Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Sağlık ve destek hizmetleri

Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda biz buradayız

Yeni bir ülkeye taşınmak veya seyahat etmek büyük bir değişikliktir. Uyum sağlamakta zorlanıyorsanız ya da birinin size haksızca davrandığını düşünüyorsanız yardım alabileceğiniz pek çok destek hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetler eğitim kurumunuzca verilebileceği gibi devletin birimleri tarafından da sağlanabilir.

İlk temas edilecek kişi olarak IDP temsilcinizle görüşebilir ve ondan bir sonraki adımınız hakkında nasihat ve rehberlik yardımı alabilirsiniz.

Tüketici haklarınızı öğrenmek için Consumer Protection web sitesini ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Eğitim süreniz içinde sağlığınız

Eğitiminiz sırasında tıbbi yardıma gereksinim duyabilirsiniz.

Acil tıbbi yardım için 111’i arayın. Bu ücretsiz bir aramadır ve size polise, itfaiyeye ve ambulans hizmetlerine yönlendirir.

Genel tıbbi yardım için kampüsteki ya da civardaki sağlık hizmet merkezlerini ya da klinikleri bulabilirsiniz. Yeni Zelanda’ya gider gitmez bulunduğunuz yerdeki bir doktora veya bir tıp merkezine kayıt olmalısınız.

The Accident Compensation Corporation Yeni Zelanda’daki tüm ziyaretçiler için 24 saat yaralanma veya kaza tedavisi hizmeti vermektedir ki bu kapsama öğrenciler de girmektedir. 

Kamu sağlık sistemi devlet tarafından finanse edilse de özel hizmet sağlayıcılar tarafından verilen hizmetler için bazı ücretler alınmaktadır.  Bir sorunuz varsa ya da randevu alacaksanız doktoru veya uzmanı ziyaret etmeden önce ekstra ödeme olup olmayacağını sormanızda yarar vardır.

Online arama ile diş hekimi de bulabilirsiniz ancak diş tedavisinin devlet sağlık sigortası kapsamında olmadığını ve diş tedaviniz için tamamlayıcı sigortaya gereksinim duyacağınızı unutmayın.

Önerilen Makaleler
living-expenses-1-.jpg

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın Yeni Zelanda'da yaşadığınız yere göre daha az veya daha çok olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

İnsanlar ve kültür

Yeni Zelanda’ya taşınıyorsunuz. İşte sizi bekleyenler. Yeni Zelanda iki ana adadan oluşur: North Island ve South Island.

okurken-al-mak.jpg

Okurken çalışmak

Okurken yarı zamanlı çalışmak Yeni Zelanda’daki geçim giderlerinize katkıda bulunmasının yanısıra alanınızda iş deneyimi edinmenin de harika bir yolu olabilir.

Insurance.jpg

Sigorta

Kendinizi ve ailenizi sigorta ile güvenceye alın.Sağlığınızı, evinizi ve sahip olduklarınızı korumak için sigorta teminatından faydalanmayı düşünmelisiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?