Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Paranızı en iyi şekilde kullanmak

Günlük geçim giderleriniz hangi eyalette veya şehirde yaşadığınızla ilintilidir. Eğitim için ortalama yıllık masrafınız, öğrenim ücretiniz ve geçim giderleriniz dahil olmak üzere 35.000 dolar civarındadır. Ancak bazı özel eğitim kurumları sadece öğrenim ücreti için bu miktarı veya daha fazlasını talep etmektedirler, bu nedenle araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bütçenizi planlarken düşünmeniz gereken diğer harcamalar arasında eğitim vizesi ve başvuru ücretleri, üniversite yönetim ücretleri, öğrenci başvuru ücretleri, zorunlu hizmet ücretleri, ve işlem ücretlerinin yanısıra genel sağlık taraması, temel testler ve genel hastalıklar için reçete kampüs sağlık tesislerini kullanabilmeniz için gereken sigorta da bulunur.

Çoğu kampüs, akşam yemeklerini kampüs içinde yemenize olanak sağlayan yemek planı da sunar. Bu planlar her keseye uygun farklı seçeneklerde düzenlenir.

Bankacılık ve ödeme seçenekleriniz

ABD’de para birimi USD olarak da anılan Amerikan dolarıdır.

Konu paranıza geldiğinde pek çok seçeneğiniz vardır. Ülkedeki bankalardan herhangi birinde hesap açabilirsiniz. Pek çok banka, ücretsiz bankacılık hizmetleri, açık kredi ve seyahat indirimleri sağlayan  “öğrenci hesapları” seçeneği sunmaktadır. Okulunuz ya da üniversitenizin yerel bankalardan biriyle özel anlaşması olup olmadığını araştırmanız yararlı olacaktır. Durum böyleyse ücretsiz bankacılık hizmetleri, faizsiz açık kredi ve seyahat indirimleri sağlayabilirsiniz.

Kendiniz için doğru banka seçeneğini araştırırken ücretleri ve hizmetleri kıyaslamanız önem taşır,  uluslararası öğrencilere tanınan tüm avantajlara hak kazandığınızdan emin olmalısınız.

Bankalarda 2 ana tür hesap vardır. Vadesiz hesap para yatırmak ve çekmek içindir, günlük giderlerinizi yönetmeye uygundur. Vadeli hesap ise günlük kullanıma uygun değildir; hesabınızdaki para tasarruf anlamına gelmektedir ve size zaman içinde faiz kazandırabilir. 

Bir banka hesabı açmak için aşağıdaki belgeler istenebilir:

 • Güncel ve geçerli pasaport
 • Kayıtlı adresiniz, telefon numaranız ve hizmet faturalarınız
 • I-94 kartı
 • I-20, DS-2019 veya I-797 onay ilanı. I-20 ve DS-2019 vize statünüzle bağdaşan göçmenlik belgeleridir ve başvuru yaptığınız üniversite ya da okul tarafından verilir. I-797 Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri tarafından onaylanmış bir bildirimdir.
 • Okulunuzdan kayıt doğrulama mektubu
 • İkinci bir kimlik; öğrenci kimliği, doğum belgesi, sürücü belgesi veya Uluslararası Öğrenciler Ofisi’nden alınmış bir mektup olabilir. 

Telefon ve internetinizi organize etmek

Büyük olasılıkla Birleşik Devletler’e gider gitmez telefonunuzun ve internetinizin hemen ayarlanmasını isteyeceksiniz. 

Telefon için 3 ana seçeneğiniz var:

 • Sabit hat: genellikle kampüs dışında yaşıyorsanız kullanılır. Internet erişimi ile birlikte bir paketi daha ucuza satın alabilirsiniz ancak ücretleriniz istediğiniz hıza ve kullanıma göre değişir.
 • Mobil – faturasız (PAYG): ne kadar harcadığınızı kontrol altında tutabilmenizi ve istediğiniz zaman kullanmayı bırabilmenizi sağlar. Faturasız hatları kurması kolaydır ve SIM kartlar dükkanlar ve mağazaların yanısıra cep telefonu sağlayıcılarda yaygın biçimde bulunabilir.
 • Mobil – faturalı: Telefonu ne kadar ve ne için kullandığınıza bağlı olarak Birleşik Devletler merkezli bir cep telefonu servis sağlayıcısı ile sözleşme yapmak daha ekonomik olabilir. Normal olarak bu hat biraz internet verisini de kapsar.

Uluslararası arama yapmak

Uluslararası aramalar ülke içindekilere göre daha pahalı olabilir. Daha ekonomik bir seçenek olarak uluslararası arama kartı alabilir veya Skype ya da Facetime gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Uluslararası arama kartını marketlerden bulabilirsiniz.

 • Denizaşırı ülkelerden ABD numaralarını aramak için ülke kodu olan 1’i, ardından alan kodunu ve telefon numarasını girmelisiniz.
 • ABD’den başka bir ülkeyi aramak için 011’i, ardından aramak istediğiniz ülke kodunu ve varsa alan kodunu ve sonra telefon numarasını girmelisiniz. 

Internet erişimi

Birleşik Devletler’de pek çok internet erişimi seçeneğiniz bulunmaktadır ancak en iyi teklifi bulmak için biraz araştırma yapmanızda yarar olacaktır. 

Pek çok eğitim kurumu, öğrenci şifrenizle bağlanabileceğiniz ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlamaktadır. Kendi laptopınız ya da bilgisayarınızla internete bağlanamıyorsanız öğrenci kütüphanesinde, kampüs dışındaki bir kütüphanede ya da bir internet kafede bir bilgisayar bulabilirsiniz. 

Bazı yerlerde ücretsiz Wi-Fi bulunur ancak örneğin bazı internet kafeler saat başına ücret alır. Bağlantı yaptığınız ağın güvenilirliğini kontrol etmeyi unutmayın.

Önerilen Makaleler

Ulaşım

Birleşik Devletler’de görecek ve yapacak çok şey var. Kaldığınız kasabayı, şehri ya da ülkenin diğer yerlerini keşfetmek istiyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok seyahat seçeneği olduğunu göreceksiniz.

okurken-al-mak.jpg

Okurken çalışmak

Birleşik Devletler’de bir öğrenci için farklı kategorilerde işler bulunabilir. Kampüs içindeki işler daha rahat bulunabilirken kampüs dışındaki işlerin kendi branşınızla ilgili olması ve okul yetkilisinin size onay vermesi gerekmektedir.

health.jpg

Sağlık ve destek hizmetleri

Yeni bir ülkeye taşınmak kolay değildir. Uyum sağlamakta zorlanıyorsanız ya da birinin size haksızca davrandığını düşünüyorsanız yardım alabileceğiniz pek çok destek hizmeti bulunmaktadır.

Insurance.jpg

Sigorta

Birleşik Devletler’e gittiğinizde bir sigorta yaptırmanızda yarar vardır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun poliçeyi bulmak için alternatifleri gözden geçirin.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?