Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık'ta Konaklama

Evden uzakta evinizi bulmak…

Eğitiminiz boyunca kalacağınız yeri bulmak için 4 seçeneğiniz bulunuyor.

Gereksinimlerinize –ve bütçenize- bağlı olarak bir apartman dairesi kiralayabilir, kampüste yaşayabilir, özel bir yurtta kalabilir ya da bir aile yanında konaklayabilirsiniz. Ayrıca ilk gittiğinizde kısa süreli bir konaklama için bir otel, hostel veya “oda ve kahvaltı konaklama” bulmanız gerekebilir.

Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sahipliğindeki kampüs içi konaklama tesisinde (öğrenci lojmanı) yaşamak, her gün uzağa gitmeniz gerekmeyeceği için elverişli olabilir ve aynı zamanda yeni arkadaşlar edinmek için harika bir yoldur. Özel işletme olan öğrenci lojmanları tek kişilik çalışma ve yatak odası, ortak kullanılan mutfak/oturma odası olan dairelerdir ve şehir merkezine veya üniversitelere yakın bir konumda bulunurlar.

Bir mülk kiralamak, yalnız yaşıyorsanız mahremiyet, arkadaşlarınızla yaşıyorsanız masrafları paylaşmanızı sağlar. Eğer daha gençseniz evde kalmak, yerel bir aile ile yaşamanın tüm avantajlarından faydalanabileceğiniz için iyi bir seçenek olabilir.

Hangi seçeneğe bakıyor olursanız olun, şunları unutmayın:

 • Ne kadar para harcamak istiyorsunuz? Kira kefaleti veya elektrik, gaz, su faturaları gibi ekstra maliyetleri hesaba dahil etmeyi unutmayın.
 • Ne kadar uzakta olmak istiyorsunuz – ve evle kampüs arasında gidip gelmek kolay mı?
 • Neyin yakınında olmak istersiniz, alışveriş merkezlerine, restoranlara veya sağlık hizmetlerine?

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da çok farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanlar şunlardır:

 • okul, kolej veya üniversitenin sahipliğindeki yatılı okul gibi yurtlar
 • özel işletme olan öğrenci yurtları
 • özel konaklama
 • evde konaklama
 • kısa dönem konaklama

Öğrenci yurtları(okul, kolej veya üniversitenin sahipliğindeki konaklama)

Kendinize ait yatak odanızın bulunduğu ama mutfak gibi ortak kullanım alanları bulunan bir öğrenci lojmanında konaklama imkanı sunar. Bu seçenek, arkadaş edinmenin harika bir yoludur ve ödediğiniz paranın karşılığını alabilirsiniz. Çoğu öğrenci lojmanı üniversiteler tarafından işletilmektedir ama özel işletme olanlar da vardır. Lojmanlarda genellikle tesisin içinde yaşayan ve düzgün işleyişi sağlayan, gereken durumlarda bilgi ve destek sağlayan bir personel de bulunmaktadır.

Özel işletme olan öğrenci yurtları

Bunlar, tek kişilik çalışma ve yatak odası, ortak kullanılan mutfak/oturma odası olan dairelerdir. Öğrencilerin rahatlıkla çalışabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri güvenli ve güvenilir evlerdir. Genellikle şehir merkezine veya üniversitelere yakın bir konumda bulunurlar. Odalar wifi da dahil olmak üzere en fazla gereksinim duyulacak eşyalarla donatılmıştır ve faturalar, muteviyat sigortası, çalışma alanları ve sosyal alanların ücretleri de dahildir.

Özel konaklama

Birleşik Krallık öğrencilerinin pek çoğu özel kiralanmış evlerde konaklarlar. Bu, özellikle öğrencilerin eğitimlerinin 2. yılı ve sonrası için tercih edilen bir seçenektir. Öğrenciler kendilerine ait bir yer kiralayabilir veya diğer öğrencilerle paylaşabilirler. Paylaşma Birleşik Krallık’taki öğrenciler arasında yaygın bir yöntemdir – masrafların azaltılmasını sağlamasının yanısıra eğlenceli ve sosyaldir. Kiralamayı planlayan öğrenciler gaz, elektrik ve su gibi masrafları ve televizyon lisansını da hesaba katmalıdırlar. Bu tür yerlerin çoğu mobilyalıdır ama mutfak eşyaları ve yatak gibi kalemler satın almanız gerekebilir. Ev sahipleri ve/veya emlakçılar genellikle başvuru sürecinin bir parçası olarak kimlik, gerekli belgeler ve depozito talep ederler. Özel olarak kiralanan mülkler için imzalı kira kontratı gerekmektedir.

Evde konaklama

“Evde konaklama” bir öğrencinin, Birleşik Krallık’ta yaşayan bir ailenin evinde yaşamasıdır. Ev konaklamaları özellikle İngiliz dili öğrencileri veya yaşça küçük öğrenciler arasında popülerdir. Bu tür konaklamalar Birleşik Krallık kültürünü ilk elden deneyimlemek için önemli bir fırsattır. Planınız bu ise, okulunuz, kolejiniz ya da üniversitenizle konuşup ayarlamalar için yardım isteyebilir ya da Hosts International ve British Homestays gibi şirketleri deneyebilirsiniz.

Kısa dönem konaklama

İlk kez gittiğinizde ya da aileniz veya arkadaşlarınız size Birleşik Krallık’da ziyarete geldiğinde kısa dönemli konaklamaya gereksiniminiz olabilir. Oteller ve “oda kahvaltı konaklamalar (genellikle B&B veya “guesthouse”(misafirhane) olarak anılır) bazen pahalıya gelebilir ama online indirimler bulabilirsiniz. Gençlik hostelleri ve sırt çantalı gezgin hostelleri genellikle ucuz alternatiflerdir; internetten kolaylıkla bulunabilirler ve kurumunuz civardaki hostelleri tavsiye edebilir.

Birleşik Krallık’da konaklama bulmak için yardıma gereksiniminiz varsa üniversitenizin konut ofisine veya öğrenci işlerine başvurabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Ulaşım

Birleşik Krallık’ın en güzel özelliklerinden birisi de küçük bir ülke olmasıdır, bu sayede toplu taşıma araçları, bisiklet, araba ya da uçakla kolayca gezebilirsiniz.

Sigorta

Sağlığınızı, evinizi ve sahip olduklarınızı korumak için sigorta teminatından faydalanmayı düşünmelisiniz.

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç ...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?