Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Curtin College

Australia
Genel Bakış

Genel Bakış

2000 yılında kurulan Curtin College (CC), öğrencileri Curtin University'deki (CU) akademik derece programlarına geçiş için hazırlamayı amaçlayan çok çeşitli program seçenekleri sunan, uzman bir eğitim kurumu. CC diploma hazırlık programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, CU'nun çok çeşitli lisans programlarından birine geçiş garantisi elde ediyor.

CC, Avustralya'nın açık ara en büyük eyaleti olan Batı Avustralya'da, Perth şehrinin kalbinde yer alıyor. Batı Avustralya, Perth'e yalnızca iki saat mesafede bulunan mercanlık sahil kesimini de içine alan, beyaz kumlu plajların bulunduğu ve mercan kayalıklarının sahilden birkaç metre uzakta yer aldığı 10.000 kilometrelik kesintisiz ve büyüleyici bir sahil şeridine sahip.

Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth, Avustralya'nın en hızlı büyüyen nüfus ve ekonomilerinden biri. Temiz ve güvenli bir şehir olan Perth, Avustralya çapında diğer tüm eyalet başkentlerinden daha rahat bir yaşam temposu ve düşük yaşam maliyetleri sağlaması sebebiyle uluslararası öğrenciler için harika bir seçenek olarak öne çıkıyor. Perth yapılan anketlerde düzenli olarak dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında yer alıyor.

CU kampüsü içinde yer alan CC'nin öğrencileri, buradaki öğrenim hayatları süresince üniversite tesis ve imkânlarından faydalanabiliyor, üniversite etkinliklerine, hatta öğrenci kulüp ve topluluklarına katılabiliyor. CC, üniversite için bir numaralı geçiş programı sağlayıcısı olarak öne çıkıyor ve geniş bir program yelpazesi sunuyor. CC diploması, denklik bakımından bir lisans programının ilk yılının tamamlanmasına karşılık geldiğinden, öğrenciler seçtikleri CC lisans programına doğrudan ikinci sınıftan başlayabiliyor.

Hızlı geçiş imkânları ve akademik yıl boyunca üç farklı kayıt tarihi ile öğrenciler için esneklik sağlayan CC, bugüne dek CU'da öğrenim görmek isteyen 20.000'den fazla öğrencinin hedeflerini gerçekleştirmesine vesile oldu. CC, ileri üniversite eğitimi için sorunsuz ve başarılı geçiş olanağı sağlıyor.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

CC, kampüs içinde ve dışında güvenli ve emniyetli bir öğrenme ortamı sağlamak için Covid-19 küresel salgınına dikkatle yönetilen bir sağlık ve güvenlik yönergeleri programıyla yanıt verdi. Yüksekokulun tesisleri açık olmakla beraber, kampüs çapında net güvenlik önemleri ve sosyal mesafe kuralları uygulanmakta. Bu akademik dönemde programların çoğu, birçok dersin online olarak yürütüldüğü dijital kampüs modeline geçtiğinden, seyahat kısıtlamaları sebebiyle derslere katılamayan öğrencilere uzaktan eğitim alma imkanı veriyor. Yüksekokul ve eğitim kadrosu, bu dönemde yüksek kalitede eğitimi olabildiğince etkin sağlayabilmek için gereken adaptasyonu sağlamaya yönelik çalışıyor. Uluslararası öğrenciler, refah ve güvenliklerinin öncelikli olduğu ve ihtiyaç duymaları halinde gerekli destek hizmetlerine erişebileceklerinden emin olabilir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Son derece yüksek olan eğitim kalitesiyle saygınlığını perçinleyen CC, kurulduğu günden bu yana 20.000'den fazla öğrenciyi CU'da lisans eğitimi alma konusundaki hayallerini gerçekleştirmeleri için desteklerken, tüm öğrencileri için pozitif ve kapsayıcı bir çalışma ortamı da sağladı.

Her biri hayli nitelikli ve deneyimli, birçoğu uluslararası eğitim almış ve vermiş akademisyenler tarafından sunulan altı farklı geçiş programı bulunuyor. CC öğrencileri görece olarak düşük mevcutlu sınıflarda ve daha fazla bireysel ilgi görebilecekleri bir öğrenim ortamının tadını çıkarıyor, akademisyenler ve eğitmenlerle daha fazla birebir çalışma imkânı elde ediyor. CU, 2020 Good Universities Guide'da beş kategoride beş yıldızın sahibi olmasının yanı sıra tam zamanlı istihdam, akademik kadro yeterliliği, başlangıç maaşları ve öğrenci katılımı kategorilerinde Batı Avustralya çapında bir numara olarak gösterildi.

Her daim eğitim hizmetlerini geliştirmeye yönelik çalışan CC, yeni geliştirilen dijital öğrenme ortamı sayesinde öğrencilerine dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar okulun birinci sınıf eğitim kaynaklarına erişim, tamamladıkları ödev ve projeler için birim eğitmenlerinden geri bildirim alma ve bireysel destek hizmetlerinden faydalanma olanakları sunuyor.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

CC öğrencileri için altı farklı geçiş program seçeneği bulunuyor:

 • Ticaret Diploma Programı
 • Mühendislik Diploma Programı
 • Sağlık Bilimi Diploma Programı
 • İnsan Ürünü Çevre Diploma Programı
 • Sanat ve Yaratıcı Endüstriler Diploma Programı
 • Bilgi Teknolojisi Diploma Programı

Avustralya eğitim sistemine göre 12 yıllık eğitimi veya dengini tamamlamış adaylar, ikinci seviye diploma programlarına katılabiliyor. Bu programlar, iki veya üç çeyrek dönemde öğretilen sekiz adet üniversite seviyesinde üniteyi kapsıyor ve programı tamamlayan öğrenciler CU lisans programlarındaki öğrenimlerine ikinci yıldan başlayabiliyor.

Öğrenciler, diploma programı tercihlerine bağlı olarak seçim yapabilecekleri çeşitli kurs opsiyonlarına sahip. Yalnızca 11. sınıfı tamamlayan adaylar, diplomalarına iki ila üç çeyrek sömestr süren sekiz üniversite öncesi seviyedeki birimden oluşan birinci aşamadan başlıyor ve 12. sınıf seviyesine geldikten sonra seçtikleri diploma programının ikinci aşamasını tamamlayarak lisans öğrenimlerine ikinci yıldan başlıyor.

CU, uluslararası öğrencilere benzer şekilde bir lisansüstü programının ikinci yılına geçiş imkânı sağlayan bir Lisansüstü Hazırlık Programı (LHP) da sunuluyor. Bu hazırlık programlarına katılan öğrenciler, gelecek akademik çalışmalarında ve kariyerlerinde önemli değerler olacak aktarılabilir beceriler ediniyor.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

CC, lisans programlarına giden alternatif bir yol sunuyor ve her türlü akademik altyapı ve ülkeden öğrenciyi başvuru yapmaya davet ediyor. Düzey bir ve iki geçiş programları için öğrencilerin sağlaması gereken farklı kabul ve İngilizce dil gereklilikleri bulunuyor.

Birinci düzey diploma programları için standart önkoşul, Genel Eğitim Sertifikası (GCE) O Seviyesinde dört geçer notun yanı sıra bir adet D veya üzeri not ya da Uluslararası Bakelorya Yıl 1 eğitimini en az 18 puanla tamamlamış olmak.

İkinci düzey diploma programları için ise (seçilen CC Diploma programına bağlı olarak) standart önkoşul, GCE A Seviyesindeki iki alandan iki puan veya A seviyesindeki üç alandan üç puan almış olmak. Her iki durumda da iki AS Seviyesi ders bir puan olarak sayılabiliyor. Uluslararası Bakelorya (UB) seçeneğiyle ilerleyecek öğrencilerin ise önkoşul olarak, altı UB alanından tek oturumda 20 veya 22 puan alması gerekiyor.

Yüksekokulun web sitesinde, bu iki değerlendirme sisteminden de faydalanamayan uluslararası adayların başvurularını tamamlamak için gereken bilgileri bulabileceği bir ülkelere göre not seviye denklik listesiyayımlıyor. Gereksinimler, üniversiteye kabul ofisinin sürekli değerlendirmesine tabidir.

Dil yetkinliği için bazı ek gereklilikler bulunuyor olup bunlar üniversitenin web sitesinden incelenebilir. Birinci düzey diploma programlarına kabul için adayların IELTS akademik sınavında her alanda en az 5.0 almak kaydıyla 5.5 genel puana denk gelen bir sonuç ortaya koymaları gerekiyor.

İkinci düzey diploma programlarına giriş için, eğitimin seyrine bağlı olarak tüm alanlarda en az 5.5 olmak üzere, toplam 5.5 puana eşdeğer bir seviye gerekiyor. Bununla birlikte, üniversite tarafından kabul edilen farklı değerlendirme yöntemleri de bulunuyor ve üniversitenin web sitesinde bir karşılaştırma listesi bulunuyor. CC hali hazırda Covid-19 sebebiyle bu sınavların online versiyonlarını kabul ediyor.

Show more +Show less -
Ücretler & Burs

Ücretler & Burs

2020/21 akademik yılında uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri, birinci aşama ve ikinci düzey diplomaları temsil eden iki kademeye ayrılıyor.

Birinci aşama diploma ücretleri, modül başına 3.125 AUD veya dönem başına 12.500 AUD olmak üzere 25.000 AUD'dir.

İkinci aşama diploma ücretleri programa göre değişiklik gösteriyor olmakla beraber toplam eğitim ücretleri 29.500 AUD ile 38.000 AUD arasındadır. Programlara göre ücretlerin listesi üniversitenin web sitesinde bulunabilir.

Lisansüstü Hazırlık Programı (PPP) ve sonraki Ticarette Yüksek Lisans Sertifikası ücretleri sırasıyla 13.200 AUD ve 14.900 AUD olarak belirlenmiştir. Her ikisi de bir CU lisansüstü derecesi kursuna giriş için gereklidir.

Ek olarak, diploma geçiş yöntemine bağlı olarak 150 AUD ila 200 AUD arasında bir kayıt ücreti ve uluslararası öğrenciler için yıllık Yurt Dışı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC) ücreti 609 AUD'dir. CC finansal destek hizmetleri ekibi, aday öğrencilere vize gereksinimleri, konaklama ve geçim masrafları gibi diğer mali hususlarda yardımcı olabilir ve tavsiyelerde bulunabilir.

CC, üniversite kabul personelinin değerlendirmesine bağlı olarak tam ücret ödeyen uluslararası öğrencilere liyakate dayalı burs imkânları sunuyor. Bu burslar, ilk yılın öğrenim ücreti üzerinden %10 indirimden bir sefere mahsus 6.295 AUD'lik hibeye kadar farklılık gösterebiliyor ve yalnızca öğrenim ücretleri için kullanılabiliyor. Kurum ayrıca, yüksekokul veya üniversitede eş zamanlı öğrenim gören birden fazla aile üyesi bulunan öğrencilere çeşitli tutarlarda Navitas aile bursları sağlıyor.

CC, ikinci düzey diploma öğrenim ücretlerinin %12.5'ini karşılayan Diploma Geçiş Programı Bursunu tüm uluslararası öğrencilere sağlarken, CC de ikinci düzey diploma programlarında ortalama ders notu olarak %65 başarı gösteren tüm CC öğrencilerine %12.5'lik bir indirim sunuyor.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Yüksekokulda öğrenim gören öğrenciler, Perth Kampüsünde lisans öğrenimi gören öğrencilerle aynı tesis ve imkânlardan faydalanıyor.

Curtin Kampüsü, her türlü imkâna sahip, güvenli ve kapsayıcı ortamıyla öğrencilere bireysel ve akademik başarı için gereken her şeyi yürüme mesafesinde sunuyor. Kampüste öğrenci nüfusunun akademik ihtiyaçlarını karşılamak için bilgisayar odaları, çalışma alanları, öğrenci kitaplığı ve çok katlı bir kütüphane bulunuyor.

Diğer idari olanaklar arasında tam bankacılık tesisleri, bir tıp merkezi ve hatta aynı zamanda ebeveyn olan öğrenciler için çocuk bakım tesisleri yer alıyor. Tesis bünyesinde en az 11 farklı yiyecek noktası, bar ve canlı müzik mekânları ve CC öğrencilerinin katılabileceği bir kültür merkezini de barındıran birinci sınıf bir sanat galerisi bulunuyor.

Kampüs spor tesisleri, son teknolojiye sahip bir spor salonu ve birçok CU spor kulübü ile topluluğunun bir araya gelip sosyalleştiği fitness merkezi ile hayli fonksiyonlu bir alan olarak öne çıkıyor. CC öğrencileri, ilk günden itibaren onları öğrenci topluluğuna entegre etmeye yardımcı olan, yeni insanlarla tanışma ve sınıf ortamının dışında yeni arkadaşlıklar kurma fırsatları sunan üniversite topluluklarından herhangi birine katılabiliyor. CC'deki öğrenci nüfusu, çeşitli ve çokkültürlü bir demografiyi temsil ediyor ve hem yüksekokul hem de üniversitedeki öğrenciler ücretsiz ve gizlilik imkânı veren çok dinli hizmetlere erişebilir. Kampüste çeşitli dinlerin ve inanç toplulukların görevlerini ziyaret etmek de mümkün.

Show more +Show less -
1248
Uluslararası öğrenciler

Australia: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
Join us at Curtin College
Join us at Curtin College
Join us at Curtin College
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$2471

 • $1040
  Konutlar
 • $898
  Yemek
 • $138
  Günlük Yaşam
 • $395
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin