibi websitelerden indirimli fiyatları yakalayabilirsiniz.

Smash Palace

Daha sıradan bir şeylerle ilgilenenler ya da “otomotive eğilimli” biriyseniz Smash Palace ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Şehrin kalbinin yakınında, Smash Palace, hamburgerler ve motorlar üzerine uzmanlaşmış açık hava aile mekanıdır.

Smash Palace’ın menüsü, pancar yüklü Kiwi hamburgerlerden Vefematarian hamburgerlerine kadar 15NZ$’a kadar değişik atıştırmalık seçenekleriyle birçok hamburger seçeneği sunmaktadır.

Smash Palace’ı eşsiz kılan şey “Thursday Bike Night” dedikleri, Perşembe akşamları gerçekleştirdikleri motosiklet geceleridir, böylece bir bira eşliğinde rahatlayarak Yank Tank, Rice Burners ya da Eurotrash gibi motosiklet kategorilerini keşfedebilir ve aynı zamanda hatıra eşyalarından edinebilirsiniz.

Penny Black Victorian Tearoom

Christchurch eşsiz birçok İngiliz koloni mimarisine, güzel botanik bahçelere ve miras listesindeki binalara sahiptir.

Eğer tarihle dövülmüş bir yolculuğa çıkmaktan mutluluk duyuyorsanız, sizi Victoria dönemi İngiltere’ye geri götürecek yüksek bir çay deneyimine bir şans vermeniz gerekir.

Penny Black Victorian Tearoom, yüksek çay paketleri konusunda uzmanlaşmıştır ve aynı zamanda hafif kahvaltı ve öğle yemekleriyle birlikte kek ve içecek servisi de sağlamaktadır. Ayrıca glütensiz ve süt ürünleri içermeyen seçeneklerde bulunur, bu sebeple alerjisi olanlar hiçbir şeyi kaçırmak zorunda kalmayacaklardır.

Yüksek çay paketleri 32NZ$’ından başlamaktadır ama aynı zamanda alakart kahvaltı ve öğle yemeği menüleri de mevcuttur.

Eğer çay almakla ilgileniyorsanız, Pazar gününün en iyi çay elbisenizi giyinin, serçe parmaklarınızı çıkarın ve en iyi kıkırdamalarınız üzerine çalışın.

Christchurch yakınlarındaki açık hava maceraları

Eğer Güney Adasına taşınıyorsanız, o halde görsel bir şölenin içerisindesiniz. Güney Adası’nın en büyük cazibesi, etkileyici doğal harikaları ve açık hava maceralarında yatmaktadır.

Bu yüzden, eğer Christchurch’teyken tam kiwi deneyimi yaşamak istiyorsanız, aşağıdaki 3 önerimiz sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

TranzAlpine Treni

TranzAlpine Treni, Christchurch ile manzaralı şehir olan Greymounth arasındaki bir tren yoludur. TranzAlpine her gün, 119 NZ$’dan başlayan fiyatlarıyla Christchurch İstasyonundan saat 08:15’te kalkmatadır ve Christchurch’e yaklaşık 18:30’da geri dönmektedir.

Rota, Güney Alpler, Arthur’un Geçidi, Brunner Gölü ve Waimakariri Nehri gibi bazı muhteşem manzaraları görebileceğiniz 233 kilometrelik doğal Canterbury Ovaları’nı kapsıyor.

Altın ayıklayabileceğiniz Shantytown Heritage Park’ı ya da Punakaki Blow Holes ve Pancake Rocks gibi Greymouth’da da keşfedebileceğiniz birçok şey bulunur.

Willowbank Wildlife Reserve – Willowbank Doğal Hayatı Koruma

Willowbank Wildlife Reserve, Christchurch CBD’den arabayla yalnızca 20 dakika uzaklıktaki bir vahşi yaşam parkı ve doğa rezervidir.

Burada yakalanması zor ve tatlı Kiwi’lere göz atabileceğiniz Yeni Zelanda’nın doğal vahşi yaşamını deneyimleyebilirsiniz.

Öğrenciler için genel kabul 26NZ$’ından başlamaktadır ancak birden fazla ziyaret etmeyi düşünüyorsanız 69NZ$’ına yıllık geçiş alabilirsiniz. Ayrıca rehberli turlar, hayvan besleme ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Bu alana aynı zamanda Papanui’deki Northlands Alışveriş Merkezi’nden kalkan 107 otobüsüne binerek de ulaşabilirsiniz.

Aoraki Mount Cook Milli Parkı

Güney Adasında kalacaksınız, Aoraki Mount Cook Milli Parkını ziyaret etmek de günlük bir yolculuğa değecektir.

Aoraki Mount Cook Milli Parkı, Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı ve en uzun buzullarına ev sahipliği yapan bir dağ harikalar diyarıdır. Fitness ve deneyiminize bağlı olarak kısa ve uzun yürüyüş parkurları bulunur.

Christchurch’ten ulaşım da bir sorun değildir. Eğer araba kullanabiliyorsanız, Christchurch’ten Aouraki/Mount Cook’a yaklaşık 4 saatlik bir mesafededir.

Aynı zamanda uygun ücretli otobüs seçenekleri de bulunur. InterCity, Christchurch’ten Mount Cook’a 40 – 60 NZ$ arasında değişen günlük otobüs yolculuğu sunar ve yıl içerisinde indirimli tur paketleri bulabilirsiniz.

Recommended Articles

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gezilecek yerler

Yeni Zelanda yüksek dağları, ferah ve yemyeşil düzlükleri, volkanik platoları ve inanılmaz buzullarıyla pek çok doğal güzelliği barındırır.

İnsanlar ve kültür

Yeni Zelanda’ya taşınıyorsunuz. İşte sizi bekleyenler. Yeni Zelanda iki ana adadan oluşur: North Island ve South Island.

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?