Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Iowa State University

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

Tarih dolu büyüleyici bir kampüse sahip olan Iowa State University (ISU), öğrencilere ilham veren akademik deneyim sunmaktadır.

Kökenleri 1858 yılına kadar uzanan Iowa State bugün 33 binden fazla kayıtlı öğrenciye, 6 bin fakülte üyesine ve 150 ülkeden 248 bini aşkın üyenin yer aldığı global mezun ağına sahiptir.

Üniversite, küresel çapta keşif ve yenilikleriyle bilinmektedir. Tutkulu eğitmenlerin dünyanın en zorlu konularını ele aldığı 300'den fazla program sunan sekiz farklı fakülte bulunmaktadır. Pek çok üye, ödüllü olup uluslararası çapta kabul görmüş bilim insanlarıdır.

Iowa State'nin araştırma kurumu, yaklaşık 100 birinci sınıf merkeze ve kuruma sahiptir. Üniversite, ilk elektronik dijital bilgisayar ve ilk hareketli tornado simülatörü gibi dünyanın pek çok ilklerini gerçekleştirmesiyle bilinmektedir. Ayrıca, 2020 yılında yeni bir Öğrenci Yenilik Merkezi açılacak olup öğrencilerin eğitim deneyimini geliştirmesi beklenmektedir.

Iowa State, Money Magazine tarafından okul değeri açısından Iowa'da 1. sırada ve ABD'de en iyi yüzde 12'lik dilimde sıralanmıştır. 2019 yılında U.S. News & World Report tarafından ziraat ve biyosistem mühendisliği lisansüstü programları 2. ve lisans programları ise 3. sırada listelenmiştir. Ayrıca, sıralamada lisansüstü programlarının bazıları ilk 25'te yer almaktadır.

Ames, Iowa'da 475 dönümlük arazi üzerinde kurulu olup eyaletin başkenti Des Moines'in kuzeyinde ve 30 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Güzel bir kampüs olmanın yanı sıra öğrencilere sayısız staj yerleştirme seçenekleri, liderlik fırsatları ve eğitim toplulukları da sunmaktadır. Ayrıca, 900 organizasyon, festivaller, gösteriler ve çok daha fazlasını içeren ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilen çok sayıda heyecan verici aktivite mevcuttur.

Öğrenciler, Iowa State'de eşi benzeri görülmemiş, ilerleyici ve yaratıcı Cyclone deneyiminin de bir parçası olmaktadır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Bahar 2020'de açılacak Öğrenci Yenilik Merkezi

Heyecan verici yeni Öğrenci Yenilik Merkezinin 2020 yılında açılması planlanmakta olup öğrencilere fikirler, deneyim ve disiplinler arası işbirliği kapsamında ilham verici bir merkez sunacaktır. 84 milyon Amerikan Doları değerindeki bina, farklı öğrencileri, fakülteleri ve harici ortakları bir araya getiren kapsayıcı bir mekandır.

Farklı müfredat, eş müfredat ve müfredat dışı aktivitelere uygun benzersiz, esnek alanlar ve tesisler sağlanacaktır. Bu sayede, öğrenciler pilot projeler ve önceden planlanmamış öğrenme vasıtasıyla farklı disiplinlerden diğer kişilerle bir araya gelme fırsatına sahip olacaktır. Ayrıca, öğrenciler, liderlik ve ekip kurma becerilerini geliştirebilecek ve kapsamlı kariyer hedeflerinde avantaj sağlayacak pratik deneyim kazanacaktır.

Yeni Öğrenci Yenilik Merkezinin özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • 13 bin metrekareden daha büyük bir alana yayılan beş katlı bina
 • Tartışma ve proje odaları
 • Çevrimiçi eğitim sınıfları
 • Resmi olmayan alanlar
 • Fabrikasyon alanları
 • 3B yazdırma
 • Öğrenciler tarafından yönetilen kafe

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Eğitim aşağıda belirtilen fakülteler vasıtasıyla sağlanmaktadır:

Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi

160 yıllık deneyime sahip olan fakülte, bilim, eğitim ve araştırma alanında liderlik sağlamaktadır.

İşletme Fakültesi

Öğrenciler, benzersiz işletme eğitimi sunan saygın okulda lisans, yüksek lisans veya doktora seviyesinde eğitim alabilmektedir.

Tasarım Fakültesi

Tasarımcı, planlamacı, sanatçı, bilim insanı ve daha fazlasını olmak isteyenler, Tasarım Kolejinde toplumun yaşam kalitesini geliştiren programları bulabilir.

Mühendislik Fakültesi

Fakülte, çığır açıcı araştırma ve teknoloji vasıtasıyla dünyayı daha iyi bir yer haline getiren geleceğin liderlerine eğitim vermektedir.

Lisansüstü Fakültesi

Çalışmalarında ilerlemek isteyen öğrenciler, araştırma ve buluş ile kendilerini geliştirebilecekleri yenilikçi zihinlerden oluşan bir topluluğa dahil olabilmektedir.

Beşeri Bilimler Fakültesi

Diğerlerine yardım etmeyi amaçlayan Beşeri Bilimler Fakültesi, dönüştürücü çözümler bulabilmek amacıyla insan yaşamı üzerinde çalışma yapmaktadır.

Liberal Sanatlar ve Bilimler Fakültesi

Küresel vatandaş olmak isteyen öğrenciler için bilim, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında bir dizi akademik program mevcuttur.

Veterinerlik Fakültesi

Tam akreditasyona sahip fakülte, kendisini hayvanların ve insanların sağlığını geliştirmeye adamıştır.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Akademik Koşullar

Iowa State University öğrencisi olabilmek için uluslararası öğrenciler aşağıda belirtilenleri tamamlamış olmalıdır:

 • Anadili İngilizce olmak veya dört yıl İngilizce eğitimi almış olmak
 • Üç yıl bilim
 • Üç yıl matematik
 • İki yıl sosyal bilimler.

SAT veya ACT test puanları gerekli olmayıp kabul kararında etkilidir.

Iowa State'e transfer olabilmek için uluslararası öğrenciler, mühendislik dersleri için en az 2.3 veya 2.75 kümülatif GPA puanına sahip olmalıdır.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Derslerin çoğu İngilizce olduğu için öğrenciler, İngilizce dili yeterlilik koşullarını karşılamalıdır. Öğrencilerin aşağıda belirtilen dil testlerinden birisine ait sonuçları sunması gerekmektedir:

 • TOEFL IBT – konuşma ve yazmada en az 17 puan olacak şekilde minimum 71 puan
 • IELTS – her bölümden en az 5.5 puan olacak şekilde minimum 6.0 puan
 • PTE – A: en az 48 puan
 • veya kabul edilen eşdeğer bir puan

İngilizce'nin tek resmi dil olduğu ülkede yaşayan öğrenciler, İngilizce dili test puanları sunmak zorunda değildir.

Tüm giriş koşullarını karşılayan, ancak İngilizce dili gerekliliklerini karşılayamayan uluslararası öğrenciler, Yoğun İngilizce ve Oryantasyon Programı vasıtasıyla giriş yapabilir.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Uluslararası Yeni Öğrenci Üstün Başarı Bursu

Iowa State, yeni başlayan uluslararası öğrencileri, akademik mükemmellik kapsamında ödüllendirmektedir. Nitelikli öğrencilere en fazla sekiz sömestr boyunca yıllık 2.000 – 10.000 Amerikan Doları değerinde burs verilmektedir. Bu bursu alabilmek için uluslararası öğrencilerin okula kabul edilmiş olması ve yüksek SAT veya ACT puanları sunmuş olması gerekmektedir. Puanlarını 15 Ocak tarihine kadar gönderen öğrencilerin otomatik olarak dikkate alınacak olması nedeniyle herhangi bir başvurunun yapılması gerekli değildir.

Uluslararası Transfer Üstün Başarı Bursu

Iowa State, uluslararası transfer öğrencileri, akademik mükemmellik veya üstün başarı kapsamında ödüllendirmektedir. Nitelikli öğrencilere en fazla beş sömestr boyunca yıllık 4.000 – 8.000 Amerikan Doları değerinde burs verilmektedir. Bu bursu alabilmek için uluslararası öğrencilerin en fazla 65 devredilebilir sömestr kredisine, 4.0 üzerinden en az 3.0 kümülatif GPA değerine, özgeçmiş veya CV'ye, tavsiye mektubu ve 500 kelimelik bir deneme yazısına sahip olması gerekmektedir.

Öğrencilerin her ödül için kullanılabilirlik ve uygunluk koşullarını kontrol etmesi tavsiye edilmektedir.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Iowa State University'de öğrencilerin vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesini sağlayan pek çok akademik, sosyal ve kişisel tesisler bulunmaktadır. Bunlar aşağıda belirtilenleri içermektedir:

Konaklama

Uluslararası öğrenciler, Iowa State kampüsündeki yurtlarda yaşarken yeni insanlarla hemen tanışabilmekte ve arkadaş edinebilmektedir. Konaklama tesisleri, dersliklere ve diğer kampus tesislerine yakın olup yemek yeme seçeneklerine ve yardımcı tesislere sahiptir. Topluluk danışmanları ve yurt direktörleri buralarda yaşayanlara fazlasıyla destek sağlamaktadır.

Kütüphane

Öğrenciler, Iowa State kütüphanelerindeki sınırsız akademik kaynaklara, dijital materyallere ve kişisel desteğe kolay erişim sağlayabilmektedir.

Kariyer Hizmetleri

Iowa State University Kariyer Hizmetleri, öğrencilerin kariyer hedeflerini güçlendiren pek çok programa ve kaynaklara sahip kapsamlı destek hizmetleri ağıdır. Mezunlar ve işverenler de bu hizmetleri kullanabilmektedir.

Öğrenci Yönetimi

Öğrenci kurulu temsilcileri, Öğrenci Yönetimine liderlik yapmakta olup kampüsteki tüm seslerin duyulmasını ve dikkate alınmasını sağlamaktadır.

Aktiviteler

Öğrenciler, çalışmalarının haricinde Eğlence Hizmetleri ve Öğrenci Aktiviteleri Merkezi tarafından yönetilen çok sayıda aktiviteye katılabilmektedir. 900'den fazla öğrenci organizasyonu mevcuttur!

ISU Yemek Salonu

Kampüs içindeki ISU Yemek Salonu, üniversite topluluğunu destekleyen bir dizi canlı yemek yeme alanlarına, mağazalara, restoranlara, kafelere, fırınlara ve çok daha fazlasına sahiptir.

Show more +Show less -
Öğrenci Güvenliği

Öğrenci Güvenliği

Iowa State University'deki Kamu Güvenliği Birimi, kampüsün güvenli ve eğlenceli bir alan olabilmesi için yorulmadan çalışmaktadır. Birim, üniversiteyle birlikte güvenli bir üniversite ortamı sağlayan deneyimli emniyet görevlilerinden oluşmaktadır.

Iowa State, güvenlik tedbirlerinin ve prosedürlerinin yanı sıra güvenlik eskort sistemi, SafeRide gibi pek çok güvenlik girişimi gerçekleştirmektedir. Öğrenciler, personel, öğretim üyeleri veya ziyaretçiler bu hizmetten faydalanabilmektedir. Akşam çok geç saatte veya sabah çok erken saatte kampüste olup kendisini güvende hissetmeyenler arkadaş canlısı SafeRide ekibinin bir üyesini arayarak ihtiyaç duydukları yere birlikte gidebilirler.

Öğrenciler, Iowa State'deki güvenlikleri konusunda huzurlu hissedebilirler. Kişisel güvenlik, işyeri güvenliği, kriz hizmetleri ve çok daha fazlası hakkında kapsamlı bilgiler içeren güvenlik hizmetlerinin ve prosedürlerinin tamamına ilişkin detaylara erişim sağlayabilirler.

Show more +Show less -
5053
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
401st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
Join us at Iowa State
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$1767

 • $816
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $98
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?