Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Seattle'da Eğitim: Seattle Yaşam Rehberi

Seattle Amerika’da gelişen şehirlerden biridir, denizin ve dağların arasında bulunan eşsiz bir yerdir fakat çok yoğun ve hızlıca büyüyen bir şehirdir.

Öğrenciler için harika bir yerdir çünkü işlerinizi halletmeniz ve dinlenmeniz için sakin ve yoğun günler arasındaki denge kurar ve stres atmanız ve yaratıcı,sosyal ve aktif yanlarınızı birbirine bağlamanız için birçok olanak sağlar.

Seattle_WhereToLive 1-min.jpg

Doğru semtte yaşamaya karar vermek 

Seattle coğrafi olarak küçük bir şehir olsa da her bir semtin kendine ait küçük bir evreni vardır ve her seferde birini keşfetmek en iyisidir.

Dolaşmak istediğinizde, bütün bu semtlere toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve gittiğinizde semtleri yürüyerek dolaşabilirsiniz. Otobüse, hafif raylılara ve tramvaya binebilmek için doldurulabilir Orca kartı aldığınızdan emin olun. 

Şehir Merkezi

Seattle’ın Şehir Merkezi sanki büyük bir şehirdeymişsiniz gibi hissettirecektir bu yüzden dışarıya çıkmadan önce plan yapmanızda fayda var.

Şehir, Puget Sound’un sağındadır ve ilerisinde bulunan kıyı bölgesi sizi feribot terminaline götürecektir ve feribotla güzel Olympic Sculpture Parkı’na ulaşabilirsiniz. 

Burada Seattle Centre’ı, ünlü Space Needle’ı ve Pike’s Place Çarşısı’nı göreceksiniz. 

Baharda ılıman havalarda ve hafta içleri insanların daha az olduğu zamanlarda buraları ziyaret etmelisiniz.

Capitol Hill

Capitol Hill semti şehir merkezinin batısındadır. Seattle Üniversitesi’ne ve Seattle Central Community Yüksekokulu’na ev sahipliği yapar bu yüzden hem bir okul kentidir hem de yerli kreatifler için bir limandır. 

Capitol Hill’deki alışveriş merkezleri ve kafelerin çoğu Broadway ve Pike/Pine Koridoru’ndadır. Gününüzü alışveriş yaparak ya da parklarda yürüyerek geçirebilirsiniz tabi gürme kekler, vegan dondurma, dilim pizza yiyip kahve içebilirsiniz. 

Fremont

Seattle’ın Fremont semti şehir merkezinin üç mil kuzeyinde Fremont Köprüsü’nün karşısında bulunur. 

Buraya ulaştığınızda köprünün altında yaşayan bir troll ile karşılarsınız, korkulacak bir şey yok, bu sadece harika bir fotoğraf çekebileceğiniz ve Fremont’u özel yapan ilginç kültürün simgesi olan 18 ft lik bir heykeldir.

Bu yerin en iyi yanı haftalık Pazar çarşılarıdır. Yağmurda ya da güneşli havalarda açık olan bu yerde birçok yemek kamyonu ve bir sürü antika ve vintage eşyaların olduğu yer altı alışveriş merkezi vardır. 

Ballard

Fremont’un batısında yer alan Ballard nadiren güneşli olan günlerde dışarı çıkabileceğiniz ve yemek,içmek ve oynamak için eğlenceli yerler bulabileceğiniz bir semttir.

Eğer şehirden kaçmak istiyorsanız Golden Gardens Park’I ziyaret edin çünkü burada güzel bir yürüyüş parkuru ve size mutlu edecek muhteşem günbatımı olan kumlu bir plaj vardır. 

International District

Seattle’ın International District’i şehir merkezinin güneybatısında bulunur ve Chinatown, Japantown ve Little Saigon’a ev sahipliği yapar. 

Seattle’deki en iyi yemeklerin olduğu bir mekandır ve halk burada Lunar New Year’I kutlamak için toplanır. Wing Luke Müzesi ‘ne kesinlikle gitmelisiniz çünkü Seattle’daki Asya toplumunun karışık hayat hikayesini anlatır ve Asya’ya özgü sanat sergiler vardır ayrıca dünya çapındaki yaratıcı ve hikaye anlatan kişilerin gözünden tarihi sergiler.

Seattle_LocalCoffee 2-min.jpg

Yerel kahve ve spor mekanları 

Seattle Starbucks’un doğuş yeridir ve kahve kültürü ile meşhurdur fakat iyi kalitede çekilmiş kahve ve espresso sunan birçok yerel serbest roasterlar da vardır.

Kahve dükkanları ayrıca şehirdeki en iyi çalışma yerlerinden bazılarıdır ve ücretsiz WiFi ve ilham verici çevresi ile öğrencileri ve profesyonelleri karşılar. 

Caffe Vita

Caffe Vita 1995’den beri Seattle Kahve’sinin temel taşıdır. Şehirde 6 şubesi vardır ve her birinde ders çalışabileceğiniz rahat bir yer bulabilir ve taze çekilmiş kahve ve soğuk kahve içebilirsiniz. 

Capitol Hill şubesi eşsizdir çünkü koyu renkte ve moody ışıkları vardır ama odaklanmak için en iyi yer olarak burayı düşünebilirsiniz çünkü burası geç saatlere kadar açıktır(her gün gece 11’e kadar!) 

Slate

Slate Kahve Dükkanı Seattle kahvesinin deneysel ve modern yanını temsil eder. Hafif çekilmiş kahvede uzmanlaşmıştır çünkü bu tekniğin dünya çapında üretilen kahve çekirdeklerini karıştırarak ortaya çıkan aromayı en şekilde göstereceğine inanırlar. Eğer hiç filtre kahve ya da latte denemediyseniz taze çekilmiş kahveyı ya da süt ile yeniden hazırlanan espressoyu deneyebilirsiniz. 

Birçok şubesi vardır ama Washington Üniversitesi’ne yakın olanı ders çalışmak için en iyi mekandır çünkü iki katlıdır. 

Espresso Vivace

Bu kafeler espresso severler için bir cennettir. Kuzey İtalya tarzındaki kahvede uzmanlaşmışlardır ve ülkedeki en iyi kahvelerden bazılarını servis ederler. Eğer saf hali ile espressoyu sevmiyorsanız, profesyonel latte sanatını içeren karışık içeceklerden deneyebilirsiniz böylelikle kendinizi bir günlüğüne şımartmış olacaksınız. 

Hem Capitol Hill hem de South Lake Union şubesi gece 11’e kadar açık olduğu için ders çalışmak için ideal bir mekandır. 

Eastern Cafe

Bu kahve dükkanı Seattle’ın International mahallesindedir ve ders çalışmak için şehirdeki en iyi yerlerden biridir. Lighthouse Roasters’dan çekilmiş kahve servis ederler ve ders çalışma maratonunda güçlü kalmak için krep, sandviç ve salata gibi leziz yemek seçenekleri vardır.

Ayrıca, yapmanız gereken şeyleri erkenden tamamlarsanız, yan taraftaki 50 den fazla oyunu olan pinball müzesine-giriş ücreti sınırsız oyunu içerir- giderek kendinizi ödüllendirebilirsiniz. 

Little Oddfellows

Bu ders çalışma alanı Capitol Hill’in merkezinde bulunan Elliot Bay Kitapevi’nin içindedir. Yan taraftaki popüler restoran Oddfellows’a kardeş kafedir. Caffe Vita’daki kahveleri öğütürler eğer kahve sevmiyorsanız, ev yapımı soda, çay, ve taze pişmiş unlu mamüller ve tatlılardan yiyebilirsiniz. 

Eğer dersiniz için gerekli bir kitap varsa burada bulabilirsiniz ve işinizi halledebilirsiniz. Ayrıca size geç saatlere kadar çalışabileceğiniz fırsatlar sunar.

Seattle_RainyDays 3-min.jpg

Seattle’ın yağmurlu günleri ile başa çıkmak 

Yağmur Seattle’ın klişe özelliğinden biri olabilir ancak dört mevsimin üçünde gerçekleşen bir olaydır. 

Evde kapalı kalmaktan sıkılmamak için kapalı alanda yapabileceğiniz birkaç aktivite bulmak güzel bir fikirdir özellikle de derslerinizin olmadığı ya da birkaç saatlik ödevinizin olduğu yağmur günlerde.

Neyse ki neye ilginiz olursa olsun yapılacak birçok seçenek vardır ve çoğu uygun fiyatlıdır böylelikle haftalık rutininizin bir parçası olabilir. 

Sanat müzeleri

Kendinizi oyalayabileceğiniz ve yaşadığınız stresten kurtulabilmeniz  için ideal olan Seattle’da birçok harika sanat müzeleri vardır. 

Seattle Art Museum (SAM) Şehir Merkezi’ndedir ve etkileyici kalıcı koleksiyonları ile dünyayı dolaşan geçici sergileri vardır. Müzeye giriş her ayın ilk perşembesi ücretsizdir ancak her gün öğrenciler için fiyatlarda indirim sağlanır.

Frye Museum First Hill semtinde bulunur ve özeldir çünkü ücretsizdir. 

Sinemalar

Seattle’da yağmurlu bir günden kaçmak için en iyi seçeneklerden biri şehirdeki eşsiz sinemalardan birinde oynayan filmleri izlemektir.

Eğer en yeni gişe rekor kıran filmleri görmek istiyorsanız, Cinerama en epik sinema deneyimini size yaşatır.

Central District semtinde bulunan Central Cinema Seattle’daki tek yemek yiyerek sinema izleyebileceğiniz benzersiz bir mekandır. Genellikle cult klasiklerinin gösterimi ve trivia ve sing-along geceleri olur. Gecesi 1.99 dolar olan bu yer bütçe dostudur ve yurdunuzdan ayrılmak ve filmleri olması gibi büyük ekranda izlemek için güzel bir yerdir.

MoPop

MoPop Popüler Kültür Müzesi’nin kısaltılmasıdır ve Space Needle’in yakınındaki Seattle Center’da bulunur.  Korku, bilim kurgu film ve indie oyun sergileri dahil Seattle’ın müzik tarihi hakkında bilgi veren birçok interaktif sergileri gezebilirsiniz.

Özellikle de yağmurlu günlerde içinizdeki çocuğu (ve içinizdeki çalışkan öğrenciyi) ortaya çıkarmak için harika bir yerdir. İnternetten bilet satın alarak öğrenci giriş ücreti için 2 dolarlık indirimden yararlanabilirsiniz. 

Mox boarding house

Yağmurlu günlerde yeni arkadaşlarınızla vakit geçirmek için Ballard’daki Mox Boarding House gelebilirsiniz. Café Mox’daki abur cuburlardan yerken ve birşeyler içerken oynayabileceğiniz geniş bir masa oyunu kütüphanesi vardır. 

Bilgisayara ara vermenin ve arkadaşlarınızla eski tarz masa ve kağıt oyunları oynamanın ne kadar zevkli olduğunu görünce şaşıracaksınız. 

Optimism Brewery

21 yaşında ya da daha büyükseniz ve yağmurlu havalar canınızı sıkmaya başlarsa Capitol Hill’deki, Optimism Brewery’de vakit geçirebilirsiniz. Bu mekanda uzun masaları olan açık alanlar ve mayalanan leziz biralar vardır. Birçok farklı şeyleri deneyebileceğiniz ve belki de yeni bir favori bulabileceğiniz sadece 10 dolara tesisleri gezebilirsiniz. 

Önceden yer bulabilmek için (ve tabi dört gözle bekleyeceğiniz özel bir şey için)  internetten tur için yer ayırmayı unutmayın. 

İngilizce çalışmak

Eğer İngilizce ana diliniz değilse, pratik yapmak için fırsat bulmak derslerinizde ve yeni arkadaşlar edinmek için özgüven kazanmanın önemli bir parçasıdır. Ayrıca çok eğlenceli olabilir.

Kütüphaneler

Seattle uluslararası öğrenciler ve yolcular için bir önemli bir yerdir ve çoğu Seattle Halk Kütüphanesi’ni en iyi kaynaklardan biri olarak düşünür.

Fremont, Broadview ve Beacon Hill şubelerindeki gibi Şehir Merkezi’ndeki Ana Kütüphane’de ücretsiz Talk Time konuşma grupları vardır. Aylık olarak yeri ve zamanı değişiklik gösterir bu yüzden kütüphanenin internet sitelerini kontrol etmenizde fayda var.

Ayrıca Seattle Public Library farklı dillerde kitaplar ve medyalar bulmak için muhteşem bir yerdir.  

İnternetten araştırın

Kütüphanelerin dışında internet ve sosyal medya diğer öğrencileri bulmak ve İngilizce öğrenen kişilerle birlikte pratik yapmak için size yardımcı olabilir. 

Seattle Language Cafe hem İngilizce alıştırması yapmak için hem de ana dilinizle konuşabileceğiniz insanlar bulabileceğiniz etkinliklere ev sahipliği yapan neredeyse 1000 üyesi olan bir internet grubudur. MeetUp.com sitesindeki gruplara ve burada kaldığınız süre boyunca gerçekleşecek dil etkinliklerine katılabilirsiniz.

Bölgedeki çoğu okullar ve üniversitelerin öğrencilerin kaynaşması ve etkinliklere katılması için Facebook grupları vardır. Bu gruplar okulunuzdaki İngilizce öğrenen başka öğrencileri bulmanıza ya da beraber çalışıp şehri gezmenize yardımcı olur. 

Seattle Freeze’i bulmak

‘Seattle Freeze’ Seattle halkının her şeyi kendilerinde saklamaları ya da arkadaşça konuşmalara katılmamaları olarak adlandırılan bir fenomendir. 

Seattle Freeze oldukça yaygındır ama çürütülebilir. Bunun için arkadaş edinmek için gösterdiğiniz çabanın daha fazlasını göstermeli ve elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. 

Böylelikle İngilizce öğrenmek ve yeni insanlarla tanışmak için ilk adımı atmaktan ve konuşmayı başlatmaktan çekinmeyin. Çoğu kişi çabanızı görecek ve şehiri gezdirmek ve şehir hakkında sizi bilgilendirmek için can atacaktır. 

Recommended Articles

Amerika 2020 başlangıcı olan üniversiteler

IDP Turkey study adviser provides a complete list of 2020 admissions universities in US, international courses, scholarships, upcoming intakes & more. Speak to an expert for free now!

New York

New York hareketli ve yoğun bir şehir olarak tanınır -tabi iyi bir nedenden ötürü.

Los Angeles

Meleklerin Şehri. Tinseltown. La-La Land. İsmi ne olursa olsun, Los Angeles’in sundukları hakkında fikriniz vardır.

Washington

Washington DC, yaşanmışlıkların olduğu yerdir. O ‘yaşanmışlık’ her şey olabilir: tarih, kültür, sanat, yemek, and politika- adınız siz koyun.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?