Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık'ta Ulaşım

Bir yerden diğerine hızlı ve kolay ulaşım

Birleşik Krallık’ın en güzel özelliklerinden birisi de küçük bir ülke olmasıdır, bu sayede toplu taşıma araçları, bisiklet, araba ya da uçakla kolayca gezebilirsiniz. Birleşik Krallık’ta ulaşım araçlarını indirimli olarak kullanabilirsiniz ancak öncesinde araştırmanızı iyi yapmalısınız çünkü özel seyahat kartları için başvurmanız veya başka koşulları yerine getirmeniz gerekebilir.

Trenle ulaşım

Metro (veya ‘Tube’) şehir içinde ulaşımınızı ya da Londra’nın her yerine kolayca ulaşabilmenizi sağlar. Tam zamanlı öğrenci iseniz tren biletlerinizde ya da Oyster Card’ınızda indirim alabilirsiniz.

Birleşik Krallık’taki başka şehirlere veya kasabalara gitmek için tren genellikle uygun bir seçenektir ama pahalı olabilir. Önceden online rezervasyonla indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Otobüsle ulaşım

Birleşik Krallık’taki kasaba ve şehirlerde çoğu yerde bir seyahat kartı veya Oyster Card ile ya da şoförden alabileceğiniz bir biletle otobüsleri kullanabilirsiniz.

Daha uzak mesafeler için de otobüse binebilirsiniz ancak genellikle önceden bilet almanız gerekecektir. Öğrenci indirimi olup olmadığını hizmet sağlayıcıdan öğrenebilirsiniz.

Yola koyulmak

Birleşik Krallık’ta araba kullanmak isterseniz geçerli bir ehliyete ve sigortaya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca yerel yol kurallarına da uymalısınız.

Arabayı kendiniz kullanmak istemezseniz “siyah taksi” olarak da anılan taksiler, özellikle kısa mesafeler için iyi bir seçenek olabilir veya önceden bir mini-taksi ya da özel kiralık taksi kiralayabilirsiniz.

Şehri pedallarla keşfedin

Etrafı bisikletle gezmek ucuz ve sağlıklı bir yol ama güvenliğinizden ödün vermeyin ve yol kurallarına uyun. Kendi bisikletiniz yoksa üniversitenizden ya da – Londra’da yaşıyorsanız- şehrin her yerinde yüzlercesi bulunan bisiklet istasyonlarından bir tane kiralayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

İnsanlar ve Kültür

Büyük ihtimalle kafanızda oldukça iyi bir imaj vardır. Birleşik Krallık, etkisi tüm dünyaya yayılmış ve en çok tanınan ülkelerinden biridir.

Gezilecek yerler

Okul tatillerinizi bulunduğunuz yerde geçirmek zorunda değilsiniz, Birleşik Krallık’ın her tarafında ziyaret edilecek pek çok ilginç yerlere kolaylıkla ve ucuz yollarla gidebilirsiniz..

Mağazalar ve restoranlar

Süpermarketlerden özellikli ürün mağazalarına; çiftçi pazarlarından nitelikli restoranlara Birleşik Krallık’ta alışveriş yapmak ve yemek yemek için çok sayıda seçeneğiniz bulunuyor.

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç ...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?