Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık'ta Yaşam ve Kültür

Birleşik Krallık’a taşınıyorsunuz. İşte sizi bekleyenler.

Büyük ihtimalle kafanızda oldukça iyi bir imaj vardır. Birleşik Krallık, etkisi tüm dünyaya yayılmış ve en çok tanınan ülkelerinden biridir.

Ülke, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşmaktadır. Bu da demektir ki eğer isterseniz, İskoçya’nın kuzey kıyılarındaki Shetland Adaları’ndan İngiltere’nin güneybatısındaki Scilly Adaları’na ve sonra da deniz yoluyla Kuzey İrlanda’ya kadar seyahat edebilirsiniz; hem de Birleşik Krallık’ı hiç terk etmeden…

Birleşik Krallık, çoğu İngiltere’de yerleşik yaklaşık 65 milyon nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti Londra ülkenin uzak ara en büyük şehridir. Birleşik Krallık’ın geri kalanı gibi Londra da çok kültürlü ve çok inançlı olmakla gurur duyar. Sizden başka insanların dini inançlarına saygı duymanız beklenecektir, aynen onların sizinkine duymalarını beklendiği gibi.

Birleşik Krallık’ın resmi dili İngilizce’dir ama tek anadili değildir. Galler’de Galce, İskoçya’da Galce ve İskoçça, Kuzey İrlanda’da İrlandaca ve Cornwall’de Keltçe konuşulduğunu duyabilirsiniz ama İngilizce ülkenin her yerinde akıcı olarak konuşulduğundan günlük seyahatleriniz sırasında İngilizceniz size rahat rahat yeterli olacaktır.

İklim

Birleşik Krallık deyince akla ilk gelen yağmurdur ama bu her zaman böyle değildir.

Birleşik Krallık iklimi öngörülemeyebilir ancak nadiren şiddetlidir. Gün içinde birkaç kez değişebileceğinden hava durumu yağışsız ve sıcak olacağını söylese de çantanızda sıcak tutacak bir ceket ve şemsiye bulundurmanızda fayda olacaktır!

Her mevsim için hava koşulları genellikle aşağıdaki gibidir:

  • Yaz (Haziran’dan Ağustos’a): genel olarak en iyi (ve en sıcak) havalar, uzun güneşli günler ve arasıra gök gürültülü sağanaklar
  • Sonbahar (Eylül’den Kasım’a): sıcaklıklarda düşüş, ılık ve yağışsız veya yağmurlu ve rüzgarlı havalar
  • Kış (Aralık’tan Şubat’a): en soğuk mevsim, çok düşük hava sıcaklıkları ve olası kar yağışları
  • İlkbahar (Mart’tan Mayıs’a): genellikle iyi havalar, güneşli dönemler ve ani sağanaklar karışımı

Mart ayının son Pazar gününde, Birleşik Krallık’ta Yaz Saati Uygulaması başladığından saatlerinizi 1 saat ileri almayı unutmamalısınız. Yaz saati uygulaması ilkbahar ve yaz aylarında, akşamları da gün ışığı almanızı sağlayarak sıcak havalardan azami faydalanmanıza imkan verir.

Siyaset ve devlet yapısı

İnsanlar bazen Birleşik Krallık’ın Kraliçe tarafından yönetildiğini zannederler. Ancak Kraliyet Ailesi esas olarak törensel bir rol üstlenmiştir. Birleşik Krallık parlamenter demokrasi ile yönetilir; Birleşik Krallık hükümeti, 5 yılda bir düzenlenen genel seçimlerde halk tarafından seçilir.

Hükümetin başı Başbakan’dır. Hükümetin kıdemli üyelerinden oluşan bir Kabine ve bakanlarla birlikte çalışır. Hükümet politikalarını uygulamaya geçirmekle sorumlu olanlar da ayrı hükümet organları ve bunların ajanslarıdır.

Parlamento, hükümetten ayrıdır ve Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası’ndan oluşur. Parlamentonun görevi Hükümet’i izlemek, sorunları tartışmaya açmak, yeni kanunları geçirmek ve vergiler koymaktır.

Yerel hizmetler hakkındaki kararlar yerel yönetim konseyleri tarafından alınır.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın kendi “devredilmiş” yönetimleri vardır. Bu yönetimler sağlık, eğitim ve ulaşım gibi içişlerini ilgilendiren pek çok konudan sorumludur.

Önerilen Makaleler

Gezilecek yerler

Okul tatillerinizi bulunduğunuz yerde geçirmek zorunda değilsiniz, Birleşik Krallık’ın her tarafında ziyaret edilecek pek çok ilginç yerlere kolaylıkla ve ucuz yollarla gidebilirsiniz..

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç ...

Mağazalar ve restoranlar

Süpermarketlerden özellikli ürün mağazalarına; çiftçi pazarlarından nitelikli restoranlara Birleşik Krallık’ta alışveriş yapmak ve yemek yemek için çok sayıda seçeneğiniz bulunuyor.

Ulaşım

Birleşik Krallık’ın en güzel özelliklerinden birisi de küçük bir ülke olmasıdır, bu sayede toplu taşıma araçları, bisiklet, araba ya da uçakla kolayca gezebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin