Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Eğitim sistemi

Birleşik Devletler’de eğitim sistemi hakkında bilmeniz gerekenler

Amerikan kolej deneyimi bambaşkadır. Dünya standartlarında üniversitelere ve eşsiz uzman kuruluşlara ev sahipliği yapan ülkede, dünyanın her yerinden öğrencilerin lisans ve lisansüstü çalışmaları için çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Nasıl çalışır?

Birleşik Devletler’de yüksek öğrenim 3 tip kuruluşa ayrılmıştır:

  • junior (üniversite 1. ve 2. sınıf düzeyinde 2 yıllık okul) veya community (ikili öğretim yapan bölge üniversiteleri)
  • meslek okulları
  • kolejler ve üniversiteler

Kolejler

Community kolejleri ekonomik bir seçenektir ve genellikle 2 yıllık önlisans diploması verirler. Mezun olduktan sonra bir üniversitede iki yıl daha okuyarak lisans programını tamamlayabilirsiniz. 

Meslek okulları

Meslek okulları Pratik eğitim ve meslek edinme eğitimleriyle ilgilenenler için çok iyi bir seçenektir. Öğrencileri, görece kısa, kariyer odaklı programlarla, dental hijyenistlik, inşaat mühendisliği, şeflik gibi derece gerektirmeyen ama eğitim gerektiren mesleklere hazırlamaktadır.

Lisans eğitimi

Birleşik Devletler’de lisans eğitimi, temel sanat ve bilimler konseptini temel alır. Bu sistemde öğrenciler asıl branşlarına ek olarak geniş bir yelpazede farkı dersler de alırlar ve seçtikleri branşta belirli sayıda krediyi tamamladıklarında lisans derecesine hak kazanırlar.

‘Kredi saatleri’ terimi haftalık olarak sınıfta geçirilen saatlerin sayısı demektir. Her programda öğrencilerin “kazanabilecekleri” belli sayıda kredi vardır ve her okul mezuniyet için gereken kredi sayısını kendi belirler.

Birleşik Devletler’de esas olarak iki tip üniversite bulunur:

  • devlet üniversiteleri – Devlet tarafından kurulmuş ve yönetilmektedirler.
  • özel üniversiteler – kar amaçlı ve kar amacı gütmeyen karışımı; öğrencilerin yaklaşık yüzde 20’si özel üniversitelere devam etmektedir.

Lisans sonrası programlar

Birleşik Devletler’deki mezun okulları başka ülkelerdeki lisansüstü okullarla aynı anlamdadır. Bu okullar genellikle lisans derecesi de veren bir üniversite ile işbirliği yaparlar ve yüksek lisans ve doktora dereceleri verirler.

Birleşik Devletler’de lisansüstü programlar 2 ana kategoriye ayrılır: yüksek lisans ve doktora.

Yüksek lisans programları pek çok farklı alanda yapılabilir ve iki ana tiptedir: akademik ve profesyonel.

Birleşik Devletler’de alınabilecek en yüksek derece doktoradır. Öğrencilerden doktora derecesi için orjinal bir araştırma yapmaları istenir. Birleşik Devletler’deki doktora öğrencilerinin sadece araştırmalarına odaklanmak yerine ders programlarını ve yazılı sınavlarını da tamamlamaları hala zorunludur.

Akademik yıl

Üniversite ve kolejlerin büyük çoğunluğu genellikle Ağustos-Aralık ve Ocak-Nisan arası faaliyet gösterir. Ayrıca Mayıs-Ağustos arasında çeşitli yaz okulları da bulunmaktadır. 

Üniversitesine bağlı olarak lisans dereceleri 3 ya da 4 yıl sürebilir. Yüksek lisans programları da genellikle 1 ya da 2 yıldır.

Doktora dereceleri veya PhD programları başka ülkelerdekinden biraz daha uzundur, çoğunlukla 4-7 yıl arası sürer. Doktora dereceleri dersler, yeterlilik sınavları, ve daha sonra öğrencilerin tezlerine odaklandıkları doktora adaylığını kapsayan pek çok aşamadan oluşmaktadır.

Öğretme ve öğrenme tarzı

Birleşik Devletler’deki üniversiteler çeşitliliğe çok önem verirler; bu da sınıfların farklı yaşlarda, dinlerde ve milliyetlerde öğrencilerden oluşması anlamına gelmektedir. Bu, kültürlerarası anlayış ve iletişim ağını teşvik eden ufuk açıcı ve zengin bir öğrenme ortamı sağlar.

Amerikan eğitim sistemi yaratıcı, bağımsız düşünce ve tartışmayı teşvik eden pratik öğrenime odaklandığından eğitim için gözde bir destinasyondur.

Öğretmenleriniz, ezbere dayalı öğrenme (tekrarlama yoluyla ezberleme) tekniği yerine bir konunun derinlemesine anlaşılmasını amaçlarlar. Sizden kendi fikirlerinizi üretmeniz ve düşüncelerinizi sınıftakilerle paylaşmanız beklenir. Sadece notlara ve sınavlara değil, öğrenme ve düşünme becerilerine ağırlık verilir.

Üniversitede dersler, konferanslar ve sınıf derslerinin bileşiminden oluşur. Bir konferansa alan içinden farklı programlardaki öğrencilerden 200 kişiye kadar katılım olabilir. Sınıf dersleri daha küçüktür, genellikle 30 öğrenciden oluşur. Bu derslerde öğrenciler konferanslarda anlatılan materyaller üzerine birbirleriyle ve konferansı veren kişiyle tartışırlar.

Öğretim üyelerine kolaylıkla erişilebilir ve öğrenciler onlarla konuşabilir ya da herhangi bir sorunları için ofislerini ziyaret edebilirler.

Ücretler ve burslar

Eğitim ücretleri

Uluslararası öğrenciler için ücretler,farklı eyalet ve programlarda ciddi değişiklikler gösterebilir. Öğrenim ücreti eğitim masraflarınızın en pahalı kalemi olacaktır: yıllık bazda 10,000-55,000 dolar arasında değişebilir.

Dil okulları: $1200 - $2000 aylık

Community kolejler: $8000 - $20,000 yıllık

Lisans programları: $20,000 - $45,000 yıllık

Lisans sonrası programlar: $20,000 - $45,000 yıllık

(MBA derecesi, hukuk, bazı tasarım bölümleri vb. gibi profesyonel programların ücretleri çok daha yüksek olabilir)

Öğrenim ücretinizi öğreniminize başlamadan evvel ödemeniz gerekmektedir. Belirli ders materyalleri ve eğitim kurumunuzun olanaklarına erişim için ilave ücretler de istenebilir.

Burslar

Bazı Amerikan üniversiteleri ve okulları, istisnai baişarılar kazanan uluslararası öğrencilere burslar ve ödüller sunabilirler. Bu ödüllerin miktarı ve türü bir üniversite veya kolejden diğerine değişebilir. Burslar için rekabetin çok kızgın olduğunu bilmekte yarar vardır.

Recommended Articles

Sağlık ve destek hizmetleri

Yeni bir ülkeye taşınmak kolay değildir. Uyum sağlamakta zorlanıyorsanız ya da...

Amerika öğrenci vizesi koşulları

Size gereken vize Birleşik Devletler’de almak istediğiniz eğitime bağlıdır.

Okurken çalışmak

Birleşik Devletler’de bir öğrenci için farklı kategorilerde işler bulunabilir. Kampüs içindeki işler daha rahat bulunabilirken kampüs dışındaki işlerin kendi branşınızla ilgili olması ve okul yetkilisinin size onay vermesi gerekmektedir.

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Günlük geçim giderleriniz hangi eyalette veya şehirde yaşadığınızla ilintilidir. Bu yüzden Amerika'da okurken paranızı nasıl iyi değerlendirebileceğinizi öğrenin.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?