Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Northeastern University

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

Northeastern University, 1898'den beri bir ilham kaynağı olmuştur. Dünya genelinde tanınan akademik kadrosu ve araştırmaları, özenli ve esnek çalışma seçenekleri ve meşhur deneyime dayalı öğrenim modeli, öğrencilere etkili bir eğitim sağlamaktadır. ABD içerisinden öğrenciler, 14.000'in üzerinde yabancı öğrenci ve 140 ülkeden bilim insanı, dinamik ve kültür çeşitliliği yüksek bir üniversite ortamının tadını çıkarmaktadır.

U.S. World & News Report 2020 tarafından 40. En İyi ABD Üniversitesi, İşbirliği ve Stajyerlik alanında ise En İyi üniversite seçilmiştir. Princeton Review 2020 ise Northeastern'ı Kariyer Hizmetleri kategorisinde 4. olarak göstermiştir.

Akademik danışmanlar ve akıl hocaları, öğrencilerin kişisel ve mesleki hedeflerini karşılayan programlar seçmelerine yardımcı olmaktadır. Programların her biri deneyime dayalı öğrenimi içermektedir. Northeastern'ın ABD'de ve dünya genelinde sahip olduğu 3.350'nin üzerindeki ortak kuruluştaki profesyonellerle çalışma fırsatı, sınıf çalışmalarıyla bir araya getirilmektedir. Bu model, öğrencilerin sınıflarda öğrendiklerini gerçek dünyadaki zorluklara uygulamalarını ve iş hayatına değerli pratik deneyimlerle girmelerini sağlamaktadır.

Üniversitenin bulunduğu bölgeler Boston, Massachusetts Charlotte, North Carolina San Francisco ve Silicon Valley, California Seattle, Washington Portland, Maine Toronto ve Vancouver, Kanada. Birinci sınıf sağlık hizmetleri, kültürel merkezleri, restoranları ve eğlence mekanları bulunan çok yönlü öğrenci toplulukları, yabancı öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgeler, mesleki ağların kurulabileceği sektör liderleri ve girişimci şirketlere yakın olan stratejik konumlara göre belirlenmiştir.

30'dan fazla araştırma merkezine sahip birinci düzey bir araştırma üniversitesi olan Northeastern, küresel enstitü ve araştırma ortaklıkları konusunda uzun süredir devam eden bir geleneğe sahiptir. Northeastern araştırmacıları sağlık, sürdürülebilirlik, güvenlik ve daha birçok konuda dünyanın zorluklarıyla mücadele etmektedir.

Öğrencilere dünya ile etkileşim kurma, değişimi benimseme, yeni akımlar oluşturma ve mükemmeliyet için çaba gösterme becerileri öğretilmektedir. Öğrenciler, derecelerini kazandıktan sonra dahi bilgilerini geliştirmeye devam eden bireyler haline gelmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki mezun toplulukları ise hayat boyu devam eden mesleki ve sosyal destek sunmaktadır.

Show more +Show less -
Northeastern, Yeniliklerle Dolu

Northeastern, Yeniliklerle Dolu

Kablosuz Nesnelerin İnterneti Enstitüsü

Disiplinlerarası Bilim ve Mühendislik kompleksinde yer alan Kablosuz Nesnelerin İnterneti Enstitüsü, Northeastern tarafından kısa bir süre önce açılmıştır. Enstitü iletişim, ağ oluşturma, veri analizi, yapay zeka ve daha birçok alandaki uzmanlıkları bir araya getirmektedir.

Enstitü Müdürü ve aynı zamanda Northeastern'ın William Lincoln Smith Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Tommaso Melodia, en iyi Northeastern araştırmacılarından 100'den fazlasının birbirleriyle ve diğer üniversiteler, sektörler ve devletlerle birlikte dünyadaki insanların aralarındaki bağlantı şekillerini değiştirmek için çalıştıklarını söylemiştir.

Diğer alanlardaki öncü araştırmalar

 • Biyomühendislik bölümünde yardımcı doçent olan Mona Minkara, elektronik sigaraların akciğer fonksiyonunu nasıl etkilediğini ve solunum güçlüğü sendromu gibi hastalıklar için daha etkili tedavi potansiyellerini araştırmaktadır.
 • Kamu Politikası ve Kentsel İşler Fakültesi ve Kriminoloji ve Ceza Adaleti Fakültesinde doçentlik yapan Daniel T. O'Brien, algoritmaların nasıl daha verimli toplu taşıma oluşturabileceğine dair çalışmalar yapan bir araştırma ekibine liderlik etmektedir.
 • Kimya ve Kimyasal Biyoloji doçenti Neel Joshi, Ulusal Bilim Vakfı'nın 2026 Fikir Makineleri yarışmasında büyük ödül kazanmıştır. Araştırmaları, bir şeyler inşa etmek için bakterilerin kullanımına ve plastiğin yerini alabilecek ya da tıbbi tedavilerde kullanılabilecek materyaller oluşturmak için hücreleri eğitmeye odaklanmaktadır.
 • 2018 Bilgisayar Bilimi/Matematik bölümü Northeastern mezunu Lisa Oakley, oyun kuramı ve yapay zeka tekniklerindeki siber güvenlik araştırmaları sayesinde bir ödül kazanmıştır.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Deneyime dayalı öğrenim

Northeastern, deneyime dayalı öğrenimde bir dünya lideridir. Bu yöntem teorik bilgileri, araştırmaları ve pratik uygulamaları bir araya getirmektedir. Yüksek lisans, doktora programları, mesleki ve sertifika programlarındaki öğrenciler, sahip oldukları bilgileri Fortune 500 şirketleri, yeni kurulan şirketler, üniversiteler, devlet kurumları, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve küresel organizasyonlarda uygulamaya geçirmektedir.

Esnek deneyime dayalı öğrenim, öğrencilerin sınıf ortamında aldıkları bilgileri tecrübeli sektör profesyonelleriyle birlikte çalışırken dünyanın zorlukları üzerinde kullanmalarını sağlamaktadır. Öğrenciler, işbirliği pozisyonlarından sınıflarına döndükten sonra becerilerini ve bilgilerini geliştirmeye devam etmekte ve ardından çalışmalarında daha yenilikçi olabilmek için teori, araştırma ve pratik uygulamayı birlikte kullanmayı keşfetmektedir.

Akademik Kadro

Northeastern, dünyanın en etkili akademisyenlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Disiplinlerarası işbirliğine ve öğrencilerin sınıf ortamına getirdiği artan odaklanmaya, tutkulara ve bilgilere bağlıdırlar. Son beş yılda 500'den fazla kadrolu veya kadro adaylığı olan üye atanmıştır, büyük ölçüde bu nedenle akademik kadro araştırmalarına yönelik ödüllerin sayısı artmıştır.

Araştırma

Öğrenciler nanoteknoloji, ağ bilimi, biyoteknoloji ve kentsel kamu politikaları gibi son teknoloji alanlarda akademik kadro üyeleriyle araştırmalarda beraber çalışmak için birçok fırsata sahiptir. Ayrıca seçtikleri alanlardaki en son gelişmelere erişebilirler ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları desteği ve danışmanlığı almaktadırlar.

Hem büyük bir araştırma merkezinin fırsatlarından, hem de küçük çaplı, daha samimi sınıf ortamlarından yararlanmaktadırlar. Araştırma fırsatları, dünya genelindeki araştırma ortaklıkları ile deneyime dayalı öğrenim programları üzerinden üniversite dışında da sunulmaktadır.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Northeastern'ın dokuz çok disiplinli fakülte ve yüksekokulunda 200'den fazla program sunulmaktadır. Bunların her biri, öğrenime yönelik benzersiz programlar ve yaklaşımların bulunduğu birbirine bağlı öğrenci topluluklarına ev sahipliği yapmaktadır.

 • Sanat, Bilim ve Tasarım Fakültesi
 • D'Amore McKim İşletme Fakültesi
 • Khoury Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Bouve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Mesleki Çalışmalar Fakültesi
 • Bilim Fakültesi
 • Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi

21. yüzyıl sektörlerinin gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan programlar esnektir, bu sayede öğrencilerin akademik ve mesleki hedeflerine uygun bir eğitim deneyimi oluşturmalarına olanak tanınmaktadır.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Northeastern University'ye kabul edilmek için yabancı öğrencilerin birtakım akademik ve dil gereksinimlerini karşılamaları gereklidir. Gereksinimler ve başvuru süreci, programa ve fakülteye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İngilizce Dil Yeterliliği

Deneyime dayalı öğrenim programlarında ve özenli sınıf ortamlarında başarılı olmak için kuvvetli İngilizce becerileri gereklidir. Vatandaşlığa bakılmaksızın, tüm öğrenciler başvuru yaparken İngilizce dil yeterliliklerini göstermelidir.

Minimum puanlar programa ve fakülteye göre değişmektedir ve tüm başvurular Kabul Komitesi tarafından dikkate alınmaktadır. Öğrencilerin Northeastern İngilizce dil gereksinimlerini incelemeleri tavsiye edilir.

Global Pathways, öğrencilerin bir Amerikan üniversitesinde öz güven kazanırken İngilizce dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan yoğun bir akademik programdır. Öğrenciler derece programlarına yönelik akademik kredi kazanmaktadır, programı ve ilerleme gereksinimlerini tamamladıktan sonra ise derece programlarına başlayabilirler.

''Konuşma derslerinden ve İngilizce sunum yapma fırsatlarından keyif aldım. Yüksek lisans dereceme başladığımda sunum yapma konusunda daha rahat olmamı sağladı.'' Chao Xu, Analiz bölümü Yüksek Lisans, 2020

İngilizce Gereksinimlerinden Muafiyet

Öğrenciler, Northeastern'a kayıt yaptırmadan önce (yabancı dil öğreten dersleri hariç) tüm dersler için eğitim dilinin akademik İngilizce olduğu bir lise veya üniversitede üst üste dört yıl tamamladılarsa, bir muafiyet hakkı kazanmaya uygun olabilirler. Gerekli İngilizce dil yeterliliğini, edebiyat ve kompozisyon derslerini de tamamlamış olmaları şartı mevcuttur. Öğrencilerin harici kaynaklar tarafından değerlendirilen sınavlardan aldıkları nihai veya tahmini sonuçları Northeastern'a göndermeleri gereklidir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Lisansüstü Öğrenim

Sertifikadan doktoraya kadar bütün programlarda öğrenciler, sınıftaki çalışmaları ve fikirlerini uygulamaya dönüştürmektedir. Deneyim Ağı (XN) aracılığıyla bir sektör kuruluşundaki denetimden yararlanmaktadırlar. Ayrıca laboratuvar ve sınıf içi öğrenimin işletmeler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve araştırma enstitülerinde burslar ve iş pozisyonları ile desteklendiği Deneyime Dayalı Ph.D (doktora) bulunmaktadır. Öğrenciler, eğitimleri boyunca akademik kadro, danışmanlar ve akıl hocaları tarafından yönlendirilmektedir.

Kariyerler

Özenli akademisyenler, birinci sınıf araştırma, deneyime dayalı öğrenim programları ve üst düzey bir ABD üniversitesinde eğitim görmek, öğrencileri tüm disiplinlerde çalışan küresel vatandaşlar olarak fark yaratabilecek bireyler haline getirmektedir. Uygun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) derecelerini kazanan öğrenciler, derecelerini tamamladıktan sonrası isteğe bağlı pratik eğitim (OPT) için 24 aylık uzatma başvurusu yapabilir. Northeastern öğrenci topluluğundaki bağlantılar ve dünyada 225.000'in üzerinde mezun, öğrencilerin kişisel ve mesleki hedefleri için hayat boyu destek sağlamaktadır.

Show more +Show less -
Başarı Hikayeleri

Başarı Hikayeleri

''Müdürümün bana söylediği ilk şeylerden bir tanesi, normalde insanların üniversiteden hemen sonra böyle pozisyonlarda işe alınmıyor olmasıydı. İşbirliği programında elde ettiğim iş deneyimi bunu başarmamı sağladı.''- Nicolas Binford, Bilgisayar Mühendisliği

''Ailem, yüksek lisans dereceme Northeastern'da devam edeceğime çok sevindi. Tutkulu olduğum bir program bulduğum için mutlular.''- Xulixiao ‘Allie' Tian, Khoury Bilgisayar Bilimleri Fakültesi, Align Khoury

''Bana seçeneklerimi tanıma şansını veren iş birliği fırsatları nedeniyle Northeastern'ı seçtim. Farklı işbirliği programlarında yer almak alanım hakkında neleri sevdiğimi, daha da önemlisi neleri sevmediğimi öğrenmemi sağladı. Geleceğimle ilgili ne yapmak istediğimi düşük bir riskle keşfettim.''- Rachna Igwe, Kimya Mühendisliği

''Northeastern öğrencileri zeki, hevesli ve agresif, sadece başarılı olma isteğinden etkilenmiyorlar, aynı zamanda muazzam bir motivasyon kaynağı olan başarısızlıklardan da ders çıkarıyorlar.''- Amin Khoury, Değerli Girişimci Ödülünün ilk sahibi

''Northeastern'ı diğer üniversitelerden ayıran şey buradaki kültür. Çok destekleyici ve arkadaş canlısı. Öğrenciler üst düzey. İyi, yetkin, ilgili ve istekli diğer öğrencilerle bir arada olmak öğrenim deneyimini de daha iyi bir hale getiriyor.''- Profesör Jim O'Donnell, Mesleki Çalışmalar Fakültesi, Proje Yönetimi

''Öğrencilerimde inanılmaz bir bağlılık var. Çalışmalarıma merak duyuyorlar ve bu dünyaya bir etki yapmak istiyorlar."- Profesör Shalanda Baker, Hukuk Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler Fakültesi.

''Yüksek lisans programınız için size kuvvetli bir temel, teorik ve pratik deneyim vermek istiyoruz çünkü işverenlerin istediği ve alanın gerçekten ihtiyaç duyduğu şey bu.''- Profesör Hanumant Singh, Mühendislik Fakültesi, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Departmanı

Show more +Show less -
12735
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
176th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
At Northeastern University
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$1767

 • $816
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $98
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin