Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yeni Zelanda'da Lisans Eğitimi

Yeni Zelanda’da eğitim almayı tercih ettiyseniz düşündüğünüz her eğitim kurumunun en yüksek eğitim standartlarını karşılayacağına dair güven duyabilirsiniz. Bu kurumların her biri aynı zamanda, “Uzun Beyaz Bulut Ülkesi” olarak da bilinen, dünyanın en güzel ülkelerinden birinde konumlanmıştır.

Yeni Zelanda’da eğitim

Yurt dışında okumak isteyen uluslararası öğrenciler arasında ilk tercihlerden biri olarak ortaya çıkan Yeni Zelanda’nın mükemmel bir eğitim sistemi, uluslararası akrediteye sahip nitelikler, geniş araştırma fırsatları ve eşsiz bir yaşam kalitesi ile sunabileceği çok şey var. Burada eğitim görürken, uluslararası öğrenciler için mükemmel bir destek sistemi ile sıcak ve samimi bir toplumdan emin olabilirsiniz. Global olrarak tanınan yeterlilikler, mükemmel pedagoji, yenilikçilik ve araştırmacılık, yaşam kalitesi gibi etkenler yükseköğretimde Yeni Zelanda’yı seçmeniz için önemli nedenlerden bazıları.

Yeni Zelanda üniversiteleri eğitim dönemleri

Yeni Zelanda eğitim sistemi 3 kademeden oluşur: okul öncesi, okul ve üniversite. Öğrenciler sistemde, pek çok program sunan kurumların desteklediği bir dizi esnek pathway (hazırlık) aracılığıyla eğitimlerine devam ederler. Üniversite eğitimin en yüksek düzeyidir ve öğrencilerin alanlarında yararlı ve anlamlı nitelik edinmelerini garantilemek için tüm kademelerde kalite yönetimi yapılmaktadır.

Öğrenciler üniversitede lisans ya da lisansüstü programlara (sertifika, doktora diploması, yüksek lisans ve doktora programları) katılabilirler. Mesleki programlar pratik beceriler ve endüstriyel eğitim odaklıdır. Mesleki eğitim programları devletin finanse ettiği de bulunduğu devlet kurumları veya diğer özel kurumlar tarafından verilmektedir. Pek çok kolej, öğrencilerine üniversite programlarına yönelik kredi vermektedir.

Yeni Zelanda eğitim bursları

Burslar, eğitim ücretini ödemek ve geçim masraflarınızı karşılamanıza yardım edebilecek harika bir yoldur. Burs kazanmak, iş aramak için zaman harcamak yerine çalışmalarınıza odaklamanızı sağlar. Uluslararası öğrenciler için geçerli olan bir dizi burs çeşitleri bulunmaktadır. Seçtiğiniz üniversitenin internet sitelerindeki burs başlıklarını kontrol ederek en güncel bilgileri almak bu konuda faydalı olur. 

Yeni Zelanda’da konaklama

Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sahip olduğu kampüs içi ya da kampüs civarı konaklama seçeneklerini tercih etmeniz sizin için çok daha uygun ve pratik olabilir, böylece uzak mesafelere gidip gelmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda bu seçenek, yeni arkadaşlar edinmenin de harika bir yoludur.

Ev kiralamak, yalnız yaşadığınızda size mahremiyet ve özgürlük, arkadaşlarınızla beraber yaşadığınızda da konaklama masraflarını paylaşma imkânı sunar. Aile yanında konaklama ise, size yerel bir aile ile yaşamanın tüm konforunu sunmakla beraber, hem yerel kültür hakkında daha fazla bilgi edinmenize, hem de İngilizcenizi ders dışında pratik yaparak geliştirmenize olanak verir.

Yeni Zelanda’da okurken çalışmak

Okurken yarı zamanlı çalışmak Yeni Zelanda’daki geçim giderlerinize katkıda bulunmasının yanısıra alanınızda iş deneyimi edinmenin de harika bir yolu olabilir.

Çoğu öğrenci vizesi eğitiminiz boyunca haftada 20 saate kadar çalışmaya izin verir. Okurken çalışmak için belirli bazı koşulları yerine getirmeniz gerekecektir. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

  • Eğitiminiz en az 2 yıl sürüyorsa.
  • Eğitiminiz, Skilled Migrant Category (Vasıflı Göçmen Kategorisi) altında puan kazandıran bir Yeni Zelanda şartına uygunsa
  • Yeni Zelanda Göçmenlik tarafından onaylanmış koşulları karşılayan bir İngilizce dil kursu alıyorsanız

Bazı durumlarda öğrenciler, eğer iş kalifikasyonlarının bir parçasını oluşturuyorsa haftada 20 saatten fazla çalışabilirler.

Okul tatilleriniz süresince istediğiniz kadar çalışabilirsiniz. Programınız 1 yıllıksa ve 120 veya daha fazla kredisi varsa tatillerde tam zamanlı çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

Programınız 1 yıllıksa ama 120’den az kredisi varsa Noel ve Yeni Yıl tatillerinde tam zamanlı çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

Akıllıca bir karar vermek için, mevcut alımlar, bölüm seçimi, başvuru teslimi ve vize prosedürleri hakkında size tavsiyede bulunabilecek deneyimli danışmanlarımızla ücretsiz olarak görüşün!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?