Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Cardiff'te Eğitim: Cardiff Yaşam Rehberi

Cardiff Roman dönemi, Normandiya dönemi ve Ortaçağ’dan günümüze kadar gelen muhteşem mimarisi olan çok kültürlü ve canlı bir şehirdir.

Cardiff şehir yaşamı ve doğa hayatıı arasında güçlü bir denge kurabilen bir yerdir ve İngiltere’deki her kişi en büyük şehir parkına sahiptir. Burada bulunduğunuz süre içerisinde şehrin kalbinde bulunan ve 2000 yıllık geçmişe sahip Cardiff kalesini ziyaret etmeyi unutmayın.

En öğrenci dostu semtler

Cardiff’e nerede yaşayacağınıza dair en iyi ipucularımız 

Öğrenci yurtlarının bulunduğu bölgeler

Cardiff oldukça öğrenci dostu bir yerdir. Cardiff sakinleri her zaman sohbet etmeye açık ve yol tarifleri vermekten mutluluk duyan insanlardır- tam da yeni gelen birinin seveceği kombinasyondur. 

Öğrenci yurdunda kalmak isteseniz de (çoğu lisans öğrencisi ilk yılında bunu yapar) ev bulmak isteseniz de herkes kendine uygun bir yer bulabilir.

Şehir olarak Cardiff oldukça küçüktür. Markete,bara, kuaföre, spor salonuna ve vb. yerlere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Üniversitedeki ilk yılınızda yurtlarda yaşamak zorunda değilsiniz fakat yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için harika bir yoldur. Yurtlarda ‘Freshers’ (1.sınıf) Haftası boyunca herkesi bir araya getirmek ve oda arkadaşınızla tanışmak için birçok etkinlik düzenlenir.

Şehir merkezinde ve daha uzakta öğrenci yurtları vardır. Unutmayın ki üniversite binanız nerdeyse orada yaşamak isteyebilirsiniz. 

Cathays

Daha işlek ve hareketli semt mi arıyorsunuz? Cathays tam sizin istediğiniz gibidir.

Bu bölge bütün yıl boyunca öğrencilerle doludur. Ayrıca Cardiff Üniversitesi’nin tam yanında bulunur bu yüzden derse gitmek için yolculuk yapmak istemeyen kişiler için idealdir.

Roath

İlginç dükkanları ve pazarları olan daha sessiz bir yeri tercih ederseniz, Roath harika bir seçenektir.

Cardiff’in en popüler brunch yerlerinden biri Anna Loka buradadır.  %100 vegandır ve eğer oraya giderseniz bacon pancakelerini denemelisiniz. Yeni açılan sıfır atık dükkanı Ripple, Roath’ın diğer güzel noktalarından biridir. Çamaşır deterjanından,makarnaya ve kıyafete kadar her şeyi satıyorlar. 

Şehir merkezi

Şehirde yaşayarak alışveriş merkezine, çarşıya, pazara ve gece hayatına daha hızlı ulaşabilirsiniz. 

South Wales Üniversitesi ve Cardiff Üniversitesi gibi bazı üniversitelerin amfileri burada bulunur.

Nerede yaşacağınıza karar vermek için katılacağınız derslerin yerlerini öğrenmelisiniz ve daha sonra hangi bölgede yaşamak istediğinize karar vermelisiniz. Son olarak hangi faktörün sizin için daha önemli olduğunu düşünmelisiniz.

Üniversitenize yakın yaşamasanız bile Cardiff’ın ulaşım sistemi çok iyidir. 

Cardiff_Transport 1-min.jpg

Cardiff’in ulaşım sistemini öğrenmek

Cardiff’in ulaşım sistemi şehri otobüs, tren ve bisikletle(eğer bir yerden bir yere giderken fit kalmak istiyorsanız) kolaylıkla gezmenizi sağlıyor. 

Otobüsler

Cardiff’deki otobüsler ‘Cardiff Otobüsü’olarak adlandırılır ve turuncu ve yeşil tasarımı ile kolayca fark edilir. İster tek isterseniz haftalık biletler alabilirsiniz ya da 16-21 yaşları arasındaysınız bütün ücretler için %30 indirimli seyahat kartı alabilirsiniz. 

Met Rider otobüsleri Cardiff şehir merkezinden Cardiff şehir kampüslerine ve öğrenci yurtlarına hareket eder. 

Her üniversite seyahat kartı için farklı seçenekler sunar bu yüzden daha fazla bilgi için Freshers’ Haftası nı bekleyin. Eğer Cardiff Üniversitesi ya da South Wales Üniversitesi’ne gideceksiniz, otobüsler için seyahat kartına ihtiyacınız olmayabilir çünkü bu yerler daha merkezidir.

Trenler

Bazen Cardiff’de trenle dolaşmak daha kolay ve hızlıdır çünkü trenler sıklıkla çalışır.

Şehirde kolaylıkla dolaşmanız ve Cardiff’in dışına,kırlara gidebilmeniz için dört tane ana durak vardır. Tren ücretleri oldukça uygundur özellikle de genç insanlara verilen demiryolu indirimli karta sahipseniz. Eğer 16-25 yaşları arasındaysanız bu karta başvurabilirsiniz ve %30 indirimden yararlanabilirsiniz.

Eğer uzun yolculuklara çıkacaksınız bu kart işinize çok yarayacaktır.

Bisikletler

Cardiff’in bisiklet paylaşım sistemi Next Bikes’ı öğrenin.

Bir bisikletin her yarım saatllik ücreti 1 doları, bir günlük ücreti 10 dolardır. Ayırt edici mavi rengi ile şehir etrafındaki Next Bike duraklarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bisikletleri bulmak ve kiralamak için bir uygulama da vardır.

Üniversiteye gittiğinizde Next Bikes için öğrenci indirimi sağlayıp sağlamadıklarını sorun. Şehirde birçok bisiklet yolu vardır bazıları ana yolda bazıları ise tamamen trafiğe kapalı yoldadır. Bu yollar genellikle park alanlarına yakındır.

Cardiff_FirstWeek 2-min.jpg

Cardiff’deki ilk haftanızı nasıl geçirebilirsiniz?

Cardiff’deki ilk haftanız ve şehrin size sunduğu şeyleri görmek istiyorsunuz.

İlk haftanızda yapacağınız şeyler şehirde dolaşmak, şehri tanımak ve yeni bir şehirde hayatınızı kurmak olacaktır.

Pazartesi

Yeni bir haftanın başlangıcı ve yeni oda arkadaşlarınızı tanımanın en iyi zamanıdır. Kahve ve yiyecek bir şeyler alabilir ya da eğer modunuzdaysanız dansa gidebilirsiniz.

Cardiff Şehir Markezi’ndeki Mill Lane tam buna uygundur. Akşamları restoran,bar ve kulüplerle dolu bir yoldur bu yüzden çok uzağa gitmenize gerek yok. 

Eğer gündüz gezmeyi seven biriyseniz, temiz hava alabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz ve muhabbet edibileceğiniz şehir merkezinde bulunan Bute Parkı veya Roath’daki Roath Parkı’na gidebilirsiniz. Roath Park’da ayrıca büyük bir göl vardır,hava güneşli ise sandal ve kano kiralayabilirsiniz.

Salı 

Dışarı çıkıp tost makinesi,kettle ve çatal bıçak takımı mı almalısınız?

Artık oda arkadaşlarınızla tanıştığınıza göre neye ihtiyacınız olduğunu, kimin ne alacağına ve nereden alacağınıza karar vermelisiniz.

Şehir merkezinden otobüsle gideceğiniz Ikea ya da şehirde ihtiyacınız olan her şeyi alabileceğiniz öğrenciler için cüzdan dostu dükkanlar vardır.

Alternatif olarak ikinci el satan internet sitelerine bakabilirsiniz. Cardiff’e ürünleri kargolayan Groupon ya da Facebook Market yerleri ilk olarak bakabileceğiniz güzel yerlerdir.

Diğer bir şey ise Facebook’daki üniversite öğrencileri gruplarına üye olmaktır. Mezun olacak ve taşınacak öğrencilerin eşyalarını satmak istediklerini (tabi daha ucuz fiyata) göreceksiniz.

Çarşamba

Çarşamba günü Cardiff’deki üç üniversitenin spor takımlarının sosyalleşmek için düzenledikleri öğrenci spor gecesi vardır.

Takımınızla tanışmak, diğer spor takımlarındaki öğrencilerle tanışmak için güzel bir fırsattır. Gece kulüpleri, bar ve pubların çoğu yiyecek,içecek ve girişte öğrenci indirimi uygular.

Perşembe

Cardiff Üniversitesi’nin tam yanında olan National Museum ve diğer sergilein çoğu ücretsizdir. 

Haftaiçi bir gün ziyaret etmeye çalışın (böylece kalabalık olmayacaktır) ve daha sakin bir deneyim yaşarsınız. Her zaman yeni şeyler vardır bu yüzden gelecek etkinliklere ve gösteriler için internetten kontrol etmeyi unutmayın.

Yakındayken, Cardiff Kalesi’ne de gidebilirsiniz. Kalenin geçmişi Roman dönemine dayanır ve birçok kez revize edilmiştir. 1947’de Bute ailesi burayı Cardiff halkına bırakmıştır. Bir saatten az süren rehberli turlar vardır böylece bilmeniz gereken her şeyi öğrenmiş olarak buradan ayrılacaksınız.

Eğer Cardiff sakini olduğunuzu kanıtlarsanız, 6.5 pounda kale anahtarı alabilirsiniz. Üç boyunca size yeniden giriş izni verir.

Cuma

Spor kulübüne katılmak ya da fit kalmak mı istiyorsunuz? Cardiff’de yüzme havuzları, buz pistleri, dağa tırmanma merkezleri, trampoline parkları ve daha fazlası mevcut.

Eğer herhangi bir yer kulüp üye alıyorsa ne yapmak istediğinize karar verin. Çoğu kulüp denemeniz için birçok seçenekler sunar böylece eğer sadece deneme yapmak istiyorsanız hiçbir şeye kesin olarak üye olmazsınız.

Cumartesi

Haftasonu geldi! Trenle,botla ya da yürüyerek Cardiff Bay’e (Cardiff Körfez) gitmek için Cumartesi harika bir gündür.

Her yarım saatte bir Bute Park’dan Bay’e 30 dakikadan az bir sürede giden tekneler vardır. Seçebileceğiniz birçok restoran vardır ve çoğunun rıhtım boyunca güzel manzarası vardır. Ayrıca Bay çoğu müzikallerin ve gösterilerin gerçekleştiği Millennium Stadyumu’na ev sahipliği yapıyor. 

Pazar

Pazar günleri Cardiff’deki çarşıları gezmek için harikadır.

Çarşılar sabahları açılır böylelikle iki ya da üçünü yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Cardiff’de bir sürü çarşı vardır bu nedenle nerede yaşarsanız yaşayın her zaman size yakın bir çarşı olacaktır.

Principality Stadyumu’na yakın Riverside Pazarı’nda güzel bir ortam ve baharatlardan, vegan keklere, yeni pişmiş ekmeklere ve yerli organik ürünlere kadar her şey vardır. 

Diğer favori yer  Roath Real Food Pazarıdır. Riverside Pazarı’na göre daha küçük ve daha az kalabalıktır. Onion bhaji, zeytin ve evde yetiştirilmiş patateslerin arasında mutlaka mutfağa götüreceğiniz bir şey bulabilirsiniz. 

Ders çalışabileceğiniz kafeler

Cardiff öğrenci dostu bir şehir olduğu için etrafta tüm boyunca rahatlıkla ders çalışabileceğiniz kafeler bulabilirsiniz. 

Bazı göze çarpan mekanlar:

Coffee Corner

Cardiff’in merkezinde bulunan bu kafe ders çalışırken taze yemek ve kahve içebileceğiniz bir yerdir.

Burada çalışanlar hoşgörülü ve kahve hakkında bilgilidirler. Arka tarafta ve pencere kenarında masalar ve sandalyeler mevcuttur böylece ders çalışırken geçip giden insanları izleyebilirsiniz. 

Uncommon Ground

Royal Arcade’de bulunan Uncommon Ground Cardiff’deki en iyi kahvelere sahiptir. Ancak eğer kahve sevmiyorsanız, çaydan taze sıkılmış meyve sularına kadar birçok şeçenek mevcuttur. 

Birçok insanın ders ve çalışmak için gelmeyi tercih ettiği mükemmel bir havası vardır. Üniversiteden ya da iş yerinden arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız oturmak ve arayı kapatmak için ideal, büyük masaları vardır. 

Coffee Barker

Coffee Barker, Castle Arcade’de kurulmuştur ve New York City’deki West Village ve Paris’den esinlenilmiştir. Bu kafe genellikle çok kalabalıktır ama bir masa bulursanız gününüzün kalanını burada geçirebilirsiniz.

Eğer burayı severseniz, Cardiff etrafında aynı aile tarafından işletilen üç yer daha vardır ve bunlardan bir tanesi Barker Tea House dır. Komforlu koltukları ve ilginç dekoru ile asla buradan ayrılmak istemezsiniz! Dışarıda çalışmayı seviyorsanız Arcade boyunca uzun bir oturma yerleri var. Eğer biraz soğuk olursa her masada battaniyeler vardır. 

The Little Man Coffee Shop

Cardiff’e yeni açılan diğer bir kahve dükkanıdır.

Ders çalışılacak en iyi yerlerden biri olmak dışında bu kahve dükkanı Yoga Breakfast Mornings i sunar ve sabahları canlı tiyatro gösterileri yaparlar. Menüde tostlar, çorbalar, salatalar ve smoothiler vardır. 

Kahve dükkanı öğrenci yurtlarından birine çok yakındır bu yüzden yeni mekanınız burası olabilir.

Recommended Articles

Newcastle

Newcastle’da evinizdeymişsiniz gibi hissetmek uzun sürmeyecektir- yerli halk sizi kollarını açarak kucaklayacaktır.

Edinburgh

İskoçya, etekli erkekleri, koyunun midesinden yapılan tuhaf yemekleri ve zor söylenebilen aksanları ile meşhurdur.

London

Londra – dünyadaki en geniş ve hareketli şehirlerden biridir. Bu biraz yorucu olabilir ama çoğu zaman oldukça heyecan vericidir.

Glasgow'da Eğitim

Glasgow, 20 binden fazla uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan ve enerjisiyle dolup taşan zengin bir tarihe sahip çok kültürlü bir şehirdir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?