Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Portland State University

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

Portland State University, Portland, Oregon'un devlet araştırma üniversitesinden çok daha fazlasıdır. Üniversitenin yenilikçi yaklaşımı, maksimum etki için eğitimi yaratıcı problem çözme ve işbirliği ile buluşturur.

PSU, %35'i çeşitli temellerden gelen 26.000'i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapar. 200'ü aşkın program seçeneğine sahip olan PSU, Oregon'un en çeşitli, yenilikçi ve ekonomik araştırma üniversitesidir. Öğrenciler, 18:1'lik öğrenci- akademisyen oranının ve 30 öğrencilik ortalama sınıf mevcudunun avantajına sahip olur.

Portland State University, Oregon eyaletinin Portland şehrinde ABD'nin kuzeybatısında bulunur. PSU, ülkenin en yenilikçi üniversiteleri arasında yer alır (U.S. News & World Report). Aldığı diğer ödüllerden bazıları:

 • Oregon'daki en uygun ücretli araştırma üniversitesi (Best Value Schools)
 • Ülkenin en çeşitli üniversitelerinden biri (Niche)
 • En LGBTQ-dostu 10 kampüsten biri (Campus Pride Index)
 • Oregon'da sosyal hareketlilikte birinci (U.S. News & World Report)
 • Ülkenin en iyi 50 çevre dostu okuldan biri (The Princeton Review)
 • İklim krizinde bir fark yaratma konusunda en iyi 10 okuldan biri (CollegeMagazine.com)

Üniversite, hizmet öğreniminde ABD'de 5. sırada yer alır (U.S. News & World Report). Mezun olmak için öğrencilerin %100'ünün toplum odaklı bir proje veya staj tamamlamaları gerekir.

Öğrenci hayatı

Kampüs tesisleri arasında öğrenci sağlık ve danışmanlık merkezi, 11 kültür ve kaynak merkezi ve finansal hizmetler yer alır. Kampüs, yemek alınabilecek büfelere, ağaçlı park alanlarına, canlı müzik etkinliklerine, 200 öğrenci grubuna ev sahipliği yapmakta olup Oregon eyaletinde Portland'ın merkezinde yer alır.

Öğrenciler PSU'nun 200m2'lik kampüsünden staj yerlerine yürüyerek gidebilir, Willamette Nehri boyunca bisiklet sürebilir veya şehir içinde ücretsiz olarak tramvaya binebilirler. Portland, çok sayıda kafeye, bisiklet yoluna, bira üretimi yapılan küçük fabrikalara, parklara, galerilere, pazarlara ve performans alanlarına sahiptir. Öğrenciler aynı zamanda Columbia River Gorge, Pacific Okyanusu, Mount Hood ve Willamette Vadisi'ne de kolaylıkla erişebilirler.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

PSU araştırmacıları dünyanın en iyileri arasında yer alır

PSU bünyesinden 35 araştırmacı, alanlarında dünyanın en iyileri arasında seçilmiştir (PLOS Biology Journal). Bu değerlendirmede 22 disiplin genelinde 6 milyonu aşkın araştırmacı dikkate alınmıştır.

Doğrudan giriş yapılabilen yeni hukuk programı

Willamette University ile işbirliği içinde öğrenci ve mezunlara hukuk eğitimine elverişli bir erişim imkânı sunan yeni bir program başlatılmıştır. Hukuk fakültesine geçiş yapmak isteyen PSU öğrencileri, yönlendirme ve ayrıca yıllık 10.000 USD burs şeklinde finansal destek alabilir. Bu burs, 3 yıl boyunca yenilenebilirdir.

En seçkin işletme programları

PSU, küresel çapta yaşanan pandeminin uzaktan eğitim oranlarını yükseltmesi dolayısıyla sunduğu çevrimiçi programları şartlara uyarlamış ve gayretleri dolayısıyla takdir toplamıştır. U.S. News & World Report'un 2021 en iyi çevrimiçi programlar sıralamasına göre PSU'daki 3 çevrimiçi program ulusal ölçekte öne çıkmaktadır:

 • 11'inci sırada İşletme Lisans Programı
 • 27. sırada Eğitim Yüksek Lisans Programı
 • 72. sırada İşletme Yüksek Lisans programları (MBA harici)

Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi

PSU mezunları, Intel'i icat eder, NASA ile keşifler yapar ve kendi yenilikçi şirketlerini kurarlar. PSU öğrencilerinin mezuniyetten bir yıl sonra kazandıkları ortalama maaş yıllık $65.000'dır. 183.000'i aşkın PSU mezunu fikirlerini hayata dönüştürme yolunda tüm dünya çapında hayatlarını sürdürür.

Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi anadalları, Portland State University'den mezun olduktan bir yıl sonra en yüksek maaşları kazanır. PSU Bilgisayar Bilimi anadallarını tamamlayan öğrencilerin mezuniyetten bir yıl sonraki maaş seviyeleri, ABD'deki tüm devlet üniversitesi mezunları genelinde en iyi %15-20'de bulunur.

PSU - OHSU Halk Sağlığı Fakültesi

PSU, halk sağlığını iyi anlayan mezunlar yetiştirir. PSU - OHSU Halk Sağlığı Fakültesi mezunları, toplumdaki sağlık risklerine ilişin eşit olmayan kaynakları belirleyebilir, herkes için sağlık imkânlarını arttıracak olan yaklaşım ve stratejileri teşvik edebilir ve toplumsal değişim için kaynakları seferber edebilirler.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Portland State University, öğrencilerini toplumda fark yaratmak için ihtiyaç duydukları araçlarla donatır. Kentsel bir devlet araştırma üniversitesi olarak konumunu toplumsal değişikliğe yönelik adımlar atmak üzere kullanır. Dersler, öğrencilerin akranları ve profesörleriyle birlikte yaratıcı çalışmalar ürettikleri yer olup işbirliğine fırsatları sunar.

Özel Eğitim

Kaynaklar, her bir öğrencinin ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Öğrenciler, kariyer yollarının haritasını çıkarmalarına yardımcı olan akademik danışmandan yakın bir destek görür. 18:1'lik öğrenci-akademisyen oranı sayesinde öğrenciler ilgili ve ilham veren profesörlerden yakın bir destek alırlar.

PSU özel eğitim, University Success, Learning Center ve çevrimiçi ve ders sonrası destek sunan Writing Center aracılığıyla akademik destek amaçlı pek çok fırsat sunar.

Seçkin ulusal programlar

U.S. News & World Report'a göre PSU ülkedeki en programlardan bazılarını sunar. Bunlar arasında işletme, sağlık hazırlık, grafik tasarım, sosyal çalışmalar ve kentsel planlama programları yer alır.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

100'den fazla anadal ve yan dal, 20 doktora programı ve 100 yüksek lisans programı genelinde 216'i aşkın derece ve sertifika programı mevcuttur. Üniversite bünyesindeki fakülteler şunlardır:

Sanat

125'den fazla akademisyen sanat, mimarlık, tasarım, müzik, sinema ve tiyatro alanlarındaki programlarda ders verir. Öğrenciler, seçkin yaratıcı kuruluşlar ile deneyim kazanarak öğrenir.

Eğitim

PSU 40'tan fazla programın öğrencilere diğer bireylere nasıl öğretip onları nasıl yönlendireceklerini gösterdiği, Oregon'un en kapsamlı eğitim fakültesine ev sahipliği yapar.

Sosyal Sanat ve Bilimler

Üniversitenin en büyük fakültesi olan Sosyal Sanat ve Bilimler 100'ü aşkın heyecan verici program sunar. Programlar, dünya standartlarında akademisyenler ve uzman toplum ortakları sayesinde geliştirilir. Öğrencileri, dünyanın karşı karşıya olduğu en kritik konulardan bazılarını keşfetmeye teşvik ederler.

Kent ve Kamu İşleri

Öğrenciler, kentsel planlamadan uluslararası çalışmalara kadar mevcut pek çok akademik ve profesyonel program sayesinde başarılı liderlere ve problem çözücülere dönüştürler.

Diğer fakülteler ve okullar:

 1. Maseeh Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi Fakültesi: Gerçek dünya problemleri üzerinde çalışan, dünya standartlarında profesörlerle işbirliği içinde mühendislik ve bilgisayar bilimi alanında bir kariyere adım adın. Üniversitenin sanayi ile olan bağlantıları, stajlar ve araştırmalar aracılığıyla öğrencilere profesyonel beceriler kazandırır.
 2. Sosyal Çalışmalar Fakültesi: Bu fakültede öğrenciler, sosyal hizmetler veya erken çocukluk eğitimi alanında bir kariyere hazırlanır ve evsizlik, bağımlılık, akıl hastalığı, yoksulluk ve çocuk istismarı gibi konu ve problemleri ele alırlar.
 3. İşletme Fakültesi: Bu fakülte, kapsayıcı, dönüştürücü öğrenim ve anlamlı araştırmalar aracılığıyla işletme alanının geleceğini şekillendirir. Dünya standartlarında akademisyenler ve bölgesel sanayi ortakları ile sıkı bağlantılar sayesinde öğrenciler, yenilikçilerden oluşan geniş bir ağın bir parçası olur.
 4. Üniversite Onur Fakültesi (Honors College): Öğrenciler burada, küçük bir sosyal sanatlar fakültesi atmosferinde, alanlarında oldukça motivasyonlu akranlar ve ilgili profesörlerin oluşturduğu bir toplulukta akademik olarak yoğun bir müfredat ile imtihan edilir. Öğrenciler, şehri ilgilendiren en ivedi problemleri ele alır ve birlikte çözümler üretirler.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Yeni uluslararası birinci sınıf öğrencileri için şu şartlar aranır:

 • Ortaöğretim veya liseyi tamamlamış olmak
 • 4.0 üzerinden kümülatif 2.5 Genel Akademik Not Ortalaması (GPA)
 • İngilizce dik yeterlilik şartları taşımak.

Dil kriterini sağlayamayan öğrencilerin, akademik öğrenimlerine başlamadan önce Yoğun İngilizce Dil Pathway programına katılmaları gerekebilir.

Lisans ve lisansüstü eğitim

Göçmenlik vizesi haricindeki bir vizeye sahip olan öğrencilerin, aşağıda belirtilen minimum sınav puanlarından birine sahip olmaları gerekir:

 • TOEFL iBT – okuma ve yazmadan en az 15 puan ile genel 71 puan
 • IELTS Academic – okuma ve yazmadan en az 6.0 ile genel 6.0 puan
 • PTE Academic – genel 53 puan
 • SAT – kanıta dayalı okuma ve yazmada en az 560 puan
 • Duolingo İngilizce Sınavı – genel 110 puan

Lisansüstü

Lisansüstü programlara başvuru yapan adayların aşağıdaki minimum sınav puanına sahip olmaları gerekir:

 • TOEFL iBT – okuma ve yazmadan en az 18 puan ile genel 80 puan
 • IELTS Academic – okuma ve yazmadan en az 6.5 ile genel 6.5 puan
 • PTE Academic – genel 60 puan
 • Duolingo İngilizce sınavı – genel 120 puan

İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamanın pek çok diğer yolu vardır.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Uluslararası öğrencilere, yurtdışında öğrenim masraflarını karşılama konusunda destek vermeye yönelik pek çok burs mevcuttur.

Uluslararası Başarı Bursu

Akademik başarılarını kanıtlayan yeni lisans öğrencileri, Uluslararası Kayıt-Kabul Ofisi'nden finansal ödül almaya hak kazanabilirler.

Uluslararası Kültür Hizmeti Programı

Yerel bölgede kültürel sunumlar yapan öğrencilere dönemlik olarak 3.250 USD öğrenim ücreti indirimi sunulur.

Uluslararası Öğrenci Koruma Bursu

Finansal desteğe ihtiyaç duyan ve akademik başarılarını kanıtlayabilen uluslararası öğrencilere yönelik 6 dönemlik, 1.500 USD değerinde bir öğrenim ücreti indirimi mevcuttur.

Uluslararası öğrencilere yönelik diğer ödüller şunlardır:

 • Keith Morden Hatıra Bursu
 • PSU genel bursları
 • Lisansüstü ve doktora bursları

Öğrencilerin, mevcut seçenekleri ve yeterlilik şartlarını gözden geçirmeleri tavsiye edilir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Portland State University mezunları, başlangıç maaşı olarak ortalama 51.000 USD kazanır. Niche'ye göre, öğrencilerin %88'i mezuniyetlerinden sonra iki yıl içinde işe girer.

PSU, uluslararası öğrencilerin lisans çalışmalarını tamamladıktan sonra devam edebilecekleri muhteşem bir lisansüstü öğrenim fakültesine sahiptir. Üniversite, lisansüstü eğitimi ile Oregon'un en seçkin kentsel devlet araştırma üniversitesi olarak bilinir. Programları, pek çok pratik deneyim fırsatına yer verir ve öğrencilere kariyer hedeflerine erişmede yardımcı olur.

Üniversite Kariyer Merkezi

Öğrencilerin istihdam imkânlarını arttırmak için kullanabilecekleri pek çok değerli kaynak mevcuttur. Mevcut kariyer hizmetleri arasında özgeçmiş hazırlama, motivasyon mektubu yazma ve mülakatlara hazırlama konusunda yardım yer alır.

Ayrıca, çevrimiçi bir platform olan Handshake aracılığıyla şunlar sunulur:

 • Kariyer bağlantılı pozisyonlar
 • Yarı zamanlı öğrenci işleri
 • İş ve öğrenimi beraber sunan işler
 • Ücretli ve ücretsiz stajlar

Kariyer Merkezi yıl boyunca ağ kurma, iş arama, kariyer seçenekleri ve stajlar gibi konuları kapsayan etkinliklere ev sahipliği yapar. Öğrenciler, işverenlerle tanışmak ve profesyonel bir işe başvuru hakkında bilgi almak için kariyer fuarlarına ve diğer sanayi etkinliklerine katılabilirler.

Show more +Show less -
2296
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
801st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At Portland State University
At Portland State University
At Portland State University
At Portland State University
At Portland State University
At Portland State University
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$1767

 • $816
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $98
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?