Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Uluslararası Öğrenciler İçin Birleşik Krallık'ta Yaşam Maaliyetleri

Paranızı en iyi şekilde kullanın

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın yaşadığınız yere göre daha az veya daha çok olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. 

Birleşik Krallık Hükümeti’nin verdiği bilgilere göre:

 • Eğitiminizin büyük bir kısmını (yüzde 50’den fazlasını) Londra’da tamamlayacaksanız ayda 1,265 pound’a,
 • Eğitiminizin büyük bir kısmında (yüzde 50’den fazlasını) Londra dışında yaşayacaksanız ayda 1,015 pound’a gereksiniminiz olacaktır. 

Bu rakamlara öğrenim giderleriniz dahil değildir. 

Birleşik Krallık’da geçireceğiniz sürede bütçenizi oluşturmaya yardımcı olacak bazı yararlı web siteleri bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Expatistan, Birleşik Krallık’da yaşama maliyetlerini güncel, kitle kaynaklı veriler kullanarak hesaplamaktadır. 

Banka ve ödeme seçenekleriniz 

Birleşik Krallık’da ödemeler genellikle pound ve peni şeklinde yapılır. Mağazalarda alışverişlerinizi madeni para ve banknot olarak yapabilir ya da banka veya kredi kartı kullanabilirsiniz. 

İskoçya’da ve Kuzey İrlanda’daki banknotların biraz farklı görününümde oldukları dikkatinizi çekebilir. Para birimi aynı olmakla beraber İskoçya ve Kuzey İrlanda bankaları kendi banknotlarını kendileri basmaktadırlar.  Bu banknotlar genellikle Birleşik Krallık’ın her yerinde geçerlidir ama problem yaşarsanız ve Bank of England banknotlarıyla değiştirmek isterseniz Birleşik Krallık’daki büyük bankalardan birinde bunu yapabilirsiniz.  

Birleşik Krallık’da yaşadığınız süre içinde bankaların çoğunda hesap açabilirsiniz. Hesap açmak için gerekenler:

 • Pasaport
 • Okuduğunuz okul, kolej veya üniversiteyi teyit eden bir belge
 • Kendi ülkenizdeki ve Birleşik Krallık’daki adresinize ait kanıt niteliğinde belge 
 • Ülkenizdeki bankanızdan referans ve hesap özetleri 

İşlemi kolaylaştırmak için ülkenizde çalıştığınız bankanın Birleşik Krallık’taki bir banka ile ilişkisi olup olmadığını ve hesap açmanıza yardımcı olup olmayacaklarını öğrenebilirsiniz. 

Hesabınızdaki paraya aşağıdaki şekillerde erişebilirsiniz:

 • Bankanızın online veya telefon bankacılığı hizmeti ile
 • Şubeyi ziyaret ederek
 • ATM’den para çekerek
 • Banka kartınızla mağazalarda alışveriş yaptığınızda “nakit paraüstü” isteyerek

Telefon ve internetinizi organize etmek 

Büyük olasılıkla Birleşik Krallık’a gider gitmez telefonunuzun ve internetinizin hemen ayarlanmasını isteyeceksiniz.

Telefon için 3 seçeneğiniz var:

 • Sabit hat: genellikle kampüs dışında yaşıyorsanız kullanılır.Internet erişimi ile birlikte bir paket satın alabilir ya da hiç sabit hat bağlatmayıp cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. 
 • Mobil – faturasız: ne kadar harcadığınızı kontrol altında tutabilmenizi ve istediğiniz zaman kullanmayı bırakabilmenizi sağlar. Faturasız SIM kartlar dükkanlar ve mağazaların yanısıra cep telefonu sağlayıcılarda yaygın biçimde bulunabilir.  
 • Mobile – faturalı: Telefonu ne kadar ve ne için kullandığınıza bağlı olarak Birleşik Krallık merkezli bir cep telefonu servis sağlayıcısı ile sözleşme yapmak daha ekonomik olabilir. 

Uluslararası arama yapmak

Uluslararası aramalar Birleşik Krallık içindekilere göre daha pahalı olabilir. Daha ekonomik bir seçenek olarak uluslararası arama kartı alabilir veya Skype ya da Facetime gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Uluslararası arama kartını marketlerden bulabilirsiniz. 

Denizaşırı ülkelerden Birleşik Krallık numaralarını aramak için ülke kodu olan 44’ü, ardından alan kodunu ve telefon numarasını girmelisiniz. 

Birleşik Krallık’dan başka bir ülkeyi aramak için 00’ı , ardından aramak istediğiniz ülke kodunu ve varsa alan kodunu ve sonra telefon numarasını girmelisiniz. 

Internet erişimi

Birleşik Krallık’da pek çok internet erişimi seçeneğiniz bulunmaktadır ancak en iyi teklifi bulmak için biraz araştırma yapmanızda yarar olacaktır. 

Pek çok eğitim kurumu, öğrenci şifrenizle bağlanabileceğiniz ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlamaktadır. Kendi laptop’ınız ya da bilgisayarınızla internete bağlanamıyorsanız öğrenci kütüphanesinde, kampüs dışındaki bir kütüphanede ya da bir internet kafede bir tane bulabilirsiniz. 

Bazı yerlerde ücretsiz Wi-Fi bulunur ancak örneğin bazı internet kafeler saat başına ücret alır. Bağlantı yaptığınız ağın güvenilirliğini kontrol etmeyi unutmayın.

Önerilen Makaleler

Ulaşım

Birleşik Krallık’ın en güzel özelliklerinden birisi de küçük bir ülke olmasıdır, bu sayede toplu taşıma araçları, bisiklet, araba ya da uçakla kolayca gezebilirsiniz.

Konaklama

Gereksinimlerinize ve bütçenize göre bir apartman dairesi kiralayabilir, kampüste kalabilir...

Mağazalar ve restoranlar

Süpermarketlerden özellikli ürün mağazalarına; çiftçi pazarlarından nitelikli restoranlara Birleşik Krallık’ta alışveriş yapmak ve yemek yemek için çok sayıda seçeneğiniz bulunuyor.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin