Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Dublin City University

Ireland
Genel Bakış

Genel Bakış

Dublin City University (DCU), öğretim kalitesi, öğrenme ortamı, araştırmaları ve yenilikleri ile dünyaca ünlüdür. DCU, QS World University Rankings'e göre dünyanın en iyi genç üniversitelerinden biridir ve Times Higher Education sıralamasında en iyi 100 genç üniversite arasında yer almaktadır. Üniversite, mükemmel öğrenci-akademik personel oranı ile tanınmakta olup bu bakımdan İrlanda'da ilk sıradadır.

DCU öğrencileri yenilikçi derece programları ve canlı bir öğrenci hayatı sağlayarak geliştirmeyi hedefler. Bu da öğrencileri istihdam fırsatları açısından üstün bir pozisyona taşır ve DCU mezun istihdam oranı açısından İrlanda'da birinci, dünya genelinde 23'üncü sıradadır (QS Mezun İstihdam Sıralamaları, 2022). Üniversite ayrıca iklim eylemi, sürdürülebilirlik, sağlık ve refah gibi konularda toplum üzerinde olumlu bir etki yapmaya kararlıdır. Bunlar, DCU'nun, Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na (SKA) dayalı olarak topluma yaptığı katkılardan dolayı dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında sıralanmasında dikkate alınan unsurlardır.

Dublin sıklıkla en iyi öğrenci şehirlerinden biri ve çalışılacak en iyi şehir olarak gösterilmektedir. DCU'nun Dublin'in merkezine yakın üç kampüsü bulunmaktadır. Her kampüste bütünsel öğrenci hayatına büyük katkıda bulunan benzersiz bir atmosfer ve topluluk mevcuttur. Öğrenciler dünya standartlarında tesislere, birinci sınıf öğrenci desteğine ve mükemmel bir ulaşım ağına sahiptir. DCU, inovasyon, araştırma ve eğitim yoluyla öğrencilerin ve toplumun yaşamlarını dönüştürmeye kararlı dinamik bir kurumdur.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

DCU, Sunday Times Yılın Üniversitesi ödülünü kazandı

Dublin City University, sosyal hareketlilik ve kültür çeşitliliği gibi konularda gösterdiği destek ile öne çıkarak 2021 yılında Sunday Times Yılın Üniversitesi ödülünü kazanmıştır. Üniversite, rehberin 2002'deki kuruluşundan bu yana ödülü daha önce 2 defa kazandı.

Sunday Times, üniversitenin başarısı hakkında yaptığı yorumlarda DCU'nun kültür çeşitliliği ve sosyal hareketliliğe olan kararlılığını vurgulamaktadır ve okuldaki yabancı öğrenci sayısı bu durumu kanıtlar niteliktedir. 1980 yılında kurulan üniversite, her yıl ağırladığı 17.000'in üzerinde yabancı öğrenci ile o dönemden bu yana sahip olduğu ileri görüşlülüğünü devam ettirmektedir.

Öğrenciler için destekleyici bir ortam

İrlanda genelinde öğrenci deneyimini dokuz farklı kritere göre değerlendiren studentsurvey.ie tarafından kısa süre önce açıklanan sonuçlara göre DCU, öğrenciler için destekleyici bir ortam sağlama açısından İrlanda'nın en başarılı üniversitesidir.

2022 QS Graduate Employability Rankings

2022 QS Graduate Employability Rankings'e göre, Dublin City University mezun istihdam oranı için dünyada 23. sırada ve İrlanda'da ilk sırada yer almaktadır.

Mezun istihdam oranı, mezun olduktan sonraki 12 ay içinde tam veya yarı zamanlı bir işte çalışmakta olan mezunların oranını ölçmektedir. Bu, DCU'ya 301-500 bandında yer veren QS rankings tarafından ölçülen beş göstergeden biridir.

Yeni Programlar

DCU derslerini sektörün ve öğrencilerin taleplerine göre sürekli olarak güncellemeye gayret eder. Bu yılın yeni dersleri arasında Psikoloji ve Yıkıcı Teknolojiler lisans, Psikoloji ve Matematik lisans, Mekanik Mühendislik ve Sürdürülebilirlik Mühendisliği lisans, Dijital İşletme ve İnovasyon lisans, Yapay Zekalı Kimya lisans, Veri Analitikli Fizik lisans ve Küresel Sıkıntılar lisans dereceleri yer almaktadır.

Yeşil üniversiteler sıralamasında dünyada 12

En son yapılan UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamalarında DCU dünya genelinde 12. ve İrlanda'da 2. olarak gösterilmiştir. University of Indonesia tarafından düzenlenen bu sıralamalar, karbon ayak izini azaltmaya ve iklim değişikliğine yardımcı olmaya çalışan üniversitelerin başarılarını kutlamaktadır.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

DCU, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış benzersiz bir öğrenme deneyimi sunar. Dinamik ve duyarlı öğretim üyeleri, bağımsız, eleştirel ve kendine güvenen öğrenciler yetiştirme konusunda deneyimlidir. Programlarının öğrenme çıktıları üniversitenin ayırt edici özelliği olup işletmelerin ve toplumun mevcut ihtiyaçlarını yansıtırken, mezunların ve işverenlerin gelecekteki ihtiyaçlarını da öngörmektedir.

Her fakülte, öğretimde mükemmellik amacına bağlıdır ve birçoğu farklı disiplinlerde dünya çapında üst sıralardadır. Örneğin DCU İşletme Okulu, prestijli küresel akreditasyon kurumu AACSB tarafından onaylanmıştır. Araştırma ile birleştirilen teorik ve uygulamalı öğrenme sayesinde öğrenciler kariyerlerine hazır olarak mezun olmaktadırlar.

DCU tarafından verilen programlar, öğrencilere sağlık bilimleri ve eğitim alanlarında ücretli staj gibi okurken iş deneyimi edinme olanaklarının yanı sıra yurtdışı eğitim fırsatları da sunmaktadır. Üniversite, mezunların eğitimine ve istihdam edilebilirliğine katkıda bulunmak amacıyla bu fırsatları sunmaktadır.

Birçok profesör ve akademik personel kendi alanlarında uluslararası düzeyde tanınan uzmanlar olup yenilikçi öğretim ve destekleyici öğrenme ortamları sağlamaya önem vermektedirler. Küçük sınıf mevcutları sayesinde her öğrenci gelişim için gerekli olan yakın ilgiyi görmektedir. Sunulan ders ve programların tümü en son pedagoji ve öğretim teknolojileri ile desteklenmektedir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Aday öğrenciler DCU tarafından sunulan 80'in üzerinde lisans, lisansüstü ve yönetici eğitimi programı arasından tercih yapabilirler. Tam ve yarı zamanlı programların yanı sıra kampüs dışı eğitim seçenekleri de bulunmaktadır. Beş fakülte tarafından verilen programlar şunlardır:

DCU İşletme Okulu

Küresel İşletme, Muhasebe, Finans, Pazarlama, Yönetim, İnsan Kaynakları gibi konu alanlarını kapsamaktadır.

Beşeri ve Sosyal Bilimler

İngilizce, İletişim, Diller, Tarih, Coğrafya, Hukuk, Felsefe, Müzik gibi konu alanlarını kapsamaktadır.

DCU Eğitim Enstitüsü

Sanat Eğitimi, İnsani Gelişme, Kapsayıcı ve Özel Eğitim, Politika ve Uygulama, Erken Çocukluk Eğitimi gibi konu alanlarını kapsamaktadır.

Mühendislik ve Bilgi İşlem

Bilgi İşlem, Elektronik Mühendisliği ve Mekanik İmalat ve Mühendislik gibi konu alanlarını kapsamaktadır.

Bilim ve Sağlık

Biyoteknoloji, Kimya Bilimleri, Sağlık, Beşeri Bilimler, Hemşirelik, Fizik Bilimleri ve Matematik Bilimleri gibi konu alanlarını kapsamaktadır.

Hazırlık Programları

DCU ayrıca İngilizce dil giriş koşullarını karşılamayan adaylara uygun hazırlık programları da sunmaktadır. Ayrıca, lise yeterliliklerinin lisans derecesine doğrudan giriş için kabul edilmediği durumlarda, öğrencilerin onaylanmış Pathway Hazırlık programına katılmaları gerekmektedir. Bu programlar Dublin'deki DCU kampüslerinde verilmektedir ve öğrenciler DCU'ya kayıtlı öğrenciler olarak üniversitenin birinci sınıf hizmetlerine ve tesislerine erişebileceklerdir.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

DCU, başvuru sürecini kolaylaştırmak için uluslararası öğrencileri başvurularını mümkün olan en kısa zamanda yapmaya teşvik etmektedir. Genel başvuru koşullarının yanı sıra farklı dersler ve programlar için özel gereklilikler de bulunmaktadır.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Dersler İngilizce olarak verildiği için anadili İngilizce olmayan uluslararası öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Bu, aşağıdaki dil sınavlarından biri veya dengi ile sağlanabilir:

 • IELTS – her bölümde en az 6.0 olmak üzere 6.5 veya üstü puan (DCU İşletme Okulu için yazma ve konuşmada 6.5 puan gereklidir).
 • TOEFL - en az 92 puan (DCU İşletme Okulu için her bölümde en az 21 puan gereklidir).
 • PTE Academic - her bölümde en az 59 olmak üzere 63 veya üstü puan (DCU İşletme Okulu için yazma ve konuşmada 63 puan gereklidir).
 • Duolingo aracılığıyla İngilizce Sınavı (DET).
 • DET - Bir lisans programı için başvuru yapan öğrencilerin DET puanı en az 110 olmalıdır. Lisansüstü programı için başvuru yapanlardan fakülteye bağlı olarak 110-120 arasında bir DET puanı istenmektedir.

Brezilya, Çin, Hindistan, Japonya, Kore, Kuveyt, Malezya, Umman, Suudi Arabistan, BAE, ABD ve Vietnam'dan gelen öğrencilerin dile özel gereklilikleri kontrol etmeleri gerekmektedir.

Lisansüstü

Öğrencilerin ders ağırlıklı bir yüksek lisans programına kabul edilmeleri için genellikle 2:1 sınıfına denk bir lisans derecesi gereklidir. Bazı lisansüstü programları için öğrencinin eğitim, mesleki ve kişisel deneyimleri de dikkate alınmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin üniversitenin İngilizce dil gerekliliklerini de karşılamaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi için üniversite web sitesini ziyaret edin.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

DCU, sosyal, kültürel, küresel katılım ve girişimcilik faaliyetleri için olanakları bir araya getiren modern bir öğrenci merkezi gibi yeni gelişmelerle hızla genişlemektedir.

Öğrenciler, çok çeşitli eğitim tesislerinden ve aşağıdakiler gibi sosyal ve kişiye özel olanaklardan yararlanırlar:

 • Kitabevi
 • Kuaför
 • Eczane
 • Baskı merkezi
 • Dil çeviri hizmetleri
 • Gıda ve yemek seçenekleri
 • Helix Sahne Sanatları Merkezi
 • Modern Öğrenme Tiyatroları
 • Kafe ve Restoranlar

Kütüphane

DCU'da iki kütüphane vardır Glasnevin Kampüsü'ndeki O'Reilley Kütüphanesi ve St Patrick's Kampüsü'ndeki Cregan Kütüphanesi. Bunlar çok sayıda esnek çalışma alanı, öğrenme kaynakları, kitaplar, dergiler, uzman desteği gibi olanaklara sahiptir.

Spor ve Sağlık

150'nin üzerinde kulüp ve dernek DCU'nun merkezinde yer almaktadır. DCU, ödüllü bir spor salonuna, modern bir spor kampüsüne ve oyun alanlarına sahiptir. Üniversite Spor Kompleksi, DCU Spor Sahası ve Futbol Merkezi'ne ev sahipliği yapmaktadır. DCU Spor ve Sağlık sayesinde öğrenciler formda ve sağlıklı kalabilir, farklı spor ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirler.

Dinler Arası Merkez

Öğrenciler üç kampüste de günlük dini törenlere katılabilir, ibadet ve abdest için özel alanlar bulabilirler. Tüm inançlar için törenler gerçekleştirilmekte ve topluluk etkinlikleri bütün öğrencileri bir araya getirmektedir.

Konaklama Seçenekleri

Kampüste yaşamak isteyen uluslararası lisans öğrencileri, özel bir yatak odası ve ortak yaşam ve mutfak alanlarının bulunduğu öğrenci yurtlarında kalabilirler. Tamamı mobilyalı odalar Wi-Fi erişimine sahiptir. En suite (banyolu) oda seçenekleri mevcuttur.

Eğlence

DCU ayrıca yıl boyunca komedi festivalleri ve konserler düzenlemekte, konuk konuşmacılar ağırlamaktadır.

Show more +Show less -
Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

Dublin City University, 2022 QS Mezun İstihdam Sıralamalarında mezun istihdam oranı açısından dünyada 23'üncü, İrlanda'da birinci sırada yer almıştır.

DCU öğrencilerinin yüzde 92'si mezun olduktan sonraki altı ay içinde profesyonel iş hayatına atılmakta veya öğrenimlerine devam etmektedir.

Kariyer Hizmetleri

Öğrenciler, eğitimleri sırasında ve yeni mezunlar olarak üniversitenin kapsamlı kariyer hizmetlerinden faydalanabilirler. Bir istihdam edilebilirlik merkezi olan Kariyer Hizmetleri, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlar. Deneyimli Kariyer Danışmanları, hangi yönde ilerlemeye karar verip vermediklerine bakılmaksızın öğrencilere yardımcı olur.

Kariyer Hizmetleri, öğrencilik yolculuğunun farklı noktalarında kaliteli öğrenim ve gelişim girişimleri, fırsatlar ve kişiye özel destek sunmaktadır:

 • Mülakat Becerileri
 • Değerlendirme merkezine hazırlık
 • Mülakat Provaları
 • İş arama ve markalaşma üzerine atölye çalışmaları
 • Kariyer Planlaması
 • Özel kariyer rehberliği
 • Yetenek testleri ve psikometrik testler
 • Kariyer Fuarları
 • Mentorluk
 • Ağ oluşturma etkinlikleri
 • Endüstri panelleri ve bilgilendirme etkinlikleri

Show more +Show less -
2300
Uluslararası öğrenciler

Ireland: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
501st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
International students
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
At Dublin City University
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet€1747

 • €696
  Konutlar
 • €650
  Yemek
 • €101
  Günlük Yaşam
 • €300
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?