Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Oklahoma State University

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

Oklahoma State, OKState veya OSU olarak da bilinen Oklahoma State University, Oklahoma eyaletinin Stillwater şehrinde yer alan, arazisi devlet tarafından tahsis edilmiş üst düzey bir üniversitedir. 1890 yılında kurulan üniversite, dünya çapında 100'ün üzerinde ülkeden 18.000'den fazla lisans öğrencisine ev sahipliği yapıyor.

Eyaletin en büyük şehirleri Oklahoma City ve Tulsa'ya birer saat uzaklıkta bulunan okul, Teksas eyaletinin heyecan verici kenti Dallas'a ise 4 saat mesafededir. Öğrenciler, kampüsten yalnızca 6 dakika uzaklıktaki Stillwater Bölgesel Havaalanı'ndan dünyanın dört bir yanına kolaylıkla uçabiliyor.

‘Amerika'nın En Parlak Turuncusu' olarak bilinen resmi renkleriyle OSU, öğrencileri için ayrıcalıklı bir öğrenim, konaklama ve sosyal hayat deneyimi sağlamaya kararlıdır. Okul, sunduğu 200'den fazla akademik çalışma alanıyla öğrencilerine ilgi alanlarına en uygun alanları keşfetme ve keyifli bir öğrenim deneyimi yaşama şansı veriyor.

Yabancı öğrenciler hem küresel OSU mezun ağından hem de her yıl verilen ve toplamı 320 milyon USD'yi bulan burslar ve finansal destek imkânlarından faydalanabiliyor.

OSU, kültür çeşitliliği ve kapsayıcılık alanlarında lider bir üniversite olmaktan gurur duymaktadır. 2020 yılında INSIGHT into Diversity dergisi tarafından Higher Education Excellence in Diversity ödülünü ve Diversity Champion ödülünü almıştır. Yükseköğretim alanındaki bu saygın dergi tarafından verilen ödüller, son derece kapsayıcı eğitim alanları oluşturan enstitülerin başarılarını kutlamaktadır.

Hem üniversite hem de Stillwater şehri güvenli, cana yakın ve uygun fiyatlı olmalarıyla bilinmektedir. OSU, dünyanın dört bir noktasından gelen öğrencilerin oldukça samimi bir şekilde karşılanmasını amaçlamaktadır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

OSU, kültürel çeşitlilik ve sosyal kapsayıcılık konusunda önde gelen üniversitelerden biri olmaktan gurur duyuyor. Geçtiğimiz 7 yılda olduğu gibi bu yıl da Yükseköğrenimde Mükemmeliyet ödülleri Kültürel Çeşitlilik kategorisinde ödül alan okul, INSIGHT Into Diversity dergisi tarafından 2018 Kültürel Çeşitlilik Şampiyonu ödülüne de layık görüldü. Ödül, saygın bir yükseköğrenim yayını olan dergi tarafından olağanüstü toplumsal kapsayıcılığa sahip öğrenim ortamları yaratan ve sunan öğrenim kurumlarına veriliyor.

OSU kampüsü, birçok akademik yüksekokul için yapılan son teknoloji eğitim binalarıyla inşaat anlamında adeta bir patlama yaşadı. Şu anda inşa edilen Michael ve Anne Greenwood Müzik Fakültesi, en iyi teknolojilerle donatılan müzik laboratuvarlarına ve öğretim stüdyolarına sahip olacak. Yeni müzik fakültesi, öğrencilerin dünyanın dört bir yanından gelen ünlü sanatçılardan eğitim almalarına ve beraber gösterilere katılmalarına olanak tanıyan konser salonunu içeren McKnight Sahne Sanatları Merkezinin yanında yer alacak.

Ferguson Family Foundation'ın 50 milyon dolarlık tarihi hediyesi Ferguson Tarım Fakültesi'nin çalışmaları için 25 milyon dolar değerinde bir bağış oluşturmuştur ve geri kalan 25 milyon dolar New Frontiers kampanyasına ayrılmıştır. New Frontiers, OSU Tarım için son teknoloji öğretim, araştırma ve genişletme tesisleri kurmaya yönelik bir plandır. Binanın yapımına 2021 yılının baharında başlanacaktır ve 2023 sonbaharında tamamlanması beklenmektedir.

2018 yılında Mühendislik, Mimarlık ve Teknoloji Yüksekokulu, 23 disiplinler arası mühendislik bilimi ve proje laboratuvarını, milyonlarca doğar değerinde modern araçları ve başka hiçbir yerde bulanamayacak pratik öğrenim deneyimini içeren Endeavor Laboratuvarını tanıttı. Spears İşletme Fakültesi, gerçek zamanlı borsa takibi de dahil olmak üzere modern kurumsal tesislere benzer bir ortam sunan iş birliği alanlarına sahip hilal şeklindeki muhteşem yeni binasına taşındı.

Moda ve iç tasarım okuyan öğrencilerine daha iyi öğrenim fırsatları sunmak için Eğitim ve Beşeri Bilimler Yüksekokuluna 2016 yılında yeni bir ek bina eklenmiştir. Yeni binada hem tam servis hem de hızlı servis restoran eğitim laboratuvarları, bir içecek eğitim merkezi, bir dikişli tekstil ürünleri laboratuvarının yanında sanal ve arttırılmış gerçeklik laboratuvarları mevcut.

Öğrencilere sunulan inanılmaz kaynakları ve tesisleri görmek için sanal kampüs turuna katılabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler, Edmon Low Kütüphanesi'ne, ülkenin en kapsamlı Öğrenci Birliğine, yepyeni İşletme Binasına, Endeavor mühendislik binasına, son teknolojilerle donatılmış McKnight Sahne Sanatları Merkezine ve daha birçok tesise göz atabilmektedir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

OSU'daki öğrenciler, ulusal çapta tanınan yüksekokullardan eğitim alacaklarından emin olabilirler. Üniversite, En İyi 80 İşletme Programı (U.S. News & World Report) ve En Uygun Fiyatlı 50 Lisans Mühendislik Programı listelerinde yer alıyor. Ulusal sıralama ve değerlendirme sitesi Niche, OSU'yu tarım bilimleri için en iyi 11. yüksekokul (98 arasından), bilgi teknolojileri için en iyi 26. yüksekokul (129 arasından) ve Amerika'da atletizm için en iyi 41. yüksekokul olarak (1.402 arasından) göstermiştir.

OSU akademik kadrosu, eğitmen başına yalnızca 20 öğrenci kadar düşük mevcutlara sahip sınıflarda öğrencilere çalıştıkları akademik alanda zengin bir öğrenim deneyiminden fazlasını sunarak onları farklılıklarla dolu profesyonel dünyaya hazır, donanımlı bireyler olarak yetiştiriyor. Öğrenciler hangi programda öğrenim görüyor olurlarsa olsunlar analiz, iletişim, eleştirel düşünme, problem çözme ve liderlik becerilerini geliştirirken yeterli ve paha biçilemez bir pratik deneyim ediniyor. Sektörlerinde lider ve alanlarına tutkuyla bağlı akademisyenler, öğrencilere farklı bakış açıları sunuyor ve onlara kişisel ve mesleki hayallerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olmak için çalışıyor.

OSU, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmeleri, deneyim kazanmaları ve kendilerine lisansüstü eğitimlerinde veya kariyerlerinde bir avantaj sağlayacak beceriler elde etmeleri için çeşitli pratik araştırma fırsatları sağlar. Öğrenciler, ilk yıllarından itibaren araştırma yapmaya başlayabilir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Öğrencilerin beş akademik yüksekokuldan 200'ün üzerinde ana dal seçeneği vardır:

Ferguson Tarım Yüksekokulu

Ferguson Tarım Yüksekokulu, birçok etkileyici programa sahiptir. Öğrenciler ve akademik kadro mükemmel akademik performansları, toplum çalışmaları ve ortaklıkları sayesinde ulusal ve uluslararası düzeyde ödüller kazanmıştır.

Sanat ve Bilim Yüksekokulu

Sanat ve Bilim Yüksekokulu, OSU'nun en büyük ve en yüksek kültür çeşitliliğine sahip yüksekokuludur. Yurtdışında eğitim ve stajyerlik fırsatlarıyla öğrencileri hem ileri eğitime hem de profesyonel dünyaya hazırlar.

Eğitim ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Eğitim ve Beşeri Bilimler Fakültesi, ulusal olarak tanınan 35 lisans ve 64 lisansüstü programında yaklaşık 4.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kapsamlı araştırma portföyümüz yaşam süresince insan gelişimi, K-12 ve STEM eğitimi, besin ve hastalık önleme, öğrenim ve teknoloji, insan ortamları, pilotlar ve hava-uzay güvenliği gibi konuları içermektedir.

Mühendislik, Mimarlık ve Teknoloji Yüksekokulu

Bu alanda eyaletin en büyüğü olan yüksekokul, sunduğu programlarla ulusal çapta saygı görüyor. Okulun modern tesisleri arasındaki Endeavor Laboratuvarı, öğrencilere sınıfta öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökerek deneyim kazanma imkânı sunuyor.

Spears İşletme Fakültesi

Spears İşletme Fakültesi öğrencilerine profesyonel başarıya uygun bir eğitim veriliyor. Yeni İşletme Binasında günün pazar trendlerini gösteren bir elektronik ticker'la birlikte tüm gerekli ekipmanlarla donatılmış bir borsa katı bulunmaktadır.

Onur Yüksekokulu

Honors College, hak kazanana öğrencilere en itibarlı akademik kadro üyeleriyle küçük sınıflarda farklı öğrenim yöntemleri sunmaktadır. Onur Yüksekokulu, kısa bir süre önce Inside Honors 2018-2019'dan beş üzerinden beş yıldız aldı.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Yabancı öğrenciler, OSU'da eğitim görebilmek için İngilizce gereksinimlerini karşılamalıdır. Gereken TOEFL iBT puanları: 61+ veya 5.5+ ya da eşdeğer bir IELTS puanı. Öğrencilerin ayrıca 4.0 ölçeğine göre 3.0+ değerinde bir lise not ortalaması olmalıdır. Yeni yabancı öğrencilerin tamamı, OSU'ya başarılı bir eğitim başvurusunda bulunmak için üniversiteye doğru belgeleri göndermelidir. Gereken belgeler şunlardır:

 • Tamamlanan çevrimiçi başvuru
 • Pasaportlarındaki kimlik sayfalarının bir kopyası
 • 61 veya üzeri TOEFL iBT puanı veya 5.5. veya üzeri IELTS puanı aldıklarını gösteren bir belge
 • Resmi lise transkripti (3.0 veya üzeri not ortalaması)
 • Geçmişte öğrenim görülen herhangi bir kuruma ait transkript (yüksekokul seviyesinde akademik kredi alınmış ise)
 • Finansal teminat belgesi

Sunulacak tüm transkriptler orijinal dillerinde olmalı ve İngilizceye tercümeleriyle birlikte sunulmalıdır.

Öğrencilerin OSU programlarına kabul edilebilmeleri için 90 USD tutarındaki başvuru ücretini ödemiş olmaları gereklidir.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

OSU'nun yabancı öğrencileri öğrenim ücretleri, konaklama, akademik malzemeler ve sağlık sigortası gibi doğrudan giderler için gereken miktarı yılda yaklaşık 44.000 USD olarak hesaplayabilirler. Elbette bu tutar öğrenciden öğrenciye ve öğrencinin giriş yılına göre değişiklik gösterecektir.

İhtiyacı olan öğrencilere yardımcı olmak için birçok finansman fırsatı ve destek mevcuttur. Üniversiteye kabul edildikten sonra her öğrenci, birtakım bursu almaya otomatik olarak hak kazanır. Uluslararası Birinci Yıl Başarı Bursu ve Uluslararası Geçiş Başarı Bursu İngilizce dili sınav puanları, SAT puanları ve not ortalamalarına göre verilir. Bu burslar kısmi harç ücreti muafiyeti olarak uygulanır.

Mezunlar Mirası Bursu ise, anne veya babasından biri ya da büyükanne veya büyükbabası OSU'dan mezun olmuş öğrencilere verilen ve kısmi harç ücreti muafiyeti olarak uygulanan bir burstur. Öğrenciler, bu bursa hak kazanmak için bir form göndermelidir.

Tüm bunlara ek olarak akademik burslar da mevcuttur. Burs tutarları ve şartlar yüksekokullara göre değişmekle birlikte genellikle akademik sınav sonuçlarına, topluluğa katılım oranına, yazılı kompozisyonlara, görüşme ve giriş sınavlarına göre değerlendirme yapılmaktadır.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

OSU, öğrencilerinin kişisel tutkularını başarılı kariyerlere dönüştürmek için çalışıyor. Sunduğu zengin öğrenim deneyimleri sayesinde okul, öğrencilerini toplumda olumlu etki yaratan bireyler olarak yetiştiriyor. Birçoğu akreditasyona sahip olan OSU programlarından mezun olan öğrenciler istihdam piyasasında avantaj elde ediyor. Programlardan bazıları ise mükemmel istihdam oranlarıyla öne çıkıyor.

Ulusal sıralama ve değerlendirme sitesi Niche'e göre OSU mezunlarının %93'ü mezuniyetlerinden sonraki 2 yıl içerisinde istihdam ediliyor ve medyan maaş olarak yıllık 36.900 USD kazanıyor (ulusal medyan ortalama 26.913 USD). Mezuniyetten altı yıl sonra OSU mezunları için ortalama medyan maaş yıllık 44.300 USD değerindedir (ulusal medyan ortalama 33.208 USD).

Lisansüstü eğitim birimi, öğrenimlerine OSU'da devam etmeyi arzu eden öğrenciler için birçok lisansüstü sertifikası ile yüksek lisans ve doktora dereceleri edinme olanağı sunuyor. 1000'den fazla lisansüstü öğrencisine ev sahipliği yapan birimin mezunları, hayal ettikleri kariyere ulaşmak için 200'den fazla farklı yoldan birini izleyebiliyor.

Show more +Show less -
3069
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
401st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At OSU
OSU - America
At OSU
International students experience at OSU
At Oklahoma State University - Stillwater
At OSU
At OSU
Stillwater Oklahoma Stillwater
Tulsa Oklahoma 700 N. Greenwood Ave.
Founded on Christmas Day in 1890 under the Morrill Act as Oklahoma Agricultural and Mechanical College, Oklahoma State University has grown through its traditions and culture to become one of America?s premier land-grant universities. From being named a top public university to being known as America's Healthiest Campus, OSU's awards and rankings showcase their academic distinctions, campus culture and value.

The university through their five academic colleges, plus a veterinary school and an osteopathic medical school offers more than 200 undergraduate majors, 79 master's programs and 45 doctoral programs. Although OSU is a large, comprehensive university, its size does not minimize the personal attention each student receives. The individual is more than just a number here. Students can count on personal attention in a friendly environment.

As a comprehensive land-grant institution, OSU offers many distinct advantages such as nearly 4 million volumes in the library?s collection, modern research laboratories and equipment, excellent physical education, recreation and student union facilities, more than 500 student organizations, nationally recognized residence hall programs, outstanding cultural and athletic events, and 45 nationally affiliated fraternities and sororities that provide a stimulating educational and social environment.

Research has been one of the three essential components of the OSU mission since the University?s inception. It adds richness, depth and broader impact to the other mission components of teaching and outreach. OSU?s faculty and students are engaged in research across the full spectrum of human endeavor and inquiry, including areas of state and national priority.

Located in northeast Oklahoma, Stillwater is just 60 miles from both Oklahoma City and Tulsa. Southern Living ranked Stillwater sixth on its list for The South's Friendliest Cities 2018, and OSU sits at the heart of it all.
https://images1.content-gbl.com/commimg/myhotcourses/institution/profile/myhc_291563_320px.jpg Oklahoma State University https://www.idp.com/turkey/universities/oklahoma-state-university/iid-us-00253/

Ortalama toplam maliyet$1752

 • $801
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $98
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin