Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık'ta Sağlık ve Destek Hizmetleri

Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda sadece istemeniz yeterli

 

Yeni bir ülkeye taşınmak her zaman kolay değildir. Birleşik Krallık’daki çoğu üniversite, kolej ve eğitim kurumunun uluslararası öğrencilere, yeni arkadaşlar edinmeleri ve yeni kampüslerini ve şehri  tanımaları için oryantasyon programları sunmalarının nedeni de budur. 

Koşullar size zorluyorsa ya da yardım veya tavsiyeye gereksinim duyuyorsanız National Union of Students veya UK Council for International Student Affairs’e erişebilirsiniz. Her iki kurumun web sitelerini ziyaret ederek size nasıl yardımcı olabileceklerini araştırabilirsiniz.  

Ayrıca Birleşik Krallık’taki haklarınız ve yükümlülüklerinizle ilgili olarak yardımlar, çalışma, parasal konular, tüketici hakları, barınma, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi başlıklar altında ücretsiz, bağımsız ve güvenilir bilgileri Citizens Advice adresinden edinebilirsiniz.

Herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız ulaşabileceğiniz adresler:

 

 Kampüs destek hizmetleriUluslararası öğrencileri çeşitli oryantasyonlar ve programlar aracılığıyla desteklemeye adanmıştır. Bunlar destekleyici ve eğitici çalıştayları, kültürel kutlamaları ve akademik desteği içerebilir. Bazen, öğrencilerin konaklamasına ve istihdam / staj olanaklarına da yardımcı olurlar. 
 Kampüsteki öğrenci birlikleri Çoğu kurum, uluslararası öğrencilerin akademisyenlerle birlikte çeşitli etkinliklerini yönetmelerine yardımcı olan kendi öğrenci derneklerine sahiptir. Bazı üniversiteler, başka bir ülkeden öğrencilere tarafsız destek sunmak için özel uluslararası öğrenci derneklerine de sahiptir. Örneğin, Oxford Üniversitesi, yeni gelen tüm öğrencilere şehri bir araya getirmek, etkileşim kurmak ve hatta keşfetmek için ortak bir platform sunan bir Yeni Gelenler Kulübü'ne  (Newcomers’ Club ) sahiptir.
 Kampüs dışı öğrenci birlikleri Kampüs dışında ulusal ve uluslararası öğrencilerin refahı için çalışan çeşitli öğrenci dernekleri bulunmaktadır. Örneğin, İngiltere'deki Ulusal Öğrenci Birliği  (National Union of Students in the UK) öğrenci hakları için çalışan ve ülkede yedi milyondan fazla öğrenciyi temsil eden ulusal bir temsil organıdır.
 Engelli öğrencilere destek Çoğu üniversite ve kurum, engelli uluslararası öğrencilere özel destek sunar, ancak sizin için herhangi bir özel düzenleme yapılması gerekip gerekmediğini öğrenmek için başvuru sırasında iletmek en iyisidir. Ontario'da eğitim görüyorsanız, eyalet genelinde engelli orta öğretim öğrencileri için bir sosyal ağ topluluğundan da yararlanabilirsiniz.

Eğitim süreniz içinde sağlığınız

Birleşik Krallık’ta olduğunuz sürede tıbbi yardıma gereksinim duyabilirsiniz.  

Eğer Birleşik Krallık’ta 6 aydan fazla süredir eğitim görüyorsanız genellikle, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) aracılığıyla aşağıdaki tıbbi yardımlara (ve bazı başkalarına da) erişiminiz olacaktır:

  • Bazı acil servis tedavileri (sonrasındaki takip tedavileri kapsam dışıdır)
  • Aile planlama hizmetleri
  • Belirli bulaşıcı hastalıkların teşhis ve tedavileri

Ücretsiz ya da indirimli NHS tedavilerine hak kazanmak için belirli koşulları karşılıyor olmalı ve vize başvurunuzun bir parçası olarak Uluslararası Sağlık Hizmetleri için ek bir ödeme yapmış olmanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için UK Council for International Student Affairs (UKCISA) web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bir GP’ye (pratisyen doktor) kayıt olmayı unutmayın

Birleşik Krallık’a gider gitmez bulunduğunuz yerdeki bir doktora kayıt olmalısınız. Bu doktorlar pek çok olası sağlık probleminizde size yardımcı olabileceklerdir.  

Kayıt yaptırmak için çalışma saatlerinde doktorun kliniğini ziyaret ederek aşağıdaki belgeleri göstermeniz gerekecektir: 

  • eğitim kurumunuzdan alınmış öğrenci olduğunuzu kanıtlar belge  
  • pasaport 
  • herhangi bir göçmenlik belgesi

Tedavi hizmetinin tümünü ödemek zorunda kalmamak için NHS hizmetlerinden faydalanmak istediğinizi (eğer hak kazanmışsanız) belirtmeniz önemlidir.

Önerilen Makaleler

Sigorta

Kendinizi ve ailenizi sigorta ile güvenceye alın.Sağlığınızı, evinizi ve sahip olduklarınızı korumak için sigorta teminatından faydalanmayı düşünmelisiniz.

Ulaşım

Birleşik Krallık’ın en güzel özelliklerinden birisi de küçük bir ülke olmasıdır, bu sayede toplu taşıma araçları, bisiklet, araba ya da uçakla kolayca gezebilirsiniz.

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç ...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin