Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Londra'da Eğitim: Londra Yaşam Rehberi

Londra – dünyadaki en geniş ve hareketli şehirlerden biridir. Bu biraz yorucu olabilir ama çoğu zaman oldukça heyecan vericidir.

Londra kocamandır,ve bu büyük bir çeşitlilik yaratır. Yapamayacağınız hiçbir şey yoktur- eğer hayalleriniz ,o zaman hayal ettiğiniz şey Londra’da vardır. Yetişkinler için oyun havuzu ister misiniz? Londra’da bu da vardır. 

Londra’da en iyi yanı olmak istediğiniz herhangi biri olabilirsiniz- şehir ne kadar büyük olursa olsun dünyadaki en anlayışlı yerlerden biridir.

Şehir, katılmanızı bekleyen aktivitelerle doludur- yeni bir arkadaş grubu, yeni bir hobi ya da yeni bir yemek keşfetmek olsun, seçenekler sınırsızdır.

Londra’da güvenlik

Size kimin yardım edeceğini bilin

Büyük bir şehir korkutucu olabilir ve yapacağınız ilk şey acil çağrı numarasını ezberlemektir. Filmlerdeki gibi kendi ülkenizdekinden biraz farklıdır. Eğer polise,ambulansa ya da itfaiyeye ihtiyacınız olursa 999 ARAYIN ve operator hangi acil servise ihtiyacınızın olduğunu soracaktır. 

Eğer acil bir durumda değilseniz ama yine de polise ihtiyacınız varsa 101’i arayabilirsiniz ve operator sorununuzla ilgilenecektir.

Güvenliğinizi düşünün

Herhangi bir büyük şehir gibi her zaman hızlı hareket etmelisiniz. Bu yerler tehlikeli olduğu için ve yolda size yardım edecek arkadaş canlısı insanlar olmayacağı için büyük parklardan ya da kanal kenarlarından geçmek hiç akıllıca değildir.

Londra’da size yardım edecek insanlar  elbette vardır, sonuçta herkes oldukça arkadaş canlısıdır(ama Tube’da çok fazla sohbet etmezler). Londra’da toplu taşımada yabancılarla konuşmak antisosyal ve pek de yaygın bir durum değildir.

Ayrıca eşyalarınıza göz kulak olmanızda fayda var. Ne yazık ki son yıllarda telefon hırsızlığı çoğaldı. En iyi temel kurallardan biri eşyalarınızı göz önünde tutmamaktır böylece potensiyel hırsızlar için açık kapı bırakmazsınız.

Güvende hissedin

Fiziksel olarak güveniliğinizi sağladıktan sonra sıra zihinsel güvenliğinizde: eğer ders çalışmak çok yorucu gelmeye başladıysa endişeli hissetmemek ya da ızdırap çekmemek için yapacağınız birkaç şey vardır(evinizi özlüyor olsanız bile).

Üniversitenizde endişelerinizi gidermek adına öğrenci buluşması yapılacaktır. Bu buluşma ile birlikte size tavsiye verecek ve sizi destekleyecek bir rehberlik servisi bulacaksınız. Üniversitelerin çoğu ihtiyacı olan her öğrenci için az miktarda rehberlik saati sunar.

Bazı üniversiteler sınav döneminde öğrencilerin endişelerini gidermek için köpek kullanmaya başladı. Eğer bu fayda göreceğiniz bir şeyse kampüsteyken böyle bir servislerinin olup olmadığını üniversite yönetimine sorabilirsiniz. 

Biraz stres atın

Rehberliğe ihtiyacınızın olmadığını düşünüyor ve yalnızca stres atmak istiyorsanız Londra’nın açık hava etkinliklerinden faydalanın.

Park Run’da fitness seviyesine ve yaşlarına göre gruplandırılan ve Londra’nın her tarafından gelen insanlar her Cumartesi sabahı 5 km koşuyor– kağıt üzerinde büyük bir etki yaratmasa da oldukça eğlenceli olabilir ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur(toplumda bulunmanız evinizde hissetmenizi sağlar).

Eğer koşmayı sevmiyorsanız, o zaman yüzmeye gidebilirsiniz. Londra’da ‘lidos’ adı verilen açık havuzlar vardır.– bazıları sıcak bazıları ise değildir. Eğer zihinsel gücünüzü test etmek istiyorsanız bazı havuzların 3 dereceye (ve bazen üstü buz tutan) düştüğü kış üyeliğine katılmayı deneyebilirsiniz. Soğuk suda yüzmek geçtiğimiz birkaç yıldır moda oldu ve sağlık için yararları saymakla bitmez ama en önemlisi akıl ve vücut sağlığınızı geliştirir.

London_Food 1-min.jpg

Yemek aracılığıyla Londra’yı keşfedin

Londra’nın sunduklarını keşfetmek için en iyi yol tatma duyunuzdur.

London kültürün ve yemeklerin kaynaştığı yerdir, ve şehrin sunduğu en iyi şeyleri aramak sizi benzersiz maceralara ya da hiç gitmeyeceğiniz şehrin köşelerine götürür. 

Mükemmel bir curry i nereden bulabilirsiniz?

Çoğu insan bilir ki eğer canınız curry çekiyorsa Brick Lane’e gitmelisiniz. Bilmedikleri şey ise en iyi curry Londra’nın gizli köşelerinde saklıdır.

Önünüzde kocaman bir hafta sonu varsa ve tatma duyularınızı geliştirmek istiyorsanız ya da ülkenize ait bir şey canınız çekiyorsa, Dishoom’a gidin. Şehirde dört tane şubesi vardır ve zor bir şekilde kazandığınız öğrenci paranızı harcamak için harika bir yerdir. Birçok otantik yemekleri vardır(mükemmel bir şekilde eşitlenmiş baharatları ile) ve şefleri yeni icatlarla imkanları zorluyor.

Yüksek karbonhidratlı yiyecek severler için mekanlar

Makarna seviyorsanız mutlaka Borough Pazarı’nın yakınındaki Padella’ya gitmelisiniz. Beklemekten sıkılmazsanız tabi, çünkü bu yer açılıştan kapanana kadar her zaman doludur. Orada gittiğinizde neden olduğunu anlayacaksınız.  

Bütün makarnalar ev yapımıdır, şarapları otantiktir ve sürahi ile satılır ayrıca küçük tabaklar İtalya’dan gelmiştir. Eğer hiçbir zaman ev yapımı makarna yemediyseniz, buraya kesinlikle gelmelisiniz.

Buranın yerlisiymiş gibi kahvaltı yapın

Büyük bir kahvaltı mı istiyorsunuz? Klasik bir İngilizkahvaltısı (yumurta,domates,manta,tost,bacon,sosis,fasulye) Londra’nın neredeyse her yerinde servis ediliyor ama aldanmayın bazı yerler ucuz ve kötüdür

Lezzetli bir kahvaltı istiyor ve eski tarzın yerinde modern olanı seçiyorsanız Breakfast Club’e gidin. Üç farklı mekan vardır ama en popüler olanı ise Shoreditch’deki orijinal olanıdır.

Eğer çok maceraperest hissediyorsanız Mayor of Scaredy Cat Town’a gidebilir ya da sadece ‘buraya Mayor’u(belediye başkanı)görmeye geldim’ diyebilirsiniz- ama sizi meclis kulesine göndermeyeceklerdir, burası büyük bir buzdolabının içinde saklanmış gizli bir bardır.

London_Visitors 2-min.jpg

Turistlerin gitmediği yerlere gitmek

Evet tabi ki herkes Tower Bridge’i, telefon kutusunu ya da iki katlı otobüsü görecektir. Fakat yerli biriymiş gibi hissetmek ve yeni evinizdeki ailenize ve arkadaşlarına hava atmak için Londra deneyimi için gidebileceğiniz birkaç özel yerler vardır.

Biraz süslenin

Londra ikindi yemekleri ile tanınır – tabi iyi bir nedenden ötürü. Birinin çaldığı piyanoyu dinlerken kim hizmet edilmeyi ve küçük şahane keklerden ve parmak sandviçlerden yemeyi sevmez ki. Eğer Groupon’a bakarsınız(küçük kupon sitesi)yarı fiyatına yerler bile bulabilirsiniz. 

Birçok farklı ikindi yemeği seçebilirsiniz ve bu günlerde glutensiz, vegan ve şekersiz ürünlerle karşılaşabilirsiniz(böylelikle hiçbir bahaneniz olmaz)Eğer en otantik olanı istiyorsanız Strand’in yanındaki özgün otellerden birine gidebilirsiniz(evet sanki Monopoly’deki gibi)-  Claridges, The Ritz ya da The Savoy düşünün.

Londra’nın parklarını keşfedin

Yılın iki zamanında kesinlikle Londra’nın parklarını ziyaret etmelisiniz: yazın(çünkü sürpriz bir şekilde sıcak olabilir) ve şenlik gecesinde.

Guy Fawkes Gecesi olarak da bilinen Bonfire night, bir beyin(Guy Fawkes isimli) 1600’larda Parlament Binası’nı patlatmaya ve o zamanın kralı King James I öldürmeye çalışmasını kutladıkları tuhaf bir İngiliz şenlik gecesidir. Başarısız olmuştur ama bugünkü şenliklerde King James’in yaşamasını mı yoksa Guy’ın aptallığını mı kutladıkları belli değildir. Tarihsel görüş ne olursa olsun İngiliz toplumu için harika olduğu bellidir çünkü havai fişekler yasaldır ve en büyüğü Londra’da olmak üzere ülkede birçok ücretsiz gösteri yapılır.

Piknik sepetinizi hazırlayın ve Hampstead Heath, Parliament Hill ya da Primrose gibi  Londra’daki en yüksek yerlerinden birine kutlama için gidin.

Ürpetici bir deneyim için müzeleri gezin

Hunterian Müzesi hem etkileyici hem de korkunçtur. Eğer tıp ya da veterinerlik okuyorsanız burayı mutlaka görmelisiniz.Eğer okumuyorsanız, oldukça etkileyicidir-tabi mideniz kaldırdığı sürece. 

400 yıl öncesine ait koleksiyonu ile Hunterian galerisi halka açıktır(bazen de ücretsiz). İlk koleksiyon John Hunter isimli bir kişi tarafından oluşturuldu ve cadılar dönemine ait olduğu söylense de hem insan hem hayvan anatomisini çözmek için (günümüzdeki tıp bilimine dönüştü) her numune önemli bir rol oynadı. 

Organ nakledilen hastalar (hem insan hem de hayvan) üzerinde yapılan araştırmalarda dahil her türlü fetüs,kemik ve isketletleri görmeye hazır olun. Bunları gezerken koleksiyonun yaşını göz önünde bulundurmak önemlidir,bu tür deneyler bugünkü toplumda iyi karşılanmazdı ama bunlar şuan bizi biz yapmıştır.

Not alın:  Hunterian Müzesi şuan tadilattadır ve 2021’de yeniden açılacaktır.

London_Weather 3-min.jpg

Hava durumuyla başa çıkmak 

London harika havaları olan bir yer değildir ve eğer genellikle sıcak ve güneşli bir yerden geliyorsanız, biraz şaşırabilirsiniz. 

İlk kışınız zor geçebilir ama biraz daha bilgiyle ve neler olacağını tahmin etmek sizin için daha katlanılır olacaktır.

Kar yağışı için önceden hazırlıklı olun

Kar yağmasına rağmen, Londra bunun için hiç hazırlıklı değildir. Geçtiğimiz altı yıldır Londra’da sadece az sayıda kar yağışı oldu ve anlatılması zor olsa da oldukça eğlencelidir- ama yine de biraz baş ağrısı yaratabilir.

İlk olarak, bütün toplu taşımalar çalışmaz(evet,doğru,sadece trenler değil) böylelikle yollar otobüslerle tıkanır ve bu ne demek biliyor musunuz? Herkes için bir günlük okul ve iş tatilidir(tabi iş yeriniz yürüme mesafesinde değilse ya da acil serviste çalışmıyorsanız).

Herkes kendi bölgesindeki parklara kardan adam yapmak ve kartopu oynamak için gider ve birden park yeni arkadaş edinen büyük çocuklarla dolup taşar.

Bunun aksine sıcak yazlar yaşayacaksınız (herkesin güneşlenmek ve piknik için parklara gittiği zamanlar). Kendinize bir masa vantilatörü alacaksınız çünkü Londra’da klima yoktur.

Avrupa’nın kapısındayken anı yaşayın

Daha güneşli Avrupa kentlerine gitmek yalnızca birkaç pounda mal olur bazen ücret 20 pound kadar az bir miktar tutar.

Birkaç saat içinde birçok farklı ülkeye gitme fikrine alışmak biraz sürebilir ama yapabilirken anın tadını çıkarın! Önünüzde keşfedecek koca bir dünya vardır ve o dünya bir çift yeni ayakkabı kadar ucuz bir istiridye gibidir.

Eğer ekoloji meraklısıysanız ve karbon ayakizinizi ya da hava milini seyrediyorsanız, Fransa, Belçika ya da Amsterdam’daki Eurostar’i yakalayabilirsiniz. 

Güneşin tadını çıkarın

Londra güneşli günlere sahiptir bu yüzden bu günler bitine kadar tadını çıkarın.

Kentlerin çoğu popüler bir parka sahiptir( Hackney’deki London Fields, güneyideki Clapham Common,batıdaki Regents Parkı) ve güneş tepedeyken D vitamini alabileceğiniz açıkhava havuzları ve çatıları vardır.

Biraz daha şehir dışına çıkmak istiyorsanız Londra’dan Brighton’a gitmek sadece bir saat sürer.

Brighton Londra’ya yakın olan plajlardan biridir ve en popüler olanıdır(tabi iyi nedenden ötürü). En geniş limana(deniz kıyısı eğlenceler), gelişen ve farklı bir topluma ve keşfedilecek birkaç harika yolları vardır.

Eşyalarınızı, sandviçlerinizi ve mayonuzu yanınıza alın ama sandaletlerinizi ya da deniz ayakkabılarınızı almayı unutmayın çünkü çakıllı bir plajdır(kumlu plaj değil) ve denizde yumuşadıktan sonra çakıllar kadar ayağınızı acıtacak başka bir şey yoktur.

Kışın dışarı çıkın

Havalar soğuduğu için evde kalmayın,soğuk havalarda Londra’da yapacak birçok şey vardır.

Yapraklar değişmeden önce mükemmel renk değişimini izlemek için büyük koruma altındaki alanları(Richmond Parkı, Epping Ormanı veya Victoria Parkı) gezebilirsiniz. Vahşi geyikleri bile görebilirsiniz. Ayrıca sincap görmek için de yılın en güzel zamanlarından biridir. 

Christmas yaklaşırken çarşılar açılmaya başlar, büyük dükkanlar çok meşhur Christmas pencerelerini açarlar ve çoğu kasabada sokak lambaları C grade ünlüler tarafından aydınlatılır.

Buz pateni yapmayı unutmayın. Parlayan ışıkları ve eğer buzun üstünde Bambi gibi hissederseniz size yardım edecek çalışanları ile en güzel dekore edilmiş olan buz pisti Somerset House dur.

Recommended Articles

Cardiff'te Eğitim

Cardiff Roman dönemi, Normandiya dönemi ve Ortaçağ’dan günümüze kadar gelen muhteşem mimarisi olan çok kültürlü ve canlı bir şehirdir.

Newcastle

Newcastle’da evinizdeymişsiniz gibi hissetmek uzun sürmeyecektir- yerli halk sizi kollarını açarak kucaklayacaktır.

Glasgow'da Eğitim

Glasgow, 20 binden fazla uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan ve enerjisiyle dolup taşan zengin bir tarihe sahip çok kültürlü bir şehirdir.

Öğrenci vizesi koşulları

Başvurunuzu Birleşik Krallık’a seyahat tarihinizden 3 ay önceye kadar yapabilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?