Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık'ta Okurken Part-Time Çalışmak

İngiltere'deki iş piyasasını anlayın ve beklentilerinizi keşfedin

Okurken yarı zamanlı çalışmak Birleşik Krallık’taki geçim giderlerinize katkıda bulunmasının yanısıra alanınızda iş deneyimi edinmenin de harika bir yolu olabilir.

Eğer Tier 4 (genel) veya Tier 4 (çocuk) vizeniz varsa okul zamanlarında veya tatillerde çalışabilirsiniz. Bunun için gereken koşullar:

  • Kamu tarafından finanse edilen bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim görüyorsanız
  • Denizaşırı yüksek öğrenim kurumları ile yurtdışında kısa süreli bir çalışma programında eğitim görüyorsanız 
  • 16 yaşından büyükseniz
  • NQF level 6 veya üzerinde (diploma derecesi) bir programda eğitim görüyorsanız

Ancak, çalışacağınız işin türünde ya da çalışma saatlerinizde kısıtlamalar olabilir. Daha fazla bilgi için UK Council for International Student Affairs (UKCISA) website adresini ziyaret ediniz. Pasaportunuzda ya da kimlik kartınızda ‘No Work’ (Çalışamaz) ya da ‘Work Prohibited’ (Çalışma yasaktır) ibaresi bulunuyorsa çalışmamalısınız. Aksi halde göçmenlik koşullarını çiğnemiş olursunuz ki Birleşik Krallık’da bu, yasalara aykırıdır.

Mezuniyet sonrası çalışma

Eğitiminizi tamamladıktan sonra Birleşik Krallık’ta kalmak ve çalışmak istiyorsanız önce yeni bir vize almalısınız ya da vizenizin uzatılması için başvuruda bulunmalısınız.

Uluslararası öğrencilere yaygın olarak verilen üç vize, Tier 1 (Mezun Girişimci), Tier 2 (Genel) and Tier 5’tir (Geçici İşçi). Bu vizelerden biri için uygun olup olmadığınızı ve nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmek için UK Government adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Gezilecek yerler

Okul tatillerinizi bulunduğunuz yerde geçirmek zorunda değilsiniz, Birleşik Krallık’ın her tarafında ziyaret edilecek pek çok ilginç yerlere kolaylıkla ve ucuz yollarla gidebilirsiniz..

İnsanlar ve Kültür

Büyük ihtimalle kafanızda oldukça iyi bir imaj vardır. Birleşik Krallık, etkisi tüm dünyaya yayılmış ve en çok tanınan ülkelerinden biridir.

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç ...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?