Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Edinburgh'da Eğitim: Edinburgh Yaşam Rehberi

İskoçya, etekli erkekleri, koyunun midesinden yapılan tuhaf yemekleri ve zor söylenebilen aksanları ile meşhurdur. 

En kısa zamanda anlayacaksınız ki Edinburgh bütün bu tuhaf ve farklı şeylere ev sahipliği yapmasına rağmen yapılacak bir çok eğlenceli şeylerin olduğu bir yerdir ve büyüleyici bir tarihe sahiptir.

Edinburgh_Special 1-min.jpg

Edinburgh’u çok özel yapan şeyler

Edinburgh’un senaristlere, yapımcılara ve yazarlara ilham olmasının bir sebebi var. 

Bir Jane Austen romanında dolaşıyormuşsunuz hissi veren sonsuz bir kaliteli bir atmosfere sahiptir ama her zaman kendini yenilemeye devam etmiştir ve modern bir başkente dönüşmüştür.

İşte Edinburgh’u bu kadar özel kılan her şey; 

Tarih. Baktığınız her yerde

Şehirdeki devasa kayalardan birinde bulunan Edinburgh Kalesi bin yılı aşkın süredir büyük bir kaledir ve dünyadaki en çok saldırılan yerlerden biridir. Edinburgh Kalesi’ndeki Black Dinner bile Game of Thrones’un Red Wedding(Kızıl Düğün) sahnesine esin kaynağı olmuştur. Kale, İskoç Kraliyet Mücevherleri’ne ev sahipliği yapar, şehirdeki en eski binalardan biridir ve harika bir manzarası vardır. 

Manzara üstüne manzara 

Sönmüş yanardağının çekirdeği ,Arthur’s Seat Edinburgh’un gökyüzüne hakim olur. Tepeden(uzun bir yürüyüş değildir ama yine de güzel bir ayakkabı giyin-tepeye çıkan turistler genellikle bu nedenden ötürü pişmanlık yaşar) baktığınızda şehrin muhteşem manzaralarından birine tanıklık edersiniz. Havayla beraber renk değiştiren şehir mevsimsel bir takvimmiş gibi görünür. (baharda sarı çiçeklerden perde, kışın dondurucu beyaz) 

Tarihten daha fazlası

Eskiden Edinburgh ‘Auld Reekie’ yani ‘Old Smokey (Yaşlı Polis Memuru)’ demekti. Bu isim eski kasabanın çatılarından çıkan kirli havadan ve çok da hoş olmayan Rock Kalesi’nin aşağısındaki Nor Loch gölünden geliyor.

İnsanların sokaklarda vakit geçirmekten başka bir seçenekleri olmadığı için Edinburgh’un Eski Kasabası’ndan kaçıp gelerek eskiden havuz olan Nor Loch’a giderlerdi. Neyse ki tamamen kurudu ve güzel bir bahçeye ve tren istasyonuna dönüştü.

Yeni gelenekler

Eğer tarihi sevmiyorsanız, sizin için her zaman harika yemekler (çörek otlu dondurma sever misiniz? Ya da toplumsal farkındalık konulu bir öğle yemeğine ne dersiniz? ), saçma bir şekilde komik yerel dansların olduğu ceilidh toplantıları, çoğu ayda gerçekleşen festivaller, samimi publar, Sherlock Holmes yazarına ilham olmuş yerler, film çekim mekanları, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ve harika üniversiteler vardır. 

Harry Potter

Ve tabi ki, Harry Potter’da var. JK Rowling serinin çoğunu Edinburgh’da yazmıştır ve insanların ve mekanların Edinburgh’dan esinlenerek yazıldığını kitaplarında görebilirsiniz

Greyfiars Kirk mezarlığından alınmış karakter isimleri(Asıl isimleri Thomas Riddle, McGonagall ve Moodie olan Thomas Riddle ve oğlunun mezar taşı vardır), Hogwarts’a ilham kaynağı olan kale benzeri okullar ve Diagon Alley’deymişsiniz hissi veren dükkanlarla dolu kıvrımlı yollar vardır. Ve tabi Rowling’in bir kahve fincan ve not defteri ile hikaye yazmak için gittiği kafeler vardır. 

Harry Potter çılgınlığı her yerdedir. Birçok dükkan Hogwarts atkıları, şapkaları ve kazakları satar, temalı barlar Butterbeer ve Firewhisky den esinlenilmiş içecekler servis eder, kaçış odaları Voldemort’u yenmeniz için meydan okur, doğaçlama yapan yerli bir grup her Cumartesi gecesi Harry Potter temalı gösteriler yapar ve Büyücü Dünyası’nın malzemelerini satan birçok dükkan vardır.

Edinburgh_ScottishSlang 2-min.jpg

İskoç argosunu anlamaya çalışmak

Edinburgh’a ulaştıktan kısa bir süre sonra İskoçları göreceksiniz(ve duyacaksınız). (Havaalanında ‘yakında tekrar gelin’ anlamına gelen ‘Haste ye Back’ tabelası vardır. İngilizce’ye benzemesine rağmen kendine öz bir lehçesi vardır. Ayrıca,zaman zaman ortaya çıkan Gaelic(İskoçça) lehçesi de  mevcuttur ama çoğunlukla Kuzey İskoçya’da ve Adalar’da bu lehçe kullanılır. 

Birkaç argo kelime öğrenmeniz uzun sürmez ve yerli halk ne demek istediklerini açıklamaktan çekinmez.(eğer nazikçe rica ederseniz). İskoç aksanı ile okursanız anlaşılması daha kolaydır.

Göreceğiniz ve duyacağınız kelimelerden bazıları: 

Aye

Yes- Evet

Nae

Hayır ve değil (bunu genellikle problem değil anlamında kullanılırken duyarsınız (nae bother) ve ‘cannae’ ya da ‘canna’ ifadelerin anlamı can’t dir ( hayır,yapılmaz, olmaz)

Guid

Good- İyi

Dug

Dog- Köpek

Coo

İnek, genellikle tatlı Kuzey İskoç inekleri için kullanılır.

Ye

You- Sen

Tae

To- (-e,-a)(bir yere)

Auld

Yaşlı – bunu genellikle Yılbaşı Arifesi’nin klasik melodisi olan Auld Lang Syne’de duyarsınız. (Her Ocak ayında yazar Robert ‘Rabbie’ Burns anısına Burn gecesi düzenlenir.( eğer kılıç saplanmış bir yahni görmeyi hayal ettiyseniz tam da size göre bir gecedir.) 

Taps Aff/Taps Oan

Tops Off/Tops On. Bu bilmeniz gereken bir ifadedir. Edinburgh’da sıcak güneşli bir gün ise(20 derece civarında) herkes hemen güneşlenmek için bir yer arayacaktır. Hava durumu sitesi size havanın çok sıcak olup olmadığı hakkında bilgi verir. 

Ragein’

Angry/on a rampage/mad about something- Kızmak,sinirlenmek

Haar

Bu ifade Kuzey Denizi’nden gelen ve tüm şehri saran doğa olayı için kullanılır. Sanki gökyüzünü sis kaplamış gibi ürkütücü bir ortam yarattığını göreceksiniz.

Edinburgh_Special 3-min.jpg

Ucuza Edinburgh’un kültürel ortamını görmek

Edinburgh’da kültür dozu yaşamak için fazla uzağa gitmenize gerek yok. Geleneksel İskoç müziğine, yemeklerine, sanatına kendinizi bırakabilir ya da birinci sınıf festivallere katılabilirsiniz.

Festival zamanlarını öğrenin

Her Ağustos ayında Edinburgh altı festivale ev sahipliği yapar. ( ve birkaç resmi olmayan festivallere de) Bu demek oluyor ki şehir sanatçılar, müzisyenler ve turistlerle dolup taşar.

Şehrin bu derece çoşku, renk ve sesle dolu olması( Edinburgh Kalesi’nde Edinburgh Military Tattoo Müzik Festivali boyunca her gece havai fişek gösterişi olur.)festivallerin harika bir yanıdır. Binlerce tanışılacak yeni insan, barlar ve yiyecek pazarları ve tabi ki izlenecek birçok gösteri vardır. 

Şehir sesler,insanlar ve broşürlerle doludur (çoğu insan size broşür vermeye çalışacaktır- hayır demek de sorun yoktur ama nazik olun!)

Önceden planlayın

Nerede yiyip içeceğinize dikkat edin çünkü bazı restoran ve barların turist patlaması yaşamak için fiyatlarda değişiklik yaptıkları doğrudur ve ciddi anlamda bir kalabalık olur. 

Ağustos ayı boyunca toplu taşımada gecikme yaşanacağı ve kalabalık ortamda yürümekte zorlanacağınız için şehirde gezmek için kendinize biraz zaman ayırmanız gereklidir. Birçok konaklama yeri üniversite tatillerini kullanıp odaları ziyaretçilere kiraladığı için öğrenci yurtlarında bu ay boyunca da kalabileceğinizden emin olun. 

Yerli halkın çoğu şehrin dışına çıkıyor ve eğer Fringe Festivali hakkında şikayet ediyorsanız siz de yerli halktan biri oldunuz demektir. 

Yerli taktikleri ve hileleri öğrenin

Ağustos çok pahalı bir ay olabilir çünkü hayal ettiğiniz kadar etkinliğin her türlü çılgınlığını yaşarken bilet ,yiyecek ve içecek alacaksınız. 

Paranızı biriktirmenin bir kaç yolu var ; Free Fringe değerlidir,(yine de müzisyen için para vermeniz beklenir), Fringe Festivali ayın başında gösterilerin önizlemesi için indirim yapar, bir alana bir bedava kampanyası, ücretsiz gösteriler,(bazen) öğrenci indirimleri ve gösteriye yakın zamanda daha ucuz biletleri vardır (Half Price Hut’a bakın). Eğer Edinburgh Military Tattoo Müzik Festivali sizin tarzınızsa, ay başında gerçekleşen kıyafetli bravo gösterisi ileri ki tarihte gerçekleşek gösteriden daha ucuzdur. (tamamen aynıdır- bu biletler 22 Temmuz’da satışa çıkar.)

Edinburgh International Festivali bazı gösteriler için %50 öğrenci indirimi uygular. Sokak performansları ve çeşitli gösteriler size önizleme şansı sunar ve daha fazlasını görmek isteyip istemediğinize karar vermek için size yardımcı olur. 

Yıl boyunca kültürel ortamın tadını çıkarın

Yılın kalan zamanında görülecek daha çok şey vardır. Komediyi seviyorsanız, The Stand ve The Monkey Barrel gibi kulüpler düzenli olarak yeni ve gelecek vaadeden gösteriler yapan komedyenlere ev sahipliği yapıyor. Ucuz biletleri ve yiyecekleri sayesinde birkaç pounda bir gece geçirebilir ve normalde daha da pahalı olan gösteriler izleyebilirsiniz.

London’ın West End Tiyatrosu’nun müzikalleri,İskoç Balesi ve Uluslararası Tiyatro’nun sahnelenmiş performanları ile tura çıkar.

Edinburgh_Weather 4-min.jpg

Hava durumu ile başa çıkmak 

Kar yağışını sevenler için kötü haber: Edinburgh’da çok fazla kar yağmaz.

Şehir etrafındaki tepeler (Pentlands) ve Firth of Forth sayesinde şehir olağanüstü hava olaylarından korunur. Bundan dolayı Glasgow’da kar fırtınası olmasına rağmen, Edinburgh kuraktır. (ya da yağmur yağma ihtimali vardır).

Kuzey İskoçya’da ve hatta Glasgow’a uzanan yolda beyaz pudranın(kar) tadını çıkarabilirsiniz. Kış tabi ki dondurucu olabilir, bu yüzden iyi ayakkabı ve sıcak tutacak bir mont önemlidir fakat bunları buradan da satın alabilirsiniz. (ya bağış yapan bir dükkandan ucuza ya da şehirdeki birçok kıyafet dükkanlarından birinden satın alabilirsiniz). 

Karanlığa hazır olun

Kışlar sıcaklıktan dolayı değil gün ışığından yararlanma saatleri oldukça kısa olduğu için zor geçebilir(en kısa gün ışığı saati sabah 8.45’den öğleden sonra 3.30’a kadardır).

Birçok insan D vitamin ile beslenir. Vitamini birçok eczaneden ve süpermarketlerden alabilirsiniz ve o kadar da pahalı değildir. Gün ışığının az olmasından dolayı üzgün hissederken modunuzu yükseltebilir-Edinburgh’a gelmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Bölgesel ve bölge dışını gezmek için plan yapın

Yağmurlu havadan kaçmak isteyebilirsiniz ve neyse ki Edinburgh mükemmel bir otobüs sistemine sahiptir. Planı sizin için yapan bir otobüs sistemi vardır ve farklı uygulamadan ya da kendiniz(havaalanı otobüsü olmadığı sürece  sadece para ile alabilirsiniz ve paranın kalanını alamazsınız) bilet alabilirsiniz.

Eğer paranız varsa İspanya’ya, Yunanistan’a ya da güneşin sürekli tepede olduğu bir yere tura çıkabilirsiniz. Mayıs ve Eylül’de uçuşlar oldukça uygundur ve hala sıcak olacaktır. Edinburgh Havaalanı’nda pahalılık varsa Glasgow’u denebilirsiniz. Sadece bir tren ve otobüs uzaklıktadır. 

Buradayken yazın tadını çıkarın

İskoçya’da yaz mevsimi de yaşanır, harika güneşli günlerde vardır fakat güzel bir havadan sonra yağmura ya da kötü havaya hazırlıklı olun. Tişört ve şort giyebileceğiniz bir yaz yaşayabilirsiniz(21 derecenin ne kadar sıcak olacağına şaşıracaksınız).

Uzun günlerin tadını çıkarın- sıcak yaz günlerinde sabah 4.30 dan gece 10’a kadar gün ışığı vardır, ayrıca alacakaranlık/tan vakitleri giderek uzar ama dikkatli olun akşam 9’a kadar yemeğinizi yememiş olabilirsiniz. Güzel bir göz maskesi bulun(tabi odanızda perde yoksa) ve gece dışarı çıktığınızda yanınıza güneş gözlüğü almayı unutmayın, özellikle de Ağustos ayında kulüpler sabah 5’e kadar açıkken evinize gün ışığında yürüyebilirsiniz.

Recommended Articles

Newcastle

Newcastle’da evinizdeymişsiniz gibi hissetmek uzun sürmeyecektir- yerli halk sizi kollarını açarak kucaklayacaktır.

London

Londra – dünyadaki en geniş ve hareketli şehirlerden biridir. Bu biraz yorucu olabilir ama çoğu zaman oldukça heyecan vericidir.

Glasgow'da Eğitim

Glasgow, 20 binden fazla uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan ve enerjisiyle dolup taşan zengin bir tarihe sahip çok kültürlü bir şehirdir.

Birleşik Krallık'ın eğitim sistemi

Birleşik Krallık dünya sıralamasına giren üniversitelerinde, çeşitlilik gösteren ve esnek bir dizi program seçeneği sunar.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?