Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Washington'da Eğitim: Washington Yaşam Rehberi

Washington DC, yaşanmışlıkların olduğu yerdir. O ‘yaşanmışlık’ her şey olabilir: tarih, kültür, sanat, yemek, and politika- adınız siz koyun.

İlgi alanınız ne olursa olsun,başkentte size hitap eden bir müze bulabilirsiniz. Ayrıca açık hava tiyatrosundan bahçelere kadar birçok turistik yerler tamamen ücretsizdir ve bir öğrencinin bütçesine tamamen uygundur.

Washington_FirstWeek 1-min.jpg

Şehirdeki ilk gününüzü nasıl geçirebilirsiniz

Yeni bir şehire alışmak hem heyecan verici hem de ürkütücü olabilir ve Washington’da da aynı şeyleri hissedebilirsiniz.

Washington’da yapacak o kadar çok şey var ki nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bunu ilk haftanız ve yeni evinizi kendi eviniz gibi hissetmeniz için bir kılavuz olarak düşünebilirsiniz.

National Mall’a( Milli Park) bir bakış

Evet turistik bir yer ama National Mall DC’de yaşamanın en iyi yanı olabilir. Birçoğu tamamen ücretsiz olan müzeler,anıtlar ve tarihi miraslar bulabilirsiniz. 

İlk haftanızda hepsini bir anda görmeye çalışmayın,orada olanları ve gördüklerini hissedin.

Birkaç önemli noktalar:

  • İki mil uzunlukta olan yaya geçidi. Batı yönünün sonunda kalan Tidal Basin yapay gölünü unutmayın. Baharda sakura ağaçları açmaya başladığında buraya gelmek isteyeceksiniz.
  • Smithsonian Kalesi,yolun ortasında kalır ve ziyaretçi merkezinden broşür ve harita almak için güzel bir duraktır.
  • Ailenizin ve arkadaşlarınızın burada olmanıza alışması için doğu yönünün sonunda bulunan Amerikan Kongre Binası’nın önünde bir selfie çekip onlara gönderebilirsiniz.

Ulaşım sistemini öğrenin

Washington bilindiği gibi kötü bir trafiğe sahiptir. Neyse ki, toplu taşıma etrafta gezmeyi kolaylaştırıyor. Washington Metrosu sadece DC de değil ayrıca uzakta olan mahallere de gider.

Trenler altı hat boyunca gider  ve trende ve duraklardaki işaretler son durağı işaret eder bu yüzden gittiğiniz yönü bilirsiniz. Eğer sıkıntı çekerseniz, istasyon görevlisine sorabilir veya otobüsler de dahil özelleştirilmiş güzergahlar için Trip Planner a giriş yapabilirsiniz.

Ücretler 2 dolardan başlar ve sınırlı durakları(otobüs) olan hızlı rotayı kullanır ya da en yoğun zamanlarda trene binerseniz fiyatlar artış gösterir. SmarTrip kartınıza dolum yapabilirsiniz. Eğer sık sık yolculuk yapacaksınız, küçük bir birikim yapmak için haftalık ya da aylık pasolardan yararlanabilirsiniz.

Seveceğiniz bir market bulun

Eğer Dc’de bir restoranda yemek yiyeceksiniz, yemeğiniz için %10 vergi ödersiniz ama gıda alışverişi tamamen vergisizdir. Zafer! O zaman nereden alışveriş yapmanız lazım?

Bölgedeki market tartışması şiddetlidir çünkü herhangi bir politik parti gibi yerel halk sevdikleri markete sadıktır.

Giant Food ve Safeway makul fiyatlara çok çeşit sunan DC’de en uzun süreli ve çok satışı olan marketlerdir. Eğer biraz para biriktirmek istiyorsanız, Avrupa’ya özgü indirimli Aldi ve Lidl markalarının metro alanında birkaç yerleri vardır. Tiki bar estetiği ve bitter çikolata ile kaplama yapmaları gibi ustalıklı işleri ile Trader Joe’s hesaplı bir markettir.

Daha pahalı seçenekler için, Harris Teeter bedava kurabiye kalıpları ile insanları çekerken, Whole Foods organik ürünler satar.

Bu marketler zincirinden birinde çoğu gıda alışverişinizi yapacaksınız ama Kongre Binası’ndan birkaç blok ötedeki Eastern Market’e de bakabilirsiniz. Marketler ve pazarlar Salı’dan Pazar’a kadar açıktır ve doğrudan yerel tarlalardan gelen en taze ürünler, et, günlük ve pişirilmiş yiyecekler satılır.

Washington_Suburbs_Vienna 2-min.jpg

Öğrenci sever mahalleler

Washington ülkedeki en uzun metro alanlarından birine sahiptir bu demek oluyor ki nerede yaşacağınıza gelince bir sürü seçeneğiniz olacaktır.

Metro alanındaki pansiyonlar ucuz değilken, birçok olanak ve tarza sahip orta büyüklükteki şehirlerden küçük şehirler arasında fiyatlar değişiyor.

Washington’ın en öğrenci seven mahalleleri şunlardır.

Vienna, VA

Sakin bir mahalle ortamında ev diyeceğiniz güzel bir yer için Vienna,Virginia’dan başka bir yere bakmanıza gerek yok. Toplu taşıma ile DC’ye ulaşımı rahattır ancak parkları,tarihi binaları ve şehir merkezine yürüme mesafesi sayesinde küçük bir kent hissi verir.

Özellikle de doğa severler için şaşırtıcı derecede yapacak çok şey vardır.  Meadowlark Botanik Bahçesi’ne kitaplarınızla gidebilir ve 100 dönümlük doğa harikasında gün ışığında ders çalışabilirsiniz. Roer's Zoofari’deki egzotik hayvanları besleyebilirsiniz. Bisikletinize binip  45 millik Washington & Old Dominion yolunda gezebilirsiniz. Ya da biraz nostalji yaşayabilir ve eski taşra markette ve açık kırmızı vagonları olan tarihi tren istasyonunda Instagram hesabınız için resimler çekebilirsiniz.

20 binden az nüfusu olan bu kentte büyük bir gece hayatı beklemeyin ancak arkadaş canlısı Güneyli komşular, DC’nin telaşına karşı güzel bir tezatlık oluşturur.

Takoma Park, MD

16 yaşındaki gençlerin ve vatandaş olmayanların yerel seçimler de oy kullanabildiği ve aktivizmin eskilere dayandığı gelişen bir şehir olan Maryland’daki Takoma Park modern ve kapsamlıdır. Neredeyse yaşayanlardan üçü Amerika dışında doğmuştur bu nedenle Uluslararası Koridor boyunca dünya çapından yemekler tadabilirsiniz.

Ev fiyatları farklılık gösterir. Kentte yüksek fiyatlı Victoria tarzı evler de var daha uygun fiyata apartman daireleri de vardır. Washington’daki Takoma şehriyle sakın karıştırmayın.

Karşı kültüre ait bu mahallenin sakinleri iki çiftçi pazarı ve müzikten halk sanatına kadar her şeyi kutladıkları festivalleri olan yürünebilir yeşil şehirde yaşamayı seviyor.

Hyattsville, MD

Trenle şehir merkezinin (30 dakika uzaklıkta) kuzeydoğusunda kalan, Hyattsville, Maryland, uygun fiyata bi ev istiyor ayrıca harika restoranları, güzel bir halkı ve butik mağazası da olsun istiyorsanız sizin için en iyi mekandır. 

Şehrin her Eylül ayında Downtown Hyattsville Arts Festivali’nde ön planda olan artistik bir havası vardır. Yıl boyunca mozaikten ve freskten, etkileşimli sanat heykellerine kadar kamu sanatını ücretsiz olarak görebilirsiniz.

Ayrıca sanatçılara,stüdyolara ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapan live-work-play konseptli Gateway Arts District’deki belediyelerden biridir.

Greenbelt, MD

1937’de devlet tarafından kurulan, Maryland’daki Greenbelt planlanmış bir kenttir. Eski şehir plancıları, orada yaşayan sakinlerinin boş zamanlarda vakit geçirmesi için halka açık yeşil alanlara kolaylıkla erişmelerini istemiş.Bugün,yaklaşık 100 yıl sonra ve birçok çarpık kentleşmenin ardından, Greenbelt gayet yeşil bir şehirdir.

National Park Service’e bağlı kamp,birdwatching yapabildiğiniz ve bisiklet sürebildiğiniz 1,100 dönümlük Greenbelt Park’ı görmemek mümkün değil. Yakınındaki Buddy Attick Gölü’nün etrafında piknik,kayak yapabildiğiniz ve kanoya binebildiğiniz diğer bir ünlü park vardır.

Greenbelt’te yürüyerek gidebileceğiniz birçok yer olmasına ragmen(ve ihtiyacınız olan her şeyi yürüme mesafesinde bulabilmenize rağmen),iki önemli yolun merkezinde ve Green Line Metro çıkışında bulunan ana mevki yaşamak için mükemmel bir yerdir çünkü gitmeniz gereken yere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Washington_History 3-min.jpg

DC’de Amerikan tarihi hakkında uzman olmak

70 ulusal bölgeye ev sahipliği yapan Washington’da gitmeniz gereken yeri bilirseniz, Amerika tarihini öğrenebileceğiniz ülkenin en iyi yerlerinden biridir.

Müzeleri ziyaret edebilir, Amerika’nın kurucularının sokaklarında gezebilir ve yerel halkla konuşabilirsiniz- bu ders için hiçbir not defterine gerek yok.

Library of Congress’I ziyaret edin

Eğer zamanınız olsaydı Library of Congress’deki bütün kitapları okuyabilirdiniz-24 milyondan fazla kitap var- ve böylece Amerika tarihi ve daha başka konular hakkında uzman olabilirdiniz. Neyse ki, kolay bir yolu var.

Eğer Great Hall’daki altın kaplamalı yapılara karşı ilginiz varsa, birçok ücretsiz sergiyi gezebilirsiniz. Sadece Amerika’nın nasıl bir ulus haline geldiği değil ayrıca çizgi filmden eğlenceye kadar politik tarihin oluşmasını sağlayan beklenmedik şeyler hakkında da bilgi verir. Örneğin; Amerika turundaki Beyzbol ile neden bu sporun ‘ulusal bir hobi’ olduğunun farkına varacaksınız.

Yapabilirseniz rehberli bir tura çıkın. Böylece bir uzmandan ekstra bilgiler öğrenebilirsiniz.

National Museum of American History i gezin

Amerika tarihinin birinci kalite tanıtımı için , National Museum of American History’den başka bir yere gerek yok. Politika ve önemli tarihi anları,ayrıca müzik,moda ve süper kahramanlar dahil popüler kültürün güçlü bir bölümünü gözler önüne serer.

Teddy bears lerin (oyuncak ayılar)isimlerini 26.Amerika başkanı Theodore Roosevelt den esinlenildiği ya da sesli filmlerin icadıyla Hollywood’un yükselişi gibi Amerika’ya ait önemli (ve doğru) bilgileri öğrenebilirsiniz. Hepsini birden görmeyi beklemeyin ama en azından birkaç saat önemli bilgileri öğrenin.

International Spy Museum’da (Uluslararası Casus Müzesi) perde arkasını görün

Yenilen International Spy Museum bu yıl açıldı. Dünya çapında faaliyet gösteren oldukça interaktif bu müze Amerika’daki casus kültürüne büyük bir bakış sunuyor.

Argo görevinden tutun ‘onaylamayan veya reddetmeyen’ Glomar reddinin kökenine kadar her şeyi burada görebilirsiniz. Casusların kullandıkları tekniklerin nasıl 13 koloniye özgürlük kazandırdığını ve kılık değiştirerek, II. Dünya Savaşı’nda güvercinlere kamera yerleştirerek ya da sosyal medyayı araştırarak istihbarat topladıklarını öğrenebilirsiniz.

Amerika’nın ilk casusluk bürosunu kurmak için George Washington tarafından yazılan orijinal 1777 mektubu bile görebilirsiniz.

National Portrait Gallery’de(Ulusal Portre Galerisi) Amerika’nın harikaları ile tanışın

National Portrait Gallery‘nin sadece Amerikan’ın ünlü resimlerinin bulunduğu bir müze olduğunu söylemek yalan olur. Tarihin bazı en ilginç karakterleri de burada mevcuttur.

Martin Luther King Jr., Marilyn Monroe, Alexander Hamilton, Muhammad Ali, ve Sojourner Truth dan bahsediyoruz. Ayrıca Beyaz Saray dışında bütün başkanların takım elbiseli portreleri de burada sergileniyor. Bu demek oluyor ki gezi için elçiliğinizle irtibata geçmenize gerek yok.

Arlington National Cemetery’de(Arlington Ulusal Mezarlık) mezarları gezin

Mezarlık gezilmek için iyi bir yer gibi durmayabilir fakat Arlington’a kesinlikle gitmelisiniz. Başkanlar,özgür köleler ve Bağımsızlık Savaşı’ndaki gaziler de dahil 400 binden fazla Amerikalı buraya gömülmüştür. Tramvaydaki tur rehberleri General Pershing’in kahramanlığını ve astronot John Glenn’in başarılarını size anlatacaktır. 

Tomb of the Unknown Soldier’daki(Bilinmeyenlerin Mezarı) nöbet değişimi törenini görebilmek için ziyaretini planlayınız. Tarihi rituel 1948lere kadar dayanıyor ve pür dikkatle resmi selamlama,adımlar ve dönüşler gerçekleştiriliyor. Kameranızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Washington_EscapeTheCrowds 4-min.jpg

Washington turistlerinden nasıl kaçmalı

700 binden fazla yerli halk ve her yıl 20 milyon ziyaretçi ile Washington kalabalık olabiliyor. Bu demek değil ki kendiniz için bir yer bulamayacaksınız.

Turistlerden kurtulun ve yerli halkın takıldığı yerlere gidin-çünkü artık siz de buranın yerlisisiniz.

Dumbarton Oaks

DC’de boş/özgür kelimesini duyduğunuzda,genelde insan topluluğunu sayarsınız ama bu durum Dumbarton Oaks için geçerli değildir. National Mall dan uzak, sakin Georgetown semtinde bulunan bu tuğla köşk Bizans’a ait çok büyük miktarda koleksiyonları ve Kolomb öncesi sanat eserlerini bünyesinde barındırıyor. Eski duvar halıları, resimler ve heykellerle dekore edilmiş muazzam Müzik Odası’nı görebilmek için batı kanadına gidebilirsiniz.

Küçük bir ücretle girebildiğiniz köşkün bahçelerinde sera ve Lover’s Lane Pool gibi ayrı odalar ve teraslar, kısa bir süreliğine size ait olacak özel bölümler mevcuttur.

Kenilworth Park & Aquatic Gardens

Bu Milli Park yazın nilüferler açtığında kalabalık olurken  yılın diğer zamanları daha boş oluyor. U.S National Arboretum’daki nehirin karşısında bulunan, Kenilworth Park & Aquatic Gardens şehir kurulmadan önce burada bulunan bataklıkların doğal ortamını koruyor.

Yol boyunca etrafığınıza baktığınızda ördekleri, kaplumbağaları, ötücü ve yırtıcı kuşları görebilirsiniz. Sonbaharda ziyaret ederseniz değişen yaprakların suda yansımasını görebilirsiniz. Otopark dahil her şey ücretsiz.

The islands

DC’nin orta yerinde ada olacağını düşünmemiş olabilirsiniz ama birkaç tane mevcut. En büyüğü olan East Potomac Park’da golf sahası,yüzme havuzu,tenis kortu ve Thomas Jefferson Memorial bulunuyor. National Mall parkından yürüme mesafesi uzaklıkta kalan bu yer eğer uzak yerlere gitmek istemiyor ve yoğun kalabalıktan yorulduysanız sizin için idealdir.

Nehrin karşısındaki Columbia Island şehrin ufuk çizgisini görebileceğiniz muhteşem manzarasıyla daha sessiz bir mekandır. Daha uzakta kuzey tarafında yoğun olarak ağaçlandırılmış 88.5 dönümlük milli park Theodore Roosevelt Island da her şeyden uzaklaşabilirsiniz.

DC’nin en önemli golü olan Anacostia’da bulunan Kingman Island, sadece geleneksel Kingman Island Bluegrass & Folk Festivali boyunca değil her zaman en uzakta ve en sakin olanıdır.

Politics and Prose Bookstore( Kitapevi)

Bütün turist manzarasından sıyrılmış , yüksekte kalan Chevy Chase semti Politics and Prose Bookstore üstünde kurulu.

Hafta ortası giderseniz, kitabınızla beraber kıvrılacak sessiz ve sakin köşeler bulabilirsiniz. Ya da yerel halka katılabilir ve demokrasiden komediye,komediden yemek pişirmeye kadar ödüllü yazarların her şeyi konuştukları ücretsiz sohbetlere katılabilirsiniz. 

Daha sonra, yerel yemeklerin servis edildiği ve istediğiniz kadar kalabildiğiniz sıcak bir yer olan Den’in alt katında zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Recommended Articles

Amerika 2020 başlangıcı olan üniversiteler

IDP Turkey study adviser provides a complete list of 2020 admissions universities in US, international courses, scholarships, upcoming intakes & more. Speak to an expert for free now!

Los Angeles

Meleklerin Şehri. Tinseltown. La-La Land. İsmi ne olursa olsun, Los Angeles’in sundukları hakkında fikriniz vardır.

Seattle

Seattle Amerika’da gelişen şehirlerden biridir, denizin ve dağların arasında bulunan eşsiz bir yerdir fakat çok yoğun ve hızlıca büyüyen bir şehirdir.

New York

New York hareketli ve yoğun bir şehir olarak tanınır -tabi iyi bir nedenden ötürü.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?