Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Hamilton’da Eğitim, Öğrenci Hayatı ve Yaşam Masrafları

Hamilton, Yeni Zelanda’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir ama bu şehrin bu kadar iyi bir eğitim merkezi olmasını sağlayan şeyler nedir hep birlikte inceleyelim.

Hamilton, Kuzey Adası’nın kalbinde, Auckland’e sadece 1.5 saatlik otobüs yolculuğu uzaklığındadır ve manzaralı birçok şehir, açık hava macera merkezlerine yakın bir yerde yer almaktadır.

Yeni Zelanda’nın birçok yönünü gerçek anlamda deneyimlemek istiyorsanız, o halde Hamilton eğitim almak için sizin için ilk tercih olacaktır.

Hamilton’da yapılacak popüler aktiviteler

Küçük bir şehir için, özellikle doğayı ve açık havayı seviyorsanız, boş zamanlarınızı geçirmeniz için birçok yol vardır. Hamilton, doğal Waikato bölgesinde yer alır ve keşfetmeniz için ücretsiz veya ucuz yerler sıkıntısı yaşamazsınız.

Hamilton’u keşfetmenize yardımcı olmak için, en iyi 3 seçenek

Hamilton Bahçesi’ni Ziyaret Edin

Hamilton Bahçesi 1962 yılından beri hizmet vermektedir. Orada bir gün geçirdikten sonra gösterişli etkinlikleri, rehberli turları ve mevsimler geçişleriyle neden Waikato Bölgesinin en büyük turist cazibe merkezi olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

Hamilton Bahçeleri’ni bu kadar unutulmaz yapan şey aslında bakılabilecek çok çeşitli bahçelerin olması ve bir düzineden fazla özel bahçelerin olmasıdır. Ana ilgi çekici olan şeyler Japonya, Hindistan, Çin, Yeni Zelanda yerlileri olan Maori ve İngiltere’nin kültürlerine özel olarak düzenlenmiş bahçelerdir.

Ancak eğer tarih, edebiyat ya da fanrastik şeyleri seven biriyseniz, Tudor, Sürrealist, Pitoresk; tarih dönemlerini ve müzik, sanat ve edebiyattan ilham alan diğer bahçeleri bulunmaktadır.

Hamilton Bahçeleri haftanın 7 günü halka açıktır ve giriş her zaman ücretsizdir. Oraya ulaşmak oldukça kolaydır. Hamilton şehir merkezinden arabayla 5 – 10 dakikalık uzaklıktadır yürüyerek de şehir merkezinden ya da Waikato Üniversitesi’nden 20 – 30 dakika uzaklıktadır. Oraya ulaşmanız için otobüs seçenekleri de bulunur.

Hayvanat Bahçesinde Zaman Geçirin

Hamilton Hayvanat Bahçesi, Kuzey Adası’nın en büyük hayvanat bahçesidir ve 600 yerel ve egzotik hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Turizm ve rekreasyon parkı olmasının yanı sıra, Hamiton Hayvanat Bahçesi aynı zamanda hayvanların korunması ve nesli tükenmekte olan türlerin üremesi için bir merkezdir.

Hayvanat bahçesinde yürüyüş yapabilir ve çeşitli hayvan habitatlarını kendi hızınızda inceleyebilir, ücretsiz ya da ücretli deneyimlerle bilgi alabilir ya da hayvanlara yaklaşabilirsiniz.

Eğer acıkırsanız, orada bir kafe bulunmaktadır, bunun dışında piknik yapabilir ya da barbekü kiralayarak kendiniz ve arkadaşlarınız için yemek pişirebilirsiniz.

Hayvanat bahçesi haftanın altı günü açıktır. Standart giriş ücretleri öğrenciler için 19 NZ$ ya da eğer yıllık bir giriş izni almak istiyorsanız 57 NZ$’dır.

Nehirde gemi gezisine, yürüyüşe ya da gezintiye çıkın

Yeni Zelanda’nın en uzun nehri olan Waikato Nehri, Hamilton’un merkezinden geçmektedir ve Ruapehu Dağı ve Taupo Gölünden geçerek Tasman Denizine dökülmektedir.

Nehri birkaç şekilde deneyimleyebilirsiniz. Waikato River Explorer cruise gemisine gidebilir ve 29 NZ$’dan bölge ve zengin tarihi hakkında bilgi alabilir ya da basitçe manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Aksi takdirde, eğer ücretsiz ya da aktif bir şeyler tercih ederseniz Waikato Nehir Yolunda yürüyüş yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz.

Hamilton’da Yaşam Masrafları

Hamilton’da yaşam masrafları, diğer bütün şehirler gibi, konaklama tercihlerinize, ulaşım seçimlerinize ve yaşam şeklinize bağlı olarak değişmektedir.

Konaklama masrafı, yaşamayı seçtiğiniz yere göre, kiralık mı ev arkadaşıyla mı, aile yanı mı yoksa rezidans konaklarında mı kaldığınıza ya da hangi ekstra kolaylıklar dahil olduğuna bağlı olarak haftalık 100 – 370 NZ$ değişmektedir.

Ayrıca her üniversitenin konaklama seçenekleri farklıdır bu yüzden tercihlerinize ve gerekliliklerinize göre konaklama seçeneklerinizi öğrenebilmek için üniversitenin rehberliğinden faydalanmanız sizin için yararlı olacaktır.

Her üniversitenin kendisine ve bölgeye özgü tahmini yaşam maliyetleri de olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, Hamilton’da yer alan Waikato Üniversitesi yurtta konaklamayı düşünen öğrenciler için (yaşam şekli masrafları hariç) yıllık olarak 20,499 NZ$ olarak önerirken, Waikato Teknoloji Enstitüsü 15,000 NZ$ olarak önermektedir. Yeni Zelanda Hükümeti yıllık olarak minimum 14,000 – 16,000 NZ$ arasında rakamlar önermektedir.

Haftalık ortalama Masraflar (Yeni Zelanda Doları – NZD)

Kira $100 - $370
Yiyecek $75 - $150
Elektrik / Gaz $20 - $40
Ulaşım $25 - $40
Internet/Telefon $15-$35
Diğer $50+
Toplam $285 - $685

 

Eğer Hamilton’da yaşam maliyetlerinin ayrıntılı ortalamasını istiyorsanız, Expartisan’s Yaşam Masrafları Hesaplayıcı’yı kontrol edebilirsiniz.

Hamilton etrafında dolaşmak

Hamilton’da en yaygın ulaşım biçimi otobüs ağıdır ve sizi A noktasından B noktasına hızlıca götürecek yeteri kadar taksi ve sürüş paylaşma seçenekler de mevcuttur.

Otobüs

Yeni Zelanda’daki birçok şehir gibi, eğer arabaya sahip değilseniz, otobüsler en yaygın ulaşım biçimidir.

Hamilton’un lokal otobüs ağı bütün şehir boyunca çalışmaktadır ve bölgesel otobüsler doğuda Paeroa kasabasına (‘Yeni Zelanda’da dünyaca ünlü’ L&P içeceğine ev sahipliği yapmaktadır) ve batıda Raglan’a kadar uzanmaktadır.

Seyahatinizi planlamak ya da hangi otobüslerin size yakın olduğunu öğrenmek için Busit Anasayfasında yer alan Jouney Planner’I kullanabilirsiniz ya da Transit Realtime app uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Otobüs yolculuklarınız için iki şekilde ödeme yapabilirsiniz: Doğrudan sürücüye nakit ödeme yapabilirsiniz ya da Waikato Üniversitesi ve Wintec öğrencileri için %30 indirim sunan, daha ucuz BUSIT kartını önceden satin alabilir, için para yüklemesi yapabilirsiniz. BUSIT kartınızı Transport merkezlerinden ya da direkt otobüs şoföründen (nakit ödeme yapmanız gerekir) 15 NZ$ karlılığında alabilirsiniz.

Özel ulaşım

Özel ulaşım, etrafta dolaşmak için bir diğer seçenektir ve en popüler iki seçenek taksiler ve ortak-sürücü servisleridir.

Hamilton’daki ana taksi seçenekleri: Hamilton Taxis, Red Cabs Hamilton ve Waikato Taxis olarak sıralanmaktadır. Taxi Calculator kullanarak yolculuğunuzun tutabilecek ortalama ücretini hesaplayabilirsiniz.

Eğer paylaşmayı tercih ederseniz, Hamilton’da Uber ve Ola seçenekleri mevcuttur. Uber ya da Ola uygulamalarını kullanarak ya da Uber websitesinden yolculuğunuz için ortalama ücretleri öğrenebilirsiniz.

Alışveriş yapılacak yerler

Yeni gelmiş uluslararası öğrenciler için günlük alışverişlerin nereden yapılacağını bilememek korkutucu olabilir.

Süpermarketler

Yeni Zelanda’daki supermarket zincirleri: Countdown, Pak'nSave ve New World olarak sıralanır ve üçüde Hamilton’da ve çevresinde bulunur.

Hangi süpermarketin sizin için en iyisi olacağı nerede kaldığınıza, ürün ve ücretlere göre değişiklik gösterir.

Eğer kampüse yakınsanız ve yakın bir marketten alışveriş yapmak istiyorsanız, daha küçük ve lokal olan Four Square supermarketler, ve lokal marketler (Yeni Zelanda terimi için ‘bodega’) bulacaktır. Aynı zamanda, Asya tatlıları, yemekleri ve atıştırmalıklarının olduğu New Save Asian super marketleri de bulunmaktadır.

Perakende / Mağaza / Dükkan

Hamilton’da birçok mağaza seçeneği vardır. Yüksek standarttaki butik mağazalardan İspanyol ilhamı Casabella hattına Yeni Zelanda’nın en büyük alışveriş merkezlerindendir.

Tüm ihtiyaçlarınızı bir ziyarette karşılayabileceğiniz en iyi yerler alışveriş merkezleridir. İlk olarak, Eğer Waikato Üniversitesi kampüsünde ya da kampüse yakın bir yerde yaşıyorsanız size en yakın seçenek olarak Centre Place olarak gösterilir.

Diğer iki alışveriş merkezi Hamilton’un kuzey ucunda bulunur ama onları da seyahate yükümlü bulabilirsiniz. Ödül kazanmış Te Awa The Base alışveriş merkezi Yeni Zelanda’nın en büyük alışveriş merkezi ve ülkenin en büyük Hoyt sinema gümüş ekranlarından biridir.

Te Awa @ The Base'e arabayla sadece 15 dakikalık mesafede yer alan Chartwell Alışveriş Merkezi'ni bulacaksınız.

Dışarı çıkmak ve çeşitli sanat, el sanatları ve moda dükkanlarını keşfetmek Hamilton’un taze ürün ve zanaat ürünlerini denemek için Hamilton’s markets incelenmeye değer.

Eğer daha fazla seçeneği keşfetmek istiyorsanız, Hamilton’un Shopping and Dining Websitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yemek yemek için eşsiz mekanlar

Hamilton, Dumpling evlerinden, publara, ucuz yemek seçeneklerinden geleneksel yemek seçeneklerine kadar bu küçük şehirde birçok çeşitte restoranlar sunmaktadır.

Hamilton’un taze yemek maceralarını deneyimlemek isteyen bir gurmeyseniz, aşağıdaki birkaç fikri kontrol etmenizde fayda var. Birçok restoranı ve mutfak kültürüyle sürekli gelişen ve değişen seçenekleriyle, hangisinin keşfedilmeye değer olduğunu bulmak her zaman zorlayıcı olabilir.

Bununla birlikte, Hamilton’da yemek deneyimini bu kadar benzersiz kılan şey mevsimlik ürünlere, dünyanın en iyi süt ürünlerinden bazılarına yapmasıdır ve bu da gurmeler için Hamilton’u harikalar diyarı haline getirir.

Ziyaret etmek istediğiniz yerleri ve yemek gezilerinizi planlamak The Mighty Waikato websitesindeki Foodie HotSpots Broşürünü inceyebilirsiniz.

SkyCity Hamilton

SkyCity en çok Auckland’in en çok bilinen ikonik kule dizaynlarından biri olmasının yanı sıra SkyCity Hamilton aynı zamada bir eğlence merkezidir.

SkyCity Hamilton, sıradan hamburger ve içeceklerden üst düzey kokteyllere kadar çeşitli yemek seçenekleri sunmaktadır. Yiyecek aralığı şehirde eşsiz bir gece için göz atmaya değer.

Ruakura Berry Shop

Meyve toplama, Waikato’nun bölgede kalan veya ziyaret edenler için benzersiz ve yapılması gereken maceralardan biridir ve Ruakura Berry Shop genellikle bu listenin başında gelir.

Ruakura Berry Shop, Waikato Üniversitesi Kampüsü'ne araçla 5 dakikalık mesafededir ya da Hamilton - Paeroa 22 otobüs hattıyla ulaşabileceğiniz bir mesafededir.

Yıl boyunca taze meyveler satın alabilir ve mevsimsel Gerçek Meyve Dondurmaları'nı yerinde deneyebilirsiniz. Büyük bir waffle dürümü veya kapta 6 NZ$’dan başlayan makul ücretleri vardır.

Daha sıcak aylarda, kendi çileklerinizi seçme seçeneğiniz de olacaktır, ki bu da dışarda ideal bir gün geçirme yöntemidir.

Hamilton yakınlarında gerçekleştirilebilecek açık hava maceraları

North Island'ın kalbinde yer alan Hamilton yakınlarında görülecek ve yapılacak çok şey var. Hobbiton’daki geleneksel Maori kasabasından ve vahşi yaşamla birlikte açık hava seçeneklerinden bahsetmeye bile gerek yok.

Hamilton, hafta sonlarını veya tatillerini Yeni Zelanda'yı keşfetmek isteyen öğrenciler için ideal bir yerdir ve işte başlamak için üç fikir:

Hobbiton’u Ziyaret Edin

Yüzüklerin Efendisi, Hobbit veya sadece bir film ya da kitap meraklısıysanız, Hobbiton Film Seti Turları, Kuzey Adası'ndaki en unutulmaz günlük gezilerden biridir.

Hobbiton, Matamata'da, Hamilton'a arabayla sadece bir saatlik mesafede yer almaktadır veya otobüs transfer seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Varışta, film seti boyunca açık bir tura katılıyorsunuz, tüm Hobbit evlerini, Bag End'i, Party Tree’yi keşfediyorsunuz ve sonunda The Green Dragon Inn'de (gururlu) ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz.

Bütçenize ve LOTR serisine olan hevesinize bağlı olarak, tercih edebileceğiniz birkaç deneyim seçeneği sunulur. Basit bir tur ya da tam bir Party Tree büfesi seçeneğini seçebilirsiniz (kusura bakmayın ama ejderha havaifişekleri dahil değildir). Turlar 89 NZ $’dan başlamaktadır.

Waitomo Mağaraları’nı Keşfedin

Hamilton'da yaşıyorsanız, Waitomo Mağaralarını mutlaka görülmesi gereken listenize ekleyin çünkü buna değer.

Waitomo, ‘Yapımında 30 milyon yıl’ olarak alıntılanır ve bir kere Aranui Mağarası ’nın yeraltı ve ruhani kireçtaşı oluşumlarına girip, üzerinizde parlayan solucanlarla aydınlatılmış sessiz yeraltı tekne yolculuğuna çıktığınızda, sizi çevreleyecek tarihi hayal etmek hiç de zor değil.

Tur sırasında, mağaraların tarihini ve yerel efsanelerini anlatacak deneyimli rehberler tarafından yönlendirileceksiniz. Ancak, daha aktif bir macera istiyorsanız, Waitomo'nun mağaralarında zip line veya kara su raftingine de gidebilirsiniz.

45 dakikalık Waitomo Glow Worm Caves turu 55 $ 'dan başlıyor ve 3 saatlik Triple Cave kombo turu için 140 $' a kadar çıkıyor. Özel fırsatlar ve fiyatlar için web sitelerine veya Bookme'ye göz atabilirsiniz.

Rotorua’da seyahat edin

Rotorua, Hamilton’dan araçla 1.5 saatlik uzaklıktadır ya da Hamilton Travel Merkezi’nden Intercity Bus hatlarından birini yakalayarak oraya ulaşabilirsiniz.

Rotorua'yı ziyaret etmek, Maori efsaneleri, kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi edinmek veya Yeni Zelanda'nın termal harikalarını yaşamak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Rotorua, çürük yumurta kokusu olarak tanımlanan Rotorua'nın jeotermal faaliyetlerinden kaynaklanan gayzerleri, çamur havuzları ve sülfürik keskin kokusu ile bilinir (endişelenmeyin, çabucak alışırsınız).

Te Puia 'da kendi kendine rehberli bir tura çıkıp gayzerlere yaklaşabilir ya da Hell’s Gate Geothermal Park & Mud Spa'daki jeotermal çamur banyoları ve kaplıcalarda dinlenerek bir gün geçirebilirsiniz. Giriş 20-60 NZ$ 'dan başlar ve shuttleslar Rotorua'nın merkezinden ulaşılabilir.

Rotorua çok zengin ve derin bir Maori mirasına sahiptir ve Yeni Zelanda'nın yerel tarihini ve kültürünü keşfetmek için Mitai Maori Köyü'ne ev sahipliği yapmaktadır. Burada geleneksel hangi (Dünya’nın yeraltı ısısıyla pişen yemek) içerisinde yer alabilir ve oymaları, silahları ve ta moko denilen dövme (tattoo) sanatını keşfedebilirsiniz. Giriş ücretleri 22.50 NZ$’dan başlamaktadır.

Recommended Articles

Konaklama

Eğitiminiz boyunca kalacağınız yeri bulmak için 4 seçeneğiniz bulunuyor...

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir...

Öğrenci vizesi koşulları

İhtiyacınız olan vize türü, hangi eğitimi almak istediğinize ve Yeni Zelanda’da ne kadar kalacağınıza...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?