Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Oklahoma State University

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

En iyi devlet üniversitelerinden biri olan Oklahoma State University (OSU), hem kampüslerinde hem de online olarak 300'den fazla program sunar.

100'ün üzerinde ülkeden 35.000'i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapan OSU'nun öğrenim ortamı canlı ve kapsayıcıdır.

Enstitü öğretim, araştırma ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bilinmektedir. Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik ilerlemenin değerlendirildiği Times Higher Education 2021 etki sıralamalarında ABD için 8. sırada yer almıştır.

1890'de kurulan devlet tahsisli üniversite, başarılı ve köklü bir enstitüdür. OSU'nun birincil hedefi eğitime erişilebilirliktir, 20:1'lik öğrenci-akademisyen oranı sayesinde özel akademik desteğe ulaşmak oldukça kolaydır.

ABD'deki en iyi beş online öğrenim okulu arasındadır (Newsweek 2022), birçok kampüsünde kapsamlı ve modern tesisler mevcuttur. ABD'nin en iyi 100 akademik araştırma kütüphanesinden biri olan Edmon Low kütüphanesi de bunlara dahildir.

Üniversite, 264.000'den fazla üyesi olan büyük bir mezunlar ağına sahiptir. Country müzik sanatçısı Garth Brooks, ünlü avukat Anita Hill ve NFL oyuncusu Barry Sanders, OSU mezunları arasındadır.

Otel, otopark, alışveriş, yemek, öğrenci hizmetleri ve daha fazlasını içeren ülkedeki en kapsamlı öğrenci birliği OSU'ya aittir. Öğrenciler, katılabilecekleri 500'den fazla topluluğun yanı sıra 14 erkek ve kadın sporundan oluşan OSU atletizm etkinliklerinin keyfini çıkarabilir.

Ana kampüs, Oklahoma'nın kuzey-orta bölgesindeki Stillwater'da yer almaktadır. Çok sevilen Stillwater, Amerika'nın en iyi üniversite şehirlerinden biri seçilmiştir (MSN 2021).

Kariyer başlangıcınız için ideal bir üniversite şehrinde yer alan kampüs, Oklahoma City ve Tulsa'ya sadece 96km uzaklıktadır. Şehir ve kampüsler arası seyahatte OSU öğrencileri ve personeli için ücretsiz toplu taşıma olanakları mevcuttur. Stillwater Bölgesel Havalimanı, kampüse altı dakikalık bir mesafededir ve Dallas/Ft. Worth Uluslararası Havalimanına günlük uçuşlar sunar.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Sıralamalar

Oklahoma State University, Times Higher Education 2021 etki sıralamalarında ABD için 8. sırada yer almıştır. 1.115 enstitünün bulunduğu dünya sıralamasında 85. olan üniversite, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma hedeflerine doğru başarılı bir şekilde ilerlemektedir.

Sağlık Bilimleri Merkezi, ABD'nin en iyi tıp fakültelerinden bir tanesidir (U.S. News and World Report 2021). Tıbbi desteğe ihtiyaç duyanlara ve kırsal bölgedekilere hizmet veren en iyi 10 fakülte arasındadır ve sıralamaları aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık profesyoneli sıkıntısı olan alanlar için 7.
 • Kırsal bakımda 10.
 • Kültür çeşitliliğinde 13.

Online programlarından birçoğu, U.S. News and World Report'un 2021 En İyi Online Programlar sıralamasında yer almıştır. Mühendislik, Mimarlık ve Teknoloji Fakültesi ile Eğitim ve Beşeri Bilimler Fakültesi buna dahildir.

Kütüphane genişletmesi

Üniversite, özel üniversite ortaklığı sayesinde yeni bir kütüphaneler arası ödünç verme hizmetine sahiptir.

Meksika'da özel bir üniversite olan Universidad Popular Autonoma del Estado de Puebla ve Oklahoma State, birkaç yıldır öğrenci değişimi, çift diploma programları ve akademisyen işbirliği gibi alanlarda beraber çalışmaktadır.

Yeni ödünç verme hizmetiyle her iki üniversiteden öğrenciler ve personel, dijital kaynaklarını birbirleriyle paylaşabilir.

Ruh sağlığı

Üniversite, JED Foundation ile üniversitedeki ruh sağlığı kaynaklarını geliştirmektedir. Dört yıllık bu ortaklık, OSU'nun ruh sağlığı programları, politikaları ve hizmetlerine yardımcı olacaktır.

OSU Sağlık Bilimleri Merkezi Refah Departmanı, ruh sağlığı için yeni bir girişim başlatmıştır. Kaynakların ve kişisel yardım modüllerinin paylaşıldığı bu platform, hem kampüsteki hem de kampüs dışındaki öğrenciler için ruh sağlığı hizmetlerine sahiptir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Oklahoma State University'nin öğretim kalitesi, birçok prestijli sıralamada uluslararası düzeyde kabul görmektedir. Bunlardan bazıları:

 • En iyi 100 devlet okulu arasında (U.S. News and World Report 2021)
 • Oklahoma'daki en iyi üniversite (Top Colleges: Online Colleges)
 • En iyi 50 lisansüstü okul arasında (U.S. News and World Report 2021)
 • Etki sıralamalarında ABD'de 8. ve dünyada 85. (Times Higher Education 2021)
 • ABD'nin en iyi 25 online üniversitesi arasında (Onlinecolleges.com 2020)

OSU, U.S. News and World Report 2021 sıralamalarında en iyi 100 üniversite arasında yer almıştır. Ayrıca en iyi işletme lisans programı, en iyi mühendislik lisans programı ve en iyi devlet üniversitesi kategorilerinde başarılı olmuştur. Üniversitenin Sağlık Bilimleri Merkezi ise ülkedeki en iyi tıp fakültelerinden biri seçilmiştir.

Üniversitenin kültür çeşitliliği yüksek öğretim ekibi 70 tane öğrenci, akademik kadro ve personel topluluğundan oluşmaktadır. Enstitüdeki 20:1'lik öğrenci-akademisyen oranı sayesinde öğrenim deneyimi kişisel, pratik ve başarı için öğrencilerin kariyer hedeflerine uygundur.

Tutkulu sektör liderlerinin verdiği programlarda analiz, iletişim, eleştirel düşünme ve liderlik gibi çeşitli beceriler öğretilmektedir. Öğrenciler, deneyim kazanmak için ilk senelerinden itibaren pratik araştırma fırsatlarından yararlanabilir ve yeni ilgi alanlarını keşfedebilir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Üst düzey bir enstitü olan OSU'da beş akademik fakülte, bir veterinerlik okulu ve osteopatik tıp fakültesi mevcuttur. Kampüste ve online olarak 200'den fazla lisans programının yanı sıra 200 yüksek lisans, doktora ve lisansüstü sertifika programı sunmaktadır.

Ferguson Tarım Fakültesi

Bu fakülte, çeşitli tarım alanlarında pratik bir öğrenim ve araştırma olanakları sağlar.

Tarım eğitimi, ormancılık, peyzaj mimarlığı ve peyzaj yönetimi dahil olmak üzere programların birçoğu profesyonel olarak akredite edilmiştir.

Sanat ve Bilim Fakültesi

En büyük ve en kapsamlı fakültedir, 24 akademik departmanla birlikte 100'den fazla lisans ve lisansüstü programa sahiptir. Sanat, beşeri bilimler, sosyal bilimler, matematik ve doğa bilimleri alanlarında uzmanlaşmıştır. Öğrencileri iş hayatına hazırlayan bu fakülte, yurt dışında eğitim ve stajyerlik olanakları da sunar.

Eğitim ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Bu yeni fakültede eğitim, sağlık, havacılık ve beşeri bilim programları mevcuttur. 100'den fazla programın yanı sıra pratik öğrenim için 22 merkeze, kliniğe ve laboratuvara ev sahipliği yapmaktadır.

Mühendislik, Mimarlık ve Teknoloji Fakültesi

Eyalette türünün en büyük fakültesidir ve ulusal düzeyde tanınan programlar vermektedir. Sınıfta öğrenilen teorilerin uygulanabileceği Endeavor Laboratuvarı, fakültenin modern tesisleri arasındadır.

Spears İşletme Fakültesi

Birçok merkezin ve enstitünün adresi olan Spears, pratik bir ortamda akademik kadroyla birlikte çalışmak için benzersiz fırsatlar sunar.

Programları, işletme eğitimindeki en yüksek kalite standardı AACSB International tarafından akredite edilmiştir. Ayrıca işletme derecesi sunan fakülteler arasında en iyi %5'lik dilimdedir. Öğrencilerinin %94'ü, mezuniyetlerinin ardından üç ay içinde istihdam edilir veya eğitimlerine devam eder.

Küresel Çalışmalar ve Ortaklıklar Fakültesi

Üniversitenin küresel etkileşimleri için stratejik ve idari bir merkez olan fakülte, OSU personeli ve öğrencileri için bilgi, destek ve gelişim olanakları sağlar.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Oklahoma State programlarının kendine özel giriş koşulları vardır.

Programların dili İngilizce olduğundan yabancı başvuru sahipleri, belirli İngilizce dili gereksinimlerini karşılamalıdır. Üniversite, aşağıdaki minimum puanlarla iBT TOEFL ve IELTS sınavlarını kabul etmektedir:

 • iBT TOEFL – 61 veya üzeri
 • IELTS - 5.5 veya üzeri
 • Duolingo İngilizce Testi – 85 veya üzeri

Yabancı öğrenciler, bu sonuçların yanı sıra OSU'ya başvuru süreçlerinde aşağıdakilere de sahip olmalıdır:

 • 90 USD başvuru ücreti
 • Herhangi bir enstitüden üniversite transkripti (eğer üniversite kredisi aldıysanız)
 • Tamamlanan online başvuru
 • Pasaportlarındaki kimlik sayfalarının bir kopyası
 • Genel not ortalaması en az 3.0 (veya eşdeğeri) olan resmi lise transkriptleri
 • Finansal teminat belgesi

Gönderilen tüm transkriptler, belgeyi veren enstitünün orijinal dilinde olmalıdır ve İngilizce çevirisiyle birlikte sunulmalıdır.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Oklahoma State'in harç ücretleri ve genel masrafları, devlet tahsisli enstitüler için ulusal ortalamanın %69'u değerindedir. Katılım ücreti ise ulusal ortalamanın %78'idir. Üniversite, 2000'den bu yana düzenli olarak Kiplinger'in en uygun fiyatlı üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Üniversitenin sunduğu burslar ve hibeler, öğrencilere ekonomik açıdan destek sağlar. Öğrencilerin neredeyse %50'si borçsuz mezun olmaktadır, ortalama borç miktarı 22.591 USD ile ülke ortalamasından düşüktür.

Yabancı öğrenciler, yıllık 4.000 - 10.000 USD arasında değişen çeşitli burslardan faydalanabilir. OSU'ya başvuran yabancı öğrenciler otomatik olarak değerlendirilmeye alındıklarından burs için ek başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Üniversitenin sağladığı burslara Birinci Yıl Uluslararası Başarı Bursu ve Uluslararası Geçiş Başarı Bursu dahildir. Kısmi harç ücreti muafiyeti olarak verilen bursların her ikisi de İngilizce sınav sonuçlarına, SAT puanlarına ve not ortalamasına dayanır.

Mezunlar Miras Bursu, ebeveynleri veya büyükannesi/büyükbabası OSU'dan mezun olmuş öğrencilere yöneliktir ve harç ücretinin bir kısmından muafiyet sağlar. Öğrenciler, bursa hak kazanmak için bir form göndermelidir.

Tüm bunlara ek olarak rekabete dayalı burslar da mevcuttur. Burs tutarları ve şartlar fakültelere göre değişmekle birlikte genellikle akademik sınav sonuçlarına, topluluğa katılım oranına, yazılı kompozisyonlara, görüşme ve giriş sınavlarına göre değerlendirme yapılmaktadır.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

OSU öğrencilerinin %93'ü, mezun olduktan sonra iki yıl içinde istihdam edilir. Konu alanına özel istihdam oranları da etkileyicidir, işletme öğrencilerinin %94'ü mezuniyetlerinin ardından üç ay içinde çalışmaya başlar veya eğitimlerine devam eder.

OSU mezunlarının maaşları, ulusal ortalamadan yüksektir. Mezuniyetlerinden altı yıl sonra öğrencilerinin medyan ortalama kazancı, ulusal ortalama olan 33.028 USD'ye kıyasla 44.300 USD değerindedir.

OSU programlarının çoğu profesyonel olarak akredite edildiğinden ilgili becerilere, bilgilere ve deneyime sahip öğrencileri, iş piyasasında öne çıkmaktadır.

Üniversitenin kuvvetli mezunlar ağı, şu anda 264.000'den fazla üyeye sahiptir. Country müzik sanatçısı Garth Brooks, ünlü avukat Anita Hill ve NFL oyuncusu Barry Sanders, OSU mezunları arasındadır.

OSU'da eğitime devam etmek isteyen lisans öğrencileri, çeşitli disiplinlerde 200'ün üzerinde program sunan lisansüstü fakültesini tercih edebilir. Lisansüstü sertifikaları, yüksek lisans yetkinlikleri ve doktora dereceleri mevcuttur.

Show more +Show less -
6408
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
601st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At OSU
International students experience at OSU
At OSU
OSU - America
At OSU
At Oklahoma State University - Stillwater
At OSU
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$1767

 • $816
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $98
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?