Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Wellington'da Eğitim: Wellington Yaşam Rehberi

Wellington Şehri (yerel halk tarafından Welly olarak adlandırılıyor) Yeni Zelanda’nın başkentidir. Yeni Zelanda hükümetinin başkenti,yemeklerin,müziklerin ve sanatın kültürel merkezi olması dışında, rüzgarlı şehir olarak bilinir.

Wellington eşsiz kültürüne katkı sağlayan birçok farklı insana ev sahipliği yapar. İki önemli üniversiteden(Massey Üniversitesi ve Victoria Üniversitesi) öğrenciler devlet adamlarının,memurların ve herşeyin ortasında yaşar.

Wellington sakinleri cana yakınlardır (ayrıca biraz gariptirler) bu da orayı yaşanmak için oldukça ilginç ve enerjik bir yer kılıyor. 

Wellington’da yapılacak ve görülecek çok şey var bu yüzden her zaman yeni bir şey için hazırlıklı olun. Kuytu köşede kalmış yüzlerce keşfedilecek harika küçük yerler var ve şehirde dolaşırken birkaç sokak sanatı görebilirsiniz.

Wellington_SpareTime 1-min.jpg

Wellington’da yapılacak eğlenceli aktiviteler

Birkaç saat boş musunuz ya da ders çalışmaya ara vermek mi istiyorsunuz? Wellington’da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler asla bitmez.

55 Cable Street’de bulunan Te Papa

Eğer Wellington’da yaşarken yapabileceğiniz tek bir şey varsa o da Yeni Zelanda’nın ulusal müzesi,Te Papa’yı ziyaret etmek olsun.  Müze ülkedeki birçok eşsiz koleksiyonları bünyesinde barındırır ve tarihi ve kültürü hakkında bilgi almak için gidebileceğiniz harika bir yerdir.

Müze 36 bin metrekare halka açık alana sahip ve altı katlıdır. İçeride şirin bir kafesi vardır bundan dolayı zamanınızın çoğunu burada geçirmek için bir gününüzü ayırın. Etkileyici ve kalıcı sergilerden biri olan dünyadaki eşi benzeri olmayan devasa mürekkep balığı sergisidir.

Ayrıca, Te Papa bütçeniz için uygun bir yerdir ve çoğu kalıcı sergiler ücretsizdir. (bazı kısa süreli sergiler ve aktiviteler için ücret talep ediliyor). Rehberli turlara NZD20 kadar az ücret ödersiniz.

Mount Victoria (Victoria Dağı)

Wellingtonlılar arasında şöyle bir söyleyiş vardır: ‘Wellington’I bir günde fethedemezsin.’ Ve Mount Victoria’dan başka şehri seyredebilecek daha güzel bir yer yoktur.(yerel halk tarafından Mount Vic olarak bilinir).

Mount Vic’in etrafında gezebilmek ve tepesine çıkabilmek için size yönlendirecek bir sürü iz vardır. ‘Yukarı bak’ işaretini takip ederseniz, bütün şehrin göz alıcı panoramik manzarasını seyredebileceğiniz bir tepeye çıkarsınız.

Eğer dağda bisiklet sürmeyi seviyorsanız, bisikletinizi getirin ve aşağıdan yukarıya kadar bisiklet yollarından birini takip edin. Doğrudan manzaraya ulaşmak istiyorsanız araçınızla tepeye çıkabilirsiniz.

Weta Workshop

1 Weka Street’de bulunan, Weta Workshop dünyanın önde gelen özel efekt ve prop stüdyosudur. Yıllardır gişe rekoru kıran filmler üzerinde çalışmışlardır ama Yüzüklerin Efendisi serisi ile daha iyi tanınırlar.

Silah yapımından 3 boyutlu modellere ve animatroniklere kadar yaptıkları harika işleri ve üzerinde çalıştıkları projeleri görebilmek için Weta Cave’e( Weta Workshop’un yanındadır)gidebilir ve rehberli tur için yerinizi ayırabilirsiniz. 

Oradayken, kostüm,replika silah ve sanat eserinden modeller ve oyuncaklara kadar her şeyi satan dükkanlarından hatırlanmaya değer şeyler alabilirsiniz.

Haftasonu pazarları

Eğer dışarı çıkmak için bir bahane arıyorsanız her haftasonu kurulan üç tane harika pazarlar mevcut:

The Wellington Night Pazarı her Cuma günü Left Bank’de ve her Cumartesi Cuba Street’in aşağısında kurulur ve 5 ile 11 arası açıktır. Birkaç dükkan dışında yemek arabaları ve tezgahları ile doludur ve tek bir yerde birden fazla yerel restoranın yemeklerini tatmak için harika bir fırsattır. Ayrıca canlı müzik ve sokakta dans eden birkaç cesur Wellington yerlileri de vardır.

The Harbourside Pazarı her Pazar Te Papa ve Chaffers Marina arasında sabah 7.30’da kurulur. Yemek arabaları,tezgahları ve eğlencenin yanı sıra Harbourside Pazarı taze meyve,sebze ve diğer lezzetli şeyler sunar. Haftasonu alışverişinizi yapabileceğiniz harika bir yerdir.

The Underground Market her Cumartesi açıktır ve yerel stilistlerden,sanatçılardan ve küçük iş yerlerinden gelen ürünleri satan tezgahlar bulunur.  Harika kahveler ve daha fazla yiyecek bulabilirsiniz.

Festivale ya da gösteriye gitmek

Wellingtoni yemekler ve müzik festivallerden konserlere ve gösterilere kadar her zaman bir etkinliğin olduğu kültür şehridir. İnternette hızlı bir araştırma yaparak çoğunun ücretsiz olacağı, haftanın her günü ve gecesinde yapabileceğiniz şeylerin listesini hazırlayabilirsiniz.

Her yıl gerçekleşen bazı önemli etkinlikler:

CubaDupa

Haftasonu boyunca gerçekleşen ücretsiz festivalde müzik,eğlence ve Wellington’ın sunduğu yemekler,içeçekler,sanat eserleri ve el emeği işler bulunur. Her yıl Mart ayının son haftasonu gerçekleşir ve Wellington ruhunun vücut kazanmış halidir.

Wellington on a Plate (WOAP)

WOAP, Yeni Zelanda’nın en büyük aşçılık festivalidir  ve her yıl Ağustos ayında gerçekleşir. Yerel restoranlar eşsiz festival yemekleri,kokteylleri ve burgerleri tasarlar. %20 müşterilerden gelen oylarla beraber her kategoride en iyi olan kişi ödülü alır.

World of Wearable arts (WOW)

WOW uluslararası ünlü tasarı yarışması ve ödül törenidir. Dünya çapından tasarımcıların hiçbir sınırlama olmadan tasarım yapabilecekleri mükemmel bir fırsattır. Seyirciler için modanın,dansın,sanatın ve dramatik performansın bir arada olduğu unutulmaz bir deneyimdir.

Wellington’daki en iyi yemek yerleri 

Wellington nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen, 750’den fazla yemek alanlarına ev sahipliği yapar ve Yeni Zelanda’nın aşçı başkenti olarak bir ünvana sahiptir. O kadar çok kafe,bar ve restoran var ki nerede yemek yiyeceğinizi bazen seçemeyebilirsiniz.

Denemeniz için en iyi ve saklı kalmış yerler.

Eva Street (bir yerde dört hazine),  Dixon Street dışında Te Aro Park’a yakın

Eva Street gözden kaçmış bir mekandır. Belki bu mekanın amacını sadece çevredeki iş yerlerine sipariş götürmek olarak düşünebilirsiniz ama aslında bu yer Wellington’ın 3 çeşit yemek hazinesine ve havalı küçük barlara ev sahipliği yapıyor.

Sokak başındaki küçük kapıdan girer ve ikinci kata çıkarsanız kendinizi Lashings’de bulursunuz. Tatlıya düşkünseniz Lashings’e kesinlikle gitmelisiniz. Tüm menüleri brownilerden oluşuyor ve genelde kısa süreli özel browniler hazırlıyorlar bu yüzden her zaman oraya gitmek için güzel bir bahaneniz var! Ayrıca kahve ve başka içeçekler, simgesel Yeni Zelanda’ya ait şeyler ve Güney’e ait peynir rulosu (tabi daha güzel hali)servisleri var.

Lashings’i geçin ve biraz ilerde sokağın aşağısında Wellington’ın çikolata fabrikasını göreceksiniz. Yeni Zelanda’da bulmakta zorlanacağınız farklı ve leziz çikolatalar hazırlamak için organik soslar ve el değmeden hazırlanan malzemeler kullanan etik bir şirkettir.

Çikolata fabrikasını geçin ve sağdaki köşede yerden yüksekte kalan duvarda küçük şirin bir pencere göreceksiniz. Hiçbir tabela yoktur fakat pencerenin yanında ‘fıstık ezmesi’ yazılı bir bayrak asılıdır. Burası ödüllü fındık ezmesi yapan yerel bir Wellington şirketi, Fix and Fogg dur. Fıstık ezmeli tostlar, yulaf lapası ve filtre kahve satar. Menüleri sadedir ama ezmeleri bu kadar güzelken başka hiçbir şeye ihtiyaç duymazsınız.

Fix and Fogg tarafına dönmeden çikolata fabrikasından sonra dümdüz devam ederseniz Golding’s Free Dive isimli küçük bir bar göreceksiniz. Masa oyunları ve her yerde bulunan fıçılardan içebileceğiniz butik biraları var ayrıca yolun karşısındaki Pizza Pomodoro’dan(diğer bir harika yemek yeri) masanıza pizza sipariş edebilirsiniz.

62 Ghuznee Street’te bulunan Husk

Eğer kahve ve butik bira tutkunuysanız, buraya aşık olacaksınız. Çatısı ışıklandırılmış ve girişe kadar duvar resimleriyle süslü Ghuznee Street çıkışında dar bir sokakta gizli kalmış bir yerdir. Bu kafe hayvan sever bir mekandır bu yüzden dar sokağa girdiğinizde kafe dışında tüylü bir dostla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Husk’ın şehirdeki en güzel yemekleri sunmak için taze,yerel ve organic ürünler kullandıkları kahvaltı ve akşam yemeği menüleri vardır. Ev yapımı, çikolatalı ganaj mochaları ile tanınırlar ve kafenin arkasında bira ve arpalı içecekleri mayalarlar. Ayrıca vejeteryan,vegan,glutensiz ve süt ürünleri içermeyen seçenekleri de mevcut ve ne sipariş ederseniz edin kesinlikle memnun kalacaksınız.

108 Manners Street’te bulunan Willi’s Kitchen

Willi’s Kitchen göz önünde duran fakat fark edilmeyen bir mekandır. Bu mütevazi küçük kafe, otobüs durağının arkadasında kalmış şehrin ortasındadır ve önünden geçerken kolaylıkla gözden kaçırabilirsiniz.

Şehirdeki en iyi kahvaltıya ve hayatınızda görüp görebileceğiniz en harika leziz keklere,pastalara ve tatlılara sahiptir. Ayrıca vegan seçenekleri de var- vegan olsanız da olmasanız,vegan donutları harika bir tatlıdır. Bütün ürünleri güzeldir ama seçmekte zorluk çekiyorsanız, haftalık özel olarak hazırlanmış krepleri her zaman leziz ve etkileyicidir.

Wellington_Shopping 2-min-min.jpg

Alışveriş için benzersiz ve ilginç mekanlar

Wellington biraz tuhaf olmasıyla tanınır. Hiçbir yerde bulamayacağınız şeyler için alışveriş yapmak istiyorsanız , bu seçenekler ilk olarak bakmanız gereken harika mekanlardır.

Pegasus Books

Şehrin ortasında küçük bir yolda bulunan bu yer Wellington’da bulabileceğiniz en eşsiz kitap dükkanıdır.

Her odada yerden tavana,duvardan duvara kadar dizilmiş kitaplar vardır. Konularına gore organize edilmiş klasiklerden en iyi satan modern kitaplara kadar her türde kitap bulabilirsiniz. Kitapların çoğunluğu ikinci eldir fakat yeni kitap stokları da vardır.

Çalışanların edebiyatla ilgili her şeyde muhteşem bilgileri vardır ve aradığınız kitabı bulmanız için yardımcı olmaktan ya da güzel bir şeyler okumanız için size tavsiye vermekten mutlu olurlar. Genellikle müzik performanları ve okuma günleri vardır bundan dolayı Facebook sayfalarını takip ederek neler yaptıklarını öğrenebilirsiniz.

Brown and Co

Brown and Co doldurulmuş hayvan satan eklektik bir dükkandır.  Böcek, kuş, yarasa, geyik, güvercin, yılan, kertenkele, tavşan gibi birçok güzel ürünleri vardır.

Ayrıca heykel,eski kitap, kukla,oyuncak,birkaç sanat eseri ve sayısız eşsiz ıvır zıvırlar da dahil  Yeni Zelanda’dan ve diğer ülkelerden gelen eski bilim aletleri, takı ve eşyalar burada satılır.

Graphic

Graphic çizgi romanlar için durmanız gereken bir duraktır. Oldukça bilgili çizgi roman fanları tarafından işletiliyor ve Tintin ve Batman gibi serilerden çizgi romanlara kadar herşey mevcuttur. Neye meraksınız varsa, istediğiniz ne varsa orada bulabilirsiniz eğer yoksa sizin için özel olarak getirtiyorlar.

Yerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Pencerede duran büyük boy Darth Vader i görene kadar Cuba Street boyunca yürüyün. Çalışanlar yardımseverdir ve müşterilerle sohbet etmeyi severler. Geeky olan şeylere merakınız varsa buraya kesinlikle gelmelisiniz.

Hunters and Collectors

Hunters and Collectors hayatınızda görebileceğiniz en geniş gardrop gibidir. İkinci el vintage ve özel tasarım giysileri,kürkleri ve takıları burada satılır.

Artık istemediğiniz ikinci el eşyalarınız varsa burası biraz para kazanmanız için gidilecek güzel bir yerdir. Bazı ürünler ithalat edilir ama çoğu ürün yerel halka aittir. Ayrıca sizin için satış yapar ve kazancın %50 sini size verirler.

Sadece koleksiyonlara bakmak ve uygun fiyata lüks vintage kıyafetler bulabilmek için gidilecek güzel bir mekandır.

Eyeball Kicks

Eyeball Kicks fotoğraftan, resim ve yerel artistlerin sanat eserlerine kadar her şeyi satan küçük bir sanat dükkanıdır. Wellington’ın zengin kültürüne uygun olarak birçok eser pop kültürden,filmlerden ve müziklerden oluşur.

Çalışanlar sanat hakkında oldukça tutkuludur ve sorularınızı cevaplamaktan ya da bildiklerini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarlar.

Satın alacağınız şey çerçevesiz ise ister çerçeveletebilir isterseniz de mevcut olanlardan seçebilirsiniz. Çerçeveletmek istediğiniz bir ürün varsa, sizin için bunu yaparlar.

Wellington_GettingAround 3-min.jpg

Wellington’da nasıl gezilir

Yapılacak çok şey ve gezilecek çok yer varken, her gün gitmek istediğiniz yerlere gidebilmek için en iyi yolları bilmeniz gerekli.

Wellington’da dolaşmak için en iyi toplu taşıma methodları vardır.

Ayaklarınızı kullanın

Wellington’da yürüyerek gezmekten daha iyi bir yol yoktur. Şehir çok küçüktür ve çoğu zaman gitmek istediğiniz yere 30 dakikada ya da daha az bir sürede varabilirsiniz.

Şehri keşfetmek için yürümek en iyi yoldur. Gezilecek çoğu yer, yedi blok genişlikteki belli bir şeritte, Oriental Koyu’nun ve Westpac Stadium’a doğru olan kıyı etrafında toplanmıştır. Bir baştan başlayıp şehirdeki her şeyi keşfederek diğer bir başa kadar her yeri bir günde gezebilirsiniz.

Alternatif olarak Wellington’da Onzo isimli bisiklet paylaşım platformu vardır. Sadece uygulamayı indirin, talimatları takip edin ve şehrin her yerinde bulunan bisikletleri kullanabilirsiniz. Açık sarı renkli bisikletleri bulmanız kolay olacaktır ve genellikle bir tanesi yakınınızdadır. 

Bir yere hızlı gitmek istiyorsanız veya olduğunuz bölgeden uzaklaştıysanız Onzo sizin için harika olacaktır. Ayrıca 15 dakikalık kullanıma 25 sent gibi uygun bir ücret ödüyorsunuz.

Toplu Taşıma

Ayaklarınızın sizi taşıyabileceğinden daha uzun bir yola gideceksiniz, Metlink adlı toplu taşıma uygulamasını kullanmanız sizin için iyi olacaktır.

Uygulama yaklaşık her 10 dakikada bir olan otobüsün 100 den fazla güzergahını gösterir. Çoğu yolculuklarda daha ucuz bir ücret ödemek istiyorsanız, büfelere gidip Snapper kart satın alabilirsiniz. İsterseniz kartınıza dükkandan ya da telefonuza uygulamayı indirip ordan dolum yapabilirsiniz  sonra indirimli otobüslere bindiğinizde ücretinizi ödemek için kartınızı kullanabilirsiniz.

Yakınlardaki semtleri gezmek istiyorsanız treni kullanmanız daha iyi bir çözüm olacaktır.

Wellington durağından kalkıp Kapiti Coast ve Wairarapa’ya giden beş yerel servis vardır. Yolculuktan önce bir şeye ihtiyacınız olursa durakta bar, küçük bir kahve dükkanı ve süpermarket var. Parayla durakta tek bilet ya da günlük pasolar alabilirsiniz. Eftpos,kredi kartı alımları ve aylık ya da 10 kullanımlık pasolar için, belirli duraklara ya da bilet şirketlerine gitmeniz gereklidir.

Taksiye binmek ya da rideshare uygulamasını kullanmak 

Eğer aceleniz varsa şehir merkezinde taksiler ve Wellington’da üç tane rideshare servisi vardır.( Uber,Ola ve Zoomy)

Rideshare servislerini diğer servislerden daha ucuz bulabilirsiniz ve üçü de aynı servisi ve fiyatı sunar. Gün içinde uygun bir saatte ise ya da çok fazla talep yoksa, araç 15 dakika içinde size ulaşır. Eğer biraz araştırma yaparsanız, yeni kullanıcılar için sunulan ücretsiz ya da indirimli yolculuklardan faydalanabilirsiniz. 

Recommended Articles

Auckland

Auckland Yeni Zelanda’nın en büyük şehridir ve sessiz ve sakinliği ile meşhur olan bu yerde büyük bir şehir hayatını yaşayacaksınız.

Öğrenci vizesi koşulları

İhtiyacınız olan vize türü, hangi eğitimi almak istediğinize ve Yeni Zelanda’da ne kadar kalacağınıza...

Yeni Zelanda’daki eğitim sistemini tanıyalım

Yeni Zelanda’nın eğitim kurumları uluslararası sıralamalarda yer alırlar, bu da hangi okulu tercih ederseniz edin en yüksek kalitede eğitim standardına bağlı kalınacağından emin olmanız anlamına gelmektedir.

Konaklama

Eğitiminiz boyunca kalacağınız yeri bulmak için 4 seçeneğiniz bulunuyor...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?