Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation

James Cook University

Australia
Genel Bakış

Genel Bakış

JCU, dünyadaki en iyi 300 üniversite arasında ve Times Yükseköğretim Dünyadaki En İyi Genç Üniversiteler sıralamasında ilk 30 genç üniversite arasında yer alır. Kurum araştırma yoğun bir kurum olup özellikle tropikal kuşak için önemli olan konularda oldukça etkili araştırmalar ortaya koyar.

JCU, küresel çapta birinci sırada olan Deniz Biyolojisi ve dünya çapında ikinci sırada olan Biyoçeşitliliği Koruma Araştırmaları (Centre for World University Rankings) dahil olmak üzere 38 araştırma alanında dünya standartlarında veya üzerinde olarak değerlendirilmiştir (Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması, 2019).

Öğrencilerin en modern ve yenilikçi tesislere erişiminin bulunduğu JCU kampüsleri, dünyada fark yaratan öğretim ve araştırma imkânları sunmak üzere tasarlanır. Araştırma perspektifine paralel olarak JCU, dünya çapında 124 araştırma ortağına sahip olup üniversitenin araştırmaları 38 alanda dünya standartlarında veya üzerinde olarak takdir toplamıştır.

Cairns ve Townsville'de iki ana konumun yanı sıra Brisbane ve Singapur'da bulunan metropolitan kampüsleri ile JCU, 21.500'ün üzerinde öğrenci ve 4.400 personele ev sahipliği yapar.

Öğrenciler, sanat ve beşeri bilimler işletme ve ticaret eğitim mühendislik sağlık bilimleri ve bilgi teknolojileri dahil olmak üzere geniş bir konu ve program yelpazesi arazından tercih yapabilir. Muhteşem bir öğrenci-öğretmen oranı ile öğrencilere yüksek kaliteli bir öğretim ve bireyselleştirilmiş ilgi garantisi sunulur.

JCU'da öğrenciler, destekleyici ve güvenli bir ortama sahip olacaklarından emin olabilir. Sosyal faaliyetlerden danışmanlığa, tıbbi destekten kariyer yönlendirmesine kadar her konuda yardım sunulur. Uluslararası öğrencilere, JCU'daki yaşama alışma ve entegre olma konusunda yardımcı olan özel bir ekip mevcuttur.

JCU, işverenler arasında fark yaratan bir saygınlığa sahip olup bu üniversite mezunlarına çeşitli sanayiler genelinde yüksek bir öncelik verilir. Bu başarı, JCU'nun mezun iş başarısı değerlendirmesinde Good Universities Guide tarafından 7 yıl art arda 5 yıldıza layık görülmesi ile kanıtlanmıştır.

Show more +Show less -
video Bg

Yenilikler

Sürdürülebilir kalkınma

James Cook University, küresel ortaklıkları aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmaya olan bağlılığı ile dünyanın en iyi üniversitesi olarak tanınır.

Nisan 2020 yılında yayımlanan Times Yükseköğretim Üniversite Etki Sıralamaları, üniversiteleri ‘verdikleri sözleri ne kadar tuttuklarına' göre sıraya koymuş ve onları BM'nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne göre değerlendirmiştir.

James Cook University, BM'nin ortaklık ile bağlantılı 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne yönelik olarak çalışmalarda dünyanın bir numaralı üniversitesi olarak seçilmiştir.

JCU İdari Müdürü, Profesör Chris Cocklin sürdürülebilir kalkınmanın nasıl üniversitenin tropikal kuşağa yönelik bir üniversite rolünün merkezinde yer aldığına ilişkin şunları söylemiştir: ''Bu hedeflerin birbiri ile olan bağlantısını anlamak önemli. İnsanların sağlıklı yaşamalarını sağlamak hemşire ve doktorlara yönelik bir odak gibi görünebilse de aynı zamanda eğitim ve fakirlik gibi sosyal belirleyicilere de önem vermeyi gerektiriyor. Bu kesişimler dolayısıyla ''işbirliği içinde çalışmak'' olan 17'inci hedef 2030 Ajandası'nın başarısı için oldukça önemlidir''.

Profesör Cocklin aynı zamanda sıralamanın JCU öğrencilerinin, mezunlarının, personelinin, topluluklarının, kuruluşlarının ve üniversitenin işbirliği yaptığı bireylerin başarısının bir kanıtı olduğunu belirtmiştir.

JCU Covid-19 güncel bilgileri

 • JCU, 2021 yılında mühendislik, sağlık (hemşirelik pathway), teknoloji ve fen alanlarında EAP programı ve diploma pathway programları sunar.
 • JCU, Pathway Bursları ve Destionation Australia Bursları gibi diğer çeşitli burslar dahil olmak üzere 2021 yılında Uluslararası Başarı Bursu (International Excellence Scholarship) ve Uluslararası Öğrenci Başarı Hibesi (International Student Merit Stipend) sunmaya devam edecektir.

Show more +Show less -
video Bg

Neden JCU?

Öğrencilerin JCU'yu tercih etmeleri için pek çok sebep vardır. Bunlardan bazıları:

Dünya standartlarında tesisler

Etkileyici, dünya standartlarında ve kendini mesleğine adamış olan akademik personelinin yanı sıra üniversitenin küresel çaptaki muhteşem şöhreti sayesinde öğrenciler, James Cook University'de alacakları eğitimin kendilerine yeni bir yön veya kariyerlerine ideal bir şekilde başlama imkânı sunacağından emin olabilirler.

Başarıya yönelik tasarlanan programlar

Üniversitenin kariyer odaklı programları, öğrencilere işverenlerin büyük önem verdiği eğitim biçimini sunmak üzere geliştirilir. Öğrenciler, kendilerini üniversite kampüslerinin dışına çıkaracak olan gerçek yaşam senaryolarından öğrenmenin yanı sıra pratik ve uygulamalı bir eğitim alır.

Araştırma başarısında lider

JCU araştırma başarısı ve tropikal kuşak için önem taşıyan konular üzerindeki etkileri ile tanınır. Kurum, 38 araştırma alanında dünya standartlarında olarak değerlendirilmiştir (Excellence in Research Australia 2018). ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies dahil olmak üzere bünyesinde bulunan araştırma merkezleri, Avustralya Tropikal Sağlık ve Tıp ve Cairns Enstitüsü bitki ve hayvan bilimi, ekoloji ve çevre, mercan resifi bilimi, yerbilim, tropikal sağlık ve tıp ve turizm gibi alanlarda uluslararası düzeyde takdir toplayan araştırmalar yürütür.

Mükemmel öğrenci desteği

JCU, öğrenci desteği dolayısıyla 5 yıldıza layık görülmüş olup (Good Universities Guide) çeşitli destek hizmetleri sunar. Kurumun uluslararası öğrenci destek ekibi bünyesinde, varış öncesinde, uyum programı sırasında ve JCU'daki öğrenci yaşamına geçişte uluslararası öğrencilere yardımcı olabilecek deneyimli ve uzman personeller bulunur.

Pratik deneyime yönelik imkânlar

Üniversitenin programları öğrencilere çeşitli pratik deneyim seçenekleri sunmaya yönelik olarak geliştirilir.

Avantajlar ve imkânlar

Öğrenciler, 20'den fazla ülkede JCU'nun ortaklığa sahip olduğu 60'ı aşkın üniversiteden birinde Avustralya derece programlarının bir kısmını tamamlama fırsatına sahip olur. Aynı zamanda, derece programlarının bir kısmı boyunca JCU'nun Singapur kampüsünde öğrenim görebilirler.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Anadili İngilizce olmayan uluslararası öğrencilerin, TOEFL, Akademik IELTS veya Pearson (PTE Akademik) gibi sınavlara girerek İngilizce yeterliliklerini göstermeleri gerekir. Üniversite, diğer İngilizce dil sınavlarını da kabul edebilir.

Öğrenciler, İngilizce sınav puanlarının seçtikleri program için aranan giriş şartlarını sağlamaması halinde diğer seçeneklere göz atabilirler. Gerekli İngilizce dil şartlarını yerine getiremeyen ancak James Cook University derece programlarında birinde öğrenim görmek için aranan akademik giriş şartlarını sağlayan pek çok öğrenci, üniversitede bir programa giriş için teklifin yanı sıra akademik İngilizce dil çalışmaları sürecini kapsayan bir ‘teklif paketi' alırlar.

JCU'daki uluslararası pathway seçenekleri

Üniversite, akademik şartları veya İngilizce dil şartlarını yerine getiremeyen öğrencilere yönelik çeşitli uluslararası pathway programları sunar. Diploma pathway programları fen, mühendislik, sağlık (hemşirelik pathway) ve teknoloji alanlarında mevcut olup öğrencilere JCU'da bir lisans derece programının ikinci yılına geniş imkânı sunar.

Burslar ve finansman

JCU'daki uluslararası öğrencilere çeşitli burs ve hibe seçenekleri sunulur. Bunlar arasında, yüksek lisans veya doktora seviyelerinde araştırma derecelerine başlayan öğrencilere verilen araştırma bursları yer alır.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Üniversite, gün boyunca erişebilir olan bilgisayar laboratuvarları ve öğrencilerin kütüphanede faydalanabilecekleri geniş kapsamlı bir kitap ve farklı kaynak koleksiyonu sunar.

JCU, tropikal kuşaktaki yaşam üzerinde etkili olacak araştırmalara önem verir. Bu amaca yönelik olarak, araştırma ve geliştirme etkinliği desteklemek için tesisler ve yapılarına önemli ölçüde yatırım yapmıştır. Bu girişimler, en iyi değer çıktıları sağlayan tesis geliştirme çalışmalarının yanı sıra ek dış yatırım elde etmek için mümkün olan her yerde geliştirilmektedir.

Üniversitenin araştırmacıları, çevreyi koruyan topluluklar ve şehirler inşa etmek için çeşitli yollar keşfetmenin yanı sıra uzak ve bölgesel toplulukların sağlığını geliştirmek, kritik ekosistemlere ilişkin bilgileri ve bunların yönetimini ilerletmek için farklı yollar keşfeder.

JCU araştırma merkezleri ve kampüsleri, dünyadaki en göz alıcı çevrelerin pek çoğuna yakın konumda bulunur. Bunlar arasında, Wet Tropics yağmur ormanları, Great Barrier Reef Deniz Parkı, Cape York Yarımadası savanları yer alır. Bu canlı laboratuvarlar hem JCU'daki akademik personele hem de öğrencilere araştırma, eğitim ve öğretime yönelik benzersiz imkanlar sunar.

Sanayi gruplarının yanı sıra pek çok yerel, ulusal ve küresel kuruluş JCU ile ortaklığa sahiptir. Bu bağlantılar, üniversitede sunulan programların araştırma açısından zengin olmasını ve en güncel inovasyonları yansıtmasını sağlamaya yardımcı olur. Üniversitedeki personelin ve öğrencilerin çoğu, ortak kurumlardaki araştırmacılarla birlikte hareket eder.

Show more +Show less -
Kampüsler

Kampüsler

Üniversitenin Avustralya'daki kampüsleri şunlardır:

Cairns Kampüsü

Yaklaşık 385 uluslararası öğrenci dahil olmak üzere ortalama 4.000 öğrenci JCU Cairns'te öğrenim görür.

JCU Cairns, araştırma tesislerinin yanı sıra modern öğretim ortamlarına ev sahipliği yapar. Sunulan tesisler arasında etkileyici bir bilgi teknoloji binası, kütüphane, sağlık bilimleri ve fen laboratuvarları, kafeteryalar ve öğrenci yemekhanesi bulunur. Ayrıca 2020 yılının sonlarına doğru 30 milyon AUD yatırım yapılan Cairns İnovasyon Merkezi açılacak olup bu merkez, yenilikçi ‘Internet of Things' (Nesnelerin İnterneti) programına ev sahipliği yapacak ve iş-entegre öğrenim yoluyla sanayide derinlemesine yer alan yeni bir genç mezun nesli yetiştirecektir. Ayrıca, Yeni John Grey Yurdu kampüste hizmet vermekte olup öğrencilere dersliklere yakın olan güvenli konaklama seçenekleri sunar.

Cairns, Dünya Mirası listesinde yer alan yağmur ormanları ve Büyük Set Resifi'ne yakın bir konumda bulunan, rahat bir ortam sunan tropikal, temiz, samimi, modern ve güvenli bir şehirdir.

Townsville Kampüsü

1.500'ün üzerinde uluslararası öğrenci dahil olmak üzere yaklaşık 12.500 öğrenci JCU Townsville'de öğrenim görür.

JCU Townsville, çeşitli öğretim ve araştırma tesisleri, kafeteryalar, fitness ve spor tesisleri, JCU merkez kütüphanesi ve zengin öğrenci kulübü ve topluluklarına ev sahipliği yapar. Yaklaşık 1.400 öğrenci, kampüste gerçek bir topluluk ortamı sunan yurtların yanı sıra kampüsteki fakültelerde yaşar.

Townsville, kuzey Avustralya'nın en büyük şehri olup, çeşitli ve güçlü bir ekonomik zemine sahip olan, Avustralya'nın en hızlı büyüyen bölgesel merkezleri arasında yer alır.

JCU Brisbane

Merkezi işletme bölgesi Brisbane'in tam kalbinde bulunan modern kampüsü ile JCU Brisbane, uluslararası öğrencilere Bilgi Teknolojisi ve işletme alanlarında lisans ve lisansüstü derece programları sunar.

Öğrencilerin akademik ve İngilizce dil pathway programlarının yanı sıra gelişmiş iş-destek hizmetlerine erişimleri bulunup öğrenciler, 3-dönem tabanlı akademik takvim dolayısıyla öğrenimlerini kısa bir sürede tamamlayabilirler.

Show more +Show less -
video Bg

Mezun sonuçları

JCU Kariyer ve İstihdam Hizmetleri'nin hem Cairns hem de Townsville'de kampüsleri bulunur. Bu birim CareerHub olarak bilinen çevrimiçi iş veritabanının yanı sıra hem öğrenci hem de mezunlara kariyer tavsiyeleri, kariyer planlama atölyeleri ve iş başvuru tavsiyeleri, kariyer bilgi kütüphaneleri sunar. Aynı zamanda, her yıl sanayiler ve büyük işverenleri Cairns ve Townsville kampüslerinde toplayan kariyer fuarına ev sahipliği yapar.

JCU Profesyonel İstihdam Edilebilirlik Programı

Profesyonel İstihdam Edilebilirlik Programı, Mühendislik Yüksek Lisans (Profesyonel) Veri Bilimi Yüksek Lisans (Profesyonel) Fen Bilimleri Yüksek Lisansı Uluslararası Turizm ve Konaklama Yönetimi Yüksek Lisans ve Fen Bilimleri Yüksek Lisansı (Profesyonel). Program, sanayilerde iş deneyimi fırsatlarını ve istihdam hedeflerini destekleyen öğrencilere özel hazırlanan bir planı kapsar.

JCU, istihdam edilebilirlik uzmanları olan Career Ahead ile ortaklık için şunları sunar:

 • Öğrencilere kariyer planlama, profesyonel ağ kurma, istihdam edilebilir beceriler geliştirme ve işe alım sürecinde yön bulma konusunda yardımcı olmak amacıyla disiplin uzmanları ve İnsan Kaynakları uygulayıcıları tarafından atölyeler düzenlenir. Açılış konuşmacıları, vaka temelli simülasyon ve vaka çalışma etkinlikleri aracılığıyla düzenli sanayi katılımı seçeneği sunulur.
 • İş arama araçlarına ilişkin rehberler, kariyer geliştirme modelleri ve bireysel istihdam edilebilirlik portfolyosu gibi kaynaklar.
 • Genellikle öğretim programının sonuna doğru gerçekleştirilen, derece programının bir parçası olarak sunulan sanayilerde staj/işe yerleşme imkânları.

Show more +Show less -
6162
Uluslararası öğrenciler

Australia: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
201st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Terrestrial Ecology
TSV The Science Place
Fresh Food Markets
TSV Eddie Mabo Library
Orpheus Research Station
Fletcherview Research Station
TSV The Science Place
The Cairns Institute
Lecture Theatre
Townsville Queensland 1 James Cook Drive
Cairns Queensland 14-88 McGregor Road
Brisbane City Queensland 349 Queen Street
JCU is Queensland?s second oldest university. The university offered first courses in Townsville in 1961 as an annex of the University of Queensland. At James Cook University, students can explore, discover, grow through research and teaching that makes a difference to people and societies, the natural world and built environment. A strong focus on student success, it is committed to excellence in applied learning, research that makes a difference and lecturers focused on the student experience. Since the establishment, the university has expanded into a multi campus institution. The students come from many backgrounds, promoting a rich cultural and experiential diversity on campus.

The James Cook University Academy is structured into six Colleges and one Centre, nested within two Divisions. Undergraduate and postgraduate courses span the Arts, Biomedical Sciences, Business, Creative Media, Dentistry, Education, Engineering, Healthcare Sciences, Information Technology, Law, Medicine, Nursing and Midwifery, Pharmacy, Planning, Psychological Science, Science, Social Work, Sustainability and Veterinary Science. The University aims to give graduates the qualifications and skills needed for the global workforce.

JCU's main sites are located in tropical northern Queensland, a remarkable region where over a million visitors come each year to experience.
https://images1.content-gbl.com/commimg/myhotcourses/institution/profile/myhc_228236_320px.jpg James Cook University https://www.idp.com/turkey/universities/james-cook-university/iid-au-00409/

Ortalama toplam maliyet$2463

 • $1030
  Konutlar
 • $897
  Yemek
 • $138
  Günlük Yaşam
 • $398
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(4.0)
Bölüm Kalitesi
3.5
Kampüs Güvenliği
5.0
Öğrenci Desteği
2.5
Eğitim Kalitesi
4.0
Kampüs Çevresi
3.0
Dünya Sıralaması
James Cook University James Cook University
Rated4/5based on2 student reviews
Customer reviews:
James Cook University - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars
James Cook University James Cook University
Rated4/5based on2 student reviews
Customer reviews:
James Cook University - by, 2020-01-30
3.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

James Cook University James Cook University
Rated4/5based on2 student reviews
Customer reviews:
James Cook University - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars
James Cook University James Cook University
Rated4/5based on2 student reviews
Customer reviews:
James Cook University - by, 2020-01-30
3.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin